Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Za mocny Wentylator do Kotła


CIHYMUR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. 

W związku z ciągłą walką z perfekcyjnymi ustawieniami kotła, doszedłem do wniosku, że producenci kotłów montują nie odpowiednie wentylatory.

Lub turbiny, jak kto woli.

Jeśli wentylator pracuje na max. obrotach : czyli np. Wpa 75 Watt. = 2300 obr/min. to 100% obrotów wentylatora.

A ja używam 10% mocy wentylatora ,na max mocy kotła. Czyli potrzebuję 230 obr/min. zatem  to 100% mocy kotła. 

Przez zastosowanie nie prawidłowego wentylatora ,  sterownik kotła, nie ma możliwości prawidłowego manipulowania pulsacyjnego mocą obrotów wentylatora.

Ponieważ pracuje nie w tych zakresach co powinien. 

  Wentylator, wg. mnie, powinien pracować w zakresie 60-250 obr/min. 

Zakres minimalny to 60 obrotów na minutę . Czyli 1 obrót wentylatora na sekundę. 

Jeśli się mylę proszę o wyjaśnienie . Dlaczego nie które wentylatory startują dopiero od np. 15% mocy ?  

Jak my, użytkownicy kotłów, mamy ustawić kocioł, aby pracował na niskiej mocy???  Skoro ta minimalna moc jest już przekroczona trzy krotnie. ?

Każdemu użytkownikowi zależy na oszczędności !

                                                                   To logiczne.

I najlepszym sposobem by było, dostarczać tylko tyle energii ile potrzeba . A nie trzy krotnie więcej niż na starcie. 

Dlatego ludzie wymyślają i stosują "bufory" żeby skumulować nadwyżkę produkcji. 

Czy nie można czegoś z tym zrobić?

Napisałem email do działu technicznego  MplusM. Co z tym zrobić ? Podzielę się wiadomościami co mi odpiszą. 

Zapraszam do dyskusji . 

        Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się co do tego nadmiaru mocy went. - mam na podwórku małą kuźnię o mocy ok. 25 kW używam do koksu wentylatorka 25 watowego i wystarcza, rzadko

nastawiam do połowy mocy.

Co do spodziewanej odpowiedzi DT- mogą przyznać Ci rację, ale dalej będą stosować takie wentylatory, jak dotychczas. Bo normy, bo badania, bo dokumentacja...

Zresztą podejrzewam, że kotły z większymi podmuchami lepiej się sprzedają, bo to lepiej brzmi- ten model ma mocniejszy wentylator.

 

(Przy okazji- zlituj się na polskim językiem-  "nieodpowiednie", "nieprawidłowe", "niektóre" "trzykrotnie", wszystko właśnie tak.

Bo dojdziemy za chwilę do "nie bieski" albo np. "bez pieczny"...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ramach dyskusji wrzucę do poczytania, może się komuś przyda.

https://zawijan.wordpress.com/poradnik-uzytkownika/kotly-retortowe/palniki-retortowe/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego krisgie . Dlaczego dopiero teraz to wklejasz. ? 

Na tym forum powinien być temat ." Kupiłeś kocioł ? Przeczytaj to."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, CIHYMUR napisał:

Kolego krisgie . Dlaczego dopiero teraz to wklejasz. ? 

Bo nie było odpowiedniego tematu :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki i szacun. 

To ja siedzę w kotłowni miesiąc i weryfikuje i czuje nosem że cały czas jest źle . A tu pach.

I to w dodatku poparte badaniami. EEHH

Koledzy dzielmy się wiedzą , bo dla potomnych węgla zabraknie.A kopalnie kasę kroją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest też problem elektryczny, to są najprostsze silniki z bardzo małym momentem rozruchowym. Jeżeli zmniejszysz moc, to może być problem ze startem w razie zanieczyszczenia łożysk lub wirnika. Więc producentowi odpadają problemy z reklamacjami. Do tego temat unifikacji, praktycznie cały typoszereg kotłów ma takie same, tanie turbiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawym pomyslem wykazalo sie Defro (lub Tech).

Zainstalowali wiatraczek na dolocie dmuchawy. Nazwijmy go przeplywomierzem. Bardzo prostym i prymitywnym jednak na potrzeby kotlow w zupelnosci wystarczajacym.

Pomijam tutaj cala historie problemow z tym pomiarem a raczej z jego bardzo niedoskonalym mechanicznym montazem.

Sterowanie dmuchawy odbywa sie na podstawie pomiaru przeplywu powietrza przez palnik. W ten o to prosty sposob zadajesz ile powietrza dostaje palnik, nie interesuje cie % dmuchawy, ciag komina lub przytkanie kanalow.

Nie glupie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu opowieści dziwnych treści, które wracają co 2lata

a) dany sterownik ma pisany soft pod dany silnik dmuchawy.... np. skzp lepiej chodzi na 40W.... a taka cobra ma soft lepiej zrobiony pod Wpa06 a dodatkowo nie steruje dmcuhawa fazowo jak skzp, iryd czy większość innych sterów, tylko w sposób grupowy (jak obrazowo tłumaczy konstruktor na zasadzie falownika), wiec tu wirnik może się ledwie kręcić (a przy fazowym stałby już dawno na zwarciu dla takich obrotów)....

b) po to jest w cobrze nastawiany dół wentyla, gdy jak się komuś uwidzi takie wpa07 czy rv13ams na ok 36-40W, to ze względu na inny silnik i kondzior nie ruszy to od 3% tylko wystartuje do obracania sie od ok 13-14%, te widełki np. 14%min i 85%max ustawiają zakres, który następnie ster dzieli na 100kroków wg tego, co napisał programista....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz, a która ze znanych Ci dmuchaw do kotłów ma najmniejszą wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj sobie pelletową WPa097 100m3/h max ....

takie maleństwo, to się nadaje np. do ardeo azp -12ki, ale tyko do ekogroszku, bo przy miale to już za słabe jest (oprócz ilości powietrza musimy jeszcze mieć spręż...)

 

moim zdaniem to najmiejsze co nadaje sie do palnika węglowego

mniejsze też są takie ok 13W z wydatkiem max 70W/m3 i max 70Pa, ale to do węgla nie podejdzie np. DM02 lub DM03

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie Wpa-07 160m3/h , ale właśnie chciałbym jeszcze mniej wydajną potestować. Dzieki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WPa07 jest jakoś uparcie składana na kondziorach bodajże 0,67uF a producent tego silnika zaleca montaż 1uF... zgodnie z karta producenta silnika właściwie składane są RV13AMs czy DM85

ogólnie czeski film, dalej trzeba pamiętać,że inny silnik w innej dmuchawie, to może dany ster nie mieć zakresu do dobrego sterowania takim ustrojstwem.

Jak jednak chcesz coś do ekogroszku, to poniżej WPa097 w wersji 35W bym nie schodził (jest jeszcze w wersji 21W o max wydatku 75m3/h)

 

Sam u siebie miałem WPa097, zgodnie z teorią do 25kW powinno wydolić, przyszły mrozy i teoria poszła do lasu, dmuchawa na półkę... komus ją później sprzedałem

 

 

aaa i jeszcze jedna sprawa, ja za dobre jakościowo uważam wentyle na solidnych silnikach, czyli EBM, EMC, Ziehl-Abegg, badziewia to wynalazki zwartobiegunowe na chińczykach typu RV14, to swego czasu Ci "solidni" producenci pchali ze swoimi kotłami po marketach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie WPa-07 na fabrycznym kondzie, prowadzona przez SKZP, rusza od 17%, ale taka wartość w sumie w niczym mi nie przeszkadza, bo na takiej wartości i tak nie uzyskałbym dobrego płomienia, a dolna wartość powietrza na moim palniku i tej dmuchawie, zaczyna się od 27. Dlatego zapytałem o mniej wydajną dmuchawę, bo może ta WPa097 w wersji 35W będzie miała jeszcze szerszy zakres w górę niż WPa-07.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak każdy poszukiwacz prawdy, też się nad tym zastanawiałem. I ostatecznie nie poszedłem w stronę najmniejszej wydajności w m3/h tylko w możliwie duży spręż.

WPA07 z kondensatorami 0.67uF i 1uF też testowalem na SKZP ale dla mojego palnika nie mogłem jej coś dobrze wysterować ale może za mało czasu poświęciłem. W każdym razie powyżej pewnej granicy część powietrza zawracało łopatkami tak jakby dziurki palnika były zatkane. Podobnie było z RVC13A.

Ostatecznie mam WPA HL 06 i póki co z tych trzech ta najlepiej u mnie pracuje - na moje oko oczywiście. I brak efekrów jak wyżej. Startuje od 12%  i praktycznie to wystarcza dla minimów mocy.

Oczywiście nie piszę by ją polecać bo dla innego sterownika i palnika może się nie sprawdzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalny spręż jest istotny. Kiedyś zrobiłem tak zestawiłem dwa wentylatorki od komputera i sprawdziłem dawały 80 Pa na prowizorycznym manometrze z wężyka z wodą. Podłączyłem to do kotła. Paliło się ale mój palnik, dodam tłokowy, wymaga większego sprężu. Sadza, dym  itp sprawy. Wróciłem do starej dmuchawy bodajże WP 120 i reguluję ilość powietrza przesłoną na wejściu. Tu każdy milimetr jej ustawienia jest istotny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość sterów jest pod Wpa 06, RV13AM czy DM80.  Na nich szerszy zakres, łatwo startują. 

Pod 40W czyli Rv13AMs (s to  mała), DM85, WPa07 jest tego mniej skzp, bruli, ecoal.. Iryd ma dedykowane mapy pod dane wentyle. Generalnie jednak te dmuchawy mają "cięższe tyłki"  czyki trudno wstają I wolniej wchodza na obroty, co przy danym zapotrzebowaniu na ciepło może oznaczać czarno w kotle i sadze... 

 

Wpa097 w danym sterze %wstaje wyżej jak WPa07, kwestia co sterownik potrafi, czy idzie wyciać ten fragment, który opędzi nasz palnik, to potrafi np iryd, będzie pracowal prawie z kazda dmuchawą na rynku jak mu dobrze w serwisowym wytniemy zakres. 

 

Co do kombinacji, jak ktoś ma Wpa06,  to jak kolega zauwazyl jedna regulacja na przesłonie a drugi myk to przeslonic kawalkiem blaszki wlot powietrza do palnika, tj między wentyl a komore powietrza dać blaszke zaslaniającą np 1/3wlotu,zmieni to generowane spręże i charakterysyke wtłaczanego powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pieklorz napisał:

Co do kombinacji, jak ktoś ma Wpa 06,  to jak kolega zauważył jedna regulacja na przesłonie a drugi myk to przesłonić kawałkiem blaszki wlot powietrza do palnika, tj między wentyl a komorę powietrza dać blaszkę zasłaniającą np 1/3 wlotu,zmieni to generowane spręże i charakterystykę wtłaczanego powietrza

Dobrze kolega radzi, ale to wciąż kombinacje, i półśrodki . Ja na przykład w nowiutkim kotle nie posiadam żadnej fabrycznej przysłony, przy wentylu. Zaobserwowałem u siebie zmiany jak zacząłem zatykać wlot zwykłą tekturką. Przysłaniałem i doszedłem że 3/4 powinno być zasłonięte. 

Ale to nie o to chodzi.

Myślicie że pan 'Jan Kowalski' czy 'Jan Nowak', po zakupie nowiutkiego kociołka będzie się domyślał i obserwował proces spalania?   

                                                                         Nie! 

I nie zdemontuje sobie wentylatora i nie wstawi blaszki zasłaniając tym 1/3 przekroju otworu wentyla.

Producent kotła, powinien zamówić u producenta wentylatorów taki wentyl ,jaki jest potrzebny do procesu spalania. A nie taki, jaki mają w ofercie. I piszą do tego softy. 

Wiem już że proces spalania, ciężko jest ubrać w jakiś wzór matematyczny bo jest za wiele zmiennych. 

Moim zdaniem taki powinien być kierunek, producentów kotłów.

Prosty przykład : Kup sobie Ferrari i wstaw cegłówkę pod pedał gazu to mniej spalisz!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

a jak ma sie wpa120 83W do kotła 20kW

mam wrażenie że bardzo wolno wstaje na najniższym biegu, jeden bieg wyżej i startuje jak rakieta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek nie powinien startować jak rakieta. To strata kominowa. 

Po długiej walce z ustawieniami, zrozumiałem że nadmuch musi być mocny , na tyle żeby wytworzyć odpowiednie ciśnienie. 

Cała reszta jego zakresu, nadmiaru mocy po prostu jest zbędna. Lub przydatna, gdy zastosujemy ją w innym kotle,np tą samą dmuchawę o innym zapotrzebowaniu na ciśnienie . Wtedy jest potrzebny wyższy zakres pracy wentylatora.

Retorta potrzebuje więcej powietrza od klepsydrowego palnika,  ma większe opory. 

Zrobiłem jakiś czas temu nawet doświadczenie, żeby się przekonać o mocy lub bardziej o ciśnieniu jakie powinno być wytworzone do prawidłowego spalania. 

Zamontowałem mały wentylatorek do kotła i sterowałem jego obrotami przez komputer. Nie był w stanie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia pomimo jego max obrotów.

Na dowód wklejam fotkę . Zaznaczam iż to nie działa. !

 

WP_20181004_15_20_56_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wytworzenia ciśnienia stosuje się w większości wentylatory promieniowe  nie łopatkowe .Problem może leżeć w zbyt dużych palnikach montowanych w kotłach nie tylko  dmuchawy .Jak to ma działać przykładowo za duża dmuchawa i palnik zakres pracy  12-25 kW a w danej chwili potrzebne jest 1,5 kW .mocy na kotle .Większość tych  konstrukcji jest przewymiarowana które nie nadają się już w nowych czy po termomodernizacji domów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak . Mam takie same wnioski. Chodzi też o średnicę ślimaka. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 3.10.2018 o 16:09, Pieklorz napisał:

Znowu opowieści dziwnych treści, które wracają co 2lata

a) dany sterownik ma pisany soft pod dany silnik dmuchawy.... np. skzp lepiej chodzi na 40W.... a taka cobra ma soft lepiej zrobiony pod Wpa06 a dodatkowo nie steruje dmcuhawa fazowo jak skzp, iryd czy większość innych sterów, tylko w sposób grupowy (jak obrazowo tłumaczy konstruktor na zasadzie falownika), wiec tu wirnik może się ledwie kręcić (a przy fazowym stałby już dawno na zwarciu dla takich obrotów)....

b) po to jest w cobrze nastawiany dół wentyla, gdy jak się komuś uwidzi takie wpa07 czy rv13ams na ok 36-40W, to ze względu na inny silnik i kondzior nie ruszy to od 3% tylko wystartuje do obracania sie od ok 13-14%, te widełki np. 14%min i 85%max ustawiają zakres, który następnie ster dzieli na 100kroków wg tego, co napisał programista....

 

Jaka dmuchawę by pan polecil do pieca 10 kw  retorta okrągła pancerpol skzp 2.46 soft moc i producent dziękuję z góry 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.