Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powietrze do nadmuchu z zewnątrz?


marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Długi czas chodziło mi po głowie rozwiązanie z doprowadzeniem powietrza do nadmuch z zewnątrz kotłowni. Na zdjęciach kotłowni Piotrka Automatyka jest takie rozwiązanie. Stąd temat mi się przypomniał.

 

U mnie w kotłowni jest ciepło. Do pieca wtłaczane jest więc powietrze już raz ogrzane przez piec.

 

Nasuwa mi się tutaj znowu analogia do samochodów i ich "intercoolerów", które podnoszą moc silnika o kilka(naście) procent poprzez umożliwienie wprowadzenia zimniejszego (a więc zawierającego więcej tlenu na tą samą objętość) powietrza.

 

Czy o to chodzi w tym rozwiązaniu? Jakie może to dać efekty? Czy i o ile polepszyć sprawność pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rozwiązanie z rurą doprowadzającą powietrze z zewnątrz nie ma nic wspólnego z intercoolerami samochodowymi. Intercooler chłodząc powietrze rozgrzane przez turbinę umożliwia dopływ do cylindrow dawki większej powietrza z większą ilością tlenu do spalania niż byłoby to mozliwe gdyby do kolektora ssacego doplywałoby rozgrzane powietrze. Wzrasta ciśnienie i wzrasta moc silnika. Tymczasem w piecach c.o. ciśnienie nie jest potrzebne do wzrostu ich mocy grzewczej. Żeby zwiększyć sprawność takiego pieca stosuje sie uklady ogrzewające powietrze energia cieplna spalin.

 

U mnie takie rozwiązanie wymusiła konstrukcja i układ wentylacji grawitacyjnej. I dlatego piec pobiera sobie powietrze z zewnatrz. Sam osobiście jestem przeciwnikiem pobierania przez piec powietrza do spalania z wewnatrz domu bo wtedy piec pobiera ogrzane przez siebie. A skoro pobierze ogrzane przez siebie ( siebie - to uproszczenie ) to w miejsce ogrzanego przez piec musi naplynąc zimne z zewnątrz i zostac ogrzane, bo w końcu po to sie pali żeby było cieplo. I po co takie zamieszanie. A tak jest doprowadzone z zewnątrz. Jednak taki uklad wymaga innych ustawień dla pieca i trzeba odrobinę wprawy w ustawianiu żeby nie doprowadzić do sytuacji, gdzie zimne powietrze z zewnątrz chłodziłoby wymiennik w piecu.

 

A co sądzicie o wstępnym podgrzaniu zimnego powietrza z zewnątrz ciepłem komina ceramicznego lub jakimś jego odcinkiem? Teoretycznie odbierze sie ciepło ze spalin na korzyść sprawności pieca w jakims stopniu. Nigdy nie spotkałem sie z takim rozwiązaniem w piecach na opal staly. Ale mam niezabudowany po wymianie fragmentu komin, jakieś 1,80 m i mnie korci sprobować.

 

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest zupełnie inaczej niż myślałem.

 

Jeszcze krótka informacja do działania intercoolera w silniku. Ciśnienie jest wytwarzane właśnie w efekcie spalania paliwa. Wyższe ciśnienie (a co za tym idzie moc) jest więc jakby efektem dostarczenia większej ilości tlenu do cylindra (dzięki jego schłodzeniu) - natomiast objętość powietrza wtłoczona do cylindra jest taka sama (za to odpowiada już turbosprężarka, której wydajność generalnie nie zależy od temperatury powietrza, które przez nią przechodzi). To duże uproszczenie, ale wg mojej wiedzy jakoś tak jest. (Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Intercooler)

 

Dlatego też pomyślałem, że dostarczając więcej tlenu można "lepiej" spalić to co spalić można.

 

Przepraszam za dużą ilość informacji nie z branży(mam nadzieję, że ścisłe), ale muszę wytłumaczyć skąd mój tok myślenia - jak rozumiem w dziedzinie CO nie do końca słuszny :)

 

Pozdrawiam. Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest w kotłowni kratka wetylacyjna/wlotu świeżego powietrza/ to nie ma sensu stosować układów zasilania powietrza do spalania bezpośrednio z zewnątrz/bardziej schłodzą palenisko obniżajac sprawność.Tego powietrza znowu,aż tak dużo dmuchawa nie pobiera,by miało to znaczacy wpływ na obniżenie temp. w kotłowni/dla zobrazowania wyobraż sobie chłodzenie spirali 2 KW

grzejnika elektrycznego,gdzie wydajność i temp.na wyjściu jest wielokrotnie wyższa.Wentylator podając powietrze z pomieszczenia do kotła może powodować obniżenie mocy cieplnej pomieszczenia najwyżej kilkunastu watów-ale to ciepło w konsekwencji spowoduje korzystniejsza pracę kotła i z nadwiazką zwróci sie.

Rekuperacja ciepła ze spalin -tak-o ile nie spowoduje to znaczacego spadku naturalnego ciągu komina.W instalacjach z wymuszonym ciągiem jest to na 100% korzystne-a na grawitacji w palenisku zyskasz,a w kominie stracisz-bilans ok. zera/Chyba że komin ma za duży cug-ale gdzie taki znależć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerryk, mam taki przeplywomierz gazów i w okresie doby na poczatku użytkowania tego pieca wskazał mi przepływ powietrza do paleniska około 600 m3 na dobę przy 75 st C na piecu i 21-22 wewnątrz. Garaż ma 26 m2 i wys 2,60 m co daje jakby nie patrzeć niecałe 68 m3 z jedna kratką wentylacyjną więc wymiana powietrza na dobę jeślibym miał zrezygnować z poboru z zewnatrz niecałe 9 razy. Nie mogę przeliczyć tego na kilkanaście wat strat. Może się mylę, ale większą korzyść uzyskuję pobierając z zewnątrz, a w garażu mam piec, rury i pompy izolowane jak to widać na zdjęciach. Co o tym sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierzesz chyba pod uwagę ,mówiąc o ilosci powietrza wprowadzanego do kotła wydajnosć max dmuchawy/tbl. znzmionowa/ pomijajac opory przepływu przez paliwo kocioł itd oraz opory na rurze doprowadzającej powietrze do dmuchawy./Lub z dużym nadmiarem/U mnie przy grawitacyjnym ciągu kominowym dzwiczki pod ruszt uchylone na 1 cm,przy zbliżeniu ręki ciągnie,ale nie rwie-dałem przykład z grzejnikiem 2 KW gdzie wyprowadzana jest duzo,dużo większa ilość ciepła i z dużo większa predkością.

Piec z takim 1 cm uchyleniem dzwiczek popielnikowych pracuje juz na mocy max./odgłos startujacego odrzutowca/Stad moje wnioski,że to tylko kilka watt ciepła wprowadzanych do kotła.Najlepiej to spraktykować-odłączyć rurę i będzie wiadomo.

A z drugiej strony-nawet jeżeli kocioł tworzy ruch powietrza w kotłowni-czy to żle ?Czy nawiewem,czy kanałem to i tak powietrze trzeba podać,a w kotłowni nie musi być gorąco.Byc może,że u Ciebie tak jest-mierzyłeś przecież-ale u mnie przy grawitacji w kotłowni ciepło/wszystko zaizolowane/ kratka nawiewu otwarta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.