Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor ciepła


artur1981

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam odpowiedniego rodzaju bufora ciepa do mojej kotłowni. Mam piec na pellet. Zastanawiam się co będzie lepsze czy zbiornik kombinowany tzw zbiornik w zbiorniku w którym mniejszy zbiornik służy jako zasobnik CWU a większy jako bufor ciepła, czy sam bufor ciepła ( nie wiem jak tu jest rozwiązana sprawa CWU). Czy ktoś mógłby polecić zbiorniki buforowe? Dodam że dom jest świeżo wybudowany dobrze docieplony, parter z garażem o powierzchni użytkowej 97 m. Zastanawiam się które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i jak będą wyglądać koszty jednego i drugiego rozwiązania. Proszę o Wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Tu zdania sa podzielone. Moim zdaniem kombinowany bufor ma znaczaco mniejsza pojemnosc. Pytanie bedzie tez takie, czy potrzebuje grzac CWU do np 70 stopni. Co do samego grzania osobnego boilera to rozwiazan tez moze byc kilka. Mozna grzac CWU bezposrednio z kotla.  Mozna i  z bufora. W drugim przypadku wystapi niekorzystna strata przy grzazaniu i wychladzaniu bufora latem. Rozwiazanie grzania z bufora ma tylko sens w przypadku istnienia jakiejkolwiek instalacji solarnej. Podpietej pod bufor lub besposrednio do boilera CWU. Duzo tez zalezy od zapotrzebowania na CWU.

Moja rada taka:

1 bufor osobny w miare duzy utrzymywany na dosc niskiej temperaturze

2 boiler CWU wpiety do bufora

3 kolektory fotowoltaiczne albo na glikol wpiete do boilera CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kazde rozwiazanie i tutaj ma swoje lepsze i gorsze strony. Mam bufor kombinowany i podsumowujac wszystkie za i przeciw jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli czcesz latem grzac cwu pradem, co podlegało tu licznym rozważaniom, kombinowany odpada. Kombinowany jest droższy, wymaga zaworu 3d do obnizenia temp. cwu, start na zimno wymaga wiecej czasu do uzyskania ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, HarryH napisał:

Jeżeli czcesz latem grzac cwu pradem, co podlegało tu licznym rozważaniom, kombinowany odpada. ...

Nie prawda. Cala wiosne, lato, jesien tak grzeje. W okresach przejsciowych  CO + CWU

26 minut temu, HarryH napisał:

... Kombinowany jest droższy, wymaga zaworu 3d do obnizenia temp. cwu.

Zgoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się,a przy starcie na zimno z grzałką elekteyczną masz ładne pare godzin bez ciepłej wody. W zasobniku 100l z grzałką 2 kW już po 1h mozna brac prysznic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy samym cwu grzeje mniej wiecej 1/3 - 1/4 bufora czyli tam gdzie jest zbiornik wewnetrzny.

A dokladnie grzeje okolo 25l wody wiecej ktora po prostu otacza zbiornik wewnetrzny. Ta woda a raczej temperatura i tak ostatecznie trafi do cwu wiec po prostu mam wiecej cieplej wody co nie koniecznie jest wada.

Nigdy nie zauwazylem problemu zimnego startu.

Jesli chcecie rozmawiac o minusach zbiornikow kombinowanych to warto zaczac od tego ze nie mozna go rozladowac do zera. Minimalna temperatura to taka aby miec cwu - powiedzmy 35-38C. Problem zimnego staru wiec jest marginalny. Mowimy o gornej czesci bufora.

Cos tam dzwoni Panowie ale nie wiecie w ktorym kosciele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od miejsca. Mamy jeden baniak w kotlowni a nie dwa. Czesto wielkosc kotlowni nie pozwala na inne rozwiazania. Sama powierzchnia zewnetrzna (wiec i strat ciepla) jest mniejsza przy jednym niz jak zsumujemy dwa baniaki.

Wykorzystanie duzego zladu wody pozwala na bardzo duza wydajnosc cwu przy niewielkiej jej temperaturze. Majac 700l wody o temperaturze juz 45C pozwala napelnic wanne i wziac prysznice bez wiekszych ograniczen.

Ponizej zbiornika wewnetrznego czesto montuje sie wezownice. Sam zbiornik czesto ma duza liczbe kroccow i pozwala jak zreszta nazwa wskazuje (kombinowany) na podlaczenie go jednoczesnie z solarami pompa ciepla, gazem i np. pelletem czy weglem.

 

Na ten zbiornik patrzcie jakby byl to potezny zbiornik cwu z ktorego mozna w razie potrzeb czerpac energie dla CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzcie pompki przy ukladach osobnych oraz buforze kombinowanym. Artykul branzowy: IR_2018_01-Jak-podłączyć-kocioł-c.o.-z-buforem.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"mądrego to i przyjemnie posłuchać..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alurat ten film kręcono niedaleko mnie,w podwrocławskich Dobrzykowicach.

A w temacie dodam, że w zależności od jakości wody zbiornik cwu żyje kilkakrotnie krócej od bufora, co też jest argumentem za rozdzieleniem funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda.

Zbiorniki CWU w buforach kombinowanych są najczęściej ze stali nierdzewnej (mogą być nawet w gatunku 316L - ja mam taki). Jeśli tak nie jest to danego producenta należy omijać. Parametry wody pitnej NIGDY nie zrobią im krzywdy. Stąd też i wyższa cena tego zbiornika.

Jeśli szukasz minusów to znowu podpowiem ze często zbiorniki takie nie są dopuszczone do pracy w układzie CO większym jak 1,5bar. (przy czym nie jest to regułą). Chodzi o prawdopodobieństwo zgniecenia zbiornika wewnętrznego przy braku ciśnienia w sieci CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma zady i walety - grunt to dopasowac coś do własnych potrzeb. 

Ja tam jestem za rozdzielnym - jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego... 
Jeśli chodzi o miejsce to zbiornik CWU wieszasz pod sufitem i też jest OK. Jak ktoś zacznie narzekać, że max 140L to dwupłaszczowy 140L z wyższą temp. zasilania grzeje jak szalony...
Zamiast 200-300L z wężownicą warto zainwestować w 140L z nierdzewki i jest spokój na lata...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, shogunzlasa napisał:

Wszystko ma zady i walety - grunt to dopasowac coś do własnych potrzeb. 

Ja tam jestem za rozdzielnym - jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego... 
 

 

Od tego zaczolem dyskusje.

Nie jest do wszystkiego.

Jak popatrzysz kilka postow wyzej staram sie pisac rowniez o jego wadach lub ograniczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, PioBin napisał:

Zbiorniki CWU w buforach kombinowanych są najczęściej ze stali nierdzewnej (mogą być nawet w gatunku 316L - ja mam taki).

A o korozji elektrochemicznej kolega słyszał?

Duzi producenci robią zbiorniki typu zbiornik w zbiorniku, albo ze stali czarnej w środku zasobnik CW emaliowany albo całość ze stali nierdzewnej jednego gatunku.

Tych mieszanych ze względu na zwiększoną korozję galwaniczną należy unikać.

Warto poczytać w necie o korozji galwanicznej między stalami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że opinie w temacie kombinowany vs bufor podzielone.

Kilka dni temu uruchomiłem kotłownie na wygrzewanie posadzki. Serwisant, który robił pierwsze uruchomienie opisywał przypadek że, ma klienta który ma bufor 800 l i  w okresie letnim do samego grzania wody zużywają tylko 15 kg pelletu. Z drugiej strony kolega ma układ na zbiorniku  kombinowanym i zużycie pelletu w okresie letnim dokładnie takie samo. Zimą spala 15 kg na dobę i również ma świeży dom. Kombinowany galmet 260 poj kotłowa 120 CUW.  W takiej sytuacji widzę więcej korzyści w kombinowanym.  Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, nie waży tyle co bufor 800l a zużycie bardzo podobne.  Jeżeli chodzi o fotowoltanikę to chyba się to mija z celem.Zużycie 15 kg peletu na tydzień w okresie letnim przy czteroosobowej rodzinie to naprawdę nie dużo.

Będę musiał zmienić zbiornik który zakupiłem(okazał się że mam kombinowany z obiegiem solarnym do którego nie można podłączyć wody kotłowej) i zainwestować w kombinowany.  Ciekawe czy gra warta świeczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sambor napisał:

A o korozji elektrochemicznej kolega słyszał?

Duzi producenci robią zbiorniki typu zbiornik w zbiorniku, albo ze stali czarnej w środku zasobnik CW emaliowany albo całość ze stali nierdzewnej jednego gatunku.

Tych mieszanych ze względu na zwiększoną korozję galwaniczną należy unikać.

Warto poczytać w necie o korozji galwanicznej między stalami.

Slyszal, slyszał! Tez dla mnie jest to dziwne / podejrzane ze takie rozwiązania się pojawiają. Ale popatrz tutaj:

https://www.acv.com/pl/customer/warranty/VgPz0B4AALsA8ZmL/smart-na-ca%C5%82e-zycie

GWARANCJA DOŻYWOTNIA za 25 EUR :). Zbiornik zewnętrzny stal czarna, zbiornik wewnętrzny nierdzewka. Hmm co o tym myśleć?

 

12 minut temu, artur1981 napisał:

...

Będę musiał zmienić zbiornik który zakupiłem(okazał się że mam kombinowany z obiegiem solarnym do którego nie można podłączyć wody kotłowej) i zainwestować w kombinowany.  Ciekawe czy gra warta świeczki...

Nie rozumiem jak to nie można podłączyć wody kotłowej?

Czy wymiana się opłaca. No nie wiem, no nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.