Skocz do zawartości
IGNOROWANY

pompa ciepła typu drops do ogrzewania kawalerki


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

No właśnie czy pompa ciepła typu drops może zostac wykorzystania do ogrzewania podłogowego ? mieszkanie małe ok 30m2 , czerpnia z piwnicy a wyrzut przez ścianę na zewnątrz , mam świadomośc że taka pompa powinna chodzić non stop , tylko czy to ma jakis sens ? no i czy to se nada .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berthold61 napisał:

No właśnie czy pompa ciepła typu drops może zostac wykorzystania do ogrzewania podłogowego ? mieszkanie małe ok 30m2 ,
czerpnia z piwnicy ,,,,

To zależy, jeżeli kawalerka mieści się na pierwszym piętrze, to jest w tym pomyśle jakiś sens.
Jeszcze spojrzyj do DTR tego "dropsa".
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Kawalerka jest na parterze więc już z górki a sama piwnica to pewnie grubo ponad 150m2 z dużą wilgocią i swoją czerpnią powietrza z zewnątrz budynku około 5 metrów , to blok z lat 50-tych ,  szłoby upiec dwie pieczenie ,jedna to grzanie kawalerki a druga to osuszenie tej piwnicy , kawalerka ma ok 31 m2 a samo grzanie podłogówki odliczając wanny i takie tam to pewnie ok 22 m2 , wiem że dropsy szału nie mają poniżej 5 stopni celsjusza ale to bym musiał zmierzyć ile w tej piwnicy jest zimą ale myślę że poniżej 10 chyba nie schodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo.

Pomysł jak najbardziej efektywny. Zapotrzebowanie tego lokalu to rząd 3-4 tys.kWh na sezon grzewczy... podzielić na 180 dni  to  ok.1 kWh na godzinę, przy dużych chłodach to 2 kWh. Taka pompa bez problemu ogrzeje ten lokal. Pamiętam ,jak grzałem podobną pompą /chyba 1,8 kW/  pion 2 kuchnie i 2 łazienki. Trochę kalkulacji: 4000 kWh en.elektr./grzałki/ to dziś ok.2200 zł. Przy pompie ciepła /COP tylko 2,5/ to 1600 kWh energii pobranej - dziś 880 zł.  prad po 0,55 zł/kWh. \Na taniej taryfie to będzie bajka\ .  Zwrot nakładów w ciągu 3-lat.

Pompa nie będzie chodzić non-stop. ew tylko przy  -20 na dworze.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Śmiało do tego podchodzę bo mój dom grzeję teraz o powierzchni 120m2 i jemu potrzebne ok 2-3kw teraz (podłogówka) więc taką kawalerke a zwłaszcza jak bym zrobił podłogówkę to myślę że nawet 1 kw to pewnie za dużo bo to nie jest kaloryfer a wiem co gadam , podam przykład mojego domu , cała podłogówka jak grzeje te 120m2 potrzebuje od 2-3 kw ale jak wyjmę wtyczkę od sterowania podłogi a potem otworzę jeden kaloryfer 120x60 cm to moc kotła momentalnie skacze na 8 kw a to tylko jeden kaloryfer który w zasadzie zawsze jest wył , mam kocioł 10kw i jak bym miał grzać kaloryferami to marznę na bank.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam podłogówkę i PC z klimatyzatora 4kw,  teraz przy około 0 st zużywam 10Kwh prądu dziennie na dom 85m2 . Przy dodatnich temp tak koło 5 drops pewnie da radę ale stawiam na to, że piwnica szybko się wychłodzi i uzysk energii będzie żaden.  A jeszcze sąsiedzi będą krzyczeć, że ziemniaki im przemarzły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nie no z piwnicy by tylko wyciągało to powietrze a wyrzucało poza dom , ale powoli chyba od tego odchodzę , ale coś muszę zdecydować bo obecnie ta kawalerka stoi pusta i trzeba by tam cos pomodzić a pieca węglowego już tam nie będę pakował , najbardziej interesuje mnie wykonanie podłogówki na 5 cm XPS-a pex i wylewka anhydrytowa tylko teraz nie wiem jakiego rodzaju ewentualnie splita do tego zaprząc , ty sam to robiłeś ? jest z tym jakis większy problem dla człowieka co trochę ma pojęcie ciut wieksze niż większość ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle co wyciągniesz z piwnicy to z zewnątrz musi wlecieć. Co mogłem zrobiłem sam ale do podłączenia po stronie gazowej musiałem wziąć człowieka bo palnik potrzebny, roztłaczarka, kielicharka. Jest jeszcze jedna wielka zaleta tej imprezy. Jak po kilku latach padnie CI sprzęt to nawet nie ma po co serwisu wołać bo za bele naprawę skasują Cię 30-50% wartości nowej klimy. Idziesz do marketu, bierzesz splita  za 1700 zł. i sam już go montujesz w godzinę czasu nawet manometrów nie potrzeba.

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nie wiem czy ja cie dobrze zrozumiałem , ty grzejesz powietrzem z tego splita czy go zaprzągłeś w jakis sposób pod bojler-zasobnik czy jakoś tak ? , wiem że splity są do samodzielnego montażu ot takie szybkozłączki , ja trochę z klimami miałem do czynienia kiedyś co prawda to były klimy giganty ale zasada ta sama , pompkę prózniową i manemetry dla mnie to nie problem tak samo jak z wagą do butli i dostępem do gazów od r134 do r408 , tu problemów bym nie widział bo to stosunkowo prosta sprawa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość berthold61

Pomysł z tym dropsem mnie nadal męczy , są dropsy które idą nawet do minus 7 ale nie o tym bo powietrza będzie dosyć o tem powyżej 5 plus , bardziej interesuje mnie jak najprościej to podłączyć , drops ma wlot i wylot 1 cal i regulację temp od 35 do 60 stopni , plan aby dropsa zapiąć wężownicą do bojlera a drugą wężownicą pod np kaloryfery dwa bo w podłogówkę nie będę się bawić bo na głupka wyjdę , kawalerka ma iść na wynajem bo teraz za pustą tylko płacę a wciskać komuś mieszkanie na kozę to nie teges .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.