Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Bialybst

Dobór kotła Nowy dom 130m2

Rekomendowane odpowiedzi

To weź to co ci proponuje deweloper i zajmij się rozwojem rodziny

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
15 godzin temu, Bialybst napisał:

Kolega wyzej sugeruje jednak 200L hmm, a masz moze jakies konkretne zestawy na mysli? 

Praktycznie dowolny zasobnik z wężownicą (Biawar, Galmet, Kospel). Według mnie 200 L to już przesada. Zależy jeszcze ile punktów poboru i jak często korzystacie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, sambor napisał:

To weź to co ci proponuje deweloper i zajmij się rozwojem rodziny

Ale i tak podczas  zajmowania  się  rozwoju rodziny  będzie myślał o  zasobniku. Wiec  może niech  sobie kupi taki  140-160L   i  będzie  na teraz  i da rade  po   rozwoju  rodziny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

I o to chodzi! nie stac mnie na wydawanie dwa razy ! :D 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez j4cekolawa
      cześć,
      szukam kotła gazowego do segmentu (w domu typu bliźniak) o pow 135mkw po podłodze, 128mkw użytkowej.
      Link do wyliczeń, starałem się do tego podejść rzetelnie, jedynie nie znałem pow zabudowy, więc podałem szerokość i dł budynku
      http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4v2x

rodzina 2+2, dzieci przedszkolne, więc zużycie cwu zimą znikome, latem olbrzymie 
      system mieszany: przedsionek, kuchnia, wc + łazienka ogrzewanie podłogowe, reszta kaloryfery
      parter

poddasze

jestem totalnym laikiem w tych sprawach. Zastanawiam się czy kocioł dwu funkcyjny sprawdzi się w takim domu? Skłaniam się raczej ku 1 funkc, ale wiadomo - kasa kasa kasa 
      nie jestem nastawiony na jakąś markę, zupełnie! teść namawia na Brotje, dwufunkcyjny. Wydaje mi się, że w tych pieniądzach można znaleźć jednofunkcyjny innej marki (zasobnika już nie liczę, wiadomo)

o czymś zapomniałem? piszcie, uzupełnię!
      dzięki
      Jacek

1) czy dwufunkcyjny będzie działał jak popularne gazowe podgrzewacze gazowe w mieszkaniach - ciepła woda będzie załączać się przy jakimś tam ciśnieniu wody? Nie zawsze małym? Bo to jest coś co mnie strasznie wk$%@... wkurza obecnie - nie chce dużego ciśnienia, ale chcę ciepłą wodę! I nie, nie mogę jej mieć!!!
      2) jakie dane techniczne kotłów są warte bliższego poznania? spotkałem się z MODULACJĄ, TAKTOWANIEM, natomiast fajnie byłoby poczytać gdzieś o tym w zrozumiały dla laika sposób...

• Przez Wojcieszko
      Panowie ogromna prośba o pomoc.
      Czytam Wasz temat i niestety nie mogę dojść do wniosków (nie znam się kompletnie na temacie)
      Posiadam dom w którym muszę ogrzać 220m2 (liczona powierzchnia w domu), dom docieplony 15cm styropianu. Stare budownictwo (lata 90), ściana ze styropianem ma 60cm (styropian 15) . Piwnica pod połową domu, poddasze docieplone 10cm wełną. Mam w planach do tego kotła dobudować komin. Myślę o czymś takim (https://allegro.pl/komin-4m-fi-200-l...922346145.html).
      Podaję link do wyliczeń:
      http://cieplowlasciwie.pl/wynik/4ug9

UWAGA. Tutaj problem jest taki, że pokazuje 19kW, ale z piwnicą pod całym domem, a ja mam piwnicę pod połową domu (jak zaznaczę że dom nie ma piwnicy to wychodzi 15kW), przez którą idą grube rury i zawsze jest tam lekko na plus. Z ogólnych wyliczeń (straty 80-90W/m2) wychodzi 220*85 = 18,7Kw + 3 na wodę do kąpania. To już jest 22... Czy jesteści w stanie mi polecić jakiś dobry kocioł na ekogrosze? Musze mieć kocioł 5 klasy z Ecodesign.
      I pytanie przedewszystkim jaki mocny zakupić kocioł biorąc pod uwagę, że to jednak stary dom...? Brat na taką wielkość ma Ogniow Eko Plus 25 i jest, a dom podpobny...
    • Przez packoff
      witam, chciałem sie dowiedziec jaki najlepiej kupic piec gazowy używany do domu kondesacyny czy  tradycyjny. napewno chciałbym jednofunkcyjny.  Dom z lat 80 typu kostka, zbudowany z pustka ocieplony styropianem  białym 12cm, okna plastikowe 3 komorowe  powierzchnia 130mkw, obecnie założony jest kocioł na paliwo stałe (drewno węgiel), grzejniki żeliwne zeberkowe (bez termostatów), rury stalowe.
    • Przez wojtekcichy
      Witam wszystkich forumowiczów.
      Wreszcie są środki na remont więc biorę się za remont kotłowni. Aktualnie mam utylizator górno dolny z nadmuchem Termo Tech ze Stąporkowa o mocy 28kW. Dogrzewa komin nawet na poddaszu a zasyp węgla 40kg nie starcza na noc. Obecnie utylizuje w nim drewno (grube zrzyny tartaczne) biegając co 2-3 godziny. Instalacja zamknięta. Ogrzewana powierzchnia to około 180-200m dom wybudowany w latach 90, porotherm plus 10cm styropianu. Wysoka piwnica z garażem( coś tam ogrzewana 3 grzejnikami) 2 piętra ogrzewane i nie ogrzewane poddasze. Aktualnie na etapie wymiany drzwi wejściowych na szczelne i bramy garażowej na panelową w miejsce blaszanej uchylnej, izolacja pomiędzy poddaszem będzie modernizowana na wiosnę bo jest tylko między belkami poupychana wełna, okna plastik, jak na razie dają radę. W mrozy po -10 jest komfortowo w domu, jak powiedzmy wsypię drewna ostatni raz o 23 to do rana do 6 temperatura w pomieszczeniach spada około 3-4 stopnie. Komin aktualnie zwykły murowany, zapewne przy nowym kotle wpadnie tam wkład.
      Teraz stoję przed dylematem wyboru kotła. Opalać chcę drewnem, mam dostęp do tanich grubych zrzyn tartacznych, plus przy zmianie pieca dojdzie normalne grube opałowe, zapewne ze względu na cenę będzie to sosna czy inne iglaste. Mam gdzie składować i suszyć działka duża. Mam aktualnie duży zapas suchego drewna w postaci zrzyn czyli mieszanka liściasto iglasta.
      No i pytanie do Was - Jaki piec wybrać? I z czym go połączyć? Myślałem o zgazowującym ale podobno sosna nie przejdzie? Oczywiście mogę przejść na liściaste ale to dopiero musiałbym sobie wysuszyć, więc przez powiedzmy jeszcze następną zimę musiało to by być mieszane iglaste. Poczytałem to forum i obejrzałem kilka innych stron i moje typy to Atmos DC18GD 19kW lub nawet nasz Cichewicz ale ceny spore. Bądz z innych opcji to żeliwny Viadrus Hercules U68 18kW, czytałem jeszcze dobre opinie o MPM DS ale jego paliwem podstawowym jest węgiel. Plus spiąć to jakoś sensownie z buforem i wymiennikiem cwu. Ze względu na rozmiar kotłowni bufor maks 1000l, wiem że troche mały do takiego metrażu, najwyżej w przyszłości wygospodarowałbym miejsce gdzie drewno składuje na drugi bufor. Instalacja oczywiście musiała by zostać zamknięta.
      Co Wy o tym myślicie? Jakie są wasze propozycje i doświadczenia? Czy dobrze sobie policzyłem że około 18-20kW będzie optymalnie? A może jednak w zgazowującym można bez obaw palić iglastym? Mnie cenowo i jakoś tak najbardziej przekonuje ten Viadrus. A może rzucić to wszystko i wy.... wybrać gaz?
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.