Skocz do zawartości
IGNOROWANY

SETLANS AIR 21 kW - użytkowanie i modernzacja kotłowni


PunkRock1986

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj moja metoda palenia w kotle w cyklu ciągłym. Rano rozpalony, godzina 8:00 zadana 65*C. Zasypany na dole drewnem, na to 15 kg węgla. Rozpalony od góry. Godzina 19:00 na dnie kotła trochę żaru. Do dorobionej ostatnio szuflady zsypuję żar, górę czyszczę. Kilka szczapek drewna na dół, na to 15 kg węgla. Żar przekłam z szuflady na górę zasypu. Popiół z szuflady do kosza. Temperatura spada na kotle do około 54 stopni. Włączam miarkownik, otwieram przepustnicę PW. I czekam na efekty. Po kilku minutach żar robi się czerwony, zasyp powoli się zapala. Po kilkunastu minutach zamykam PW. Pół godziny od zabiegu kocioł pracuje dalej na pełnych obrotach. Zabieg z zegarkiem w ręku trwa około 15 minut ( tylko później konieczne jest zamknięcie PW),  Tak to wygląda:

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem mały element zabezpieczający miarkownik pod nieobecność w domu.

 

20181209_220109.jpg

20181209_220127.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj czyszczenie kociołka. Dzięki temu, że temperatura na dworze utrzymuje się w okolicach -2*C udaje mi się regularnie rozpalać kocioł przesypując żar na zasyp. kilka szczapek drewna na dół na górę 16 kg węgla i jazda. 14 godzin palenia 65 zadana w domu tropiki 24  23*C. Można w galotkach latać ;) Podczas wymiany zasypu temp nie spada mi poniżej 45 *C na kotle. Wtedy jest idealnie na start nowego rozpalenia. W ciągu 30 minut kocioł podejmuje dalszą stałą pracę z zadaną temp. a w kominie cisza :)

 

No i jeszcze przetarłem kociołek z kurzu i zabezpieczyłem obudowę auto-politurą :P Takie skrzywienie lekkie ale lubię jak jest czysto. Po nowym roku poleci gras na podłogę w kotłowni :)

20181212_203203_HDR.jpg

20181212_203222_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nikt nie może powiedzieć , że czysto niespala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się jak mogę :D  Wiecie - takie są efekty jak się 30 lat w bloku mieszkało ;) Puki co mam jeszcze chęci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebny sarkazm. Panowie dbam o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny jak tylko mogę. Żar wsypuję do szuflady na popiół. Cug mam na tyle dobry że cały dym jeśli w ogóle się pojawi jest zaciągany do kotła. Okno i wyciąg z kotłowni dodatkowo wspiera wentylację. A wystarczy że zostaną dwie małe łopatki tego żaru. Wystarczą one do ponownego rozruchu. Podczas pracy przy kotle używam maski przeciw pyłowej i okularów ochronnych. Uwierzcie mi że większe gówno grozi mi wychodząc na dwór kiedy sąsiedzi walą z kominów takim gnojem że astma to najmniejszy pikuś. Pewnie że wolał bym przełącznik do odpalenia gazu. Ale na takie warunki mnie stać i pracuje nad tym żeby wykorzystać to do oporu przy zachowaniu czystości, bezpieczeństwa i komfortu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej przestroga od astmatyka. 40 lat z kotłem węglowym, od 2 elektrociepłownia. Nie wiesz, że jestes chory, póki nie zrobisz badań, ja myslalem że to po prostu starość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja się zgadzam z Harrym. Tylko tak prześmiewczo odebrałem wpis " Spoko, astma i pochp rozwija się ładne kilka lat właściwie niezauważenie."

 

Napisałem że używam maski przeciwpyłowej. Zdecydowałem się na to po kilku pierwszych dniach palenia w pierwszym kotle, kiedy po załadowaniu węgla smarkałem i plułem jeszcze miałem węglowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej maski? Jaka klasa wg EN149? Nawet jeśli najwyższa, to uchronisz się przed czarnymi glutami,ale nie przed pyłami poniżej 2 mikronów, które wg klasychnej medycyny demolują płuca i serce, a wg najnowszej i mózg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH

No raczej chyba nikt do kotłowni nie kupi maski za ponad 200zł plus co jakiś czas wymiana filtra:)

Zgadzam się,że te zwykłe maski to są g..wno warte.

Swoją drogą spójrzmy ile syfu w powietrzu lata bo sąsiad pali np meblami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o maskę - stosuję taką jak na zdjęciu z wymiennymi filtrami.

 

Wczoraj zmieniłem  ustawienie cegły szamotowej. Poszyły na jeden bok, a na środku odejścia spalin położyłem sztukę. Płomień fajnie się o nią rozbijał. No i jestem lekko zaskoczony. Przy zachowaniu wsadu 19 kg węgla podniosłem temp. na kotle z 65*C na 68*C. Zrobiłem tak bo musiałem wygasić wcześniej  na 12 godzin. Dom się wystudził do 20*C.

Po rozruchu kocioł bardzo szybko nabrał temp. Od godziny 18 do godziny 8 rano temp na kotle : 70*C ! Dla mnie przemiłe zaskoczenie ! Nie wiem czy to przez podniesienie zadanej na kotle, czy przez szamot. A może przez całokształt. Na dworze -5 *C a w domu do rana 23 *C :D Puki co zostaje na takim ustawieniu i będę obserwował. Dziś też nie mogłem rozpalić od rana bo na wsi planowane wyłączenie prądu a w domu nikogo nie będzie. Więc ponowny rozruch o 18.

 

 

firma_o.jpg

20181218_184420.jpg

20181218_184429.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PunkRock1986 napisał:

na środku odejścia spalin położyłem sztukę

Kładłem tak na ostatnią półkę i u mnie to nie zdało egzaminu-odbiór ciepła przez kocioł był zdecydowanie mniejszy.

Tylko,że ja mam 2 półki a Ty 3 lub 4.

Fajnie,że dzielisz się swoimi doświadczeniami,będę obserwował temat :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ostatniej już nie ma ognia tylko dym. Oczywiście rozpalone od góry.  Tak jak zaznaczyłem na schemacie to wygląda. Za cegłą już mały język ognia. A wprost na szamot podczas rozpalania jęzor ognia rozbija się na dwa.

kocweg_setlans_air_lightbox.jpg

20181218_184429.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Super maska

Musze no w taka zainwestowac :-)

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie godziny od rozpalenia - i tak przez kolejne 13 godzin :)

https://youtu.be/2h1TsldK6X8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.