Skocz do zawartości
nostro

Zbuntowany grzejnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Pierwszy post to i się przywitam , zagadkową sprawę ze sobą przynoszę , być może banalną jeśli się ktoś na instalacjach C.O zna :) , jeden z grzejników na piętrze , właściwie to chyba 2 lub 3 grzeją słabiej ale na razie chciał bym reanimować ten jeden konkretny , więc tak , jest odpowietrzony , zawsze leci z odpowietrznika woda , pion grzeje do momentu zaznaczonego na zdjęciu czerwoną kreską / niebieska -zimne , niby wydaje się wszystko być ok a jednak nie jest , pompka obiegowa chodzi na 3 i jest w zupełności wystarczająca na ten dom a grzejemy tylko parter i piętro / piwnica grzejniki zakręcone , piec i ta o wiele przewymiarowany bo ma całe 38 KW ... , poprzedni właściciel grzał dwa domy , teraz się odciął i został nam taki bydlak na jakieś ~ 240 m2 , ale wracając to to czego próbowałem to np zakręcenie grzejnika na piętrze pod tym samym pionem , zero poprawy , grzejnik ogólnie grzeje na całej swojej powierzchni ale zauważyłem w prostym teście ręką że gdy inne grzeją tak że po 3-4 s trzeba rękę oderwać to ten często grzeje słabiej że ten efekt jest po 7-9 s albo i można trzymać na nim dłonie do woli ;/ ,pokój ma około 15,5 m2 , jak widać jest 16 żeberek ( myślę że wystarczająco bo pokój obok na piętrze ma 20m2 i 20 takich samych żeberek i jest o wiele cieplej , w tym pokoju temp dochodzi do max 16 C eh , gdy na parterze jest 20-21 C , jakieś pomysły ?Dodam że w żadnym grzejniku nie mam termostatów , niestety niektóre są nawet bez jakiegokolwiek zaworu , taki uroki starszych domów .IMG_20181129_131836.thumb.jpg.77b302eb9146abb725c6e31242f04138.jpg

IMG_20181129_131853.thumb.jpg.d78a130e2328656c1e47166263416dd3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czy nad tym grzejnikiem co nie grzeje jest jeszcze jakis grzejnik? Bo rura zasilajaca wznosi sie w kierunku sciany czyli tam masz najwyzszy punkt i tam powinien sie pion odpowietrzac. Ogolnie grzeiniki na najwyzszych pietrach powinny grzac najmocniej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nad tym grzejnikiem jest już tylko strych  i nie dodałem jest to układ otwarty z naczynkiem ,grzejnik niby równo grzeje ale nie osiąga tych temperatur co inne , nie mam pomysłu co jest nie tak , może ten pion się jakoś zapowietrza ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To gdzie idzie dalej ta rura zasilajaca i powrotna ktore od grzejnika ida w ścianę

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

??? Zasilanie idzie na strych do naczynia. Przecież widać na zdjęciach że do góry idzie tylko jedna rura.

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

no jest to pion który odchodzi gdzieś tam chyba do naczynka , a na parterze  jak pisałem jest grzejnik pod tym samym pionem i grzeje normalnie .

Edytowane przez nostro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musi byc zapowietrzone na pionie albo zawor jest przytkany. Moglo by byc brak rownowagi przeplywow w instalacji ale jak mowisz ze zakreciles grzejnik na dole a ten nadal nie grzal to odpada.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A dopuszczales wody do ukladu ? Moze masz braki a to jest najwyzej polozony grzejnik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

brak wody też odpada bo 3x była już w tym sezonie dopuszczana , były wkręcane odpowietrzniki i tego typu rzeczy , na pewno wody jest odpowiednio, zawór hmm sam nie wiem , jak widać to taki prosty zawór raczej bezawaryjne chyba są ,no to co zostaje , jedynie ten zapowietrzony pion ? jak go odpowietrzyć ewentualnie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Musisz zobaczyc gdzie ta rura idzie na strych. Czy do naczynia od dolu, czy łączy sie z innymi pionami, a moze zakonczona jest odpwietrznikiem. Ja bym jednak stawial na zawór ale w starej instalacji wszystko jest mozliwe. Mozesz jeszcze zrobic maly eksperyment, wylacz pompe i sprawdz jak grzeja grawitacyjnie. Czy ten grzejnik odbiega od innych czy moze jest ok. Rozumiem ze wczesniej grzal dobrze? A nie masz czasem bojlera na yej samej pompie co grzejniki ?

Edytowane przez KubaSko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bojler jest w instalacji ale zamknięty zaworami więc obieg bez bojlera jest pompka jest na wyjściu z pieca i jest kolejna na wejściu do pieca ale tej nie używamy , dom kupiony w tamtym roku więc nie wiadomo jak to kiedyś grzało , ten grzejnik w tym sezonie grzewczym ewidentnie niedomaga chyba że po prostu dołożę  nie wiem ze 2-4 żeberka ? ale to chyba mija się z celem na 15m2 jest 16 żeber , gdyby grzał poprawnie powinno być ciepło a niestety jest 3-4 C chłodniej niż na parterze .Jutro poszukam gdzie odchodzi dalej ten pion ale pewnie wiele nie zobaczę bo naczynko ocieplone i nie wiele tam widać 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

w poprzednim mieszkaniu pamiętam że te niektóre piony nam hydraulik poucinał i wstawił automatyczne odpowietrzniki , jest to poprawne ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak mozna poucinac i zrobic jak piszesz ale u ciebie to chyba dopiero na strychu bo w domu wszystko w scianie. Sprobuj jeszcze grawitacji albo pompe na 1 bieg. Niezle masz to pogmatwane w kotlowni. Reszta grzejnikow na gorze tez slabo grzeje czy tylko ten ?

Edytowane przez KubaSko

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

faktycznie ten pion idzie w ścianę i jeszcze do łazienki na piętrze i dalej do kolejnego pokoju chyba , sprawdzałem tylko tam gdzie ściana była ciepła i tak mnie to doprowadziło , tyle że w tym drugim pokoju wiadomo jest osobny pion więc może ten zasila jeszcze grzejnik w łazience , poszukam gdzie to wszystko się spotyka ale pewnie nie ma na strychu żadnego odpowietrznika .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nie wiem czy wcześniej wspomniałem ale istotna kwestia to sam kocioł ... pleszew 38 KW tak trzydzieści osiem ;) na 200-250 m2 ogrzewanych , kupiliśmy dom gdzie ten kocioł ogrzewał 2 budynki , po rozdzieleniu został taki gigant i nie ma stałopalności, ciekawi mnie jakie mamy na tym straty w opale bo podejrzewam że nie małe , sucha dębina wypala się błyskawicznie , planuję za sezon mpm ds 25 kw zamiast tego , chyba oszczędność jakaś będzie ? Zastanawia mnie gdzie to całe ciepło ucieka , chyba w komin gdy na piecu jest 64 C a w domu średnio ciepło ~ 19 C 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To wyłóż komorę zasypową szamotem aby ja zmniejszyć, przecież to jest jakaś masakra. Jaki to dokładnie model kotła? Doszedłeś do ładu z tymi grzejnikami?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

niestety nie , na piętrze jest 3-4 C chłodniej ale myślę że prawdopodobnie przez to że ciągle nie ma stałopalności w kotle i raz grzeją a raz stygną i po prostu jest wyżej niż parter więc i chłodniej bo wolniej się rozgrzewają i stygną za jakiś czas , ten sezon grzewczy niestety będzie tak u mnie wyglądał lub ten szamot może coś da ,w sumie nie mam szamotu , czy np pełna  cegła to dobry pomysł :)? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jak przykręcisz te niżej? zrobi się cieplejszy?

Jednak obstawiam ze mogło zarosnąć kamieniem lub coś i wolniej podaje

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

jak się porządnie w kotle pali to po dłuższym czasie zaczyna i ten grzać mocno ale potrzebuje na to sporo wiecej czasu niż pozostałe nawet te na pietrze , kociął na pewno do wymiany bo opał idzie jak woda a ciepła mało.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A czyściłeś ten kocioł? Jeżeli mocno w nim palisz i opał idzie jak woda tow domu tez powinno byc ciepło a nie problemy z dogrzaniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nawet 2 dni temu były czyszczone wyczystki ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi