Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy dom 130m2


Bialybst

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Chciałbym prosić o poradę w wyborze kotła gazowego wraz z zasobnikiem. Jestem obecnie w trakcie budowy domu jednorodzinnego parterowego o powierzchni 130m2 (105m2 użytkowej). Dom będzie w pełni ocieplony bez użytkowego poddasza, 3 sypialnie do tego salon z kuchnia i przedpokojem z ogrzewaniem podłogowym , w dwóch łazienkach natomiast podłogówka plus grzejnik-suszarka - elektryczny. W domu znajduje sie również garaż i kotłownia. Docelowo w domu będzie mieszkała 4 osobowa rodzina. 

Jaki model pieca z zasobnikiem polecają państwo do takiej konfiguracji? Deweloper który buduje ten dom proponuje nam kocioł firmy WOLF kondensacyjny z zasobnikiem CGW-2-24/140L + BM natynkowy. Swój wybór tłumaczy w ten sposób :

 
Pozwoliłam sobie skonsultować temat mocy kotła z Naszym Instalatorem:
Zaproponowane produkty są kotłami najnowszej generacji ,zarówno kocioł Wolf jak i ACV mają możliwość modulacji mocy.
Kocioł Wolf CGW-2-24/140 modulacja od 5,6 do 26,8 
Kocioł ACV HRE 18/24 modulacja od 3 do 24
Moce kotłów uwarunkowane są podgrzaniem ciepłej wody użytkowej. Niższa moc kotłów spowoduje mniejszy komfort ciepłej wody użytkowej.
Kocioł ACV HRE 18/24 z czego 18 to moc C.O. natomiast 24 to moc C.W.U. jest kotłem przepływowym zmniejszenie mocy kotła spowoduje dyskomfort ciepłej wody użytkowej.
Kocioł Wolf CGW-2-24/140 posiada wbudowany 50 litrowy zasobnik c.w.u z zintegrowaną wężownicą o wydajności zasobnika 140 litrowego. Po zużyciu ciepłej wody ze zbiornika kocioł przechodzi w grzanie przepływowe czyli niższa moc kotła może spowodować dyskomfort ciepłej wody użytkowej (korzystanie z większej ilości odbiorników wodnych spowoduje obniżenie temperatury ciepłej wody)
 
Ponizej wklejam opis techniczny budynku:
 

I.                  Konstrukcja

1.                 Ławy fundamentowe betonowe (C20/25) zbrojone stalą (A-IIIN).

2.  Stopy fundamentowe betonowe (C20/25) zbrojone stalą (A-IIIN).

3.                 Mury fundamentowe z bloczków betonowych, ocieplone styropianem fundamentowym (gr 8cm) i izolowane przeciwwilgociowo (2x DYSPERBIT).

4.                 Ściany zewnętrzne ceramiczne grubość 24cm, ocieplone płytami styropianowymi o grubości 15cm metodą lekką mokrą.

5.  Ściany działowe z pustaków ceramicznych grubość 12cm.

6.  Słupy klinkierowe z rdzeniem żelbetowym (beton C20/25, stal A-IIIN).

7.  Nadproża prefabrykowane w ścianach nośnych (typu L19/N).

8.  Wieniec z betonu zbrojonego stalą (beton C20/25, stal A-IIIN).

9.                 Dach drewniany, wiązary kratownicowe prefabrykowane (z drewna klasy C-24 zabezpieczonego preparatem Fobos M4)

10.              Strop podwieszony z płyt gipsowo-kartonowych montowanych na ruszcie metalowym do więźby dachowej.

11.              Izolacja przeciwwilgociowa pozioma posadzki (impregnacja Dysperbit + folia izolacyjna 0,2mm x2).

12.              Izolacja przeciwwilgociowa pozioma ścian fundamentowych (2x papa termozgrzewalna w poziomie wierzchu ław fundamentowych + 2x papa termozgrzewalna w poziomie izolacji przeciwwilgociowej posadzek) 

13.Izolacja stropu folią paroszczelną.

14.Izolacja dachu folią paroprzepuszczalną.

15.              Izolacje termiczne:

·           poziome gruntowe – styropian grubości 12cm

·           dach – w stropie z  wełny mineralnej grubości 25cm 

·           ściany fundamentowe – styropian grubości 12cm

·           ściany zewnętrzne – styropian grubości 15cm.

 

My natomiast skłaniamy się raczej w strone pieca o niższej mocy np. Immergas Victrix 12 + zasobnik ze sterowaniem.  lub  Vaillant VC 146 + VIH R 120 + multiMATIC 700 + zestaw do szachtu 303920
 
Mogliby Państwo nam doradzic?
 

Dziękuje za propozycję i pozdrawiam, 

Bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toś trafił na dobrego dewelopera.

Dobrze ci radzi i kotły też dobre poleca, choć na 4 osoby to ja bym polecał stojący zestaw CGS-2-20/150R lub CGS 2-24/150R też produkcji Wolfa,

który jest producentem kotłów raczej z górnej półki.

Kotły wiszące z wbudowanym wymiennikiem potrzebują miękkiej wody, inaczej się będą szybko zakamieniać.

ACV jest też dobrym kotłem, ale ja poleciłbym Wolfa 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jest taka opcja podłączenia kotła ACV do zasobnika zewnętrznego, ale ja w praktyce tego nie stosowałem

Jak chciałbyś podłączyć zasobnik smart 160 lub inny tej firmy to warto brać kocioł 1 funkcyjny, choć kocioł HRE solo ma gorsze parametry niż np Wolf.

Wolf ma taki sam zasobnik dla wszystkich mocy kotła. - 145l pojemności użytkowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

145L mówisz o tym zestawie CGS-2-20/150R tak?. Napisałem zapytanie do ACV o mozliwosc podłaczenia.

 

Wracajac jeszcze do kotła WOLF ale tego proponowanego przez dewelopera, w specyfikacji pisze ze posiada zbiornik o poj. 50 L z wydajnoscia 140L. Jak to wyglada w praktyce? Czy rzeczywiscie nie ma roznicy pomiedzy zew. zabiornikiem a tym co opisuje producent? 

Dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka praktyką a opisy producenta pokolorowane w należyty sposób dają to co się nazywa  dużym zaskoczeniem lub klapą.

Aby mieć to co ci opisuje producent musisz mieć takie same warunki eksploatacji w każdym momencie a to jest w większości przypadków niemożliwe i robi się rozczarowanie - to tak jak podawane spalanie samochodów podawane przez producentów.

Ten Wolf co ci proponują na szybki prysznic wystarczy ale już na kąpiel to mało, jak grzejesz wodę do wysokich temp to dużo więcej paliwa wychodzi,

ponadto są tzw straty postojowe , które przy wysokich temp wody w zasobniku robią sie duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.08.2018 o 15:26, Bialybst napisał:

Witam, 

Chciałbym prosić o poradę w wyborze kotła gazowego wraz z zasobnikiem. Jestem obecnie w trakcie budowy domu jednorodzinnego parterowego o powierzchni 130m2 (105m2 użytkowej). Dom będzie w pełni ocieplony bez użytkowego poddasza, 3 sypialnie do tego salon z kuchnia i przedpokojem z ogrzewaniem podłogowym , w dwóch łazienkach natomiast podłogówka plus grzejnik-suszarka - elektryczny. W domu znajduje sie również garaż i kotłownia. Docelowo w domu będzie mieszkała 4 osobowa rodzina. 
(...)

My natomiast skłaniamy się raczej w strone pieca o niższej mocy np. Immergas Victrix 12 + zasobnik ze sterowaniem.  lub  Vaillant VC 146 + VIH R 120 + multiMATIC 700 + zestaw do szachtu 303920

Na taki dom szukałbym kotła z niską mocą minimalną. Przy podłogówce kocioł spokojnie zdąży zagrzać zasobnik, tak że nawet nie odczujesz, że przestał grzać CO. Zasobnik z przedziału 120-150L większy nie potrzeba.

Z kotłów popatrz na Immergas, Junkers, Vaillant, Ariston albo ten ACV. Przede wszystkim popatrz jak w okolicy z serwisem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.