Skocz do zawartości
IGNOROWANY

sterowanie ogrzewania podłogowego


zaretom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość,proszę o pomoc w sprawie wysterowania instalacji tak jak widać w profilu tylko podłogówka po całości.Chciałbym wystroić instalację według temp.zewnętrznej ze względu na komfort cieplny nie ekonomiczny (jestem zadowolony ze zużycia według temperatury wewnętrznej) ,jakie nastawy podstawowe powinienem ustawić -według temp.zewn. czy zewn.z uwzględnieniem temperatury w pomieszczeniu.,typ budynku,charakterystyka pid,temperatura projektowa,itd. Mam dwa obiegi niezależne wiodący rc300 parter i piętro rc100 .Próbowałem sterować już pogodynką ale nie szło dostroić bo przegrzewało,jakimi parametrami regulować żeby wszystko chodziło jak należy ? W razie potrzeby więcej informacji z mojej strony proszę pisać.Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz ustawioną "minimalna temperatura zewnętrzna" (w danych instalacji)? -20stC?

Jaką masz ustawioną "Gór.gran.- maks. temp.zas" (w danych kotła) oraz "Maks. Temp. Zasilania" (w danych każdego obwodu)?

Jaki masz piec?

Ustaw "Ster. wg temperatury zewnętrznej" (będziesz mógł ustawić temperaturę projektowaną czyli punkt końcowy krzywej), a jeszcze lepiej "Temp.zewn. z punktem pocz" (wtedy będziesz miał także na punkt początkowy i końcowy krzywej grzewczej). W obu przypadkach temperatura wyjścia z pieca będzie wyliczana na podstawie krzywej oraz temperatury zewnętrznej ORAZ korygowana na podstawie odstępstw między temperaturą ustawioną w RC300/RC100 a temperaturą pomieszczeniu, gdzie on jest umieszczony (tzw. "wpływ pomieszczenia")

Charakterystyka PID - nie będziesz miał tej opcji, jak ustawisz to co wyżej napisałem.

Typ budynku - w zależności od tego jaki masz budynek, najczęściej "średni". (Lekki - drewniany; średni - pustaki; ciężki - cegła)

Dla każdego obwodu: Temperatura projektowa (punkt końcowy) - jak sama nazwa wskazuje powinna być podana przez projektanta twojej instalacji. Zacznij od 35stC. To jest temperatura w obwodzie, gdy na zewnątrz jest "Minimalna temperatura zewnętrzna" (najczęściej -20stC).

Wpływ pomieszczenia ustaw na 5K.

Czy we wszystkich pomieszczeniach (z wyjątkiem pomieszczeń z RC300/RC100) masz termostaty ustawione na odpowiednie temperatury? Czy w tych dwóch pomieszczeniach masz termostaty ustawione na maxa? Rozwiń myśl "bo przegrzewało"...

PS. Policz ilość uruchomień pieca w ciągu 24h lub np.: dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta uwaga o termostatach to bez sensu, przecież ty masz tylko podlogowke.

Wpływ pomieszczenia też możesz niżej ustawić, np 3.

 

 

Skoro do tej pory u ciebie w miarę działało, to jaka masz temperaturę wody wychodzącej z pieca (przy jakiej temperaturze zewnętrznej)?

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano wpisałem twoje zalecenia,ustawiłem min.zewn.na -20 było -15,w danych kotła nie mam "Gór.gran.- maks. temp.zas" ,max temp.zasilania każdego obwodu ustawiona na 45st.,piec mam buderusa gb072 14kw.Odnośnie typu budynku gdzieś wyczytałem że ciężki znaczy dobrze ocieplony i tak ustawiłem ,o przegrzewaniu miałem na myśli że podbijało temperaturę o 1 do 1.5 st powyżej ustawionej jaka ma być w pomieszczeniu i teraz patrząc na tych ustawieniach od rana widzę że na dole podbija 1st a góra póki co ok .Starty pieca od wczoraj od 19 do teraz czyli 15 było 3 razem pewnie ze startem po grzaniu cwu.a czas pracy pokazuje 8godz.Działało to w miarę na prowadzeniu według temp.wewnętrznej  ale skokowo grzanie do punktu wyłączenie długo nic podłoga się wychładzała i znowu grzanie a nie o to chodzi przy podłogówce.Właśnie odnośnie temp.na kotle nie na obiegu teraz patrzałem 33,5st a na zewnątrz 0st.coś chyba nie tak skoro przy -20 ma być projektowa czyli te 35st.??????może na obiegu 35st? to na kotle będzie stosunkowo wyżej ? teraz przestawiłem te 5k na 3k .czy piec powinien chodzić jak najdłużej na jak najniższej czy gdzieś po środku ? A może jakieś nastawy na kotle trzeba zrobić do sterowania temp.zewnętrz.???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę nabuzowało się do 23st. z zadanej 21.5st. na parterze, moim zdaniem powinna się wyłączyć pompa tego obiegu ?góra narazie ok temperatura osiągnięta a piec dalej chodzi ? Pamiętam że pompy chodzą prawie cały czas gdy sterowanie zewnetrzną ale po co dalej grzeje piec ?  niewiem może obniżyć temp.początk.krzywej na min.czyli 20 i końcową na min.czyli 30 ? Narazie obniźyłem  temp. zadaną.tego przegranego obiegu piec zaczął redukować do dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak temperatura na zewnątrz jest w okolicy zera, to nie wiadomo, czy obniżać temperaturę początkową, czy końcową krzywej. Poczekaj aż na zewnątrz będzie poniżej -5stC, wtedy będziesz zmieniał temperaturę końcową. Jak będzie powyżej +5 to temperaturę początkową.

 

Jak ci się zagotowało do 23stC na dole, to ciekawe jaka była temperatura zasilania obiegu dolnego (nie pieca)?

 

A w tym obiegu dolnym temp. początkową masz wyższą niż 20stC?

 

Jeżeli w krzywej masz ustawione: dla +20stC na zewnątrz: +20stC; a dla -20stC na zewnątrz: +35stC, to dla 0stC jest to średnia z tych dwóch liczba (bo 0 jest w połowie drogi między +20 a -20): więc (20+35)/2=27,5. Taka powinna być temperatura żądana dla dolnego obiegu (nie dla pieca).

 

Co masz w menu systemowym, w diagnostyce -> Wartości monitorowane -> Obieg grzewczy (dolny)? Możesz wypisać wszystkie pozycje. To powinno być twoje główne źródło wiedzy o tym, co się dzieje w obwodzie dolnym. Plus wpisy w Diagnostyce -> Wartości monitorowane -> Kocioł/palnik. Ale pamiętaj, że piec obsługuje dwa obwody a nie tylko dolny.

 

PS. Piec ma cały czas chodzić, bo powinien dostarczać tyle energii ile twój dom traci, aby w efekcie końcowym utrzymać stałą, zadaną temperaturę. Poczytaj: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli na razie nie mogę zrobić nic żeby obniżyć temp na dole?czy fizycznie obniżyć zadaną w pomieszczeniu żeby nie było za gorąco?akurat przeszedł kocioł w tryb obnizenia także nie bedzie faktycznych danych no ale napisze jest tak obieg grzewczy 1 czy parter ten co podbija -temp.zasil-wart.zadana 23st, status ogrz.,wart,rzecz.temp.zasilania 25,2  wart. zadana temp.pom 21 , status obniż. wrt.rzecz.temp.pom.23 wpływ pomieszczenia -3,0k,pompa obiegu grzewcz. wł.,status pompy zapotrze. ,pozycja zaworu miesz.0%. odnośnie kocioł/palnik teraz nie pracuje ale dodam zdjęcia Odnośnie tego że przegrzało to musiała być za wysoka temp,ale kojarzę ze było coś po niżej 30st.Jeszcze jedno pytanie odnośnie wpływu pomieszczenia im wyzej nastawiony tym bardziej wpływa na obniżenie temperatury zasilania do tego obiegu czy inaczej?

20181212_193911[1].jpg

20181212_193924[1].jpg

20181212_193943[1].jpg

20181212_194006[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zaretom napisał:

Jeszcze jedno pytanie odnośnie wpływu pomieszczenia im wyzej nastawiony tym bardziej wpływa na obniżenie temperatury zasilania do tego obiegu czy inaczej?

Dokładnie tak jest. Jak ustawisz 10K, to jeżeli masz ustawioną temperaturę w pomieszczeniu 21stC, a jest w pomieszczeniu 22stC, czyli przegrzewa o 1stC, to 1stC * 10 * wsp = 10stC (bo u Ciebie pewnie wsp=1, a u mnie wsp=3) czyli temperatura zadana wody wychodzącej z pieca będzie obniżona o 10stC.

I odwrotnie: jak w pokoju będzie 20stC, to temperatura zadana będzie podwyższona o 10stC.

 

Jeszcze nie podałeś, jak teraz masz ustawioną krzywą grzewczą (mogą być zdjęcia :-) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze do obserwowania w sytuacji, gdy przegrzewa są (dla obiegu dolnego):

  • temp.zasil-wart.zadana
  • wart. Rzecz. Temp. Zasilania
  • rzecz. Temp. Pom
  • pozycja zaworu miesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dolnego obnizylem krzywą góra została bez zmian widzę że chodzi niżej dolny a drugie zdjęcie krzywej to góra i skąd zadana 35st. Jak to jest dla -20st.? 

1544674270446-1478096257.jpg

1544674339839888591806.jpg

1544674535766-720909984.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ta zdjęcie pokazuje że rzecz.temp.wyższa od zadanej po osiągnięta temp.pom.i to wygląda ok Ale mieszacza u mnie poza kotłem nie ma więc nie rozdzieli temp.inną na górę  a inną na dół i tu jest chyba pozamiatane z pogodynką 

1544675842459-1311894183.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że powinny być chyba dwa mieszacze na każdy obieg i wtedy to będzie ładnie chodzić według zewnetrz.  dlatego te podbicia bo góra była chlodniejsza dlatego grzało a temp.szła wszędzie wyższa .Teraz żeby chodziło według temp zewnwtrz.to by musiał być jeden obieg skonfigurowany po całości tak myślę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie masz na każdy obieg mieszacza? To na którym obiegu masz mieszacza, a na którym nie? I na tym, co nie masz, to co masz?

 

Jeżeli w obwodzie dolnym masz temperaturę zadaną 21,5stC, a rzeczywistą 28stC, to cała nasza zabawa nie ma sensu, ponieważ twój układ się nas nie słucha. Nie ma co obniżać krzywej grzania, bo to obniża tylko temperaturę zadaną, a rzeczywista i tak swoje robi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz taką krzywą: dla -20stC na zewnątrz: 30stC, dla +20stC na zewnątrz: 20stC, to dla 0stC na zewnątrz z krzywej wynika 25stC.

Ale 25stC jest dla temperatury w pomieszczeniu 21stC. Jeżeli w pomieszczeniu zadana temperatura jest np.: 20stC, to trzeba skorygować temperaturę wynikającą z krzywej o 1stC * wsp (u ciebie wsp=1, u mnie wsp=3), czyli wtedy temperatura wyjścia wody z pieca powinna być nie 25stC, a 24stC. Po tym trzeba jeszcze skorygować tą temperaturę o wpływ pomieszczenia, co pisałem wyżej.

Jaką temperaturę zadaną w pomieszczeniu masz na dole, teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaną 21.5 Ale nie mam żadnego mieszacza i dlatego nie mogę prowadzić narazie wedł.zewnętrznej. pomyślę o dołożenia mieszacze po sezonie.To teraz kolego pomożesz wystroić te dwa obiegi wedł.remp.wewnetrznej ?chodzi o to czy da radę ustawić żeby nie było tych skoków. Żeby chodziło w miarę długo na niższej temp.Taraz tak grzałem niezależnie góra od dołu tylko były długie przestaje i wychłodzanie podłogi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz grzać "niezależnie górę i dół"? Masz 2 pompy?

Masz na pewno sprzęgło hydrauliczne, co widać ze zdjęć. Może narysuj swój układ.

 

PS. Mówiłeś, że masz taką pozycję: "pozycja zaworu miesz.0%". Tam zawsze jest 0%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie grupy pompowe do każdej moduł sterowania mm100 które pracują niezaleźnie od siebie.Do tego sprzęgło-rozdzielacz który zapobiega przeciąganie się pomp. Nagrzeje  dół to rozłaczy a góra chodzi lub odwrotnie albo razem zależy od temp.zadanej w pomieszczeniu .Mogę rozrysować jak będę w domu wieczorem .póz.zaworu mieszacza wydaje mi się że pojawiła się dopiero po włączeniu prowadzenia według temp zewnętrznej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli RC300 poprzez MM100 może sterować u Ciebie tylko pompą dla danego obwodu.

Temperaturę w obwodach masz jedną, nie możesz nią sterować dla każdego obwodu oddzielnie. A wynika z twoich opisów, że na górze potrzebna jest wyższa temperatura niż na dole. Jeżeli to prawda, to przynajmniej na dole przydałby się mieszacz do obniżenia temperatury.

To przychodzi mi taki pomysł: na górze zostaw wg krzywej, a na dole zmień na sterowanie wg temperatury wewnętrznej (czyli typu on-off). Tylko na dole ustaw dość niską "Maks. temp. ogrzew." Może 30stC, albo nawet niżej.

 

A na górze jaką masz krzywą? (zdjęcie)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Myślę że to będzie tak samo jak teraz bo co mi rozdzieli temp.zasilania inną na dół a inną na górę ?brak mieszaczy to brak możliwości innej temp.dół a innej góra .spróbuję podpowiedzi ale niewiem czy się uda w ten sposób. A według temp.wewnetrznej też coś można pokorygowac żeby zmniejszyć te skoki? Tam też jest kilka parametrów do regulacji ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie na górze wg krzywej a na dole on/off spowoduje wg mnie to, ze piec będzie cały czas działać grzejąc górę, a dół będzie włączał od czasu do czasu.

Jak ustawisz oba na on/off (wg temperatury pomieszczenia) to, jak oba obwody będą na off, to piec będzie się wyłączał. Czyli wrócimy do tego co było, wrócić zawsze możesz.

A celem naszej całej dyskusji jest zmniejszenie wyłączania pieca.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dokładnie wydłużenie pracy kotła.  Ok na logikę twój pomysł  jest dobry potestuje i się odezwę jak to wygląda.Jeśli to by miało rację bytu to na wiosnę dokładam mieszacze do obiegów ??? A tak na marginesie z Twoich obserwacji lepiej grzać temp.wewnetrz czy zewnątrz.? Jak to się ma do komfortu i zużycia gazu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zewnętrznej.

 

Grzanie wg temp pokojowej polega na tym, że TY ustawiasz temperaturę wody z pieca, a piec się włącza sam i wyłącza, próbując utrzymać ustawiona przez Ciebie temperaturę.

To może jakoś działa przy 0st. Ale jak jest -10 lub -15 lub - 20, to się nagle okazuje, że piec działa non-stop a i tak nie do grzewa. Więc idziesz i podnosisz temperaturę. Potem przychodzi wiosna i twoja podwyższoną temperatura strasznie przegrzewa pomieszczenia. Więc idziesz I zmniejszać temperaturę. Tak jest u mojego ojca. On robi za Krzywą Grzewczą osobiście. Tylko robi to rzadko i kiepsko.

 

A druga sprawa to (a) włączanie pieca dużo kosztuje gazu i (b) na koniec jest jeszcze efekt kondensacji.

 

Zbierając to do kupy: u mnie w domu jest 21stC non stop niezależnie jaka jest temperatura na zewnątrz. Żadnych spadków i wzrostów temperaturę jak u mojego ojca (właśnie siedzę u niego i czuję, że ogrzewanie się wyłączyło i czeka aż temperatura spadnie o 1stC, to czuć). Mój piec działa non-stop 23:45 na dobę. Kondensacja jest non stop. Spala prawie połowę tego co ojca, przy podobnej powierzchni.

 

Grzanie wg temperatury zewnętrznej powoduje, że automat ustawia za ciebie temperaturę pieca cały czas, a RC300 lekko ją koryguje porównując zadaną temperaturę ze zmierzoną w pokoju wzorcowym.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki będę testował. A powiedz kolego jeszcze czy Ty masz mieszacz ?jaka temperatura na piecu U Ciebie? Pytam bo na rc300 minimalna to 30st.a na piecu też najmniej można ustawić 30 st .Czyli wnioskuję że mieszacz wchodzi  do akcji ? A może się  mylę. Chyba że piec schodzi poniżej minimalnej temp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko kaloryfery, nie mam (jeszcze) mieszacza ani sprzegla. Będę miał jak podlacze dom ojca.

 

Z moich notatek wynika, że mój piec nigdy nie zszedł poniższej 40stC. Jak na wejściu ma 30stC I pracuje na minimalnej mocy 11% (2,6kW), to na wyjściu jest 40stC.

 

Moze dlatego do podlogowki zawsze trzeba stosować mieszacz, bo to jest metoda na obniżenie temperatury.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanko rozglądam się za mieszaczami  czy mógłbyś polecić jakiś dobry w rozsądnej cenie czy nie ma co oszczędzać akurat na tym ?Wiem że są różne i trzeba zwrócić uwagę na przepływowosc (Chyba w sensie wykonania)że by nie było problemów potem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.