Skocz do zawartości
Jasa

Ranking palników - palnik optymalny

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli można zapytać co do tej retorty,czy coś nie tak jest,co byście zmienili w niej,być może przejdę na te jakoś lepiej mi pasowała do tej fajki..

IMG_20191129_100608.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No chyba coś mam,skoro moja retorta ma za molo dziur,bo faktycznie kicha z paleniem,ale znalazłem coś na podobę...czyli nie retorta w moim przypadku ze za molo dziurek.....a ta...chyba jeszcze mniej...

psr.jpg

Edytowane przez Robot16

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak zastosujesz ekogroszek typ 31 to nawet na  kilku dziurkach będzie się dobrze paliło a jak masz węgiel  typ 32,2 albo już 33 to potrzeba bardziej wymyślnego napowietrzenia i najlepiej korony obrotowej .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, Robot16 napisał:

No chyba coś mam,skoro moja retorta ma za molo dziur,bo faktycznie kicha z paleniem,ale znalazłem coś na podobę...czyli nie retorta w moim przypadku ze za molo dziurek.....a ta...chyba jeszcze mniej...

psr.jpg

Ale ta ze zdjęcia ma dolne wstępne i górne więc źle nie ma .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale swoją drogą firmy powinny już bbardziej zająć się palnikami tzw rurowymi bo to chyba najlepszy kierunek i więcej zalet jak wad ,ślimaki nie muszą tak bakać aby wypchać paliwo a samo paliwo też ma więcej czasu aby zanim sie wysypie do popielnika to się dopali , wielkich zmian nie trzeba bo nawet zwykłe kolanka żeliwne które odlewają by wystarczyły tylko ściąć kolanko dołożyć kapsel na całość jako rura powietrzna ponawiercać otworki i koszt kilkukrotnie tańszy niż taki np sv-200 m , trzeba będzie zrobić projekt i upublicznić oraz dać patent każdemu zainteresowanemu gratis .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podzielam ten pogląd .

Na dzień dzisiejszy palnik rurowy to chyba kierunek , na który winna być skierowana uwaga konstruktorów palników węglowych w kotłach z podajnikiem.

Ale sprawa taka prosta nie jest jak piszesz .

Podstawą sukcesu sv 200 jest system chłodzenia tej jak piszesz "rury" przez powietrze podawane na palenisko . Bez tego taka konstrukcja ma drastycznie obniżoną żywotność  , nie wiem jak ze sprawnością.

SV 200  jest udaną konstrukcją i w miarę prostą . Jak wszystko ma też wady ale zalety przeważają.

• Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo dzięki,postanowiłem wyjąc te retortę  bo więcej spędziłem w kotłowni jak w domu i włożyć starą no bo palić jakoś trzeba,a tą na warsztat,dlatego proszę was o rade jak mam to retortę zmienić.....

IMG_20191127_150834.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego Robot 16 .

Jeżeli chcesz aby nasze porady były użyteczne to musisz dokładnie opisać problem : oczekiwania , dotychczasowe działania , zdjęcia itp.

Bez tego radzenie będzie tylko mało użytecznym  opiniowaniem .

Przepraszam , bo zabrzmi to ocennie  , ale odnoszę wrażenie , że podejmujesz za szybkie i przeciwstawne działania .

Pośpiech nie jest wskazany choć doceniam Twoją determinację w szukaniu rozwiązania bo chyba jest ono naglące .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jasa chyba masz rację co do pośpiechu.... ale w moim przypadku nie mam za bardzo czasu....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

OK.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale na poprzedniej miałeś spieki żużlowe a na tej " Twojej" koksowe  - czy tak.?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Już doczytałem . Dokładnie odwrotnie  - na poprzedniej niedopalał od strony podajnika , a na przerabianej spieki koksowe.

Jeżeli to tylko "taki" problem to żródła raczej nie należy dopatrywać w systemie napowietrzania paleniska . W obydwu jest ,z grubsza rzecz ujmując - zadowalający.

Można i nie wykluczone , że trzeba go skorygować ale nie od tego trzeba , moim zdaniem , zacząć.

Edytowane przez Jasa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jasa, na poprzedniej nie dopalał od strony podajnika , a na przerabianej spieki koksowe,dokładnie tak jak piszesz 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jasa- czyli tak,po zaklejeniu cześć otworów na tej starej retorcie na razie jest OK.

IMG_20191129_100619.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem  , że te zaklejone otwory to od strony przeciwnej do podajnika .

Poszedłeś na skróty ale kierunek nie jest niewłaściwy , choć dorażny.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jasa patrząc na fot.prawa strona paliła za mocno(  czyli to co pozaklejałem  ) krater wypalało ,a lewa nie dopalała czyli kopiec niedopalony rósł i spadało do popielnika,a podajnik mam po tej co zaklejone otwory..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
19 minut temu, Robot16 napisał:

Jasa patrząc na fot.prawa strona paliła za mocno(  czyli to co pozaklejałem  ) krater wypalało ,a lewa nie dopalała czyli kopiec niedopalony rósł i spadało do popielnika,a podajnik mam po tej co zaklejone otwory..

Zaklejając otwory tam gdzie "paliła za mocno" postąpiłeś racjonalnie choć już pomyliły mi się strony gdyż wydawało mi się , że od strony podajnika Ci nie dopalał a teraz piszesz ,że  podajnik masz od tej strony co zaklejone otwory ( czyli zmniejszyłeś mu jeszcze napowietrzanie tam gdzie nie dopalał ?! ) .

Najważniejsze , że jest lepiej choć na ocenę jest jeszcze stanowczo za wcześnie - trzeba poczekać aż ostatecznie " ułoży" się granulacja eko na palenisku.

Edytowane przez Jasa

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dokładnie Jasa ta gdzie dmuchało za mocno pozaklejałem,ale od strony podajnika wypalał tzw..krater,no jest lepiej,ale trzeba poczekać....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wypalał się, bo od strony podajnika wychodzi grubszy węgiel i łatwiej powietrze przez niego przelatuje. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Colover dokładnie tak,a od strony przeciwnej drobny, czasem miał zmielony,i to był napewno ten problem że zapychał te otwory,tylko jak temu zapobiec...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak zakleiłeś te otwory od palnika to wzrosło ciśnienie z drugiej strony. Powinno się lepiej dopalać. 

Możesz zakleić jeszcze następne 2-3, tylko może nie całe, a połowę, taka by nie pogorszyć spalania poprzez zbytnie ograniczenie powietrza. Trzeba próbować. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Eko jest mielony przez przeciwzwój ślimaka i margines poprawek jest tu niewielki .

Niektórzy palacze zmniejszają ten przeciwzwój ( zeszlifowują ) i przez to mielenie jest mniejsze ale i wzruszanie złoża też jest mniejsze a także  (prawdopodobnie ) wzrasta napór podawanego eko na ścianki palnika przeciwległe do kosza. Ja osobiście tego nie próbowałem i nie wydaje mi się to godne polecenia.

Prostszym jest modyfikacja otworów nadmuchowych palnika , tak aby dystrybucja powietrza na palenisku była adekwatna  do zapotrzebowania na nie w każdym miejscu paleniska , a to zapotrzebowanie jest uzależnione m.in. od granulacji grochu na palenisku spowodowanej mieleniem przez przeciwzwój.

Modyfikację tę najlepiej przeprowadzi użytkownik we własnym zakresie w oparciu o obserwację palenia na palenisku .

Ogólna zasada ; tam gdzie niedopala zwiększamy napowietrzanie , gdzie spieki żużlowe - zmniejszamy.

Oczywiście przedtem należy wyeliminować przyczyny pierwotne : uszczelnienie palnika , czyszczenie komory powietrznej itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jasa pali się równo, żar na całej retorcie, jutro wstawię Fot.dla oceny jak na razie jestem bardzo zadowolony.......

Edytowane przez Robot16
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobre wieści - widać że Twoja determinacja w rozwiązaniu problemu w końcu zaczyna przynosić efekty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez major123
      Witam,
      Od niedawna jestem posiadaczem kotła  - de dietrich lumea mpx 24 do tego sterownik ISENSE AD289 DE DIETRICH.
      Mam następujący problem. Np. Mam ustawioną temperaturę pokojową np. na 21 stopni. Kocioł bez problemu załączy się gdy temperatura spadnie i zaczyna grzać. Na sterowniku wyświetla się "palnik " i kaloryfer" na początku grzeje z temperaturą ok 65 stopni. Z racji tego, że jest to piec kondensacyjny i ma modulacje sam przyporządkowuje sobie temperaturę. Tak więc grzeje na tych 65 stopniach, kaloryfery są gorące, później natomiast żadana temperatura ogrzewania kotła spada do minimum, kaloryfery są chłodne bo temperatura minimalna kotła to 20 stopni. Tak więc piec chodzi później cały czas na taj minimalnej temperaturze próbując ogrzać pomieszczenie. Cały czas świecą się kaloryfery i palnik, z racji tego że świeci się palnik cały czas zużywany jest gaz. Dodam jeszcze że "raz dogrzeje a raz nie ". Czasami normalnie się wyłączy a czasami palnik może chodzić przez kilka godzin i nie zgaśnie dopóki nie zmiejszy się żadanej temperatury w pomieszczeniu.
      Zmiana temperatury minimannej czy maksymalnej nic nie pomogła. Sterownik bierze pod uwagę temperature tylko z pomieszczenia , nie z tego jaka temperatura jest na zewnątrz. 
      Na parterze jest łazienka podłogówka i ręcznikowiec , kuchnia i pół wiatrołapu - podłogówka, - > salon ,reszta wiatrołapu i jeden pokój kalorfery, na piętrze łazianka podłogówka i ręcznikowiec, korytarz i 3 pokoje kaloryfery.
      Był serwis, stwierdził, że wszystko jest ok.......

Bardzo proszę o pomoc
    • Przez kowalski5m
      Witam .Wszystkich forumowiczów .
      Mam dylemat z wyborem kotła  c.o.Dom wybudowany w 2005 r , parterowy 85 m2 .Garaż wraz z kotłownią , zapotrzebowanie na ciepło w/g projektu przy -20   8 kw .Obecnie ogrzewam kotłem GS miałowym 1,2 m2  wyrób rzemiosło , Grzejniki 50 żeber aluminiowych z głowicami termostatycznymi i w łazience blaszak 1 płytowy 60 x 80 baz głowicy.  Kawałek podłogówki 2 pętle  razem około 20 m2 ogrzewany bezpośrednio wodą kotłową  [, grubość betonu  10-12 cm działa troszkę jak bufor ] , lubimy ciepło . Komin od czopucha 5 m , wkład z kwasiaka  fi 130 mm , Paliwo przede wszystkim drewno  , sosna i co się trafi ,  zrębki z gałęzi . Planuję kocioł zasypowy z buforem [ mam zbiornik powietrza  700-800 l ] Ciepła woda z bojlera   , latem z grzałki
      Myślałem o MPM DS14  ale może inny ?
    • Przez Succubi
      Witam,
      Jako kobietę, panowie sprzedawcy i instalatorzy traktują mnie co najmniej lekceważąco wciskając przewymiarowane kotły firmy krzak. A ja po zapoznaniu się z zasobami forum i innych stron internetowych widzę, że to właśnie oni nie mają pojęcia o właściwym doborze kotła gazowego. Dlatego zwracam się na tym forum do bardziej kompetentnych osób o pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej kotła.
      Mam małe mieszkanie 57 m2, wysokość 2,70 m, 1 piętro w stuletniej kamienicy, ocieplonej bokami, natomiast nad moim mieszkaniem jest nieocieplony strych. Do tej pory mieszkanie było ogrzewane piecem weglowym, c.w.u. z termobojlera. Odległość kotłowni od prysznica ok.7-8m. W mieszkaniu są 2 osoby dorosłe. W przyszłości możliwe, że przez tydzień, a nawet miesiąc, może w nim od czasu do czasu nikt nie mieszkać.
      Jako że mam dość palenia węglem, zamierzam założyć instalację gazową. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, szukam kotła gazowego kondensacyjnego dwufunkcyjnego. W okolicy mam dobry serwis Immergas więc szukam wśród kotłów tej marki. Udało mi się dotrzeć do następujących kotłów:
      - victrix 24 TT 2 ERP - najstarszy model, najniższa moc minimalna 3 -24kw,
      - victrix exa 28 - 5,5-27,7 kw
      - victrix tera 28 1  - 4,3-28,8 kw
      - Omnia (nowość) - 4,1-25 kw.
      I tu chciałabym prosić o pomoc. Czy ktokolwiek z Panów może wypowiedzieć się o danym modelu? Który wybrać?
      Jeśli chodzi o moc to celowałam w kocioł TT, ale serwisant (jedyna kompetentna osoba) stwierdził że odradza go bo będzie droższy w konserwacji ( trzeba więcej się nagimnastykowac żeby zrobić co potrzeba). Ponadto gdzieś wyczytałam że ta seria to kotły tzw. budżetowe i lepiej ich nie brać. Poza tym to model najstarszy z 2014 roku.
      Kocioł Exa niestety ma najwyższa moc minimalna, jak dla mnie za wysoką,  choć ogólnie ma dobre opinie i jest popularny.
      Kocioł Tera jest z 2017 roku, ma trochę wyższa moc minimalna od Tt, szybko by grzał c.w.u.
      Natomiast Omnia to zagadka, niezłe parametry, ale jeszcze żadnych opinii. Ryzykownie wybrać niesprawdzona nowość. 
      Panowie co wybrać, żeby uniknąć częstych awarii, nadmiernego taktowania i pożerania ogromnych ilości gazu? 
      Będę wdzięczna za wszelkie porady. 
      Pozdrawiam
      Witam,
      Jako kobietę, panowie sprzedawcy i instalatorzy traktują mnie co najmniej lekceważąco wciskając przewymiarowane kotły firmy krzak. A ja po zapoznaniu się z zasobami forum i innych stron internetowych widzę, że to właśnie oni nie mają pojęcia o właściwym doborze kotła gazowego. Dlatego zwracam się na tym forum do bardziej kompetentnych osób o pomoc w podjęciu decyzji dotyczącej kotła.
      Mam małe mieszkanie 57 m2, wysokość 2,70 m, 1 piętro w stuletniej kamienicy, ocieplonej bokami, natomiast nad moim mieszkaniem jest nieocieplony strych. Do tej pory mieszkanie było ogrzewane piecem weglowym, c.w.u. z termobojlera. Odległość kotłowni od prysznica ok.7-8m. W mieszkaniu są 2 osoby dorosłe. W przyszłości możliwe, że przez tydzień, a nawet miesiąc, może w nim od czasu do czasu nikt nie mieszkać.
      Jako że mam dość palenia węglem, zamierzam założyć instalację gazową. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, szukam kotła gazowego kondensacyjnego dwufunkcyjnego. W okolicy mam dobry serwis Immergas więc szukam wśród kotłów tej marki. Udało mi się dotrzeć do następujących kotłów:
      - victrix 24 TT 2 ERP - najstarszy model, najniższa moc minimalna 3 -24kw,
      - victrix exa 28 - 5,5-27,7 kw
      - victrix tera 28 1  - 4,3-28,8 kw
      - Omnia (nowość) - 4,1-25 kw.
      I tu chciałabym prosić o pomoc. Czy ktokolwiek z Panów może wypowiedzieć się o danym modelu? Który wybrać?
      Jeśli chodzi o moc to celowałam w kocioł TT, ale serwisant (jedyna kompetentna osoba) stwierdził że odradza go bo będzie droższy w konserwacji ( trzeba więcej się nagimnastykowac żeby zrobić co potrzeba). Ponadto gdzieś wyczytałam że ta seria to kotły tzw. budżetowe i lepiej ich nie brać. Poza tym to model najstarszy z 2014 roku.
      Kocioł Exa niestety ma najwyższa moc minimalna, jak dla mnie za wysoką,  choć ogólnie ma dobre opinie i jest popularny.
      Kocioł Tera jest z 2017 roku, ma trochę wyższa moc minimalna od Tt, szybko by grzał c.w.u.
      Natomiast Omnia to zagadka, niezłe parametry, ale jeszcze żadnych opinii. Ryzykownie wybrać niesprawdzona nowość. 
      Panowie co wybrać, żeby uniknąć częstych awarii, nadmiernego taktowania i pożerania ogromnych ilości gazu? 
      Będę wdzięczna za wszelkie porady. 
      Pozdrawiam

• Przez gregoris
      Witam serdecznie. Jestem nowy na forum. Nigdzie nie znalezłem tematu o tym konkretnym modelu więc zakładam.
      Na początek kilka rzeczy, które szczególnie mnie dręczą. Mam wersję 10kw.
      1. Jaka histereza? Serwisant ustawił 5C, ale wahania temp. na kotle są dosyć spore. Zadaną ustawiłem na 60, przy 65 odpala postój, a później rośnie prawie do 80.
      2. Temp. na CWU mocno rośnie. Zadaną ustawiłem na 50C, a dogrzewa nawet ponad 60. Histeraza 5C
      3. Fuzy logic czy standard?
    • Przez gmaj22
      J/w do sprzedania używany ( 5 sezonów)  palnik Ekoenergia 15-25 kW BEZ motoreduktora i silnika.
      Stan bardzo dobry, ślimak nieprzepalony, końcówka ślimaka oraz gniazdo ślimaka w komorze niewytarte ( brak owalu ). Zaspawane dwa z czterech otworów antyspalinowych ( to akurat zaleta :) Korona palnika w całości nawiercana - bez nacięć.
      Cena do uzgodnienia, odbiór raczej osobisty. Zdjęcia i wymiary wg życzenia :)
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.