Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie przepływu na rotametrach dla podłogówki i sterownika cw 400


Szczypiorr

Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo zacznę pierwszy sezon ogrzewania nowego domu. W całym domu podłogówka i gaz ziemny.

Instalator ustawił wszędzie przepływ na 1, nie zależnie od pomieszczenia, szczerze wątpię czy to jakoś wyliczył a tym bardziej sprawdził.

Na górze jest 8 pętli, na dole 5.

Wiem, że jest to za mało informacji ale może podpowiecie jak regulować i czym aby uzyskać odpowiednią temp w domu.

Mam sterowanie pogodowe, na parterze jest sterownik bosh cw400 ( korytarz połączony z salonem ok 70% ogrzewanej powierzchni dołu) , kocioł Junkers cerapur smart.

Na kotle, pokrętłem ustawiam sobie temp 50'? ( nie wiem czemu akurat tak, ale coś takiego mówił serwisant co podłącza kocioł), na sterowniku w domu np 23'.

Co dalej? Jak ustawiać rotametry, zostawić przepływ na 1 i obserwac temp, jeżeli za gorąco/zimno będzie na poddaszu ( tam nie ma żadnego sterownika) to odkręcić, skręcić rotametry? W łazience na poddaszu od razu ustawić większy przepływ?

 

Jak się ma ustawienie temp na kotle do temp na sterowniku a rotametrach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz projektu ogrzewania podłogowego to niestety musisz kombinować co zajmie trochę czasu.Po pierwsze musisz poczekać na temperatury minusowe,w plusowych nic nie zrobisz.Musisz kombinowac zarówno z temp.zasilania jak i z przepływami na rotametrach.

Temp.zasilania z pewnością nie 50st.zacznij powiedzmy od 35.Na rotametrach ustaw jednakowo np.1,5l/min

Po odczekaniu kilku godzin,a nawet na drugi dzień (bezwładność podłogówki)sprawdzasz temp.w poszczególnych pomieszczeniach i korygujesz przypływy na rotametrach na + lub - Jak już wszystko wyregulujesz to powinna być ustawiona odpowiednia krzywa grzewcza na sterowniku kotła bo zakładam że dla takiej instalacji posiadasz czujnik zewnętrzny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czujnik zewnętrzny jest. Serwisant który podłączal kocioł mówił, że ten 50' dlatego, że to górna granica do której nigdy kocioł nie dojdzie ponieważ na sterowniku pogodowki będzie 23' i tak kocioł będzie sobie grzał 30' czy 40' w zależności od pogody, jak będzie potrzeba.

Mówił, że krzywa grzewcza jest ustawiona odpowiednią ale nie sprawdzałem jaka.

To jak to jest z tą temp na kotle? To nie jest tylko jego górna granica pracy? Pompa to wilo yonos pico 25 ustawiona na drugim biegu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj uruchomiłem kocioł i sterownik. Serwisant Junkers ustawił sposób regulacji : sterowanie wg temp pom., i nie ma opcji krzywej grzewczej. Czujnik pogodowy jest na dworze więc rozumiem, że ustawione jest źle tylko które opcje wybrać?
1. Sterowanie wg temperatury zewn.
2 Temp zewn z punktem pocz.
3. Sterowanie wg. temp pom.
4. Regulacja temp. pom. z mocą
W sterowniku jest opisane takimi skrótami. Powiedzcie co ustawić i jak dokładnie ustawić krzywa grzewcza jeżeli ma być? Co jeszcze mogę sprawdzić czy serwisant dobrze ustawił?
Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Ustawienie przepływu na rotametrach dla podłogówki i sterownika cw 400

Daj dłuższy wybieg pompy - lub nawet pracę stałą, oraz wyłącz lub zmniejsz wpływ pomieszczenia

Jak będzie za gorąco w pomieszczeniach to :

zmniejsz max temp zasilania np na 38 lub mniej - to trzeba wyczaić.

albo zmniejsz przepływy np nastawą pompy lub poszczególnymi rotametrami - to zadanie praktycznie na 1 sezon grzewczy, ale pamiętaj rotametry nie służą do ciągłego kręcenia - raz, dwa i koniec.

Następne zmiany raczej tylko temp zasilania lub przepływem pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam parę pytań.
Ciśnienie na kotle hydraulik mówił aby było 2 bary, czy takie jest dobre?
Od ostatniego wygrzewania posadzek 2 miesiące temu cały czas było takie ciśnienie jak kocioł był wyłączony, dzisiaj go włączylem i pierwszy raz puściłem wodę na zbiornik cwu i włączyłem jego grzanie. Wieczorem jak wychodziłem z budowy zobaczyłem, że ciśnienie jest 1.5 bara. Teraz nie wiem czy przed włączeniem takie było ( napewno tydzień temu było 2 bary ale dzisiaj nie zauważyłem), czy może dlatego że cwu pierwszy raz się napełniło i nagrzalo czy może jest jakiś wyciek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybieg pompy czyli jak zauważyłem praca pompy po wyłączeniu palnika. Teraz pompa cały czas chodzi, mimo że cały dzień kocioł się nie włącza bo w domu jest ciepło. Tak ma być?

Dlaczego lepiej aby pompa chodziła 24h?

 

Rozumiem, że w zimie jest to lepsza opcja ponieważ kocioł tak się nie wychladza i wtedy palnik co chwilę nie chodzi ale co z okresami przejściowymi czy wogole lecie? W te okresy ręcznie wyłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szczypiorr napisał:

Czyli w zimie dać 24h ale w takich okresach przejściowych 20min wystarczy? I po prostu pamiętać i przełączać?

Ustaw sobie ten wybieg pompy na 10 - 20 minut i nic więcej nie zmieniaj. Jak dobrze ustawisz ten kocioł, to on i tak będzie Ci całą zimę grzał palnikiem. 

Oprócz tego: wyłącz sobie dezynfekcję zbiornika i rób ją tylko po dłuższym urlopie. W normalnym użytkowaniu nie masz szans na żadną Legionellę. Charakterystykę pompy podniósłbym przy minimalnej mocy na jakieś 50% (sprawdź przepływy - powinno być na większości przepływomierzy koło 1,5L/min) ewentualnie ustaw na stałą charakterystykę.

Nie masz cyrkulacji?

20 godzin temu, Szczypiorr napisał:

Dzięki.
Wybieg pompy mogę ustawić od 0 do 60 min, ewentualnie 24h. Więc ustawić 24h? Co robi tak opcja?

Wpływ pomieszczenia wyłączyłem.
Temp końcowa jest 45 a maksymalna temp zasilania 40, to nie przeszkadza że są inne?
 

A możesz edytować tą maksymalną temperaturę zasilania? Bo to faktycznie dziwne. Z tego co kojarzę, to na kotle pokrętłem ustawiasz maksymalną temperaturę zasilania (możesz ją podnieść maksymalnie do 50 stopni ze względu na to, że masz podłogówkę).

20 godzin temu, sambor napisał:

Daj dłuższy wybieg pompy - lub nawet pracę stałą, oraz wyłącz lub zmniejsz wpływ pomieszczenia

Ja tam wpływ pomieszczenia lubię, nie zawsze uda się idealnie trafić z krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę jak pisałem ustawiłem na 1,5 biegu i przepływy są wszędzie 1,5l/min.

Charakterystykę pompy zmienić w opcji w charakterystyka wykreślna pompy ? Jaka jest różnica pomiędzy 50% na stałe , tzn co to funkcja robi ?

Temp końcową mogę zmienić , na kotle pokrętłem mam ustawione 40' . 

Godzinę temu, teres napisał:

Ja tam wpływ pomieszczenia lubię, nie zawsze uda się idealnie trafić z krzywą grzewczą.

Wpływ pomieszczenia jak działa na ogrzewanie ? I ewentulanie ile ustawić ?

Temp na zbiorniku ustawić na 45' i raz na jakiś czas włączać ręcznie dezynfecję zasobnika ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.