Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakiego typu akumulatora używacie do zasilenia awaryjnego kotła-ups'a?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Dobra koledzy zamontowany został zestaw przetwornica plus akumulator żelowy.

Pierwszy akumulator zakupiłem 5letni ssb 55Ah i trzymał 2h-jest tak jak pisał @HarryH,prawdopodobnie zwarcie rozwaliło ten akumulator lub uszkodzona cela bo poniżej 12V napięcie spada do 10.5V w kilka minut.

Zakupiłem drugi akumulator 42Ah europower też 5 letni (jego aktualna pojemność to około 36Ah) licząc się z krótkim jego trzymaniem a tymczasem podczas testu (którego nie ukończyłem) wytrzymał on 5h i zostało napięcie 12.20V,więc jest bardzo dobrze.

Jak już sprawdzę dokładnie czas podtrzymywania to napiszę dla potomnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwnie-takie akumulatory należy raz na rok rozładować prądem dwudziestogodzinnym z pomiarem pojemności i ponownie naładować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, sambor napisał:

Nie rozładowuj aku dla kaprysu

To nie jest kaprys tylko sprawdzenie czy ktoś mi nie przysłał g..na tak jak ten poprzedni akumulator ssb.

Myślę,że te jednorazowe rozładowanie zbyt wiele nie zmieni a przynajmniej nie uszczupli mojego portfela :)

Swoją drogą pobrałem kartę techniczą europower i nic nie wspominają tam o cyklach ładowania tylko o żywotności,który dla tego akumulatora wynosi od 10 do 12 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok karta EPS ze strony europower - na drugiej stronie tej karty jest wykres - żywotność aku przy pracy cyklicznej.

Ale jak kupujesz za grosze to faktycznie on nie ma znaczenia a dla ciebie to i 50% pojemności wystarczy.

To co napisał kolega o zalecanych rozładowaniach kontrolnych jest zalecane dla aku VRLA czyli żelowych szczelnych oraz klasycznych kwasowych a nie dla AGM.

Do AGM w celu określenia pojemności stosuje się specjalne mierniki, do VRLA z resztą też.

PS

Takie aku  (EPS) to ja wielokrotnie brałem od kolegi co obsługuje UPS_sy  dużej mocy i nigdy nie pracowały dłużej niż 1-2 lata, potem już drastycznie leci pojemność i złom.

Przestałem się tak bawić i kupiłem nowe EPS 160 - już 8 lat działają i nadal OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

A ten aku,który posiadam jest typu agm z zaworami VRLA.

18 minut temu, sambor napisał:

a dla ciebie to i 50% pojemności wystarczy.

Koleś mierzył i miały około 36Ah

18 minut temu, sambor napisał:

Takie aku  (EPS) to ja wielokrotnie brałem od kolegi co obsługuje UPS_sy  dużej mocy i nigdy nie pracowały dłużej niż 1-2 lata, potem już drastycznie leci pojemność i złom

W zasadzie to nic nie oznacza,ponieważ:

18 minut temu, sambor napisał:

Przestałem się tak bawić i kupiłem nowe EPS 160 - już 8 lat działają i nadal OK.

Jak sam zauważyłeś,wszystko zależy od sposobu użytkowania/ładowania/rozładowania i ilości cykli.

Czy rozładowanie aku o 50% równa się z napięciem na poziomie 6.5V ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam akumulatorów EUROPOWER EPL, czyli te tzw. long life. Kiedyś kupowałem CSB i chyba nic gorszego nie ma - poziom rasowej chińszczyzny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój ma ok 80-85% czyli powinien być OK, ale nie wiemy jak długo, w brew pozorom aku to duży koszt i nikt ich dobrych nie wyrzuca,

nawet w sprzęcie medycznym duszą do 70% lub mniej.

Ilości rozładowań nie znasz, a max rozładowanie jest do 9V ( 6sz x 1,5V), przy dużych prądach 100A i więcej możesz zejść chwilowo do 8V , niżej to już jest zniszczenie - masz to w karcie.

Żywotność bardzo zależy od temperatury aku i jego otoczenia, nie powinna przekraczać 25C.

Aku CSB to tylko do małych prądów np centralki p.poż, alarmy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Nawet te 70% to nie jest mało w zależności od wielkości akumulatora,ale ta ilość cykli już jest istotna.

Chociaż jak ktoś używa takiego aku do ups'a to w zasadzie ten akumulator wytrzyma bardzo długo czego jesteś przykładem.

Czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja te duże aku mam na stojakach po za UPS-em ,są duże ponad 50kg każdy,  a mam ich 4 szt.,

, a jak aku jest wbudowane w UPS to więcej niż 4-5 lat mi nie wytrzymały.

 

Pamiętaj że najgorszym wrogiem aku jest wysoka temp , nawet ta latem- wszystko co ponad 25C to wróg dla aku,  baterie lubią chłód - najlepiej 15-20C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Obiecałem opisać mój zestaw wraz z czasem działania,więc piszę.

Pompa willo star rs 25/40 bieg 1

Miarkownik ciągu kepas

Zasilacz awaryjny za-tech 350

Akumulator europower eps 42 Ah 5-6 letni

Czas działania zestawu na akumulatorze od napięcia 13.20V do napięcia 11.60V wyniósł 9:30h-dla mnie rewelacja.

Z powyższego wynika,że do napięcia 10.8V zestaw by działał około 12:30h 

Wniosek taki,że zestaw pobiera przy 100% pojemności akumulatora około 38 Watt,ale ten akumulator ma sprawność około 80-85%,więc pobór będzie na poziomie 30-33 Watt

Wychodzi na to,że pompka pobiera zdecydowanie mniej niż jest to deklarowane (dla 1-go biegu 28Watt).Według mnie pobór przez pompkę będzie nawet 2-krotnie mniejszy niż deklaruje producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik pobiera tyle mocy na ile obciąży go układ; 28 Wat to jest maksymalna moc na wale dla 1 biegu, dla zachowania pełnej wydajności pompy, moc biegu jałowego jest zapewne mniejsza. W Twojej instalacji być może jest potrzebne mniej ze względu na mniejsze opory przepływu.

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.