Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czyżby przewymiarowany kocioł? Teoria a praktyka...


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwna sprawa.Paląc węglem "niby" mniej kalorycznym kocioł bardziej przeciąga temperaturę.Już nie pierwszy raz to zaobserwowałem.

Kocioł był ustawiany na silesi bo niby jest to bardziej kaloryczny węgiel i w zasadzie na tym węglu ładnie trzyma temperaturę-a powinno być odwrotnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczny tylko początkowo powinien palić się płomieniem, po odgazowaniu żarzy się . Z uwagi na sporo kalorii, trwa to relatywnie dłużej i stabilniej.

Płomienny powinien praktycznie spalać się z widocznym płomieniem cały czas, ma mniej kalorii to trwa to krócej. Z uwagi na fakt że płomień masz ciągle, to jara się i jara... a potem przeciąga. Bo pewnie klapka daje sporo PP a i PW szczodrze otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, witek1234 napisał:

Bo pewnie klapka daje sporo PP a i PW szczodrze otwarte.

Daje tyle samo co dla węgla z silesi,czyli pp może 1mm a pw rozetka na 1cm

Faktem jest to,że pali się jak diabeł to też temp spalin rośnie.Nic z tym już nie zrobię,poczekamy na zimniejsze dni.

Dzięki witek za wytłumaczenie:)

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz zrobić fotę jak wyłożyłeś tę komorę spalania szamotem jeżeli to nie problem ?  - ciekawi mnie 1 rzecz

W twoim przykładzie widać jak na dłoni że winny jest dupny wymiennik (zbyt mały)  - widziałem wiele przykładów walki z tym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kogo prosisz?Jeśli mnie to na teraz nie mam takiej możliwości bo piszę z komorki. Ja z premedytacją kupilem przewymiarowany kocioł bo chodziło mi o większy wymiennik. Cegły kładę luzem , dwie warstwy najczęściej, do wysokosci prawie górnych drzwi. I to mi daje wszystko czego oczekiwałem. Nie narzekam na zbyt duzy kocioł. 

Jeśli chcecie pooglądać jak się pali przy użyciu sterownika st81 z pid w moim przypadku, obejrzyjcie dwa moje filmiki w temacie : "Piec Górnego Spalania UKS -N A Sterownik Pid Z czujnikiem Spalin -Za i Przeciw. "  Strona 5. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mikkei napisał:

Mozesz zrobić fotę jak wyłożyłeś tę komorę spalania szamotem jeżeli to nie problem ?

Może to do mnie,nie wiem ale tak to potraktuję:)

Zdjęcia niestety nie zrobiłem i w najlbliższych miesiącach nie bedę miał okazji zrobić,ale wklejam Ci zdjęcie poglądowe jak to u mnie wygląda.

Suche fakty:wymiary paleniska kotła ,głeboki na 25,szeroki 26cm,wysokość do dołu drzwi zasypowych coś koło 25cm

Ścianka postawiona (na zaprawę) z tyłu kotła,grubość ścianki 8.5cm,wysokość 19cm także teraz kocioł jest głeboki na 16.5cm-zasyp węgla 9-10kg

2 godziny temu, mikkei napisał:

dupny wymiennik (zbyt mały)

Ogólnie to jest to 1.2m2 powierzchni grzewczej według dtr.

 

20181011_192441.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@majmaj

I masz rację,wcześniej jak była klapka otwarta na 3.5cm to kocioł szybciej się wychładzał.Teraz klapka jest na 6mm i jakieś 5°C na plusie na kotle więcej niż poprzednio.

Odpowiadając na pytanie,nie mam ustawionego wygaszania bo kocioł jest u rodziców i to oni palą a ma być w miarę uniwersalnie.

Gdybym ja palił to bym ustawił wygaszanie bo tak jak zauważyłeś kocioł jak i kotłownia mniej się wychładzają.

Zasugerowałem producentowi miarkownika by klapka podnosiła się automatycznie (bez potrzeby wciskania przycisków) jak temperatura wzrośnie o kilka stopni,ba wystarczą 2-3°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kacper23 napisał:

Jestem ciekawy jak na pp 1mm kocioł nabiera temperatury?

Przy rozpalaniu jest 6mm (o czym we wcześniejszych postach) a jak miarkownik zamknie klapką to jest ten 1mm i wtedy rozpędzony kocioł przeciąga temp. Pamiętaj,że dzieje się to jedynie na tym słabszym węglu.

11 minut temu, Kacper23 napisał:

Kocioł jest totalnie za duży

Już nie przesadzajmy.Przecież to wszystko się wyprawia w trakcie rozpalania i trochę po.Pamiętajcie,że palę cyklicznie,więc odbiór ciepła jest duży w tych pierwszych godzinach nie wspominając,że bojler dwupłaszczowy też dość dużo pobiera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kacper23 napisał:

4kw-5kw by starczyło.

No przecież teraz mam jakieś 5.5kW

Przeczytaj proszę temat od początku bo nie chcę powtarzać tego co już pisałem,odpiszę Ci jedynie na to

41 minut temu, Kacper23 napisał:

Palisz cyklicznie i masz problemy z nadmiarem ciepła

Nie wiem skąd ten wniosek skoro nawet nie zapytałeś jaka jest temp w domu.Poza tym o nadmiarze ciepła byśmy mogli mówić kilka godzin od rozpalenie a nie w tych pierwszych godzinach,gdzie ten odbiór jest spory.Przecież sam bojler potrzebuje trochę "mocy" by nagrzać 110l wody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale kocioł dobiera się do najwyższego zapotrzebowania a w tych temperaturach każdy kocioł, nawet dobrany na styk będzie przewymiarowany o ile nie ma jakiegoś "stabilizatora" typu bufor. 

Niestety przychodzi taka chwila że trzeba się pogodzić z pewnymi niedogodnościami...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kacper23 napisał:

Przecież maż nadmiar ciepłą bo kocioł ci nabiera za dużej temperatury.

Kolego,z uporem maniaka powtarzasz swoją tezę nie patrząc na to co piszę ja i inni.

Kocioł nabiera za dużej temperatury z innej przyczyny o której już kolega wyżej pisał.No przecież na bardziej kalorycznym węglu jest ok.

10 minut temu, Kacper23 napisał:

czyli jest za duży

Jak u większości osób w okresie przejściowym.

Nie bierz tego do siebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jamjestcichy   Kacper23  

Primo weździe uzupełnijcie profil bo niewiadomo co kto ma ....

Jamjestcichy - chodziło mi o twój piecyk i widze że kijowo poukładałałeś te szamoty powinno być całkiem na odwrót.

Jak najwiecej szamotu przy dzwiczkach popielnika a zasyp wegla jak najblizej wnętrza pieca - wtedy zar z wega oddaje ci na 3 scianki a nie na 2 jak masz teraz....

2 sprawa jezeli twój piec przed wyjsciem w szyber ma aż taką ogromną przestrzen  ( ta przestrzen nad ostatnim wymiennikiem poziomym) którą spobodnie gorące spraliny walą w komin - możesz zrobić coś takiego ze wsadzisz tam kilka cegieł szamotowych  - wiadomo nie bez przesady aby był ciąg = najlepiej sklejonych ze sobą tak aby spaliny leciały jak najblizej scianek wymiennika  wtedy temp spalin na czopuchu powinna zejśc ci kilkadziesiąt stopni w dół.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mikkei napisał:

chodziło mi o twój piecyk i widze że kijowo poukładałałeś te szamoty powinno być całkiem na odwrót.

Jak najwiecej szamotu przy dzwiczkach popielnika a zasyp wegla jak najblizej wnętrza pieca

Masz rację,ale wtedy powierzchnia rusztu niezbyt się zmieni bo przecież bym musiał zrobić otwór na czyszczenie rusztu (ruszt pionowy).

Chyba,że tą jedną cegłę dam na plecki kotła a resztę na przód.Dla usprawiedliwienia napiszę,że jestem laikiem a to pierwszy taki piec w którym coś modyfikuję,ba w którym palę-zainspirowany tym forum oraz stroną czyste ogrzewanie wyłożyłem tył kotła szamotem.

2 godziny temu, mikkei napisał:

ta przestrzen nad ostatnim wymiennikiem poziomym

Czyli na tej półce położyć na środku cegły szamotowe by ją opływały?

Wysoką temperaturę spalin mam jedynie podczas rozpalania a później dość niskie 80-150°C,więc czy ten zabieg wyżej nie zmniejszy bardziej tej temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.