Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

eliks

Spalanie pelletu i ekogroszku w waszych kotłach

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Chciałbym abyście wpisywali tu ilości paliwa które spalacie. Będziemy wszyscy mieli porównanie.  Mi się jeszcze kocioł nie chce odpalić w tym sezonie ale wtorek, środa pewnie już tak. Termostat mam na 23 stopnie. 

Edit: jeszcze jaki kociol, ile metrów do grzania,  ile stopni w domu i rodzaj paliwa i cena.

Edytowane przez eliks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

dom okolo 200 m2
ocieplenie 10 cm
dach 15 cm
kociol 25 kw przewymiatowany
spalanie z poprzedniej zimy 30 kg na dobe (mieszanka wegla czeskiego z polskim, 3/2,)
przez caly sezon zuzycie nie przekroczylo tych 30 kg,
cala zima 5 ton

woda latem, zbiornik na miesiac

pozdrawiam

Wysłane z mojego Z10 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pol domu, blizniak po murach 90m². Strych nieuzytkowy. Dom na kamiennym fundamencie. Mur pustka 5 cm i  z 12 cm ociepleniem ok. 55 cm. Okna trojszybowe. Kociol Klimosz 15kW z najprostszym palnikiem fajkowym. Sterowanie pogodowe i pomieszczeniowe mieszaczem osobnym sterownikiem niezaleznym od kotla. Kociol prowadzony na temp 70 - 75 stopni.

Spalanie ekogroszku srednio w sezonie 9 - 9,5 kg na dobe. Latem tylko na boiler 2,5 kg / dobe. Sezon 2017/2018 byl ostatnim w ktorym palilem weglem. Przeszedlem na pellet.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dom ponad 200m ale ogrzewane 180m

Ściany 40cm pustak, cegła pomiędzy suprema jak to kiedyś robiono. Stolarka okienna wymieniona na nowe. Strych ok 15cm trocin. 

Kociołek 18kW Pereko KSP Duo.  Instalacja co starego typu z grzejnikami zeliwnymi 16 sztuk. 

Spaliłem w zeszłym sezonie 4tony groszku i tone pelletu. Na dobę ponad 25kg w okresie grzewczym, latem na CO ok 5kg.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kocioł Skam p plus17kW, Sterownik SPPv2L, Palnik obrotowy AZPP, RV13AMs 40W, CWU 150L Opał: Greenpal - Ekomiał 24MJ. Dom z 1984r. do ogrzania 300 m2, 3 kondygnacje. Ściany - beton komórkowy 24 + 12 + styropian 10cm. Dach wełną 15cm, Izolacja najwyższego stropu wełna 15cm. Okna dwuszybowe. Kocioł znajduję się w budynku gospodarczym, który jest połączony z budynkiem mieszkalnym rurą preizolowaną 25m. Zawór 4-drożny ( bez siłownika ) znajduje się w budynku mieszkalnym wraz z CWU. Czujnik od Tw jest w kotłowni. Na grzejnikach są głowice termostatyczne .  http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3l6i  Przez dwa sezony paliłem jakimś ciulowatym miałem, więcej w tym było piasku niż miału - szło tego 7 ton. W tym roku kupiłem Greenpal 5t. Zobaczę ile tego spalę. Od 16 maja na ogrzanie CWU poszło 420kg Greenpala

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Kocioł Edilkamin Laguna P12 

Ogrzewam dom 140m2, w przyszłości dojdzie poddasze 66m2. Budynek z początku lat 90tych w 4 strefie , ściany 36cm beton komórkowy + 10 cm białego styro. Na stropach po 5cm wełny.  CWU gazowe. W domu min.  23 stopnie. W zeszłym sezonie w smieciuchu spalilem 16mp grabu. Teraz po kilku przepalach pierwszy sezon na peleciaku. Kocioł odpalił mi się sam 24. września.  Do tej pory t.j. 17:30 pelet w 60kg zbiorniku nadal jest ☺

Generalnie gdybym trzymał temperaturę typowego gaziarza to pewnie wciąż by sterownik kotła nie odpalił ale że wszyscy w domu lubią ciepło, to tak ma zostać.

Nie palę markowym peletem bo w lokalnych mogę przebierać, a palnik testowałem na różnych rodzajach. Zobaczę na ile starczy zasobnik. 

Aha, w instalacji grube rury , 100 aluminiowych żeber,  C22 140cm, C33 110cm i 2 drabinki. 

Oczywiście robię skrupulatnie zapiski co, ile, za ile i kiedy ☺

Edytowane przez eliks

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Daj znać jak się sprawdza ten piec....już prawie jestem na 98% zdecydowana ale ciągle czytam czytam....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To się nie zastanawiaj tylko dzwoń do Puławiaka i zamawiaj.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

i tak chyba zrobię.....zakup zrobię u siebie ;) bo mam bezpośrednio z Edilkamina współpracuje z nim parę lat ale głownie piecyki wolnostojące na pellet.....kocioł prywatnie do domu stad te zainteresowanie,ponieważ ich piecyki znamy i montujemy ale kotła nie popełniliśmy żadnego :D na firmie działa już 3 sezon bez zarzutu piecyk z płaszczem Daisy ..u klientów rożne modele tez śmigają bez problemu...a o kotle musiałam poszukać informacji

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, ylona napisał:

Daj znać jak się sprawdza ten piec....już prawie jestem na 98% zdecydowana ale ciągle czytam czytam....

Co ja Ci mogę powiedzieć, kocioł pracuje od 24 października. Oprócz 2 zasypow nie robiłem nic. Jest cholernie cichy a po przejściu ze śmieciucha jest po prostu wygodnie.  Peletu szło by dużo mniej ale muszę trzymać 23 w najzimniejszym miejscu. Teraz idzie 8-10kg dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

24 wrzenia chyba ? ;) i właśnie chodzi o to cicho i bez obsługowo...a ze trzeba dorzucać pelletu to wiadomo...ciekawa byłam na ile wystarczy jeden zasyp.....60 kg  2-3-5 dni...ale skoro mówisz ze dziennie 8-10 kg to uważam ze jest to dobry wynik,co prawda niema jeszcze mrozów ale wygoda przede wszystkim....kostrzewa ma zasyp 200 kg ...ale stwierdziliśmy ze i tak na codzień jesteśmy w domu i wrzucić worek pelletu to nie problem...a jak wyjedziemy na kilka dni to tez nie powinno być problemu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi to nie przeszkadza ale zawsze masz opcję podajnika zewnętrznego,  ba,  nawet pneumatyki 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mi raczej tez nie będzie przeszkadzać....do obecnego pieca chcąc niecha trzeba raz podjeść...był by większy zasyp było by na dłużej ..ale chyba niema co histeryzować ...zerknęłam  w cennik na podajniki tragedii tez niema...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Żebym trzymał temperaturę jak wszyscy "normalnie" w domu, to pewnie 5kg dziennie bym nie przekroczył, bo czasami kocioł odpalał mi się niepotrzebnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sterownik pokojowych masz podłączony do tego pieca?jesli tak to jakiś konkretnie model ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sezon 2016/17 - w ciągu 5 dni 400kg Retopala, czyli 80kg/dobe i 3,33kg/h :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

matko jedyna co ty ogrzewałeś? 

obecnie 4kg miału na grzanie CWU 150l

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taki domek przeciętny, ok 100W/m2... Łatwo policzyć ile to wymaga energii. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nawet przy 100W/m2 to ilości horrendalne

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja wiem czy takie horrendalne...

100W/m2 * 250m2 = 25kW

Retopal ma ok 24MJ = 6,7kWh minus sprawność kotła (np 80%) daje to 5,4kWh co daje ok 4,6kg/h czyli ok 110kg/dobe.

Kocioł trochę za duzy, obleciał bym 20-ką ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Eee.... Przy takich wyliczeniach ekonomia palenia węglem idzie w d.... Przy - 20 w zeszłym sezonie 30kg na dobę wydawało mi się dużo. Parametry mam podobne, słabo ocieplony dom z lat 80tych, 180m do ogrzania i kocioł 18kW. Teraz w automacie mam wszystko tzn pogodowka steruję 4d plus CWU 140l i na dobę mi spała 12-14kg miał greenpal, ale tylko wieczorem i w nocy delikatnie zawór daje na grzejniki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

I Edilkamin Laguna 18 zamówiona...puki co nie wiadomo kiedy będzie czekam na informacje...12 kw już nie produkują ..wiec zamówiłam 18 kw....mam nadzieje ze w miarę szybko dojedzie bo akurat trafił się kupiec na moja stara Logice Cichewicza....i wiecznie czekać nie będzie ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, sorier napisał:

Ja wiem czy takie horrendalne...

100W/m2 * 250m2 = 25kW

Retopal ma ok 24MJ = 6,7kWh minus sprawność kotła (np 80%) daje to 5,4kWh co daje ok 4,6kg/h czyli ok 110kg/dobe.

Kocioł trochę za duzy, obleciał bym 20-ką ;)

Wszystko ładnie wyliczyles ale dla mieszkańca Alaski bo nie ma możliwości żeby dom z zamkniętymi oknami potrzebował non stop takiej energii do grzania. Poza tym sprawność sezonowa grocha to max 70%.

@ylona 12 i 18KW to są te same kotły, różnią się tylko softem. Poza tym chyba wiem gdzie mogłaś jeszcze 12KW znaleźć no ale to inne pieniądze bo z marżą. Pamiętaj aby kocioł miał zestaw pompowy, to bardzo ważne.  Do mnie szło z Mediolanu poprzez Węgry w sumie max 2 tygodnie. Dokładnie nie pamiętam bo wtedy była jeszcze przerwa Wielkanocna. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, eliks napisał:

@ylona 12 i 18KW to są te same kotły, różnią się tylko softem. Poza tym chyba wiem gdzie mogłaś jeszcze 12KW znaleźć no ale to inne pieniądze bo z marżą. Pamiętaj aby kocioł miał zestaw pompowy, to bardzo ważne.  Do mnie szło z Mediolanu poprzez Węgry w sumie max 2 tygodnie. Dokładnie nie pamiętam bo wtedy była jeszcze przerwa Wielkanocna. 

Dokładnie  ;) nie ta marża i  vat ;)...piecyki Edila jada do nas do  1-2 tygodnie standardowo, i są z reguły wysyłane właśnie z Węgier ;)  jak rozmawiałam to powiedzieli mi ze nawet do miesiąca bo jest bardzo dużo zamówień na ten model pieca ......puki co  n czekam na informacje z Włoch kiedy fizycznie dojedzie i liczę ze będzie to właśnie do 2 tygodni....Co do zestawu pompowego to samo mówił  właśnie przedstawiciel z Edila ze lepiej z zestawem i tak tez zamówiłam

Edytowane przez ylona

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi