Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosba o ocene/ poprawe schematu


bulka907

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono instalatorow. Przymierzam sie do wykonania kotlowni w moim domu. Zrobilem schemat podlaczenia- choc nie wiem do konca czy jest dobrze.

Nie wiem jak zabezpieczyc podlogowke przed ewentualnym przegrzaniem. Dom ma 100m2, energooszczedny. Bedzie ogrzewany tylko i wylacznie elektrycznie wykorzystujac do tego bufor ciepla 1000l. W buforze jest rowniez spirala CWU. Niestety w mojej okolicy kazdy podchodzi sceptycznie do takiego grzania- a ja wlasnie ze wzgledu na fotowoltaike chce korzystac z pradu. Czy moglby mi ktos sprawdzic schemat, ewentualnie poprawic?

 

Kolor niebieski to woda uzytkowa, jak rowniez napelnienie i spuszczanie wody z bufora.

Czerwony to CWU ciepla , fioletowy to cyrkulacja

Rozowy to zasilanie CO, brazowy powrot CO.

Zrobilem tez spis elementow ktory jest z boku

 

20181007_133527.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki układ co namalowałeś niezależnie czy tam jest zbiornik czy wężownica, nie spełni swojej funkcji.

Wyobraź sobie, ze woda w rurach wystygła, załącza się pompka cyrkulacyjna cwu i co robi? mieli tą zimną wodę pomiędzy najdalszym miejscem a miejscem wpięcia.

Aby to zadziałało i chcesz wężownicę, to musisz wywalić zawór 3d termostatyczny a wyjście pompki wpiąć przed wężownicą.

 

Ogólnie wężownica nie jest najlepszym rozwiązaniem, sprawdza się tylko, jeśli są małe odległości od wężownicy do kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien ale może jednak da się połączyć cyrkulacje razem z zaworem 3d termostatycznym? Potrzebne beda chyba zawory zwrotne.

U mnie dziala.

Untitled.thumb.png.a305e2df533a3b151726c849731e788b.png

 

Nie rozumie natomiast tego czegos po lewej. Co to jest i po co?
Oba zbiorniki przeponowe masz zle podlaczone (powinno byc bezposrednio do tego co ma zabezpieczac). Zawor bezpieczenstwa cwu jest tez zle a zaworu bezpieczenstwa na buforze nie ma. Podlogowka powinna miec zawor zwrotny na powrocie. Polaczyles CWU z woda kotłową.

Za duzo porawek zeby to naniesc na ten schemat. Zrob jeszcze jeden.

PS. Nie jestem instalatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Gonzo19 napisał:

...

Ogólnie wężownica nie jest najlepszym rozwiązaniem, sprawdza się tylko, jeśli są małe odległości od wężownicy do kranu.

Zgodze sie polowicznie, gdyz ma swoje wady (wydajnosc - przeplyw - temperatura) natomiast odleglosc? Nie jestem do konca przekonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również nie jestem instalatorem. CWU ma wyjście i wejście na gorze bufora. Po lewej jest zimna woda- możliwość napełnienia bufora (dlatego dałem zawór ), jak i do CWU. podpialem tez możliwość ewentualnego spuszcza nią wody z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo napelnienie bufora robisz raz (no moze pozniej cos tam dolejesz) wiec nie ma sensu robic na sztywno. Najczesciej robic sie przez weza podłączonego tymczasowo. Dodatkowo powienien byc reduktor z nastawa cisnienia i zawor zwrotny aby woda kotlowa sie nie cofnela do cwu.

Jeszcze cos do schematu: brakuje odpowietrznikow (nigdzie ich nie ma). Pewnie jeszcze by cos znalazl wiec lepiej naszkicuj od nowa i pogadamy sobie dalej...

PS. Grzalka rozumiem (zestaw grzalek) jest w buforze. Czyli gdzie? Na górze, na dole, w środku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to mogę wywalić z tego zestawienia i dać tylko zawór kulowy po to by móc napuscic wodę. Grzałka jest na srodku tego bufora. Miał mi to robić jeden instalator- ale jakoś się nie odzywa. Kupiłem cały zestaw bufora i nie wiem czy to mi wogole potrzebne.Mam jeszcze grupę bezpieczeństwa do niego, separator powietrza i jakiś zawór z kapilara. Podsyłam zdjęcia i schemat tego bufora.

20180628_200138.jpg

20180628_200155.jpg

20180628_200232.jpg

Screenshot_2018-06-22-23-22-46.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn ja nie chce tego wyrzucac:) tylko za bardzo nie wiem gdzie to wpiąć. Najchętniej zleciłbym komuś wykonanie projektu (oczywiście odplatnie). Może jest ktoś taki kto by to zrobił? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze byc wiekszy ale po co. No dobra moze byc.

A gdzie podlaczyc tutaj separator?

Zbiornika przeponowego 100l nie podepnie bezposrednio pod gupe gdyz jest to stojacy.

@Gonzo19 byl pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policz nie podłogówkę, tylko pojemność rur z ciepła wodą użytkową oraz pojemność tej wężownicy do ciepłej wody użytkowej umieszczonej w buforze.

 

jak masz miejsce, to tego zbiornika 100l nie sprzedawaj, nowy kupisz w tej samej cenie co ten 100l sprzedasz

 

edit:

ta grupę podłącz bez zbiornika, będziesz miał konsole z ZB, odpowietrznikiem i manometrem

 

edit2: albo zostaw ja do zbiornika dla CWU tylko sprawdź czy ma atest higieniczny.

z drugiej strony ja bym takiego zwykłego zbiornika nie użył do cwu, tylko przepływowy, coby woda w nim nie stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.