Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jakiego typu akumulatora używacie do zasilenia awaryjnego kotła-ups'a?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Z całym szacunkiem ale jak bym miał bawic się w jakies awaryjne zasilanie to żadnych UPS-ów bo to drogo wychodzi co jakis czas nowe aku a druga sprawa na kilka godzin tylko więc po co ? nie lepiej kupić agregat na benzynę ? przecież to taniej wyjdzie a pracować może i dwa tygodnie ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Ja tez z szacunkiem. Ale zwykly agregatto o kant wiadomo czego. Musi byc Jakis inwertorowy ze wzgledu na pompy i elektronike. Albo dodatkowy inwerter. A co jaknas nie ma w domu? Przydalby sie uklad zalaczania rezerwy. No ale wtedy to juz akregat musi sie sam uruchomic wyzwolony sygnalem z ukladu. Jakby nie patrzyl, tanio nie bedzie. Nawet w jakims skromnym wariancie. 

A tak to UPS z prawidlowa sinusoida, dobre aku i swiety spokoj. koszty od 1000 do 2500 peelenow. Zaleznie od mocy i pojemnosci aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Sam teraz będę inwestował w ups'a chyba techtrona bo mają promocję a z testów wynika,że różnica w cenie zwróci się za "jakiś" czas,ponieważ pobierają 3 razy mniej prądu od np volta.

Plusem jest również wybieralna moc ładowania-w moim przypadku dla aku 18Ah musi to być 2A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

No w zasadzie nie jestem w stanie,ale zaryzykuję bo wolę zainwestować więcej kasy w porządnego ups'a a najwyżej aku zmienię za rok,dwa.

Dużo też pojawiło się akumulatorów za dobre pieniądze w mojej okolicy,ale aż 90Ah nie potrzebuję a te akumulatory są chyba z jakichś firm czy banków.

Poza tym są za duże wymiarowo

 

 

20181125_154056.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
9 godzin temu, Visitor1230 napisał:

Ja tez z szacunkiem. Ale zwykly agregatto o kant wiadomo czego. Musi byc Jakis inwertorowy ze wzgledu na pompy i elektronike. Albo dodatkowy inwerter. A co jaknas nie ma w domu? Przydalby sie uklad zalaczania rezerwy. No ale wtedy to juz akregat musi sie sam uruchomic wyzwolony sygnalem z ukladu. Jakby nie patrzyl, tanio nie bedzie. Nawet w jakims skromnym wariancie. 

A tak to UPS z prawidlowa sinusoida, dobre aku i swiety spokoj. koszty od 1000 do 2500 peelenow. Zaleznie od mocy i pojemnosci aku.

Niby racja ale z drugiej strony jak nas nie ma no to co kocioł zgaśnie i tyle , tu gdezie teraz mieszkam 4 lata temu zima pozrywało linie energetyczne i ludzie dwa tygodnie czekali na prąd i tu już taki agregat za 1000 zł załatwia sprawę na cacy a UPS ile pociągnie na akusiu 4 godz może trochę wiecej no chyba że ktos kupuje 200AH za 800 zł ale to już znów kłania sie porządny agregat spalinowy hondy z sinusoidą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

 

podłączone akumulatory szeregowo do ups'a?

Szeregowo czy równolegle zależy jakiego masz UPS-a. Przy UPS-ach pracujących na większym napięciu tj. 24 czy 48V połączenie szeregowe akumulatorów jest konieczne.

 

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz połączyć dwa akumulatory a UPS pracuje na 12 volt to musisz je połączyć równolegle to zwiększysz wtedy amperaż jeśli masz UPS na 24 v to akumulatory 12 v łączysz szeregowo.

 

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Ja u siebie mam UPS firmy kemot 500 i do tego akumulator 270 ah od ciężarówki. Na tym akumulatorze po 15 godzinach znudziło mi się dalej testowanie. Pobór średni kotła z pompkami z podajnikiem 90w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ksieciunio

No fakt,szeregowego zastosować nie mogę-niby wiedziałem i widziałem schematy a i tak napisałem o łączeniu szeregowym :)

Chodziło mi o łączenie równoległe-czy są jakieś minusy takiego połączenia?

Czy lepiej kupić jeden aku 40Ah niż dwa po 24Ah?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Jeden większy jest lepszy niż dwa aku  połączone równolegle, oczywiście te mniejsze muszą mieć takie same pojemności i podobny stan techniczny , inaczej ten słabszy szybko padnie.

Sorry, ale to bzdura. Takie warunki muszą być spełnione w połaczeniu SZEREGOWYM. 

Oczywiście w praktyce nawet w połaczeniu szeregowym pakiet będzie się rozjeżdżał i potrzebne sa układy elektroniczne do wyrównania stanu naładowania poszczególnych ogniw (tzw. balansery). Gdy rozjazd pakietu ma wpływ na bezpieczeństwo, balansery są wymagane prawnie (np. w ogniwach litowo-polimerowych).

Z kolei ogniwa ołowiowe sa bardzo tolerancyjne na takie rozjazdy i w luksusowych samochodach prawie zawsze jest akumulator startowy i podtrzymujący, zawsze podłaczone równolegle i nigdy nie ma z tym najmniejszych problemów, choć stosunek pojemności jest często jak 1:10. Z kolei w samochodach dostawczych typu wozy serwisowe, kamperach, snowbusy prawie zawsze są 2 akumulatory podłaczone równolegle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko zbiór pustych frazesów i ogólników - co to znaczy - mały prąd, pomijanie małe , niewielka ilość ?

Miałem kilka razy aku z UPS-a ze sprzętu medycznego - tam po 3-4 latach jest obowiązkowa wymiana i ledwo z 10 szt wybrałem 2 szt mogące pracować równolegle, a 3 inne były padnięte.

Wszystko zależy od  wielkości prądu rozładowania , a prądy ładowania są duże- aby szybko naładować aku.

Lepszym rozwiązaniem są kondensatory wielkopojemnościowe - ale to rozwiązanie droższe 2-4x od przeciętnego aku.

Ja bym brał 1 o jak największej pojemności, wtedy przy utracie nawet 50% pojemności jeszcze coś wyciągniesz z takiego aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Jamjestcichy napisał:

Żeby nie było tak kolorowo to piszę o tym jednym większym (40Ah) 4-letnim oraz o dwóch po 28Ah tej samej firmy oraz nowe.

Bez problemu możesz łaczyć równolegle, akumulatory oddadzą większy ładunek niż przy rozładowaniu sekwencyjnym i bedą trwalsze. Jedyne ryzyko polega na tym, że gdy w którymś akumulatorze zrobi się zwarcie wewnętrzne, to cały pakiet pociągnie na dno. Dlatego sensownie zastosować jakikolwiek układ monitorujacy. W sklepach żeglarskich jest tego masa w dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sambor napisał:

Ja bym brał 1 o jak największej pojemności, wtedy przy utracie nawet 50% pojemności jeszcze coś wyciągniesz z takiego aku.

Tutaj to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy aku jest do pracy buforowej, jak w typowym UPS, czy cyklicznej. Jeżeli cyklicznej, to takie prawdziwe akumulatory (np. Trojan) kosztują krocie. Tańszy zamiennik, który pochodzi kilka lat, to aku żeglarskie lub samochodowe do aut z systemem start-stop. 

 

Przy okazji tu macie stronę, gdzie jest wszystko przystępnie wyłożone: https://batteryuniversity.com/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HarryH napisał:

Sorry, ale to bzdura. Takie warunki muszą być spełnione w połaczeniu SZEREGOWYM. 

 

Bzdury to kolega sam pisze, weź 2 aku o tej samej pojemności i o różnych rezystancjach wewnętrznych i połącz je równolegle i co wtedy będzie?

A w łączeniu szeregowym to decyduje ten słabszy aku - ma mniejszą pojemność i większą rezystancję wewnętrzną na której jest większy spadek napięcia  i mamy grzanie się aku podczas pracy oraz mniej energii oddanej do UPS-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obaj Panowie macie rację.

Gdyby brać pod uwagę akumulator 40Ah nowy vs 2×24Ah nowe to lepiej jest brać tę 40.

Natomiast w moim przypadku lepiej wybrać 2×24Ah nowe i połączyć je równolegle niż kupować 40Ah 4 letnie-używany na łodzi.

Ciekaw jestem w jakim przypadku może nastąpić zwarcie w celi biorąc pod uwagę,że podłączony ups to nie chińszczyzna i nie rozładuje aku zbyt głęboko oraz będą one ładowane prądem 2A lub 5A

Co jeszcze może się do tego przyczynić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulatory kwasowe zwierają sie od tzw opadu masy czynnej. Jeżeli wybierzesz solidny akumulator z separatorami kopertowymi lub AGM, a dodatkowo zadbasz o napięcie (nie przeładujesz i nie rozładujesz nadmiernie), to ryzyko zwarcia będzie praktycznie zerowe. Akumulator nadal będzie mógł się zasiarczanić i będzie tracił z czasem pojemność, ale zwarcia nie będzie.

Co 1 - 2 lat pracy buforowej warto przeprowadzić formowanie akumulatora: rozładowanie prądem I20 z pomiarem pojemności i ponowne ładowanie I20. Jeżeli pojemność spadnie - ładowanie osiarczaniajace połówkowym prądem I50. Do celów diagnostycznych warto też brac akumulator z korkami, aby można było mierzyć gęstość elektrolitu.

Przy okazji wrzucę link w temacie łaczenia producenta popularnych na tym forum przetwornic:

http://voltpolska.pl/pl/content/9-czeste-pytania#pyt_3

W p. 5 napisane jest jak byk:

W przypadku łączenia równoległego możliwe jest łączenie:

- akumulatorów o różnej pojemności;
- akumulatorów różnych producentów;
- znacznie różniących się stopniem zużycia;

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, HarryH napisał:

Akumulatory kwasowe zwierają sie od tzw opadu masy czynnej. Jeżeli wybierzesz solidny akumulator z separatorami kopertowymi lub AGM,

W opisie stoi jak byk,że jest to typ agm,ale czy jest to dobra firma (chociaż znana) to nie wiem.

https://www.conrad.pl/p/akumulator-zelowy-panasonic-lcl-12v24p-lc-p1224apg-12-v-24-ah-255483

19 minut temu, HarryH napisał:

dodatkowo zadbasz o napięcie (nie przeładujesz i nie rozładujesz nadmiernie), to ryzyko zwarcia będzie praktycznie zerowe.

Tutaj w zasadzie ups powinien o to dbać i dba.

Po testach na yt widać,że powinien się sprawdzić.

https://techtron.pl/p2775,uniwersalny-zasilacz-awaryjny-za-tech-350-12v-230v-sinus-350w.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest bardzo dobry akumulator. Ale uważaj na żródło zakupu, Panasonic, Yuasa i Furukawa są masowo podrabiane w Chinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.