Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja bufora do kotła na pellet


tomek3216

Rekomendowane odpowiedzi

1. tomek, mam bufor 800L przy pellecie. Obecnie kocioł załącza się dwa razy na dobę, a pracuję na połowie bufora - mam kilka czujników pomiaru temperatury i jako dół mam obecnie podpięty czujnik z połowy wysokości bufora. To jest mój pierwszy sezon i jak na razie uważam to za dobre rozwiązanie. Grzeję "dół" bufora do 50 stopni.

 

2. Podepnę się. Czy naiwnością z mojej strony będzie założenie, że na schemacie, jak poniżej, bufor nie będzie wychładzany przez kocioł (brak zaworu zwrotnego przy pompie)? Przed kotłem pelletowym mam zawór na 55st. Teoretycznie przy spadku temperatury powinien się zacząć zamykać i nie dopuścić do cyrkulacji bufor-kocioł.

image.thumb.png.8380406082a246090d3efea054ad231a.png

3. Zastanawiam się czy zawór 3D z nastawą 45stopnie nie byłby lepszy. W DTR kotła właśnie taka minimalna temperatura powrotu jest wymagana.

 

W dniu 10.11.2018 o 10:59, sambor napisał:

.... Włączenie w 2/3 wysokości przy powrotach z instalacji na samym dole powoduje częściowe podgrzanie  wody wracającej na kocioł - to taka sztuczka podobnie jak w sprzęgle. ...

4. Czy dobrze rozszyfrowałem rozmieszczenie wejść i wyjść ?

   image.jpeg.144747adf52960f33e499a715118d7d6.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, odpowietrznik napisał:

Panowie (Pań nie widzę ale oczywiście też mogą uczestniczyć w uroczystości)pragnę zauważyć że niebezpiecznie zbliżamy się do imponującej liczby postów kol.Sambora)

Proszę przygotować kieliszki)Można świętować to wydarzenie do upadłego-jutro wolne;)

A urodziny to @sambor obchodzi 14 sierpnia. Najbliższe będą "dopiero" 9., więc Piccolo co najwyżej wystrzeli. Ale fakt, 20 000 postów hydraulicznej posługi robi wrażenie. Gratuluję cierpliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wężownicę karbowaną nie pamiętam średnicy około 30 m w buforze 800l grzanym z 47*C o 12*C wg krzywej pogodowej,  czujnik na samej górze bufora, jeszcze ciepłej wody użytkowej nie zabrakło, teraz pewnie bym dał większą średnicę dla świętego spokoju, puki coś się nie zepsuje będzie jak jest czyli pewni ze  20 lat chyba, że wczesniej będą jakieś ciekawe źródła energii za rozsądną cenę. 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, sambor napisał:

Jak prowadzisz kocioł wg krzywej grzewczej pogodowej to temp na kotle = temp na buforze.

A moze by tak mieszacz sterowany pogodowo pomiedzy kotlem a buforem?

Kociol sobie a bufor + instalacja sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję na początek odłączyć czujnik w buforze, tak aby automatyka kotła nie widziała bufora albo jak to możliwe czujnik temp kotła wsadzić do bufora.

Oczywiście temp grzania bufora musi być wyższa niż temp otwierania zaw 3-D na powrocie.kotła.'

Takie "numery" najlepiej  udają się tym, którzy nie mają 3-D na ochronie powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Plum w przypadku ustawienia obslugi bufora jest z nim scisle zwiazany. Nie odpala sie dopuki bufor sie nie wychlodzi. A jak pracuje to tak dlugo az bufor zaladuje. Na tej czesci instalacji nie da sie pokombinowac

Ja mam recznie ustawiany 3D na obiegu kociol- bufor. To moge go sobie odkrecic.

EDIT: W standarcie to moge sobie ustawic temp na kotle pogodowo. Ale bufor ustawia sie recznie. I pogodowka na kotle i tak zejdzie tylko tyle co zakonczenie ladowania bufora + 2 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie - jak temp na buforze jest wyższa od temp na kotle to kocioł się nie odpali, ale nie mam nastawiania takiego parametru jak temp bufora , jest założenie że temp bufora = temp kotła.

A co będzie jak wyłączysz w sterowniku opcję bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba odłączyć czujniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Visitor1230 napisał:

Jak rozwiazales grzanie pogodowe bufora? Bardzo mnie to ciekawi.

Czujnik kotła mam u góry bufora natomiast cwu jest w kotle (dla podglądu), pompa kotła pracuje z palnikiem + czas dodatkowy chyba 5 min), ładowanie bufora (czas) zależy od otwarcia zaworu 3D na grzejniki a właściwie od ilości wody powracającej do bufora i stopnia mieszania w nim tak że nie jest jednakowy, te 47*C to trochę na wyrost bo na instalację "idzie" około 40*C i tyle potrzeba aby można było mieć gorącą wodę pod prysznicem. Czekam na nowy sterownik do obsługi instalacji "trochę" bardziej rozbudowanych który będzie tylko dawał sygnał do startu palnika.

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.