Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Poprawa wentylacji grawitacyjnej


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie odnośnie wentylacji grawitacyjnej w domu jednorodzinnym .

Po wymianie okien na szczelne PCV występuje problem z wychodzeniem wilgoci , w pokoju założona kratka wentylacyjna grawitacyjna i wypuszczona rurą fi 110 na nieużytkowe poddasze jak wiadomo takie coś nie działa . Jak rozwiązać ten problem przedłużyć rurę z poddasza ponad dach i rurę zakończyć grzybkiem wentylacyjnym ?

W domu występuje jeden komin wentylacyjny w innym pomieszczeniu(kuchnia) czy mogę tą rurę przeciągnąć po stropie poddasza do tego komina ?

 

Wiem ,że taka wentylacja jak i jej rozwiązanie może nie być dobre ,ale muszę to poprawić przed sezonem zimowym , a nie mogę sobie pozwolić na koszta .

 

Mam też takie pytanko czy ocieplając strop poddasza wełną nasili się wilgoć w mieszkaniu bo słyszałem od pewnej osoby ,żę po takim zabiegu wilgoć w domu się zmniejszy ?

 

Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiewniki albo inna skuteczna metoda doprowadzenia świeżego powietrza do domu. U siebie mam zakopanych ok 60mb rur fi160 jako GWC. Powietrze wpadające tą drogą jest już wstępnie ogrzane/ochłodzone. Wszystko zależy od warunków zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

w pokoju założona kratka wentylacyjna grawitacyjna i wypuszczona rurą fi 110 na nieużytkowe poddasze jak wiadomo takie coś nie działa

Takie coś nie zadziała. Wyciąg brudnego powietrza powinien być z kuchi i łazienki a czyste wpadać z pokoi.

W nowych oknach masz na pewno opcje mikrowentylacji / rozszczelnienia - ustaw tak klamki i zobacz czy coś to zmieni.

Co do samych kominów grawitacja nie może iść płasko (ja tak mam i muszę to zlikwidować), Za około miesiąc będę robił w łazience nowy wyciąg przez strop ponad dach. Rura spiro fi 150 ocieplana, montowana w pionie plus ten daszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okna mam na mikro ,ale chyba mało to daje . W kuchni tylko mam pochłaniacz wpięty , a łazienka wiadomo kratka z wentylatorem czyli załączany jest podczas użytkowania łazienki .

Czyli panowie radzicie co wywalić tą kratkę wraz z rurą z poddasza i zrobić dziure w ścianie bocznej tam jakiś nawiewnik zamontować ?

Czy mogę wdrożyć pomysł z przedłużeniem tej rury fi110 ponad dach i zakończenia daszkiem ? sprawdzi się to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli panowie radzicie co wywalić tą kratkę wraz z rurą z poddasza i zrobić dziure w ścianie bocznej tam jakiś nawiewnik zamontować ?

Chodzi o pokój tak ?

Cytat

Czy mogę wdrożyć pomysł z przedłużeniem tej rury fi110 ponad dach i zakończenia daszkiem ? sprawdzi się to ?

To w łazience tak ? Zlikwidował bym wentylator i dał ponad dach - tak jak mówiłem sam bede tak robiłe ale fi150  bo będe miał piec w łazience.

Cytat

W kuchni tylko mam pochłaniacz wpięty

Tu też powinien być dodatkowy ciąg niezależny od pochłaniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mówię o pokoju dziennym gdzie jest owa kratka .

Czyli tak kratkę zostawiam rure od niej na poddaszu przedłużam nad połać dachu zakładam daszek ochronny i tak zostawiam .

Dodatkowo w tym pokoju w ścianie robie nawietrzak ,aby był napływ powietrza do domu .

Łazienka to kratka z wentylatorem w ścianie bo tam też nie mam komina.

W kuchni natomiast stoi komin wentylacyjny gdzie pochłaniacz jest podłączony to co mogę dodatkową kratke dać nad pochłaniacz ?

Nie będą mi się cofały opary z gotowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dodatkowo w tym pokoju w ścianie robie nawietrzak ,aby był napływ powietrza do domu

To będzie ok, ale tą kratkę co idzie na poddasze musisz wywalic. Nie może być kilka wywiewów w domu - tylko łazienka i kuchnia.

Co do kuchni to nie powinny się cofać jeśli oczywiście będziesz miał nawiew z zewnątrz.

Co do łazienki to zrób nawiew w salonie (przeciwległym pomieszczeniu do łazienki) / ew. otwórz okno i zobacz czy jak nie dziła ten wentylator masz jakiś przepływ (oczywiście otwory w drzwiach).

Latem to i tak trudno by grawitacja dobrze działała, bo czesto w domu jest zimniej niż na dworze, a różnica musi być w drugą stronę.

https://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/10536-wentylacja-grawitacyjna

https://www.budujemydom.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/20776-jak-dziala-wentylacja-grawitacyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak :

Rure na poddaszu od kratki przycinam równo ze stropem i zaślepiam , kratke zostawiam tylko dla "wyglądu"  i w tym pokoju montuje takie coś : https://allegro.pl/nawietrzak-okragly-z-anemostatem-no110a-cc-darco-i5664446333.html

lub

https://allegro.pl/nawietrzak-okragly-stabilizator-nos110a-cc-darco-i5664470479.html#thumb/3

 

Co do łazienki z braku komina wentylacyjnego wentylator elektryczny może być w w ścianie i powietrze usuwać na zewnątrz czy lepiej pociągnąć pod sufitem przez drugie pomieszczenie rure pcv od łazienki do komina wentylacyjnego na to dać tak samo wentylator elektryczny ?

 

Co polecacie wiem ,że wlot wylot musi być różnica wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do łazienki z braku komina wentylacyjnego wentylator elektryczny może być w w ścianie i powietrze usuwać na zewnątrz czy lepiej pociągnąć pod sufitem przez drugie pomieszczenie rure pcv od łazienki do komina wentylacyjnego na to dać tak samo wentylator elektryczny ?

Bez sensu dawać kolejny wentylator.,

Te nawietrzaki myślę, że będą ok

Tylko, że masz ograniczony przepływ 

Cytat

Max. przepływ powietrza: 100 m3/h

- musisz policzyć ile Twoje mieszkanie potrzebuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak nie uporasz się z wyrzutem poprawnym brudnego powietrza to najlepszy nawietrzak Ci nie pomoże. Przed inwestycją w nawietrzaki i remontem z tym związanym i stratami ciepła najpierw zrobił bym "ujście" powietrza i jechał bym jakiś czas na mikrowentylacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolega wyżej napisał najpierw skuteczne usuwanie potem jak zbraknie to nawiew. Mam nawietrzaki w postaci dziury w ścianie i kratek z obu stron połączonych rurą pcv (najmniejszy koszt) zimą to działa mimo tego iż komin mam za małej średnicy i wysokości, natomiast latem zamiera jak każda prawie WG.  Obecnie jestem na etapie montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem i małym GWC  jako czerpnia ogrodowa.

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , ale problem jest własnie z kratkami dlatego też kiedyś założyłem ta w pokoju dziennym aby tam uciekało powietrze , może jednak to zostawie skoro w innych pomieszczeniach mam z tym problem .

W kuchni też jedynie co mogę zrobić to zakupić gotową kratke pod okap z wycięciami ,a łazienka nie wiem sam .

Schemat rozmieszczenia pokoi , proszę o jakąś porade ,aby pozbyć się tej wilgoci z domu.

1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.07.2018 o 12:29, Ksieciunio napisał:

To w łazience tak ? Zlikwidował bym wentylator i dał ponad dach - tak jak mówiłem sam bede tak robiłe ale fi150  bo będe miał piec w łazience.

Swoją drogą fi 150 to minimum dla wentylacji wywiewnej grawitacyjnej.

A jakiej wysokości będzie kanał licząc od kratki do ujścia ponad dach?

Robisz również nawiew w łazience?

Sam właśnie w tym miesiącu będę robił wentylację dla pieca w kuchni stąd te pytania,swoją drogą materiał na dniach będzie zamawiany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew będzie z sypialni salonu, przeciwne pomieszczenia do łazienki, drzwi mam podcięte i zamontowane kratki w nich - powinno wystarczyć.

Co do wysokości to nie wiem czy tylę wystarczy by ruszyć grawitację, ale będę miał w sumie coś między 3 a 4 metry.

Rura spiro ocieplana do tego na dach będzie taki daszek około 50 cm wysoki. Na znanym portalu jest tego pełno. Koło 50zł taki daszek ładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ksieciunio napisał:

Nawiew będzie z sypialni salonu, przeciwne pomieszczenia do łazienki, drzwi mam podcięte i zamontowane kratki w nich - powinno wystarczyć.

Mowa o piecu gazowym rozumiem? 

Kominiarz nie ma żadnych zastrzeżeń?U mnie przy piecu 8kW (na paliwo stałe-będzie w kuchni) przy sporej kuchni oraz przedsionku,gdzie zawsze jest świeże powietrze kominiarz nakazał zrobić nawiew świeżego powietrza bo bez tego nie będzie odbioru-tak to chyba można nazwać,ale nie wiem jak to jest z piecami gazowymi.

Poza tym przy piecu do 10kW w pomieszczeniu niemieszkalnym potrzebne jest minimum 10m3/h na każdy kW mocy kotła.

2 godziny temu, Ksieciunio napisał:

Co do wysokości to nie wiem czy tylę wystarczy by ruszyć grawitację, ale będę miał w sumie coś między 3 a 4 metry

Właśnie ostatnio,gdzieś czytałem,że przy fi 150 potrzeba minimum 3m by ruszyła grawitacja i wtedy mamy przepływ 30m3/h

2 godziny temu, Ksieciunio napisał:

Rura spiro ocieplana

Tutaj zapytam z ciekawości.Sam ocieplasz czy kupujesz gotowca?

Ja wybieram wariant nr 1 z wiadomych względów,natomiast po ociepleniu rury wkładam rurę w rurę przynajmiej powyżej dachu oraz robię odpływ na ewentualne skropliny by nie było niespodzianek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

Tutaj zapytam z ciekawości.Sam ocieplasz czy kupujesz gotowca?

Gotowca, ale na strychu pewnie jakoś to zabuduję np.płytą osb a w środek wełna - wszystko wyjdzie w "praniu".

2 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

Mowa o piecu gazowym rozumiem? 

Tak w łazience będzie piec gazowy kondensacyjny, kominiarz tylko to zalecił zrobić, że to priorytet i mam to napisane w opinii kominiarskiej.

 

2 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

Właśnie ostatnio,gdzieś czytałem,że przy fi 150 potrzeba minimum 3m by ruszyła grawitacja i wtedy mamy przepływ 30m3/h

Ja nic więcej nie dam rady zrobić, a nie mogę dac po skosie, znowu wystawiać wielka rurę ponad dach to nie wiem czy wo ogóle będzie miało jakiś wpływ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do wentylacji grawitacyjnej. 

Mozna założyć rury plastikowe zamiast tej rury spiro ? Na strychu bym ja ocieplil welna w zabudowie. Chodzi mi o to czy te spiro nie "popsuje" ciagu poprzez to ze nie jest gładka w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.08.2018 o 10:54, Ksieciunio napisał:

Mozna założyć rury plastikowe zamiast tej rury spiro ?

Teoretycznie można wszystko,ale jak sam o tym czytałem to nikt tego nie polecał.

Również kominiarz wyraźnie zaznaczył by zrobić to z rur metalowych.

W dniu 19.08.2018 o 10:54, Ksieciunio napisał:

Chodzi mi o to czy te spiro nie "popsuje" ciagu poprzez to ze nie jest gładka w środku.

Ja już zrobiłem przejście na dach i długość tego odcinka (strych-dach) wynosi około 3m,więc niewiele,ale ciąg jest na ten moment słaby co nie powinno dziwić.

W dniu 19.08.2018 o 13:35, Ksieciunio napisał:

I kolejne pytanie, co zastosować by przejść przez strop (łazienka - strych), bo jeśli dam spiro to jak to zaizolować ?

W łazience bym nie izolował,natomiast na strychu owiń rurę spiro wełną-na rurę 150 wełny nie trzeba przycinać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś kupował mieszkanie w kamiennicy proszę się porządnie zastanowić.

Dzisiaj pierwsza część budowy nowego kanału wentylacyjnego w łazience. Nad łazienka tylko nie ocieplony strych i potem już dach. Ja się zastanawiałem dla czego idzie mi tyle opału w zimę, Izolacja ma 10cm i jest to glinka z domieszką słomy. Na jednym ze zdjęć widać wkręty montażowe które trzymają sufit z karton gipsu.

IMG_20180829_112656.jpg

IMG_20180829_130656.jpg

IMG_20180829_131835.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest łączna grubość stropu?

Skoro widać wkręty og kg to pewnie niewiele.U rodziców w poniemieckim domu jest patrząc od strychu-deska-glina (izolacja)-deska-pustka powietrzna (izolacja)-deska-tynk właściwy.

Łączna grubość około 35-40cm

Powodzenia przy budowie kanału :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.