Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rc300


Rimowałs

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się wstawić prosty schemat mojej instalacji może to coś pomoże. PS. Wydaje mi się że moje grzejniki działają poprawnie. Kryzowanie wiem o co chodzi. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tem,powrotu dokładnie Ci nie powiem ponieważ mój kocioł nie posiada czujnika. Ale wynosi ona 3-4 st. C. Według mnie to mało. Założyłem na powrocie termometr przylgowy także nie wiem czy jest to adekwatne, bo miałem dwa i każdy pokazywał co innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie temperatura powrotu jest w menu systemowym - > diagnoza - > wartości monitorowane - > kociol/palnik - > temperatura powrotu.

Jak to wygląda u ciebie?

Ps. Zakładam że kryzowanie jest ok.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak różnica między powrotem a zasilaniem jest mniejsza niż 10stC to piec się wyłącza - to widzę doświadczalne. Więc to raczej norma.

Coś czuję, że fakt wyłączania się u Ciebie pieca jest rzeczą normalna, przy obecnych temperaturach. Możesz pobawić się w zwiększenie lub zmniejszenie temperatury początkowej krzywej grzewczej i zobaczyć czy to zmienia coś na plus.

Także spróbuj zwiększyć wybieg pompy. To może rozwiązać problem niedogrzewanie pomieszczeń.

W końcu głównym problemem jest niedogrzewanie pomieszczeń, a dopiero pobocznym problemem jest zbyt częste wyłączanie pieca.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda uproszczona liczenia kryz jest taka:

 

Zakłada się (to się przydaje przy odczytywaniu wykresów):

- stratę ciśnienia na kaloryferze: 6kPa=0,06bar=60mbar

- spadek temperatury na kaloryferze: 20stC

 

Bierze się moc kaloryfera w Watach i dzieli się przez iloczyn (1,05 * 20stC); dla jednopłytowych C11 przez iloczyn (1,163*20), 20stC to właśnie spadek temperatury. W wyniku otrzymujesz przepływ w kg/h. To jest prawie to samo co m3/h, trzeba tylko podzielić jeszcze przez 1000. Czasami na wykresach jest kg/h, czasami jest m3/h. 

Potem bierze się wykres zaworu i dla danego kg/h i straty ciśnienia odczytuje się jaka kryza byłaby najlepsza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku wychodzi (zakładając, że nie masz jednopłytowych, jak ja):

1008W -> 48,00kg/h (Kv)

1568W -> 74,66kg/h

1120W -> 53,33kg/h

1344W -> 64,00kg/h

2016W -> 96kg/h

 

Teraz w Internecie trzeba znaleźć tabele lub wykres dla twojego zaworu. I tu mam problem. 

Czy to jest to, co masz: https://imihydronic.blob.core.windows.net/resources/Documents/Instructions/IMI_Heimeier/Low/Eclipse.pdf

Jeżeli tak, to tam jest taka tabelka na drugiej stronie: w pionie "delta t" czyli spadek temperatury, czyli 20sztC; w poziomie moc kaloryfera. Można bez liczenia wyliczyć numer kryzy.

np.: 1008W -> kryza 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawy przy grzejnikach mam ok. Musiałem zmienić nastawy pompy z delta p1 na nastawę z mocą na procentowe minimum. Właściciele rc300 wiedzą o czym piszesze. Uzyskałem większą różnicę między zasilaniem a powrotem. Co zmniejszyło częstotliwość załączanie kotła. A to było moim celem. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe... To może i ja zmienię "Char. wykreślna pompy" na "Sterowanie mocą". Ciekawe co się u mnie zmieni?

 

Tylko ja nie mam sprzęgła hydraulicznego... A ty masz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ale na tych nastawach przestały szumieć dwa grzejniki i uzyskałem tą różnicę między zasilaniem a powrotem. Obecnie wynosi ona 7-9 s. C. Wiem że ta nastawia zalecana jest do instalacji ze sprzęgłem. Ale instrukcja swoje a życie swoje, przecież wiesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj się bawiłem ustawieniami trybu pompy. Po przełączeniu w tryb "sterowanie mocą", przy 10stC na zewnątrz, piec zaczął się włączać i wyłączać. Po przełączeniu z powrotem na "p2", wszystko ustalo.

Czyli u mnie lepiej P2... :-)

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnych temperaturach (od 6 do 12stC) mam ok. 12 włączę na dobę.

 

Więc obnizylem o 5stC temperaturę początkowa krzywej grzania i będę przez tydzień obserwował.

 

Trzeba zauważyć, że piec ogrzewa tylko jeden dom, a jest zaprojektowany do ogrzewania dwóch domów. Więc obecnie jest mocno przewymiarowany i ma prawo się wyłączać, bo jest w miarę ciepło.

 

Więc jestem słabym wzorcem dla innych.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.