Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wełna na stropie nieogrzewanym


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

chcę wyłożyć wełnę na stropie 125m2 poddasza nieogrzewanego , moja wizja to folia paroizolacyjna , 25 -30cm wełny 0,035 na mijanke i na to folia paroprzepuszczalna ( na wiązaniu dach goła blacha).

Mam jednak taki problem , ponieważ chcę kawałek przestrzeni zrobić na legarach i płyta OSB , jak zrobić taką konstrukcje aby nie było mostków od legarów , czy są potrzebne jakieś pustki powietrzne pod płytami ?

A i jakie mogą być konsekwencje jeżeli cały strop dam 30cm wełny ,a miejsce gdzie będzie podłoga OSB dam 20cm . Będę zmuszony wprowadzić takie rozwiązanie , ponieważ 30cm będzie mi przeszkadzało ,a 20cm na całym stropie to troche za mało .

Czekam na porady , z góry dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tam będziesz chodzi co jakiś czas, rozważ paski styroduru zamiast legarów drewnianych jeśli konstrukcja i inne detale pozwalają. Mam coś podobnego na jętkach a na tym "podłoga" z desek kręcona przez styrodur do jętek, pomiędzy i poniżej wełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jest sens układania folii paroizolacyjnej pod wełną?

Pytam dlatego, że spotkałem się z różnymi opiniami (min. że warto w przypadku świeżo wybudowanego domu, z powodu większej wilgoci), a jestem również w trakcie układania wełny na nieużytkowym poddaszu i stwierdziłem, że nie ma to jednak sensu (dom z lat 70, więc chyba stropy już wysłchy :))

Paroprzepuszczalną mam pod dachem, więc w sumie wełna będzie sobie luźno leżeć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ur8an napisał:

...

Jest sens układania folii paroizolacyjnej pod wełną?

...

 

Sens jest taki aby para wodna zawarta w powietrzu nie mogla przeniknac do warstwy ocieplenia. Tak najprosciej jak sie da.

Teraz poczytaj o wspolczynniku oporu dyfuzyjnego materialow budowlanych. Jest inny dla drewna inny dla betonu i inny dla folii.

Nastepnie poczytaj o calkowitym oporze dyfuzyjnym przegrody budowlanej podpowiem ze zalezy ona od wsp. jak wyzej oraz grubosci tej przegrody.

Nastepnie dowiedz sie czym jest punkt rosy i jakie sa zagrozenia z jego wystapienia w poszczegolnych warstwach.

Sam powinienes wyciagnac wlasciwe wnioski.

Ps. Ja na swoim stropie zelbetonowym monolitycznym grubosci 14cm folii nie ulozylem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego krisgie chcesz powiedzieć ,że nie muszę dawać legarów ale zastąpić je styrodurem i na to położyc luzem płyty osb ?

Obecnie strop mam betonowy , czyli mogę dać cienką wełnę 5cm na to stydorur po długości między niego wełne uzupełnic i położyć płyty osb dobrze rozumiem ?

Pytanie czy taka konstrukcja będzie wytrzymała ? Nie ma nikt innych pomysłów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PioBin napisał:

Sam powinienes wyciagnac wlasciwe wnioski.

W takim wypadku powinienem napisać w pierwszej odpowiedzi, że sens ułożenia folii zależy od rodzaju materiału i grubości stropu.

Dzięki za fachową podpowiedź.

A jak mają się do tego warunki panujące na poddaszu? Dom nie jest w 100% szczelny, z racji wieku są większe lub mniejsze przedmuchy na strychu.

Wtedy sama zasadność izolacji stropu traci sens czy może działa korzystnie na ew wilgoć która może gromadzić się w warstwie wełny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z tym samym problemem borykam - poddasze nieogrzewane i nieużytkowe - dlatego wybrałem skalną wełnę hydrofobową.

Kładę bezpośrednio na betonowy strop - dom piętrowy lata 70-te - grubość 2x15 na zakładkę a na wierzch folia paroizolacyjna 0,2 mm - ta żółta. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panujące tutaj rozmowy odbiegają od założonego tematu .

Czy ktoś odpowie na moje pytania ?

Czy grubość izolacji gdzie płyty osb może być mniejsza niż wszędzie indziej ? Będą jakieś konsekwencje czy tylko słabsza izolacja w tym miejscu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adamu napisał:

Kolego krisgie chcesz powiedzieć ,że nie muszę dawać legarów ale zastąpić je styrodurem i na to położyc luzem płyty osb ?

Obecnie strop mam betonowy , czyli mogę dać cienką wełnę 5cm na to stydorur po długości między niego wełne uzupełnic i położyć płyty osb dobrze rozumiem ?

Pytanie czy taka konstrukcja będzie wytrzymała ? Nie ma nikt innych pomysłów ?

Chodziło mi o to że na stropie betonowym zamiast legarów drewnianych można położyć/przymocować/przykleić paski styroduru (bo jest on cieplejszy od drewna) a na to OSB. Ale te paski bezpośrednio na stropie a nie na wełnie, tak by konstrukcja była stabilna i się nie uginała. A pomiędzy tymi paskam  (pod OSB) np wełna czy co tam planujesz.

Możesz też zamiast styroduru i wełny pomiędzy nim położyć odpowiednią grubość styropianu "wylewkowego" na całości i na to OSB i też będzie OK chyba że czołg tam będziesz trzymał ;) 

Ja robiłem to bo chciałem zwiększyć grubość izolacji stropu poddasza bez uszczerbku na wysokościach pomieszczeń (czyli w górę) i dociąłem takie paski o szerokości jętek (8cm) i na to poszły deski kręcone do jętek poprzez  te przekładki styrodurowe. A potem już uzupełniałem wełną od dołu.

Na razie nie widzę minusów i wszystko jest stabilne. Pary jętek pogrubione sttrodurem mam w odległości ok 70-80cm od siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ur8an

Już się "zabultałem" - folia paroizolacyjana, paroprzepuszczalna, membrana - różne są "szkoły" jedni dają wełnę na beton inni dają wpierw folię a potem wełnę i chyba o to mi chodziło, a na wierzch co, można zostawić jak jest bez folii? Sam już zgłupiałem jak to ma być.

Dziś w sklepie gdzie kupiłem wełnę której jeszcze nie ułożyłem - bo jestem na etapie sprzątania stropu - powiedziano że folię paroizolacyjną na strop a potem wełnę.

@adamu

Ja też mam ten sam problem bo chcę dać kawałek do przemieszczania się - taka konieczność - i w związku z tym mam zamiar dać na legarach płytę OSB i myślę że w moim przypadku będzie najlepsze rozwiązanie tym bardziej że to strych nieużytkowy, a jak u Ciebie to moim skromnym zdaniem jeśli styrodur zdałby egzamin - bo widziałem filmik test różnych twardości Styrodur na ule 300 500 700 kPa Gdzie kupić? .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu tego nie mogę edytować co wcześniej napisałem?

Znalazłem swoje posty o których zapomniałem gdzie było o ocieplaniu poddasza i tam była mowa o kładzeniu wełny bezpośrednio na betonowy strop więc jak wcześniej napisałem różne są "szkoły" każdy robi jak uważa za właściwe. To tyle.

Pomyślnego ocieplania stropu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, adamu napisał:

Co do styroduru jaki polecasz firma/typ oraz grubość płyt 

robiłem na Basf bo akurat taki był dostępny lokalnie ale do moich potrzeb wystarczyłby dowolny o podobnych parametrach cieplnych bo podnosiłem tylko o 5cm, czyli pasek szerokości 8cm i wysokości 5cm na całej długości jętek więc nie miało się to prawa przewrócić przy układaniu desek.

Chyba żle wcześniej doczytałem i chcesz zrobić wysokość ocieplenia 25-30cm, tutaj jednak taka konstrukcja raczej nie zda egzaminu i może się przewrócić na bok.jak OSB  nie będzie usztywniona po bokach i może być problem z montażem i na łączeniach płyt OSB. 

Jak chcesz koniecznie pozbyć się tych mostków i nie dawać legarów drewnianych to możesz jak pisałem wcześniej ułożyć styro wylewkowe na przekładkę na odpowiednią grubość (25-30cm)i prosto na tym położyć OSB i będzie OK

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I chyba tak trzeba będzie zrobić .

Podobnie ze styropianem jak z wełna  ? Paroizolacja na spód na to styropian przekładka potem folia paroprzepuszczalna i na to płyta osb bez pustki powietrznej . Zda to egzamin , nie chce po sezonie zaglądając pod osb spotkać jakąś niespodzianke bo słyszałem,że styropian potrafi zżółknąć i stracić swoje właściwości izolacyjne?

 

Nie wspomniałem ,ale na poddasze nieogrzewane z piętra prowadzą schody betonowe czy na stopnie też warto dać styropian czy odpuścić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamu - miałem podobny problem z ociepleniem poddasza jak ty- identyczny dokładnie ze stropem + te schody.

Uciekało tędy mase ciepła.  Zrobiłem tak - zwykły styro 10cm który został z ocieplenia scian - ułożony dokładnie - na to folia budowalna czarna sklejona szczelnie  na to siatka cienka do zbrojen a na to wylewka 3cm z betoniarki z pompą którą stała 15m od domu przy ulicy , węze pusciłem przez okno na strychu   a całośc rozlałem pacami z pomocą rodziny w 1h na powierzchni ok  90m2.   Sprawdza sie to super.

Co do wejscia na strych - zrobiłem takie jakby nowe nowe pomieszczenie tam gdzie są schody)  pomieszczenie jest  obitą płytami karton gips - tam gdzie nie było miejsca przy dachu - poszłą wełna 15cm + folia paroprzepuszczalne i konstukcja i na to płyta a z drugiej strony gdzie było miejsce zrobiłem najpierw sciankę z profili do k/g  od wew zamontowałem do tego płyty k/g a z zew przykleiłem do tych płyt styropian 10cm który zatarłem potem klejem z siatką. Potem musiałem zrobić jeszcze 2 drzwi wejsciowe ze schodów na strych - tu zamocowałem nową futryne i zwykłe drzwi pokojowe tyle że opcieplone wełną 15cm.  Efekt jest naprawde bdb - gdy na nieocieplonym strychu pod blachą panuje temp -10 w pomieszczeniu gdzie są schody jest + 12. a wew domu jest powiedzmy +21.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na schody mam już plan wyłoźyć styro siatka i klej . Co do poddasza na całości folia paroizolacyjna ,wełna 15+10 i na to paropszepuszczalna , tam gdzie mam zamiar chodzić wspomniana paroizolacja styro 15+10cm i na to płyty osb ewentualnie mdf ?

Pytanie czy na stryropian pod osb dać paroprzepuszczalna czy na goły styropian płyta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli skalna jest cięższa to dałbym ją na spód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki , finalnie potwierdzi ktoś poprawność wykonania izolacji .

Strop betonowy + (5cm supremy) zalane betonem na to folia paroizolacyjna , 15cm wełny + 10cm szklana na to paroprzepuszczalna folia.

Schody betonowe 10cm styropianu na klej , na wierz siatka i zatrzec klejem .

Gdzie płyta OSB/MDF gruby na 10cm wysoki na 25 styrodur jako legary między nimi wełna + folia i pustka powietrzna 2cm do płyty osb .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie OK.

Ale przemyśl jeszcze te legary, bo 25cm to jednak całkiem spora wysokość jest i czy dasz rady to ułożyć i usztywnić żeby się nie przewróciło. Ale pewnie masz już na to jakiś patent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś zrobić tak jak na rys. Ja u siebie będę tak robił. Tak wykonuje się szkielet domów nowej technologii (domki kanadyjskie+osb z dwóch stron i styro)

WP_20180926_20_48_16_Pro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MDF się nie nadaje. 

1) jest za ciężki (nie potrzebne obciążenie dla stropu, z tytułu złego dobrania materiału)

2) chłonie wilgoć, jak jest nie zabezpieczony lakierem , izolantem itp.

OSB powinna być min. 22mm jeśli chcesz po tym chodzić. I użytkować. 

Ze względu na oszczędności, jeśli chcesz to możesz oczywiście dać 12mm gr.

Spełni swoje zadanie i nie będziesz chodził po wełnie. Ale będzie się uginać lekko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2018 o 17:01, adamu napisał:

Grubość płyty osb na wierzch 12mm nie wystarczy ?

Właściwie zalecana OSB czy MDF ?

Może pomyliłeś płyty MDF z MFP . Płyta MFP jak najbardziej nadaje się do tego celu a przede wszystkim ma gładką powierzchnie bez drzazg. Tu sobie o niej poczytaj https://www.mgprojekt.com.pl/blog/plyta-mfp/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.