Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wełna na stropie nieogrzewanym


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

CIHYMUR

mam pytanie odnośnie tej ilustracji , rozmumiem ,że na długości jako legary przykręcam do stropu drewniane paski wymairy 4cmx4cm

na to osb o grubości 22mm i na osb znów drewniany pasek jak u podstawy ? Jaka jest zaleta takiej konstrukcji względem legaru całego drewnianego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam ,

jestem już po ociepleniu stropu wraz z podłogą wykonaną przez "fachowca " . O resztę poddasza się nie martwię 2x15cm na mijankę ,ale mam wątpliwości co do podłogi na legarach grubośći 7cm które również są na mijankę z wełny 15cm i 10cm . Jak na przedstawionym rysunku został wykonany obwód podłogi z samych legarów o odpowiedniej grubości 15 i 11cm nie ma tam żadnej izolacji bo podejść się nie da . Jak to się teraz może mieć do ciągłości ocieplenia ? Czy powstaną duże mostki cieplne i izolacja całego poddasza nie da już dużej efektywności w sezonie grzewczym przez ucieczkę ciepła ?

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nikt nic nie powie ? 
Jak takie obrzeże z legarow na wysokość 26 cm wpłynie na straty ciepła i mostki termiczne ? Przez jeden pokoj właśnie to przechodzi jest 2x15 wełny luzem połączone z podłoga z legarow .

Chyba ,ze zakup jakieś kamery termowizyjnej to dopiero wykaże  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Pestmistycznie - straty ciepła przez przenikanie będą na tych legarach pi razy oko jakieś 4 razy większe niż dla wełny obok, trudno powiedzieć jak będzie po dłuższym czasie.

-Optymistycznie - drewno jest izolatorem i te legary są parametrami podobne jak pakier 3-szybowy w oknach.

Bardziej bym się zastanawiał czy pomiędzy legarami a ścianką kolankową (o ile w tym miejsxu są te legary) masz dobrze objechane pianką.

A kamerka termowizyjna prawdę powie o ile naprawdę chcesz to wiedzieć :-) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15cm wełny potem na przekładkę 10cm ,a legar 11 bo centymetr pustki wentylacyjnej. Tak zostało zrobione akurat tu gdzie mam podłogę myślałem ,ze będą legary na krzyż pozaslaniane wełna i tak jest tylko została taka obramowka z legarow . Wszędzie wełna 2x15 bo chciałem dobrze zaizolowac i nie mieć strat ciepła , ale te legary wszystko niszczą . Jak teraz temu zaradzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie ma się czego bać drewno to również super izolator . Bal 25/25 cm praktycznie nie potrzebuje już ocieplenia .Wełnę dotnij do legarów a same legary mogą być odkryte ( nawet to wskazane żeby drewno nie zbutwiało .Między płytą OSB a górną warstwą wełny niewielka dylatacja żeby wilgoć z wełny miała możliwość odparować a na końcach przestrzeni między legarami pod ścianami zewnętrznymi otwory wentylacyjne w OSB żeby ta wilgoć miała którędy wyjść z pod podłogi z płyt . Dla każdej płaszczyzny po dwa otwory z przeciwległych stron budynku . Otwory po ok 100 cm 2 . Na otwory przybić siatkę drobną najlepiej metal żeby gryzonie nie wlazły pod spód bo zrobią z ocieplenia sieczkę o odchodach i fetorze w lato nie wspominając . 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mac65 napisał:

Nie ma się czego bać drewno to również super izolator

Jak już kolega krisgie wspomniaj współczynnik przenikania ciepła dla drewna jest 4 razy większy niż dla wełny,więc robiąc tak duży remont/ocieplenie warto się czasem zastanowić co i jak poukładać.

Dla tego bala U wyniesie około 0.55-mało/dużo? Sami ocencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SONY23

Jak narazie to Ty piszesz czysto teoretycznie bo przecież nie poprzesz swoich słów argumentami-zwyczajnie się nie da.Bez urazy.

Spójrz na to-wycinek z jakiegoś artykułu:

"Jakiej grubości bale w naszym kraju spełniają wymagania izolacyjności cieplnej ???

Aktualne przepisy w zakresie izolacyjności cieplnej dla ścian zewnętrznych wymagają współczynnika U ≤ 0,23 W/m2K.

Uwzględniając krajową wartość współczynnika lambda dla drewna w poprzek włókien – ʎ = 0,16 W/mK, grubość bala prostokątnego na ściany zewnętrzne powinna wynosić minimum 68 cm, co dla bali okrągłych daje średnicę minimum 76 cm."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko z samego drewna domek będzie stał i będziesz miał w nim ciepełko. A żeby domek z wełny stał i było w nim ciepełko, to trzeba jeszcze ho, ho... Tak trochę żartem... Sam mam na stropie wełnę i wiem, że sporo daje. Ale nad sienią ( wiatrołapem) miałem na stropie wióry z trocinami i usunąłem ze względów bezpieczeństwa pożarowego. Było tego może z 10 cm. Dałem zamiast nich 30 cm gęstej sprężystej wełny i odpowiednią folię pod dach. Spodziewałem się ostrej poprawy izolacyjności ale się nie doczekałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, SONY23 napisał:

A żeby domek z wełny stał i było w nim ciepełko, to trzeba jeszcze ho, ho

Pozory. Ludzie tutaj,gdzie mieszkam stawiają domki szkieletowe tzw letniskowe by po x latach przekształcić je w całoroczne.

Taki domek składa się z drewna (szkielet,ściany) i właśnie wełny (plus folia po obu stronach).

Chatka jest naprawdę mega ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, SONY23 napisał:

(...) nad sienią ( wiatrołapem). Dałem (...) 30 cm gęstej sprężystej wełny i odpowiednią folię pod dach. Spodziewałem się ostrej poprawy izolacyjności ale się nie doczekałem...

To raczej pokazuje że ciepło "uchodzi" Ci głównie w dół i/lub w bok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama wełna nad wiatrołapem to nie wszystko, jeśli nie ma tam ogrzewania, a z drugiej strony jeśli nie ma potrzeby ogrzewać wiatrołapu to wełna lepsza niż trociny. Sam wiem z doświadczenia gdy w ubiegłym roku ociepliłem strych wełną, a wcześniej były trociny, to na piętrze już nie ciągnęło od sufitu, a nawet rzekłbym jakby było cieplej na piętrze niż na parterze.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, SONY23 napisał:

Tak to prawda ale mimo wszystko, zgodnie z teorią o wyższości wełny nad drewnem jakiś postęp powinien być a nie ma...

Jak założysz grubą czapkę i wyjdziesz na mróz w samej koszulce, slipach i skarpetkach to też Ci ciepło nie będzie :-) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, SONY23 napisał:

Spodziewałem się ostrej poprawy izolacyjności ale się nie doczekałem...

I tutaj przydałaby się teoria,czyli mogłeś wyliczyć ile tak naprawdę zyskach ocieplając strop a ile byś zyskał wrzucając tą wełnę w podłogę.

Paląc węglem/drewnem też jest trudno zobaczyć efekty ocieplenia (tak małego)-bardziej miarodajny byłby gaz/pellet.

Chyba zbyt dużo oczekiwałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krisgie napisał:

Jak założysz grubą czapkę i wyjdziesz na mróz w samej koszulce, slipach i skarpetkach to też Ci ciepło nie będzie :-) .

Kiedys podalem taki przyklad ze trzeba sie owinac ta 20 cm welna (nagi! bo nagi zrozumie o co chodzi) i wyjsc na dwor w chlodny i wietrzny (bardzo wazne!) dzien i tak postac chwile.

8 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

(plus folia po obu stronach).

I tak to powinno wygladac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W końcu udało się nabyć kamerę termo i sprawdziłem strop . Jestem zadowolony , nie ma różnicy między legarami a wełna luzem . Z poziomu piętra sufity tez ładne ciepłe bez mostków . Natomiast problem jest właśnie z tymi wypustami jak ten widoczny przy ścianie kolankowej . Mam takie wkoło całego dachu i jak styka legar czy wełna luzem to delikatnie coś tam przebija . Spryskać je całe wkoło i oś gory pianka ociepleniowa ? Można taki zabieg zrobic czy nie powinno się tego ocieplać ?


Ogolnie budynek na Półtora pustaka do stropu wraz z wypustami potem strych na pustak . Dom z zewnątrz jeszcze nieocieplony , na pietrze coś takiego się pojawia ,może po ociepleniu ten mostek się zniweluje.

08AA35C5-02AD-4A07-B3FD-F2CF7A0C9263.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściankę całą musisz obłożyć izolacją termiczną boki i górę; zamknąć wszystko razem z izolacją elewacyjną. W samym rogu jest ciemno i nie widać czy krokwie leżą na opasce betonowej czy masz murłatę, jeśli drewno to z wierzchu można zostawić otwarte ( samo drewno ).  Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.