Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z dogrzaniem domu


ron26

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pompę na powrocie CO przy zawór ze 4d sprawdza się rewelacyjnie. Tez miałem dylemat przy instalacji lecz doradził em się fachowca z wieloletnim doświadczeniem i nie żałuję że go po słuchałem. Mam także kociol pelletowy i przy tym układzie sprawdza się bardzo dobrze. Mam ustawiony 4d ręcznie i nic nie musze przestawiać. Temperatura na kotle to 70 st temperatura powrotu przeważnie 7-8 stopni niższa. Podlogowka 30 st grzejnik tylko w łazience odkręcam tylko w razie potrzeby bo mam ciepła łazienkę od podlogowki. Także podsumowując 4d i pompa na powrocie zdaje jak najbardziej egzamin.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze spróbował podwyższyć temperaturę powrotu ponieważ kotly pelletowe znacznie lepiej pracują jak temperatura powrotu ma min. 55 st. W moim przypadku się to sprawdziło.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam  po przerwie. Czy możecie mi wytłumaczyć co mi da pompa kotłowa jak ja nie mam problemów z dogrzaniem powrotu 40 stopni  tylko z dogrzaniem grzejników I jeszcze gdybym montował pompę to 4 drożny może zostać? Prosze o jakiś schemat I jak to skonfigurować w sterowniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4D to takie przereklamowane badziewie. Nim jednocześnie nie wyregulujesz obiegu CO i dogrzejesz powrotu. U Ciebie widać, że priorytetem jest powrót. Zainstaluj pompę kotłową pomiędzy zaworem 4D a powrotem kotła to będziesz miał obie funkcje możliwe do wykonania.

ps: gdybyś nie miał zaworu 4D to taniej by było: zainstalować zawór 3D 1" + pompa na obieg grzewczy i pompa kotłowa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz na początku twojego tematu Sambor prosił o schemat twojej instalacji olałeś temat a to jest jedna z niewielu osób które wiedzą co piszą i znają się na robocie. piszesz że po co ci pompa kotłowa jak nie możesz dogrzać grzejników no właśnie po to ona jest. Przy pompie kotłowej nieważne jak będziesz sterował zaworem 4d. Pompa kotłowa ustabilizuje pracę kotła przez zmniejszenie delty pomiędzy zasilaniem a powrotem a jeśli jedno będzie ustabilizowane to instalacja również się ustabilizuje.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać tam niezły galimatias.  Np. mieszasz przed 4D tą półcalową rurką zasilanie z powrotem ??

Potrzebny chociaż prosty schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ron26, musisz zrozumieć że nie ma dwóch takich samych domów, takich samych instalacji, takich samych odbiorów. Lektura forum jest jak najbardziej na miejscu, ale to co czytasz musisz przełożyć na swój konkretny dom i instalację. Sugestie użytkowników, którzy ograniczają się do swoich domków 150, a nawet 200 m2 musisz mnożyć x2 lub 3. To są inne światy.

Przy dużych domach lub instalacjach o dużym zładzie wg mnie bardzo ważne jest aby instalacja pracowała stabilnie, w czasie i odpowiednie temp zasilania. Każda zmiana na kotle i na instalacji to czasami parę godz. czekania. Przy stabilnej instalacji można wachlować temp kotła na lewo i prawo, a przy zmianie temp na instalacji, tzn zmiana z 40 na 50 może zająć kilka godzin, a kocioł będzie pracował na dużych mocach do czasu aż się wszystko ustabilizuje. Dlatego napisałem że porównywanie Twojego domu do innych nie ma sensu, sugestie również.

W 1 poście piszesz że instalacja grawitacyjna, a w poście #19 że załącza się pompa przy 42st C? Czyli co jest pompa co na grzejniki czy jej nie ma?

 

Kocioł z pewnością osiąga swoją moc i na potrzeby rozwiązanie Twoich problemów ustaw na min 75 lub 80 st C (do czasu ustabilizowania instalacji), wyłącz siłownik, zawór 4D ustaw ręcznie na początek 10% - max 15%, pompy kotłową i na c.o. na jak najniższy bieg, im wyższy bieg to będzie gorzej. Jeśli są zawory termostatyczne na grzejnikach ustaw je na odpowiednie wartości, na początek 2,5 do 3, wg mnie jak najniżej. Zawsze może je dostosować później do odpowiednich wartości. Jeśli instalacja się ustabilizuje, można zawór 4D powoli odkręcać, ale nie więcej jak o ok 5%. Jeśli są zawory termostatyczne na grzejnikach to przy odpowiednich temp na instalacji zaczną pracować, u jednych jest to np 40 st C u innych 55 lub nawet 60 i więcej przy dużych mrozach. Każdy dom jest inny. Jeśli nie masz zaworów termostatycznych na grzejnikach to należ je zamontować.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.