Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z ustawieniem pieca sas solid 14 kw z sterownikiem multifun chodzi głownie o małe spalanie.
Dom 170 m2 , styropian 15 0.038, wełna całe poddasze 25 cm. 0.035 współczynnik
105 żeberek 2 grzejniki łazienkowe , 70 cm podłogówki. cwu nie puszczam narazie wcale bo nie mieszkam.2 zawory mieszające, pompy wilo
Zaczne od tego że 1 palenie sama podłogówka spalanie worek na godzinie chodził na pid turbo. bez korygowania ustawień
2 palenie  grzejniki na 50 i podłogówka na 34 stopnie spalanie 50 kg przez okres 20 h .wkurzyłem się i zmieniłem ustawienia na ręczne.
na obecny stan jest 17 stopni ciepła . histerezia chyba 15 stopni nie wiem nawet minimalna tem kotła 50 stopni.
teraz ustawione jest tak
palenie : 5 s podawanie 45 s przerwy dmuchawa na 40 %
podtrzymanie : 15 s podawanie 21 minut przerwy dmuchawa na 21 %
ilość paliwa podawanego przez podajnik 0.12 kg  zmieniłem w serwisie z 0.15kg na 0.12.
temperatura grzejników na 45 stopni a podłogówki na 34 . temperatura kotła 70 stopnie czyli taka jaka kocioł chce uzyskać czopuch otwarty na maksa
ekogroszek sztygar ultra wartość opałowa 26-28 MJ. histeria
Tutaj moje pytanie patrzą w historii i statystykach podaje spalanie na godzine około 0.56 kg na godzine . w ciagu 24 godzin palenia podaje że spalił 17kg a widzę w podajniku że jest inaczej
tutaj moje pytanie jak to jest z tymi kilogramami czy to jest wartość (0.12kg) na pracę podajnika w ciągu 1 minuty czy obrotów
bo jeśli w ciagu 1 minuty to skoro jak jest ustawiony na 5 s podawania i włacza się co 45 s to powinno poddać w ciagu godziny 0.72 kg a widzę że jest inaczej
czy to ustawienie działa inaczej lub na pidzie niech ktoś podpowie bo zaczyna mnie to irytować . czy ślimak i tak podaje taka sama ilość paliwa i trzeba zmienić jego częstotliwość , sam się w tym głubie bo te ustawienia z historii bardzo mieszają a chodzi na ustawieniu recznym .  z góry dziękuję na odpowiedzi.
nie robiłem zadnych ustawień jeśli chodzi o korekty bo nie wiem o co w tym za bardzo chodzi może ktoś mi to wytłumaczy z góry dziękuje za odpowiedź.

Edytowane przez djwislak93

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ustaw 0.27kg/h. To uśredniona wartość dla różnych granulacji paliwa (jeśli w miedzyczasie Pancerpol nie zmienił motoreduktorów).

To jest waga paliwa podana przez 1min pracy ciągłej ślimaka. W Multifun służy tylko do odczytu spalonego paliwa w danym czasie.

Edytowane przez krisgie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ustawić się da tylko kg ale na 1 minutę podajnika więc przy moich ustawieniach ile mam podać ? nie ma niestety ustawienia na godzinę :(. to dlaczego serwis ustawił aż 0.15 kg na 1 minutę ślimaka.;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie jak węgiel jest grubszy to wychodzi 0.26 a jak drobniejszy to 0.24

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, djwislak93 napisał:

ustawić się da tylko kg ale na 1 minutę podajnika więc przy moich ustawieniach ile mam podać ? nie ma niestety ustawienia na godzinę :(. to dlaczego serwis ustawił aż 0.15 kg na 1 minutę ślimaka.;/

Nie "aż" a "tylko" ;) 

0.15kg/min to domyślna wartość sterownika .

U siebie miałem 0.26 dla Retopala i 0.27 dla innych groszków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

0.26

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a jak wychodzi spalanie? to skoro ustawili mniej na godzine to czemu podaje tak dużo , to jak zmienie wartość na 0.26 to spalanie ma się obniżyć troche to dziwne dlatego proszę o dokładniejsze wytłumaczenie tego zjawiska

Edytowane przez djwislak93

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak jest w okolicach 0 to 27-29 kg  tylko ja mam słabo ocieplony dom z pustaka 5 cm styropianu na zewnątrz i 3 cm między pustakami dachy 15 cm piana   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten współczynnik nie ma wpływu na samo spalanie tylko na odczyt spalonego paliwa. On przez to nie poda więcej czy mniej paliwa na sekundę, minute, godzinę czy dobę.

Im dokładniej go ustawisz tym dokładniejsze spalanie odczytasz w danym czasie.

Edytowane przez krisgie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ten parametr nie wpływa na spalanie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Korekty paliwa i powietrza ustawiasz dla danego paliwa żeby dopasować do siebie strumienie paliwa i powietrza, czyli żeby kopiec się nie zapadał, żeby nie kopciło, żeby dopalało, nie przesypywało itp..

Przy dobrze ustawionych korektach dla danego paliwa jakieś tam oszczędności możesz uzyskać związane z lepszym dopaleniem i lepszą czystość kotła ale fizyki nie oszukasz, spali tyle ile potrzebuje.

Edytowane przez krisgie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak jak dasz na + to poda częściej 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pytasz o ustawienia w pid czy dwu stan 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no własnie nie wiem na czym najlepiej pracować na pidzie turbo pidzie standard czy na swoich ustawieniach
czyli wychodzi że ślimak tak czy siak podaje około 0.27 kg na 1 minutę pracy ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

tak,może on się troszkę zmienić jak paliwo będzie drobne 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To już musisz sam do tego dojść co lepsze, ręczne czy PID, od paliwa sporo zależy, jak trudne to PID może nie podołać. Jak paliłem jeszcze na Multifun to używałem Turbo. Standarda załączyłem ze 2-3 razy ale tak przeciągał temperaturę że dałem sobie spokój ;) 

Edytowane przez krisgie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To zależy od ciebie , swoje ustawienia w miarę szybko ogarniesz a pida żeby w tym sterowniku ustawić wmiare dobrze to trzeba sporo godzin spędzić przy piecu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

to jak ustawić na pracy recznej żeby śmigało dobrze bo jestem początkującym palaczem

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolega krisgie ma racje standard to porażka dlatego w ostatnim dostępnym sofcie nawet go nie ma 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

moje ostatnie ustawienia to było podawanie 5s przerwa 35s wentylator 46

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Ernesto
      Witam,
      Z racji iż obecnie na rynku jest kilkudziesiąt (set) producentów (modeli) kotłów z podajnikiem na ekogroszek - tonę...
      Panowie, potrzebuję porady co do kotła o mocy 19kW lub 20kW. Dom 180m2  z 2005r. docieplony styropianem, stropodach i fundamenty zostaną  docieplone dopiero w przyszłym roku - na ten rok potrzebuję wymienić kocioł i mam zamiar położyć wełnę na podłodze  na piętrze. Wg. ciepła właściwego wychodzi mi kocioł na 17kW (+2-3kW na CWU) docelowo w przyszłym roku zamontujemy panele fotowoltaiczne do CWU. Z racji że kocioł będzie na dofinansowanie czyste powietrze musi spełniać "Unijne Normy" - EcoDesign i V klasa obowiązkowo.
      Prześledziłem forum i gdyby nie powyższy papier (ecodesign) to brałbym w ciemno Skamp 20kW SV200 z SPPv2  niestety w Sekom Pleszew jedynie skamp 13kW posiada ten certyfikat :(
      Poprzedni kopciuch to Ogniwo 17kW ok.13 letni - już rozszczelniony - przebył ostatnią drogę na stację 800zł/tonę.
      Ogólnie u rodzinki mają 17letniego SAS'a w tą stronę też mnie cisną ale ten SAS Efekt jakoś do mnie nie przemawia, natomiast Solid 19kW ku któremu jestem skłonny podobno "odebrali" papier na ecodesign. Na jednej stronie handlarza ten papier ma, na innej już nie.
      Jedna z podkrakowskich firm poleca mi Kawah Clover 20kW ze sterownikiem PLUM R910 i cytuję " kocioł wyposażony w nieśmiertelny, wykonany w całości z żeliwa palnik najlepszego producenta palników na rynku, czyli firmę ecoenergia "
      a drugi Kołton ecomatix 19kW nie mam danych co do podajnika i sterownika.
      Podsumowując jedną z mądrości którą nabyłem z Naszego forum - technologia,blacha,spaw ten sam- serce kotła to podajnik/palnik i sterownik i na tym mi najbardziej w doborze zależy.
      P.S. jeden z kolegów wrzucał zdjęcia zniszczonych kominów w których nie było wkładów kominowych - w jakim tempie postępują takie zniszczenia? Tzn ile mam czasu od zamontowania kotła i użytkowania do zaopatrzenia się we wkład kominowy.

Z góry dziękuję za pomoc
      Ernest
    • Przez Marek78
      Witam Panowie,
      Dom parterowy 160m2.
      Kocioł na paliwo stałe SAS 23 kw UWT  (przewymiarowany z mysla o zrobieniu kiedyś poddasza użytkowego)
      pompa grundfos CWU 25-40 (czy do CWU wiszącego na ścianie to nie przesada ?) 
      pompa grundfos CO 25-60 (zastanawiam się czy nie powinna być z niższym parametrem podnoszenia np. 25-40 z uwagi na to że budynek jest aktualnie parterowy).  
      Jeden rozdzielacz podłogówka (4 obwody, zawory termostatyczne na powrocie każdego obwodu) +2 obwody na grzejniki
      Drugi rozdzielacz 8 obwodów - grzejniki stalowe
      Podłączone w 2007r. Irytuje mnie powietrze które krąży w obiegu. Za pomocą odpowietrzników na grzejnikach oraz rozdzielaczach nie sposób się go pozbyć. Jak widać na zdjęciu mam nieprawidłowo podłączone naczynie wzbiorcze (uwierzyłem w hydraulików, zapałaciłem i tak mi zrobili). Zastanawiam się czy jak naprawię ten błąd to instalacja będzie łatwiej pozbywała się pęcherzy powietrza z obiegu ? Czytałem również że można zamontować separator powietrza na zasileniu instalacji - może to jest jakieś rozwiązanie ? Skoro aktualnie jest to budynek parterowy i o obiegu grawitacyjnym nie ma mowy, to czy muszę stosować zawór różnicowy ?
      Mam w planie zrobić taki test : wykręcić pompę z CWU 25-40 i wstawić ją w miejsce obecnej 25-60 na instalacji CO i używać przez kilka dni, żeby wyeliminować prawdopodobieństwo wypychania wody z instalacji do naczynka wzbiorczego. To w sumie prosta czynność ...

Będę wdzięczny za wszelkie spostrzeżenia.

• Przez beavis
      Witam,
      Mam prośbę do szanownych Forumowiczów o ocenę procesu spalania w moim kotle - Defro Sigma 5 UNI, 24 kW, palnik rynnowy i ewentualne podpowiedzi co zrobić, żeby było lepiej. Kocioł pracuje w trybie PID ze sterownikiem Tech K1Pv4. Kocioł, w tym palnik świeżo po czyszczeniu. Spalany jest ekogroszek "Skarbek".
      Sam nie wiem do końca jakiego w ogóle oczekiwać efektu jeśli chodzi o popiół - czy da się osiągnąć całkowicie sproszkowany, czy też nie jestem w stanie osiągnąć nic więcej ponadto, co teraz osiągam (na zdjęciach).
      Mam wątpliwości co do dozowania powietrza - wydaje mi się, że chyba jest go za dużo, że płomień powinien być bardziej spokojny i nie powinien wychodzić jakby z głębi palnika, jak teraz. Z drugiej strony - tak to działa w automacie - PID. Wentylator WPA 120 T. Klapkę wentylatora (regulowaną tą dźwignią z obciążnikiem) ustawiłem na stale otwartą, bo tak zaleca producent sterownika (LINK). Na czopuchu mam delikatnie przymkniętą przesłonę (też z tym nie jestem do końca pewny, bo gdzieś czytałem, że powinien być pełen przelot - sam ciągu kominowego nie zmierzę, więc nie jestem w stanie fachowo ocenić).
      Jeśli chodzi o samą pracę kotła to pracuje on u mnie w regularnych cyklach PRACA - NADZÓR (podtrzymanie), co widać na dołączonym wykresie, temperatura zadana 60 stopni, sterowanie  pompą C.O. poprzez regulator pokojowy. Zawór 3-D, bez napędu, na zasilaniu, ręcznie ustawiony na lekkie podawanie wody zasilającej na powrót do kotła. W teorii oczywiście może bardziej pożądana byłaby stabilna, ciągła praca kotła, ale chyba nie jest to zawsze możliwe (chyba, że właśnie wg Was to powoduje nieoptymalne spalanie, bo np. w trybie nadzoru (podtrzymania) proces spalania jest niewłaściwy). Tylko zgodnie z logiką - jeśli kocioł będzie pracował cały czas to będę mieć piękną linię na wykresie, ale jednocześnie spalę więcej paliwa. Nie wiem też gdzie to ciepło ciągle produkowane miałoby pójść, skoro kocioł dochodzi do zadanych parametrów i więcej go już nie potrzeba. W trybie nadzoru jak otworzę drzwi paleniska to lekko się tam żarzy i jest praktycznie zawsze dym.
      I teraz jeśli chodzi o możliwości regulacji to jak wiadomo mogę robić to "Korektą powierza" w zakresie +/- 20 oraz ewentualnie ustawieniem "Moc kotła". W tej chwili korekty nie wprowadzałem, kocioł pracuje na 100%. Nie wiem też za bardzo czym właściwie powinienem regulować - czy korektą, czy mocą kotła i jaka jest różnica. Instrukcję znam już prawie na pamięć - niestety nie ma tam szczegółowych wyjaśnień. Sam popiół jak widać nie jest całkowicie sproszkowany, więc teoretycznie myślę sobie, że powinienem dać więcej powietrza to się bardziej wypali (bo gdyby było za dużo już teraz to bym miał koks). Z drugiej strony - jak dam korektę powietrza na plus to wtedy jeszcze większy będzie ten nadmuch i będę mieć efekt jak w palniku acetylenowym.
      Będę wdzięczy za ocenę aktualnego procesu spalania i wszelkie sugestie jak to wyregulować. Na filmie widać moment dosyć krótko po odpaleniu kotła po trybie nadzoru.
      Link do filmu ze spalaniem: https://www.youtube.com/watch?v=Oa46r8vB8lc
      Link do albumu ze zdjęciami popiołu, wykresem pracy: https://photos.app.goo.gl/ZnqSdbUwpmjnsLbL6

• Przez 535353953
      Witam ponownie.
      Instalacja co w moim domu doczekała się kolejnej modyfikacji, zostały dołożone 2 grzejniki, regulator pokojowy tech st-292 oraz siłownik zaworu czwórdrożnego. Wszystko to pracuje z kotłem sas 23 kw multi oraz sterownikiem tech st-450 z pid. I tutaj pojawia się mały problem, mianowicie w momencie kiedy pomieszczenia są niedogrzane regulator pokojowy wysyła sygnał do sterownika, załącza się pompa co ale zawór czwórdrożny więcej "mocy" kieruje na powrót do kotła. Czy ktoś wie jakie ustawić parametry zaworu czwórdrożnego, aby to wszystko razem hulało. Dodam jeszcze, żę z poziomu sterownika regulator pokojowy może sterować pompą co lub kotłem, jednakże gdy wybieram sterowanie kotłem na temperaturze zadanej wyskakuje mi !-8*C. Miał ktoś może z czymś podobnym do czynienia.
    • Przez FAFAŁ
      Poraz kolejny widzę na filmach Kamila Miernika że ma ustawiona w sterowniku moc na większą niż kotła . Mój kociołek też jest 19kW jednak palnik ma moc 12-25 kW . Którym parametrem lepiej się posiłkować w ustawieniach ? Czy ma to jakiś wpływ ? 
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.