Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Inwerter solarny zakłóca radio - fale długie


Rekomendowane odpowiedzi

Uszanowanie

Nabyłem drogą kupna i użytkuję inwerter solarny SINUSPRO 2000S.

Problem jest tego typu, że pracując na zasilaniu słonecznym inwerter zakłóca radio Unitra Śnieżka, odbierające na falach długich. Radio znajduje się w prostej linii ok. 4m od inwertera, przez betonowy strop. Nie sprawdzałem tego samego radia na dalszych dystansach. Wiem tylko, że nie ma znaczenia, czy radio jest akurat zasilane z samego inwertera, czy z sieci energetycznej. Współczesne radio FM w tym samym miejscu działa bez zakłóceń.

Producent rozkłada ręce twierdząc, że nie ma podobnego radia, by to przetestować. A ja myślałem raczej, że takie urządzenie (inwerter) powinno być z mocy jakichś norm zabezpieczone przed zakłócaniem innych sprzętów. Czy też może radio na fale długie jest tak podatne na zakłócenia, że trzeba się z tym liczyć? Ktoś miał może podobne problemy albo potrafi rozstrzygnąć, czy to problem z inwerterem, czy naturalna kolej rzeczy?

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Probowales owinac na probe ten inwerter folia aluminiowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie blokowym widać że jest tam jakiś filtr za trafem , można dodać przed trafem kondensatorki zamykające  2-6 nF  na 1000 V jeśli nie ma. Schematu ideowego w sieci nie znalazłem więc strzelam. Superheterodyny AM tak mają, są czułe na zakłócenia. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje radyjko jest lampowe EBF 89 miała nawet ekran nałożony na bańkę A śnieżka jak stały dwie obok siebie to jedna zakłócała drugą. Swoją drogą powinien być inwerter odkłócony, tu masz rację; dlatego napisałem nie wiem co tam dżemie. poz Hermogenes    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio unitra śnieżka ma już ponad 30 lat więc i pojemność kondensatorów elektrolitycznych w prostowniku tegoż radia już dawno nie ma deklarowanej pojemności co odpowiada za wygładzanie napięcia za prostownikiem . po prostu filtry już nie działają jak należy bo kondziołki powysychały . Poza tym aby to radio działało bez zakłóceń na tym zakresie powinno mieć wpięte z tyłu w gniazdo uziemienie a w druga dziurkę antenę zewnętrzną ., następne dwie są dla anteny ukf  300 ohm. Jeszcze jeden powód to może być uszkodzenie cewki anteny ferrytowej wewnętrznej . Proponuję przestroić na wysoki ukf ( koszt parę złoty ) i słuchać miej zaangażowanych stacji  ( oczywiście jeśli masz do niego taki sentyment) .

Sam inwerter nie powinien być źródłem zakłóceń jeżeli jest sprawny . Problem może się pojawiać przy niewłaściwym ułożeniu kabli np. w pętlę która tworzy wtedy cewkę powodującą zakłócenia elektromagnetyczne jak również przy większych poborach prądu wytworzyć przepięcie które może zniszczyć sam inwerter . Takie zjawisko występuje nawet przy zwykłym przedłużaczu nawiniętym na bęben do którego podłączymy indukcyjne obciążenie rzędu np. 1 kW mocy . 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno zakłócać - zgłoś problem do producenta czyli firmy VOLT. 

Swoją drogą to emisje AM są podatne na zakłócenia impulsowe i czasem trudno się pozbyć tego szumu...   Problem nie występuje w emisji FM na UKF

Jakimś wyjściem może być stosowanie filtrów przeciwzakłóceniowych jak choćby listwy zasilające stosowane do komputerów , mają z reguły zamontowany filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.