Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektor słoneczny własnej roboty


Cypisek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym przedstawić kolektor słoneczny własnej roboty zbudowany z trzech grzejników płaskich, umieszczony w trzech ramach zbitych po bokach z desek i od spodu ze starej boazerii. Środek ramy został wyłożony styrodurem grubości 2 cm przyklejony do desek pianką Pur. Na styrodur została położona wełna skalna o grubości 2,5 cm, a następnie folia dachowa i grzejnik ( pomalowany na czarno farbą do tłumików samochodowych). Grzejnik został zabezpieczony czterema wkrętami do drewna by nie wypadł z ramy podczas przenoszenia. Całość przykryta starymi szybami położonymi na uszczelkach do okien. Szyby zabezpieczone zostały blaszkami, które dociskają uszczelkę do ramy uniemożliwiając jednocześnie przesunięcie szyby. Cała instalacja została wykonana rurkami pex owiniętymi otuliną 12mm i folią dachową. Na odcinku od kolektora do piwnicy rurki pex wpuszczane zostały w rury pcv 120mm wkopane około 20cm w ziemię. Od kolektora do zasobnika jest około 20 metrów. Pracą pompki obiegowej steruje sterownik solarny. Czujniki temperatury zostały umieszczone jeden w zasobniku, drugi przy wylocie ciepłej wody z kolektora u góry. Na samej górze kolektorów jest umieszczony zbiorniczek wyrównawczy. Instalacja działa już 2 rok i spisuje się znakomicie. Ciepła woda od marca do końca października. W dni bez słońca dogrzewana z piecyka gazowego. Od marca do teraz tj. 6 sierpień było może z max 10 takich dni. Woda jest nagrzewana bardzo szybko to za sprawą zasobnika wyposażonego w dużą wężownicę około 1.1 metra bieżącego do temperatury max 80 stopni. W dni zachmurzone całkowicie (słońce świeci przez chmury) do nawet 50 stopni. Nigdy nie zagotowało nam instalacji to pewnie za sprawą dużej odległości między kolektorem, a zasobnikiem. Instalacja zalana w zeszłym roku wodą, obecnie płynem do -35 stopni. Koszt takiej instalacji wyszedł nas około 500zł. Grzejniki kupiłem po 35zł, pompkę za 135zł(można użyć jakiejś starej), sterownik 130zł, rurki za 40 metrów chyba 110zł, Deski, szyby, rurki pcv i folią miałem. Reszta to własna praca. W dwie osoby zajęło nam wszystko 2 dni od rana do wieczora.

Poniżej link do Youtube

https://youtu.be/a8ijQPms620

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Żałuję tylko, że nie pomyślałem o tym wcześniej. Przez ponad pół roku prawie darmowa ciepła woda (pompka). To jest dla osób o cieńszych portfelach. Ktoś kto ma kasę nie bawi się w to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzec by można że dla bardziej zaradnych:) bo to żadna sztuka iść i kupić. Super robota!

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za tym by każdy miał takie cudo o ile go nie stać na oryginalny kolektor. Trochę uporu i da się zrobić. Ja zanim to wykonałem z pomocą ojca, pooglądałem różne samoróbki na Youtubie i z każdego coś tam wyciągnąłem i coś dodałem od siebie. Miałem jeszcze zamontować jakiś siłownik, by kolektory podążały za słońcem. Jednak to trochę bez sensu, bo po co ? Skoro to zdaje egzamin bez tych cudów.

Ostatnio kilka domów ode mnie  pod wieczór dwóch sąsiadów., postanowiło  rozpalić sobie w piecu, by nagrzać wodę do kąpieli. Nie mam nic przeciwko jednak na dworze 28 stopni, praktycznie zero wiatru, a tu nagle duszący dym wdziera się przez okno do domu. Dość, że smog jest często zimą to i latem też czasami. Masakra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Cypisek napisał:

... Miałem jeszcze zamontować jakiś siłownik, by kolektory podążały za słońcem. Jednak to trochę bez sensu, bo po co ? Skoro to zdaje egzamin bez tych cudów...

Nie powinienem zabierać głosu gdyż nie mam i nie wykonałem samodzielnie takiego kolektora. Jednak uważam, że Twoja powyższa uwaga jest błędna. Taki najprostszy system nadążania (np. czasowy) jest banalny i pozwala nie tylko zwiększyć sprawność kolektora (sam kolektor może być mniejszych rozmiarów aby pokryć zapotrzebowanie) co również zabezpieczyć go przed np. przegrzaniem. Mniejszy kolektor to również mniejsze ryzyko uszkodzenia przez grad czy wiatr (pozycja "0" = bezpieczna). Jeżeli zrobiłbyś to w dwóch osiach (obrót i nachylenie) to już bajer do potęgi! :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej tego nie mogłeś ujac, u mnie właśnie działa obrotnica i jest non stop twarzą do słoneczka.

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System nadążny nawet na czasówce znacząco podniósłby koszty, a tu przecież najważniejsza jest ciepła woda i czyste powietrze, gratuluję, może sąsiadom (tym od dymu) trzeba pokazać przy okazji jakiejś (grill itp) to załapią bakcyla...

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w 100%, z tym, że podążanie kolektora za słońcem zwiększa jego sprawność itp.

Napisałem, że „bez sensu”, ale tylko w moim przypadku, gdyż głównym celem była minimalizacja kosztów i maksymalizacja efektów. Chodzi o to, że zrezygnowałem z tego pomysłu, ponieważ kolektor pokrywa nam zapotrzebowanie na ciepłą wodę w 100%, a dzięki pewnie kątowi nachylenia, kierunkowi ustawienia, oraz odległości 20 metrów od zasobnika, nie przegrzewa się. ( Dzisiaj o 14.00 mam 68 stopni woda w zasobniku i 76 stopni na kolektorach).

Jeżeli chodzi o grad i przegrzewanie to dobrym patentem jest zamontowanie rolety lub prościej narzucenie odpowiedniej plandeki, a co do wichur, hmmm….W tamtym roku kolektorki wichura nie ruszyła ;) mimo że u sąsiada zerwało trochę dachu z garażu. W razie czego mogę je ręcznie opuścić – pomyślałem o tym kiedyś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam

Napisz jakie masz rezultaty licząc cały rok. Minęło juz prawie 2 lata. Czy musisz mocno wode podgrzewać z zimie oraz w dni bezsłoneczne?

Jaka jest ogólna powierzchnia grzejników? 

Ile ludzi w domu?  

Czy jako ciecz krążąca w grzejnikach to glikol?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
W dniu 15.03.2021 o 11:48, genesis72 napisał:

Witam

Napisz jakie masz rezultaty licząc cały rok. Minęło juz prawie 2 lata. Czy musisz mocno wode podgrzewać z zimie oraz w dni bezsłoneczne?

Jaka jest ogólna powierzchnia grzejników? 

Ile ludzi w domu?  

Czy jako ciecz krążąca w grzejnikach to glikol?

 

Sorki, że tam późno, ale nie zaglądałem na forum od prawie roku.

Jeżeli chodz o rezultaty to jak pisałem od marca do prawie końca października woda jest grzana z wyjątkiem dni całkowicie zachmurzonych (deszczowych), ale na szczeście jest ich kilka w tym okresie. Dogrzewam wtedy gazem. Zimą grzeję tylko gazem, gdyż od listopada do marca dom rzuca mi cień na kolektory. W kolektorach miałem wodę, którą na zimę spuszczałem, później glikol, ale musiał być drugi zasobnik , a najlepiej by był jeden z 2 wężownicami o dużej powierzchni co przyspiesza szybkość nagrzewania. Co do ilości osób 3-4, tylko prysznice. Szyby są zwykłe nie zbrojone ze starej szklarni. Powierzchnia to 3,3 m2

 

Kilka osób prosiło o zdjęcia grzejnika i wyglądu spodu kolektorów, więc kilka zamieszczam

IMG_20220119_093424.jpg

IMG_20220119_093623.jpg

IMG_20220119_092559.jpg

IMG_20220119_092334.jpg

IMG_20220119_092206.jpg

IMG_20220119_092100.jpg

IMG_20220119_091811.jpg

IMG_20220119_091714.jpg

IMG_20220119_092128.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chciałbym teraz zrobić kolektor słoneczny, tylko zastanawiam się co dać do środka - rurki miedziane trochę drogo wyjdą. Widziałem na YouTube że co niektórzy dają PEX - tylko że mam wątpliwości czy to dobrze będzie przekazywać ciepło. I pozostają grzejniki, widziałem tego dużo i myślę że skuteczność powinna być porównywalna z miedzią. 

Proszę o poradę, wszędzie widziałem wykonanie z grzejników starego typu gdzie jest tylko jeden panel. Jak by to się sprawdzało  przy wykonaniu kolektora ze współczesnych grzejników dwupanelowych ? Czy sprawność będzie taka sama ? 

Pozdrawiam wszystkich 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź PEX`a i nie kombinuj. Wielu robi z grzejników, bo traktuje to jako odpad do recyklingu, jak nie masz grzejników weź pex`a!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kdziergas poszukaj na znanych portalach aukcyjnych używanego płaskiego kolektora, który ma absorber z miedzi z powłoką selektywną. Kolektor o powierzchni 2m2 spokojnie dogrzeje Ci zasobnik 140L. Oczywiście wszystko zalezy od 🌞.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.