Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła


Mirazzboono

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Poszukuję kocioł gazowy, który głównie będzie służył do podgrzewania wężownicy w baniaku 300 L CWU w okresie letnim, ale też szukam takiego który byłby w stanie zastąpić w razie awarii główny kocioł CO na pellet. Dom 152 m2 użytkowe, wg obliczeń na wiadomym portalu zapotrzebowanie na moc 12 KW.

Zaznaczam że szukam raczej z średnio - dolnej półki cenowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie mam jeszcze żadnego kotła, i dlatego zastanawiam się czy jest sens pakować kocioł pelletowy (czyli min 10 000 zł) czy zostać tylko na gazówce. Tak czy owak układ byłby zamknięty . 

A co do drugiej części pytania w zasadzie w zamyśle miałem mieszacz, jakoś nie zastanawiałem się bardziej w tym kierunku. Jestem na etapie "kotłowni".rozdzielacze wiszą, grzejniki wiszą, podłoga zalana. I teraz są dylematy..

 

Właściwie jestem prawie przekonany do "gazu", ale..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak domek dobrze ocieplony a wygląda na to ze tak to bym się nie piep... z palletem jak jest dostęp do gazu.Niestety przy dwóch obiegach grzewczych kocioł nie powinien być "bele jaki" ale mieć możliwość sterowania tymi obiegami a takie kotły nie są tanie.

W takiej instalacji powinno być sprzęgło hydrauliczne.Sterowanie pogodowe.Kocioł Termeta jest OK ale sterowanie dwoma obiegami jest u nich trochę ułomne nie mówiąc o kosztach bo należałoby dokupić dedykowany przez producenta  moduł wielostrefowy (załącznik) a to nie będzie tanie.

Już wspominałem o tym na forum że są kotły tańsze typu Termet,Immergas ale przy dwóch obiegach grzewczych producent "zmusza" użytkownika do zakupu swoich rozwiązań tak jak u Termeta w/w moduł stref.czy u Immergaza tzw.DIM to są urządzenia które mają w sobie już wszystko:pompy,zawor 3D,zaw.zwrotne ,sprzęgło,armaturę odcinającą,termometry)pozostaje tylko podłączyć rury

Gold.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

"Odpowietrznik" - dlatego właśnie nie chcę się ***.

Taki kotły mające "wszystko" a zarazem powiedzmy żeby się nie zrujnować, ale dziadostwa nie prezentowały to coś macie konkretnego na myśli ? 

Pętle podłogowe oczywiście poniżej 50 mb, i to grubo.Więc obczaję te RTL-e..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się nie przewiduje sterownia dwoma obiegami grzewczymi nisko i wyskotemp.niezależnie wg.krzywych grzewczych +pogodówka to nie ma sensu pakować się w "wypasiony" kocioł(wysoki koszt ze względu na automatykę )sam kocioł ponad 6tyś + niezbędne dodatki typu modem mieszacza,dodatkowe pompy itd.jednym słowem sporo drożej.

Taki Gold wystarczy,przy RTL-ach pracuje jakby był tylko 1obieg grzewczy, tu nic nie potrzebujesz tylko kocioł+RTL-e

I mała poprawka do konstytucji użyłem wersji light piep... a nie hard pier...;)

Pozostaje jeszcze wielka niewiadoma jak już wszystko jest a mianowicie jakie zostały dobrane średnice rur do rozdzielaczy i dobór grzejników do kotła kondensacyjnego (bo jeśli chodzi o dobór grzejników to inna bajka niż dla pelletu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mnie męczy jedna sprawa - przed rozdzielaczem podłogowym miałem w zamyśle zastosować mieszacz z pompą. Jeżeli wywalę zawór i wsadzę na powrocie rtl to pompa raczej rozstaje ? czy nie ?

Odpowietrznik , nie zauważyłem w porę że edytowałeś post. Grzejniki dobrane do grzania w niskich temp. - i to trochę z zapasem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.