Skocz do zawartości
IGNOROWANY

kocioł na pellet a komin z cegły


qwazar1906

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich;

stoję właśnie przed wyborem sposobu ogrzewania w domu dotychczas opalanym kaflowcem i wolnostojącym piecem pokojowym;

dom ok 100 m2 z poddaszem na razie nieużytkowym, instalacja już rozłożona, komin z cegły o przekroju ok 16x50 z dobrym ciągiem bez zanieczyszczeń, w 100%drożny; ok 8m; 

pora na wybór kotła i tutaj prośba o pomoc- z różnych względów chciałbym zainstalować piec pelletowy /głównie z racji wymiarów kotłowni, która jest nie do ruszenia, tzn. układu pomieszczeń i przejść nie da się zmodyfikować/; przeglądam to forum i inne oczywiście też szukając odpowiedzi na pytanie o potrzebę instalowania w kominie z cegły wkładu stalowego; instalator twierdzi, że absolutnie nie ma takiej potrzeby, producenci /np. elektromet/ również podobnie; z informacji tutaj przeczytanych wynika, że wkład jednak raczej wskazany; wsadzić go teraz niezbyt duży problem ale jeśli to zbędne... 

więc tak:

-czy rzeczywiście wkład absolutnie niezbędny /bez komin ulegnie uszkodzeniu, brak ciągu, itp./

-jeśli tak to jaki wkład i czy jeśli średnica czopucha kotła to np. 13 cm to wystarczy taka rura

-czy w jednym murowanym kominie można umieścić dwie rury - jedną spalinową a drugą wentylacyjną  

za pomoc z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na pellet ma niską temperaturę spalin i to wykonczy komin z cegły (kondensat), dlatego jest potrzebny wkład. Podobnie jak przy większości nowoczesnych kotłów, gdzie masz chłodne spaliny... Jeśli nie chcesz za chwilę stawiać nowego komina, to montuj wkład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a srednica taka jak pisalem wystarczy? Moge od razu wcisnac dwie albo i nawet trzy rury /akurat tyle sie zmiesci/?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj też odpowiedź z zębca dostałem i co ciekawe też piszą, że nic złego nie ma prawa się dziać bez wkładu..interesująca ta różnica, tzn. w dość prostej kwestii całkowicie skrajne opinie;   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie tak, chociaż oficjalna odpowiedź z firmy jakieś skutki też ze sobą niesie w razie wyniknięcia problemów o jakich wspominał hamis; ja wkład z pewnością zainstaluję /jak będzie można to od razu dwa/ bo to i koszt biorąc pod uwagę cały remont względnie niewielki i święty spokój; tym bardzie, że komin z fugą w środku w średnim stanie a i przekrój problematyczny bo jeden duży kanał; było oczywiście włożyć, jak dach był rozebrany i komin do poziomu stropu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin od poziomu 0 przesunięty na wysokości 1 metr "w głąb"; przekrój mniejszy o jakieś 6 cm, z 16 robi się 10...frezować, przeciskać się jakimś elastycznym przewodem? podkuć się nie da 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2018 o 11:10, qwazar1906 napisał:

dzisiaj też odpowiedź z zębca dostałem i co ciekawe też piszą, że nic złego nie ma prawa się dziać bez wkładu..interesująca ta różnica, tzn. w dość prostej kwestii całkowicie skrajne opinie;   

Może w zębcu produkują solidne piece, ale technologicznie to oni są 10 lat za innymi. Dlatego nie dziwi mnie ta odpowiedź nic a nic.   To że ci zgnije komin a na jego remont wydasz wiecej niż ten piec kosztuje to inna inszość.

Montuj wkład jak koledzy radzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin do frezowania i jeszcze prośba o poradę - ekipa chce montować rurę 160 przy średnicy czopucha kotła 130; dobrze myślą?

dają też gwarancję pisemną na zero uszkodzeń w pomieszczeniach, przez które przechodzi komin - możliwe to, że np tynki nie popękają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego kotła ale pozwoliłem sobie szybko przejrzeć instrukcję i tam jak byk stoi - przekrój komina  20x20cm, z resztą mniej norma nie pozwala.

Ponadto minimalna temp spalin to 66C a min temp na kotle to 50C.

Coś czarno to widzę.

Zrób komin jak największy _ obowiązkowo odskraplacz z odprowadzeniem  na skropliny z komina i RCK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCK możliwe u mnie tylko na czopuchu; przy założeniu, że będzie przejście ze 130 na 160mm to RCK jakiej średnicy?lepszy mniejszy np. 80 czy 130?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób inaczej - we wkładzie daj trójnik taki jak cały wkład, i dalej przejdź też taką rurą z trójnikiem w trójnik dajesz wtedy RCk fi 150 - jest taki

a na sam czopuch daj redukcję na te 130.

RCK montowane obejmą na rurze są raczej dla grubszych rur ze stali czarnej, te nierdzewne to podczas montażu gną się brak jest szczelnego połączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby było gdzie tak zrobić..ledwo zmieszczę wyczystkę i skraplacz; dostępność w kotłowni fatalna;

a jak trójnik wepnę w czopuch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, hamis napisał:

A rck do wyczystki?

a można tak?będzie bez wyczystki?czy demontowanie rck żeby zajrzeć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, qwazar1906 napisał:

a można tak?będzie bez wyczystki?czy demontowanie rck żeby zajrzeć?

Oczywiście, jest specjalna wersja do wyczystki (Darco). Sam RCK jest wciskany w ramkę, bez problemu można go wyjąć i wtedy masz pełny dostęp do wyczystki - sam mam tak zamontowane, choć jeszcze nie paliłem od czasu montażu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji minimum to 40cm. Choć zastanawia mnie dlaczego akurat tyle. Zamontowany na 30cm by nie działał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.