Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Ekoenergia - problemy i spieki


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz duże zapotrzebowanie na ciepło to możesz przetestować jeszcze zmianę palnika na wersję 35 kw. Wtedy palnik chodzi na niższej mocy więc temperatura wewnątrz jest niższa i tworzą się mniejsze spieki. Ale to są koszty.

W razie czego mam do sprzedania taki zestaw czyli ślimak , komorę powietrzną i dyszę z dodatkowymi otworami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2018 o 08:37, YaroXylen napisał:

Świąteczne pozdrowienia z salonu przesyła palący groszkiem max 24MJ........siedzącemu w kotłowni koledze, palącemu wysokospiekającym groszkiem o dużej ilości MJ...

Posłuchaj sie kolegów 1-2-3 posty wyżej... jedź kup jakiś lekki węgiel ponieważ ....

 ....  Chciałby życzyć Tobie sylwestra i szczęśliwego nowego roku ....na zabawie sylwestrowej .....a nie w kotłowni.... wybór należy do Ciebie :))

Proszę abyś mnie źle nie odebrał...masz gotowe rozwiązania....

Yaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @adamu chcę Cię podnieść na duchu jak miałem krótką przygodę z ekogroszkiem bo zaledwie 2 sezony to też miałem identyczny palnik jak Twój i tej samej mocy. Nie miałem z nim żadnego problemu jak spieki i inne niedomagania. Warunkiem było to iż doposażyłem się w sterownik emomax 800 R3 , palnik pracował w tak zwanym PID bez żadnego problemu. Spaliłem 3 tony ekogroszku rosyjskiego i tonę wesołej. beż żadnego problemu.

Jak czytam posty , że to najgorszy palnik jednego z userów to ogarnia mnie śmiech i nie wiem czy płakać czy się śmiać.

Ponadto mój kocioł był z rusztem wodnym i jak czytałem w tym okresie , że to bee kotły bo zarastają sadzą itp i wszystko co najgorsze to po prostu stek bzdur , osób które to pisały powiem inaczej które nie miały zielonego pojęcia o paleniu w kotle.

Nie przerabiałem żadnej retorty jak wiercenie i zaślepianie otworów, jedynie co to uszczelniłem tak zwaną koronę.

Jakiej kaloryczności był groszek rosyjski to tylko jeden Pan mógł wiedzieć nie miałem żadnego pojęcia. Palnik połykał wszystko w tym i kamienie też mielił i sprzedałem go na oryginalnej zawleczce wraz z ich kompletem.które wisiały przy motoreduktorze.

Pamiętam jedynie , że dmuchawa miała przysłonę otwartą na max była z tak zwaną zapadką odcinającą ciąg jak kocioł stał w postoju czy nadzorze.

Operowałem niskim nadmuchem na poszczególnym mocach.

Osoba która kupiła ten zestaw miała jedynie pytania co do sterownika ale nigdy nie narzekała na palnik.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, robin60 napisał:

Spaliłem 3 tony ekogroszku rosyjskiego i tonę wesołej. beż żadnego problemu.

Witam

W zeszłym roku.. a w poprzednich latach jak się ten palnik zachowywał??  :))

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypale to co mam i zamówię jakiś słaby groszek może czeski albo najtańszy bo przy tych mocach to chyba jedyny wyznacznik . Dodam ,ze groszki jakie testowałem 28 czy 26 były mieszane z wapnem wiec ryzyko spiekow było minimalizowane , a jednak cały czas tam się tworzy i wychodzi . Rozmowa z serwisem chyba zakończona , pan mi wytłumaczył ,ze nic nie zrobią taki palnik jak mój ma 1000 innych ludzi jedynie co to nawiercic mogę nowe otwory . Duży palnik miałem na wyposażeniu kotła i właśnie zmieniłem go na mniejszy bo paliło się na połowie , spalał dużo więcej i pracowało na małej mocy ,a z tego co wiem w przypadku kotła lepiej jak piec pracuje min. 70% mocy .?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bardzo dobre podejście, ale mimo wszystko weź i kup parę worków na próbę i zobacz.  Może okazać się, że w mieszance będzie spalał się b.dobrze i bez problemów...... to po co masz się teraz męczyć ze spalaniem samego spiekającego. Tak 3maj .... i będzie Pan zadowolony :)

Naprawdę dobrze życzący każdemu. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda czasu

Pisales ze przy tym palniku palila sie polowa no to bez sensu go wkladac




Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, adamu napisał:

Czyli nie kombinować z tym większym palnikiem ?

:))))  Uwierz mi staremu...łatwiej opał zmienić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam tylko dwa słowa od siebie, kumpel w tym roku miał identyczne problemy z takim palnikiem, walczył chyba z trzema grochami, okazało się że cały środek palnika zawalony był popiołem i syfem, wydawałoby się że powinno w ten sposób niedopalać, a u niego wręcz odwrotnie, spiekało tak jak u ciebie, może warto sprawdzić ten kierunek, wiele nie kosztuje, chwila roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tego problemu akurat nie ma . Groszek jest na całości , przeciw-zwój nie mieli w moim przypadku .

Może nawiercenie otworów po całości w koronie ,a nie tylko na 3 ściankach by coś dało ?

Widziałem na zdjęciach innych palników żeliwnych ,że mają całą koronę ponawiercana ?

Są tutaj poruszane problemy z opałem ,a także ze sterownikiem czy np. mocną dmuchawą 75w .

Wszystkiego nie zmienie , ale jeśli będę miał już pewność ,że palnik działa prawidłowo wtedy mogę już walczyć z samym groszkiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno, koronę masz z otworami przeciw dymowymi, czy bez? Bo ja na mojej ekoenergii 25kw je mam, ale jak na próbę je wszystkie zakleiłem, to temperatura palonego złoża zdec6ydowanie poszła w górę no i zaczęły się spieki z popiołu. A pisałeś, że u Ciebie silver (czyli jak większość pisze są to Chwałowice) palił się tragicznie, ja palę zwykłym groszkiem 20-40 z Chwałowic i nie narzekam Ci powiem. Zobacz jak się pali u mnie na prawie 10kw mocy palnika.

https://1drv.ms/v/s!Ag9KZttacYxaij_b6hVansOswtUm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówię okrągły palnik z ekoenergii do groszku . Mało jest informacji na internecie , niby moc 19kw ,ale ciekawe jak jest modulowana .

Piec to defro komfort eko pz 30kw nie będzie jakiś negatywnych skutków z takim palnikiem ? Sterownik powinien dać rade .

2019r. to rok inwestycji ocieplam dom , wyliczono 15kw zapotrzebowanie , więc to może krok w dobrą stronę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten okrągły to ok. 2016r, jak kojarzę firma Tilgner na nim badała, ale tez nie na fabrycznym palenisku, tylko sami przygotowali...

To normalny palnik fajkowy strikte do ekogroszku (nie na miał), tyle,że wykonany z żeliwa....

 

Jak masz w tej chwili ekoenergię a chcesz, aby to był ten okrągły, to ze starszej zostaje motoreduktor i zewnętrzny odlew. Z nowej zamawiasz ślimak do okrągłej, komorę powietrzną do okrągłej i okrągłe palenisko.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A coś więcej o tym palniku ? Mam aktualnie ekoenergie z zapalarką , chciałem spróbować tej okrągłej z racji ,że typowo jest pod ekogroszek więc nie powinno być problemów co z aktualna oraz otwory montażowe wszystko by pasowało .

Kolega widzę w innym temacie omawiał palniki , inne ciekawsze może i lepsze . Z palników przez ciebie polecanych wiesz może w jakich kotłach są montowane , moim zdaniem lepiej kupić nowy kocioł z dopasowanym palnikiem niż samemu rzeźbić i upychać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej a ja bym na twoim miejscu nie zmieniał tego palnika, coś za szybko się poddajesz. No chyba że po kosztach ci firma wymieni w ramach gwarancji. Jak już zmieniać to ma coś obrotowego lub wahliwego z rynku wtórnego. Tą ekoenergie od kolegi Robin 60 mam ja i powiem tak: palę Jaretem i na nim miałem takie spieki a jaret jest słabym opałem ale ogarnąłem w sterowniku SPP2 funkcje SW czyli sadzowypalacz . Zasada jest taka że podaje dużo węgla i daje większą przerwę oraz przedmuchuje jak u kowala i zauważyłem że wówczas nie spieka. Obecnie na palniku jest sam Antracyt spiek z zastygniętego antracytu zrobił się po 2 dniach. Ten sam sterownik ale włączona funkcja tła. Wcześniej miałem ster Cobra Elektromiz i uważam że na cobrze nie byłoby szans normalnie nic tam spalić dlatego że SPP ma takie podbicie obrotów które powoduje że palnik jest dobrze napowietrzony.f503f03dad4d227d76c699f35813092f.jpg59fdca996dab3f9b99be44eba0556aff.jpg

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko w otoczce z szamotu żeby miało ciepło. U mnie są 2 cegły na palniku. Aha ktoś tu też pisał że znaczenie może mieć granulacja opału. Jaret jaki mam jest dosyć czysty i gruby jak na ekogroszek, a chodzi o to że mniejsza granulacja spowoduje równiejsze rozłożenie nadmuchu.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, adamu napisał:

A coś więcej o tym palniku ? Mam aktualnie ekoenergie z zapalarką , chciałem spróbować tej okrągłej z racji ,że typowo jest pod ekogroszek więc nie powinno być problemów co z aktualna oraz otwory montażowe wszystko by pasowało .

 

To zwykła fajka, tyle,że odlana z żeliwa. Taka sama zasada pracy jak pancerpol standard, czy fajce termotechu itd. Masz ślimak, który kończy się przed paleniskiem, kolano po którym w górę wypychany przez zagęszczanie jest opał. Zewnętrzna część odlewu jest wspólna dla okrągłego, mini ekoenergii 10ki, małej 25ki, średniej 35ki. Inny masz ślimak, komore powietrzną i to okrągłe palenisko, fabrycznie jest z nacięciami. Paliwa o niższym RI spala się normalnie a te spiekające na wyższym poziomie mocy zaczną z danej ćwiartki zgodnej z kierunkiem obrotu ślimaka zrzucać częściowo niespalony koksik

Zapalarka do ekoenergii...., moge zapytać po kiego grzyba? Chyba po to, aby tym bardziej paliło sie bliżej kosza przez nieszczelność... Po co zapalarka w retorcie na węgiel?

Może większy problem jest w samym algorytmie sterownika jak palniku.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z serwisem rozmawiałem na ten temat jak by uszczelnić zapalarkę bo może to z niej powietrze szło ,ale stwierdzili ,że jak jest obsadzona w otworze to nie powinna robić problemu . Rozumiem w takim razie daję sobie spokój z tą okrągłą retortą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2018 o 19:09, adamu napisał:

Może zostało to po tym ,ze w starym tłokowcu wszystko się fajnie spalało . Nie kupuje węgla na składzie bo to nie wiadomo tez jaka kaloryczność , na internecie węgle polecane i spalane przez użytkowników to min .26mj -28mj . Sibugola wspominałem paliłem nie mam dobrych opinii worki liche dużo przesypywanych mokry , a co najważniejsze problemu nie likwidował . 

Polskie groszki dostępne w sklepach internetowych jakie są polecane , chociaż w moim rozumowaniu płacić te same pieniądze za 22mj , a o wiele więcej tego pójdzie . Tez chce spinać pasa na wiosnę ocieplenie stropu jesień ściany . Wyglada na to ,ze ten kocioł skończy u mnie prace na rzecz czegoś nowego , tylko wypalić to ci się da .

Poczytałem wątek od początku....

Podajesz coś,że przy 0 do 4st.c spalasz ok 50kg, w warunkach domowych mała ekoenergia tj ta 15-25kw sobie z tym nie poradzi.

Musiałbyś mieć tą 15-35kW, ale ta może być deczko za wielka na małych mocach i też będą schody. Jak już zmieniać na żeliwny, to na batory25 (mocowanie do kotła pasuje, pod kosz przejściówka i łogień). Batory 25 jest nieco większy od ekoenergii 25 a mniejszy od ekoenergii 35

 

Po wpisie widzę,że miałes tłoka, no cóż tam wszystko przechodzi daną warstwą przez strefę głównego nadmuchu, więc większość paliw spalisz, jedyny minus tłoka, to jest sinusoidalny i syfi, potrafią sadze kominem pofrunąć, ale sam palnik paliwo wypali. Myślę,że jak byłeś zadowolony z tłoka a spalasz ilości jak podajesz na wątku, to tu najlepszy byłby ożenek z kotłem ok 20kW na SV200-30kW (deczko mocniejszy palnik) pod taką chatę idealny zestaw. (dla ok 50kg/24h przy 0-4st.c a jak mrozy większe okolice 70-80kg/24h)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniałem dojdzie ocieplenie i ze strony ciepłowłaściwe wyliczono mi 15kw zapotrzebowania (teraz 35kw) wiec skoro kocioł mam 30kw to szedłbym w stronę mniejszego palnika .

Wspominasz ,że ta ekoenergia sobie nie radzi , paliłem ją w mrozy -15 no i dobijała do temp z tym ,że dużo spalała .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam łącznie 280m2 do opędzenia

Parę lat wstecz miałem mała ekoenergię tą 15-25kW, co Ty posiadasz. Na paliwach rynkowych w warunkach domowych było ok tak do ok. 35kg/24h, jak juz podchodziło pod 50kg robiły sie schody. Zamieniłem na większy odlew ten 35kw i póki było zimno, spokojnie bez nerwów dobrze szło spalać nawet pod 80-90kg/24h, sęk w tym ,że jak zrobiło się ciepło, to ten duży odlew żarł więcej..... w moim domu na ciepły okres- mniejszy odlew a na zime wiekszy... Tak mnie te zabawy irytowały,że zasadziłem ardeo eco-burna, normalnie głowica 25 a na mrozy kładłem krążek górny od 35kw i święty spokój....

Moja średnia ekoenergia, ta 35kW poszła na kocioł zakładowy, przerobiłem palenisko dowiercając je odpowiednio aby w razie potrzeby można było spalić nawet 150kg/24h i w zakładzie pracuje już kolejne lata aż tam padnie i zdechnie. Ma tam co robić, więc nie narzekam na nią. Jest, działa, spala.

W każdym razie jak musisz spalać widełki 40-75kg, to powinieneś mieć średnią ekoenergię, aby z glutami, spiekami, figurkami nie walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam na temat tego palnika sv200 jest w kotle skamp-pv kocił z mocami 13kw lub 20kw przy zapotrzebiwaniu budynku 15 chyba lepiej wybrać tą mocniejszą wersję ? Spalać bym chciał jak najmniej za rok myślę ,że 20-25kg będę spalał .

Co do ustawień częste podawanie 5sek / przerwa 25 sek  i niski nadmuch % jest przypisane do mojego palnika czy ciężkiego groszku ?

Widzę niektórzy mają nastawy np. 12 sek podawania / 60sek przerwy +  i powietrze 30-60% , próbować ? Ilości opału chyba mi to nie zmniejszy bo skoro tyle pali to taki zapotrzebowanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem stary deflektor który był wraz z kotłem czekam na efekty wstępnie piec dłużej osiąga temp zadana i wyższa temp spalin jest niż na ceramicznym który wisiał ok 20cm nad palnikiem . Nadmuch 10% na filmiku 5/25.

242D9281-EA52-4145-AFFE-7CF885BF8616.jpeg

AD3F5DC7-19A4-45D0-85FA-E528046EABB5.jpeg

C5558FCE-B12F-4A1B-B2D0-75828EBE28A7.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, adamu napisał:

Tak jak wspomniałem dojdzie ocieplenie i ze strony ciepłowłaściwe wyliczono mi 15kw zapotrzebowania (teraz 35kw) wiec skoro kocioł mam 30kw to szedłbym w stronę mniejszego palnika .

Wspominasz ,że ta ekoenergia sobie nie radzi , paliłem ją w mrozy -15 no i dobijała do temp z tym ,że dużo spalała .

 

widzę ze kolega się nie poddaje

 

pozwól że opisze ci swoją przygodę 

 

w 2005 roku zakupiliśmy u rodziców kocioł per eko ksr 25 kw z sterownikiem geco g403p02, zwykła retorta, w tym roku przegniło mu się , niestety nie miał zabezpieczenia powrotu, 2 lata temu miał wymieniony ślimak, przekładnie, zbiornik, 

w 2009 roku wykonane zostało ocieplenie budynku, wg. moich rodziców upały mają saharyjskie, jak dla mnie za duże skoki temp. w jednym pokoju 18 w drugim 24 :-)

sedno sprawy - przed ociepleniem nic nie kupuj !!!!

a pierwsza sprawa

jeśli szukasz palnika fajki sprawdź moje ogłoszenie może ci podjedzie do kotła - 

a druga sprawa

masz mega kosztowne pomysły, dopóki nie masz ocieplenia nic nie kupuj, 

 

kup ten słaby węgiel i wymieszaj , wypali to dobrze, niewypali to będziesz mieć powód do kupna czegoś innego

 

ale sprawdź najpierw najtańsze rozwiązanie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.