Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła do CWU jaki wymiennik (skraplacz) wybrać?


tata1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem zakupić pompę ciepła do CWU. Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami. W sumie to już postanowiłem że będzie to kompaktowa z bojlerem. Ale też jeszcze rozmyślam nad tym czy nie kupić osobno pompy, a osobno bojlera. Pojemność 270-300l.


Doradźcie z jakim wymiennikiem najlepiej:

- Nabudowana fabrycznie na zasobniku (rys1) - wymiennik (skraplacz) w postaci nawiniętej aluminiowej rurki na bojlerze - tak robią wszyscy producenci kompaktów.
W tym rozwiązaniu woda grzeje się poprzez ścianki bojlera. (Tutaj mam faworyta IMMERWATER 300 v4, choć GALMET ma nieźle zbajerowany sterownik).

- Czy może jednak sama pompa i dowolny zasobnik. Wtedy dostępne sa dwa rozwiązania różnią się tylko skraplaczem (wymiennikiem):


a) Wymiennik płytowy jest skraplaczem (np. Drops, Galmet Small) - (Rys.2)
W tym rozwiązaniu CWU wprowadzamy bezpośrednio do wymiennika pompy ciepła nie trzeba wężownicy w bojlerze

b) lub wymiennik Shel In Tube jest skraplaczem (rys3) - Miedziana karbowana rurka zwinięta ciasno w małym kilku litrowym pojemniku (np: Krommler)
W tym rozwiązaniu również CWU wprowadzamy bezpośrednio do wymiennika pompy ciepła - nie trzeba wężownicy w bojlerze

 

Więc razem czy osobno, a jeśli osobno to z którym wymiennikiem.

boiler.jpg

płytowy.jpg

schelIntube.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ,po kupnie domu miałem ten sam problem ,ogrzewanie wody cwu latem. Zdecydowalem sie na Galmeta  pompa ciepła,zasobnik 200L. Zainstalowałem galmeta w sierpniu pompa ustawiona na 48st, 4tery głowy w domu, ciepłej wody nie brakowało . Teraz cwu podłączone jest pod kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Nikt nie doradzi autorowi? To może mi? Też zastanawiam się nad pompa ciepła do cwu. Nie znam się na tym. Po przeczytaniu kilku tematów i artykułów mam metlik. Niby taniej z zasobnikiem ale w razie awarii zostajemy bez wody ciepłej. Ja rozważam bojler z dwiema wężownicami i podłączenie pompy takiej małej slim. 

Myślałem nad solarami ale chyba postawie na taką pompę. Koszt mniejszy i nie będę ingerowal w dachu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mi udało się w lutym kupić pompę ciepła do Cwu firmy Gorenje .Działała na prądzie do Grudnia i podłączyłem ja teraz pod kocioł.Wygoda i niskie rachunki a teraz nagrzewa się od kotła.

To naprawdę tani sposób na grzanie wody a ponieważ pracowałem w branży AGD i wchodził nowy model ten co mam udało się kupić w cenie średniego bojlera 300l.w domu mieszkam z trójką dzieci i moimi rodzicami i ciepłej wody nie brakuje.

Jeśli masz jakieś pytania postaram się odpowiedzieć

Pozdrawiam Krzysztof

 

IMG_20191027_130856_resized_20191027_021032750.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że pracuje na powietrzu wewnętrznym. Możesz okreslic +/- pobór mocy takiej pompy? Jest oszczędniej z nią czy nie widać póki co roznicy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pracuje na powietrzu z kotłowni w której jest zetka z rury 160. Pobór jest max 500 W. W domu mieszkam z żoną, trójką dzieci  i moimi rodzicami. Pompa pracuje tylko w godzinach taniego prądu. Temperatura ustawiona na 52 stopnie i w ciągu doby spada około 10 stopni i tyle pompa uzupełnia.

Wcześniej miałem zasobnik grzanym grzałka 100l ciągle wody brakowało.koszt miesięczny grzania Cwu nie przekracza 50zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.