Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Co podłączyć do istniejącego układu CWU aby nie grzać kotłem wody latem?


Hochwander

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Posiadam obecnie bojler na CWU 120L wraz z curkulacją rozprowadzoną po całym domu. Zbiornik to vitocell bez możliwości wpięcia grzałki. Jest podłączony do układu kocioł - bufor i muszę zużyć cały zasyp dziennie aby bufor się nagrzał tak aby nagrzał 120l CWU (wymiennik). Mam już dość tego palenia latem i pytanie brzmi: co podłączyć do układu cyrkulacji żeby było tanio w momencie zakupu i nie zżerało to nie wiem ile prądu latem? Kotłownię mam w oddzielnym budynku, rury idą na gł. ok 130cm więc wychładzanie się wody w cyrkulacji jest spore. Muszę też dodać, że mam elektrownię PV 5 kW więc zapas prądu darmowego jest całkiem spory bo szacunkowo latem oddam tauronowi ok 3500 kWh w sezonie już po odliczeniu zużycia domu. 

Czy jest to dobry pomysł aby taki 10-15l bojlerek pojemnościowy: http://prntscr.com/kfw59c wpiąć na powrót cyrkulacji tak aby podgrzał dalej te 120L wody w viessmannowskim zbiorniku czy też sugerujecie inne rozwiązania? Może na dachu jakiś solar ale bez glikolu bo to chyba już drogo wyjdzie...

Screenshot_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to taki Vitocell jak na schemacie, to grzałke montuje się w pokrywie rewizji (po lewej na dole). 

Montaż czegoś na cyrkulacji - pompa będzie mieszać całą objętość ponad powrotem, więc po załączeniu grzałki trzeba będzie czekać ok. 2 - 3 h, zanim z kranu popłynie ciepła  woda. Poza tym wody będzie mało, bo poniżej cyrkulacji pozostanie zimna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_20180808_113130.thumb.jpg.3fee23c043232782c20a8d59d67081b8.jpgIMG_20180808_113123.thumb.jpg.17255154c6be02b05a6a38ce49487ab3.jpg

Taki Vitocell 100 albo 120 u mnie stoi. Nie mam dokumentacji żadnej. Najlepiej by było wstawić tam grzałkę ale czy taki zbiornik z około 2006 - 2007 roku ma to wejście? Jeśli to pewnik, że jest gwint na grzałkę to spuszczę wodę i ją wkręcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też mi powiedział serwisant viessmanna jak mu pokazałem zdjęcia. To jakie rozwiązanie byłoby dla mnie najlepsze? Kupować nowy bojler tylko dla grzałki - przyznacie, że to trochę bez sensu... Byłem przekonany, że są jakieś prostsze rozwiązania jak przepływowy podgrzewacz na powrocie z cyrkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było ale się nie zrobiło niestety. Poza tym chodzi mi o to aby grzać prądem i nie bawić się w palenie latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budynku mieszkalnym nie ma nic prócz wyprowadzonej cyrkulacji a podgrzewacz przepływowy spowoduje, że spuszczę do szamba chyba z 15 litrów wody zanim w kranie 2 piętra wyżej poleci ciepła woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak. Nie domyśliłem się, że tak duży dom ma taki maleńki zasobniczek 120 l i to jeszcze z cyrkulacją ciągniętą z budynku obok.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HarryH - jak się tu wprowadziłem to taki był jeszcze po instalacji gazowej na gaz ziemny. Ja wywaliłem zbiornik i kocioł viessmanna ale zostawilem zbiornik 120L - i Ci powiem, że zupełnie wystarczy i to grzany do 45 st na codzienne kapiele dla 3 osob. Wstawilem tez kociol dolnego spalania bo mam swoje drewno i z buforem to ladnie pracuje ale latem nie chce sie grzac bufora zeby miec ciepla wode w kranie. A kotlownia w budynku obok to jednak jakies tam bezpieczenstwo ale tez strata ciepla na przesyle dlatego cyrkulacja to koniecznosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary vitodens 200 ledwie działał, po wymianie stopionej osłony palnika i serwisie za 2500 zł miałem go serdecznie dosyć. Wywaliłem zbiornik na gaz bo dzierżawa kosztowała rocznie ok 1000 zl a ogrzanie domu i wody wychodziło 14 tys zł. Nikt o zdrowych zmysłach nie trzymałby tego kotła w domu a już na pewno mnie by nie przyszło to do głowy po wszystkich przejściach z gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A może taka grzałka opaskowa da radę podgrzać zbiornik CWU gdyby ją zainstalować na rurze powrotnej z cyrkulacją? Mam miedziane rury. 

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki zwykły ariston 80L, który ma wejście i wyjście - gdyby podłączyć do cyrkulacji (zasilanie domu) tego "głównego"? Ma to sens? W sensie - przelotowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że żeby na górę podesłał wodę na ok 7  metrów - musiałbym spuścić chyba z 10 litrów wody. Obecnie mam ją natychmiast i nie widzę takiego marnotrastwa - mam szambo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.