Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszki importowane z Zachodu Kolubus, Iskra niebieska,Palił ktoś?


obser

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pokazały się na rynku ekogroszki importowane jak piszą np. z Kolumbii do Holandii, gdzie są sortowane i konfekcjonowane, np. Kolumbus, Iskra niebiedka. Czy ktoś już tym palił, bo oferta jak ktoś lubuje porządny towar niewiele odbiega od cen Prestige, Skarbek Bobrek. Parametry wydają się idealne, a cena prawie porównywalna. Zamówiłem już worki testowe, bo jest taka możliwość, ale ciekawość mnie zżera co to jest? Może ktoś już to używa. Czy to faktycznie takie cudo? Chętnie to nabedę, ale trochę wydaje mi się, że coś musi być nie tak, bo jest cenowo porownywalny do Skarbka, a podobno mocne 30 i popiół poniżej 1%. Mój piec lubi dobre paliwo i odwdzięcza się niskim zużyciem. Stosuje ktoś???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena węgla w portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia to aktualnie 88 USD/tonę, więc nie dziwi mnie ten import. Nawet uwzgledniając koszty przeróbki i transportu zysk w stosunku do węgla polskiego jest gigantyczny. Kopalnie kolumbijskie są odkrywkowe, złoża bardzo jednorodne, zawartość popiołu co najmniej 3 razy mniejsza od najlepszych polskich węgli z czasów niestety minionych.

Z punktu widzenia etycznego - zerknij na to: https://www.politico.eu/interactive/in-pictures-the-cost-of-coal-in-colombia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo tych widzeń spotyka nas ostatnio. Każą nam ogrzewać domy mediami niskoemisyjnymi, bo wizja środowiskowa, a sami nie chcą się porządnie zająć obrotem węglem, mafia większa od Vat-owskiej, Amber głabie potężną kasę za sprzedawane na placach i w internecie produkty węglopodobne. Z etycznego punktu widzenia, to musielibyśmy sobie odmówić wielu rzeczy sprzedawanych na naszym rynku. Rozumiem np. brylanty, kaprys bogatych, sytuacja podobna. Ale w tej sytuacji chociaż ratujemy wllasne środowisko, sąsiadów, znajomych, nasze dzieci. Jak sam napisałeś cena węgla dobrej jakości loco port Europy poniżej 350 zł/t, więc nic, tylko wypłacić górnikom postojowe, zachować nasz węgiel w ziemi i poprawić radykalnie stan powietrza w naszych miastach, bo to też można porównać do wyzysku, lecz dzialajacego skrycie i powoli nas wszyskich wykończajac i powoli zabijając. Ale to byłby temat do Komisji Śledczej tylko nie naszego Państwa, bo w tym procederze nie liczy się przynależność partyjna, więc nikt nikomu nic nie zrobi. Sprzedaż u nas opału można porównać do grabieży ogromnych pieniędzy za czynniki chłodnicze, które tylko w UE kosztują 20 krotnie więcej niż na całym naszym globie. UE świata nie uratuje, a nasze portfele są drenowane. Chciałem być patriotą, cieszyłem się jak dziecko, że wreszcie trafiłem na porządny produkt Skarbek Bobrek, spełniajacy moje wymagania, choć najdroższy, a tu klops. Zyskał sławę, to go zaczęli modyfikować po swojemu i teraz płacę za coś czego spalam 2 razy tyle co z poprzednich dostaw. Rozumiem Kolubijczyków, ale my stajemy się powoli taką Kolumbią Europy, stale nam się powtarza, że coś w innym kraju (mandaty,ubezpieczenia,nieruchomości) są droższe i trzeba to wyrównać, pozostawiając nasze realne zarobki w ogonie krajów cywilizowanych. Sorry, ale te zdjęcia okrutne, ale ja potroszczę się o moją rodzinę i siebie i jak będzie to korzystniejszy deal to go wykonam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ekogroszek Kolombus za 1249 zł wylądował wczoraj w piwnicy. 7 worków otworzyłem do schnięcia. Jest wilgotny, ale nie mokry. Uziarnienie moglobyć większe, bo piszą 10-25, worki mocne, tylko Poczta Polska rozwaliła całą warstwę spodnią (4 worki) z których prawie cały towar się wysypał, w magazynie, na samochodzie i u mnie na podwórku. Z tych 4 worków bylo z 5-7 kg. I jeszcze jakiś mistrz kierownicy wózka widłowego wjechał widelcem w środek palety i uszkodził jeszcze 2, ale z jednego wyleciała prawie połowa, a drugi prawie cały uratowany. Ten transport to tragedia. Wypalam jeszcze dziś i jutro pojemnik i zasypuję tym "złotem". Może się z Wami podzielę wrażeniami. Zdrowych i Wesołych Świąt.

  • Wartość opałowa (kaloryczność węgla): 29,5-31,5 MJ/kg
  • Zawartość popiołu: maks. 1 %
  • Zawartość siarki: maks. 0,4 %
  • Spiekalność: RI = 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując wyszedł prawie 1400zl za tonę dla mnie to już gruba przesada . Ale nie powiem ciekaw jestem jak to się pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, wyszedł dokładnie tyle co płaciłem, bo przy rozładunku zadzwoniłem do Dostawcy, że nie przyjmuję towaru, a on poprosił abym przyjął i spisał protokoł i wszystkie straty wyrówna. Poprosiłem go o stanowisko na maila, co uczynił i mamy uzgodniony zwrot 120 kg towaru.

Dotychczas płaciłem za Skarbek Bobrek 1200 zł, a tegoroczna dostawa to tragedia, to jakby był lepszy, to te 49 zł/t nie robi wielkiej różnicy. Już pojemnika na popiół mi brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumie, oby Eko się sprawdził powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na piewsze wrażenia, to:

- ktoś chyba kradnie popiół z popielnika, bo go tam wcale nie ma,

- ktoś ukradkiem chyba dosypuje paliwa, bo bardzo mało go ubywa,

- trzeba było radykalnie zmienić parametry, zmniejszyć nadmuch z 28 na 20 i zwiększyć podawanie z 9 sek na 22 sek

Poza tym kocioł czyściutki, bez sadzy, prawie zawsze jak pójdę do piwnicy, to sobie śpi.

Ale z całkowitą oceną sie wstrzymam, jeszcze mam 5 otwartych worków, więc prawie do połowy styczna przy takich temp. zejdzie i wracam do utylizacji tegorocznego Skarbka, bo coraz więcej mnie denerwuje, jak na niego patrzę.

Zdrowych, Wesołych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a moze zrob test i wymieszaj go 1 do 1 ze skarbkiem :)
ja zastanawiam sie nad kupnem tony tego złota i mieszac go z tym bylejakim retopalem ???

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE!!!!! Spalam teraz pojemnik i przerzucam się na tegoroczny gówniany Skarbek i ciepła w domu nie pożałuję, aby skrócić czas tej męki i zamknąć rozdział życiowy SKARBEK BOBREK. Nawet jakbym chciał, to jak to wymieszam i jak ustawię sterownik, bo ustawienia są diametrycznie inne. Kolombus chce małego wiatru i bardzo długiego podawania (z 9sek zwiększyłem do 32sek i jeszcze taki porządny kopczyk się nie robi,a tylko spala się na wyjściu z retorty). A rzecz ciekawa i sprawdzona to pobieranie opału z zasobnika, bierze środek, a dolne boczne ścianki chyba cały rok stoją z opałem. Ja zawsze lubię do pełna dosypać, niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tutaj chyba można kupić :

https://kolombus.pl/ekogroszek-cennik/

Faktycznie ten test z Youtube potwierdza to co pisał Obser, nie spieka i jest bardzo mało popiołu oraz są problemy z ustawieniem żeby kopczyk się nie zapadał, ciekawe jak oni go wzbogacają...może jest wstępnie odgazowany tylko ta cena trochę zaporowa... jakby był po około 1050-1100 to całkiem znośnie by było już.

 

Chyba coś na tej zasadzie :

https://tvn24bis.pl/surowce,78/blekitny-wegiel-alternatywa-dla-tradycyjnego,604354.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam filmik potwierdzam, a co do ceny to kupowałem Skarbek Bobrek za 1200 zł, więc 1249 zł za opał o wiele, wiele lepszy jak tegoroczny Skarbek, to dla mnie nie jest żadną ceną zaporową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano spory, bo nastawy trzeba zmienić radykalnie. Ja z podawania 9 sek zwiększyłem docelowo do 32 chyba, ale jeszcze kopczyka dobrego nie było. Teraz jak spalę Bobrka zrobię 40 sek i mały wiatr. Co do min przerwy to zostawiłem fabryczną, bo i tak piec obliczał dużą przerwę. Ja tylko na razie spaliłem 10 worków i dopalam Skarbka, już rozmawiałem z dostawcą i kupię za dobry tydzień paletę. Jak się nie spapszą, to ja innego paliwa nie chcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Co to za rewelacja w tej cenie ? przeciez za  około 800 zł mamy wesołą też porządny i mocny groch a za resztę masz drugie  pół tony gratis więc kupowanie eko za 1200 to nie dla idiotów mi przypomina , a drugi mocny to pelet węglowy varmo tez za niecałe 900 zł z podobna moca więc po co przepłacać , jedno mnie zastanawia kto te ceny ustala ? nie mówię o tych importowanych ale naszych kopalń , np wesoła a retopal , jak to sie ma że cena ta sama a jeden spala sie o 1/3 szybciej od drugiego , brakuje tu zdecydowanych regulacji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Na całym Śląsku Wesoła jest od 770 do 850zł , i nie widzę sensu pzepłacania do 1200zł , varmo też mocne i z wysyłką to chyba nie więcej jak 950zł więc po co komus do kieszeni wkładać dodatkowe 3 stówki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocław o ile wiem to też Śląsk, a poniżej 1000 to są tu tylko jakieś zakamienione ruski. Więc jeśli ktoś chciałby trochę spokoju i niekoniecznie zamawiać w Albie kontener na popiół, rozumiem wydanie 1200 na pewny węgiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja też co prawda nie na typowym Śląsku tylko Ślasku Opolskim ale do Ślaska mam ok 40km więc można powiedzieć że jest z górki , sam chętnie bym przygarnął jakis eko z minimalną ilością popiołu i moca od 29-31mj , było by to to , też męczę ten retopal niby fajnie się pali tylko trochę za fajnie bo sporo tego schodzi a cena podobna do wszystkich innych w okolicach , retopal starcza mi na 4 dni a Wesoła na 5 dni przy tej samej cenie , w Wesołej jest popiołu o połowę mniej ,  Varmo z dostawą pod dom mogę mieć po 950zł/tona i jesli testy wyjda dobrze to tylko na nim skupię się następnym sezonem , szkoda byłoby mi kasy 1200 z hakiem na eko i niezazdroszczę tym którzy jak ty muszą tyle bulić .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robertokot25 napisał:

nadal czekam na link do sklepu gdzie paczkowana Wesoła kosztuje 800, nawet może być 900zł z dostawą do domu

A jest taki sklep? przecież wysyłka 150zł za paletę 1t, to ile by kosztowała 750zł? Chyba ciężko będzie....albo taka...ruska Wesoła...o to prędzej...

Yaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie sądzicie, że zbyt mała zawartość popiołu może też być szkodliwa. Producenci palników/kotłów przewidzieli pewne zapopielenie palnika i samych otworów napowietrzających. Fakt ograniczenie powietrza jest możliwe ale czy wówczas węgiel otrzyma odpowiednią dawkę tlenu do zupełnego spalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.