Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zetka na zewnątrz czy wewnątrz


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kominiarz kazał mi zrobić zetkę w kotłowni. Kupiłem kanał wentylacyjny 220x90. Myślałem poprowadzić go pod styropianem (15cm) jednak teraz zastanawiam się czy to dobry pomysł i czy nie lepiej puścić ten kanał po ścianue wewnątrz u tylko wypuścić sam wlot przez ścianę i ocieplenie. Jak myślicie która opcja będzie lepsza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I powstanie mostek termiczny. Pomijając to. Jeśli kanał jest w ciepłej kotłowni to powietrze które się znajduje w środku kanału nabiera taką samą temperaturę jak kanał.Jest cieplejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 I to tyle w temacie prawidłowego funkcjonowania "zetki." A estetyka to inna kwestia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał dostarcza powietrze do spalania ale także do wentylacji kotłowni, sprowadza się go prawie do poziomu podłogi. Gdy przyjdą siarczyste mrozy to  pod kanałem na podłodze widać szron czy nawiany śnieg. Tak więc do tych rozważań brać pod uwagę, że wewnątrz kanału jest taka temperatura jak na zewnątrz. Ja też wybrałbym opcję drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli kanał będzie szedł po ścianie w kotłowni nie w warstwie ocieplenia. Szczerze to myślałem że jeśli jeśli będzie w warstwie styropianu to powietrze się ogrzeje ale faktycznie styropian zadziała wtedy jak inkubator i zimne powietrze wpadnie do kotłowni. 

Jeszcze jedna kwestia. Kominiarz powiedział bym wlot w kotłowni zrobił na 20-30cm  od  posadzki a na zewnątrz wystarczy na 180 cm od posadzki (ok 2,10 metra od gruntu patrząc z zewnątrz). Znów w internecie znalazłem informację że wlot powinien być możliwie jak najwyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myslalem ze to tak ma byc aby powietrze z zetki wpadalo takie jak na zewnatrz i nie bylo podgrzewane. Czyli poszedlem w strone izolacji kanalu (w zasiedzie to wykonalem go z xps). W ten sposob ominolem rowniez problem kondensacji na zimnej powierzchni kanalu.

Zle myslalem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam poczytać materiał tylko na dwie strony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze Ci powiedział 20-30 cm wewnątrz, ja tak mam, niektórzy w małych kotłowniach skarżą się że im wieje po plecach jak coś robią przy kotle. Wysokość na zewnątrz też prawidłowa, to jest powyżej przygruntowego spadku temperatury ( są bardzo duże różnice w temperaturze przy gruncie a 2 m nad nim)   ale najważniejsze by wlot był powyżej poziomu śniegu, u mnie najwięcej śniegu było 60 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow. Teraz wszyscy sympatycy forum będą ocieplać swoje "zetki". :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie problemem jest znalezienie na nią miejsca. Kotłownia nie jest duża a na ścianie gdzie jest kocioł praktycznie jest wsztstko. Rury od ogrzewania, kocioł, komin, okno. Jedyne miejsce gdzie mogę ją ulokować to 35cm miejsca między rurą z rurociągu a drzwiami do garażu. Rurę trzeba będzie ocieplić jeśli mówicie że tak mocno z zetki wieje zimnym powietrzem

15373643901446674581855205694601.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie!! nie ocieplaj . Ma się ogrzewać powietrze w środku zetki. Żadnych styropianów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

I podczas,gdy piec nie potrzebuje już powietrza (bo np nie pracuje) to przez ten kanał kotłownia nie powinna być wychładzana.

Jestem za a jakas podpowiedz jak to zrobic? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien na 100% ale wg. mnie najlepszym materiałem na zetkę jest surowe drewno. Ewentualnie płyta Osb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JacekFF napisał:

Chodziło mi o ocieplenie rury. Zetka już wisi. Myślę że kominiarz się nie przyczepi do niczego.

Będzie działać . Sorry to ja nie skumałem. Rurę oczywiście ociepl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, PioBin napisał:

Jestem za a jakas podpowiedz jak to zrobic?

Mój błąd,powinienem napisać,że kotłownia nie będzie nadmiernie wychładzana.

Najlepiej zastosować takie rozwiązanie,które jest w temacie wrzuconym przez CIHYMUR

Na pewno robienie zetki na przestrzał bardziej wychłodzi pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia czy lepszy efekt /mniejsze wyziębienie kotłowni/ nie byłby przy nieocieplonej Z-tce - pomijając wpływ kratki wywiewnej z kotłowni,

Chodzi mi o ruch podgrzanego powietrza w górę i zimnego w dół.

Tak trochę pół żartem - sam mam ocieploną Z-tkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jamjestcichy napisał:

...

Na pewno robienie zetki na przestrzał bardziej wychłodzi pomieszczenie.

Nie napewno :) ale oba rozwiazania jak dla mnie tak sano wychlodza/podgrzeja kotlownie. Roznica polega tylko na temperaturze zawnetrznej kanalu ktorym to powietrze jest doprowadzone. W przypadku ocieplonego jest duza szansa ze nic po stronie kotlowni sie nie wykropli.

Gdyby zrobic gruntowy wymiennik ciepla to byloby lepiej ale zrobic go sie nie da bo dupa z tej zetki. 

Nic innego madrego do glowy mi nie przychodzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, JacekFF napisał:

Chodziło mi o ocieplenie rury. Zetka już wisi. Myślę że kominiarz się nie przyczepi do niczego. 

15373672330447116201373591992299.jpg

Największą niewiadomą będzie w twoim przypadku wylot tuz przy doprowadzeniu wody do domu istnieje ryzyko zamarznięcia tej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, bezpośrednio nie dmucha na tą rurę. Poza tym będzie w otulinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie działać . Kominiarz się nie będzie czepiał. Efekt został osiągnięty.

A o efektach skroplin pogadamy jak będą mrozy. 

Ps.

@JacekFF jak wstawisz pseudo drzwi do kotłowni z mdf-u oklejonego papierem ze strukturą drewna lub innego koloru to je zabezpiecz od dołu sylikonem bezbarwnym. I listwę opasową też. 

 Ponieważ spuchną po pierwszym sezonie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, CIHYMUR napisał:

Bez przesady, bezpośrednio nie dmucha na tą rurę. Poza tym będzie w otulinie.

Ale w nocy gdy temperatury są najniższe woda w rurze stoi, wtedy ryzyko zamarznięcia jest największe Dla świętego spokoju dałbym przegrodę np z płyty osb 50 x 50 cm plus ewentualnie termometr po stronie rury aby w największe mrozy się upewnić czy wszystko OK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.