Skocz do zawartości
IGNOROWANY

podgrzewacz Ariston , Lydos Hybrid


AdamK13

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Andrzej_M_ napisał:

 

To zacznijmy powoli przeliczać "zadowolenie" grupki użytkowników podgrzewaczy Ariston LYDOS HYBRID na przybliżone realne dane.

Kolega @AdamK13 w jednym z postów, podał zużycie energii elektrycznej z czternastodniowej "codziennej" eksploatacji  podgrzewacza Ariston LYDOS HYBRID o pojemności zasobnika 100 litrów.
14 dni - zużycie 13,5 kWh, co po przeliczeniu daje nam 0,96 kWh lub 960 Wh zużycia energii elektrycznej na dobę. Kolega @AdamK13 zaznaczył także, że podgrzewa wodę w podgrzewaczu do temperatury 45*C.

Czy te dobowe zużycie energii elektrycznej jest małe, średnie czy duże, to zależy w głównej mierze od sposobu korzystania z zasobów wody CWU.
Przeliczmy może zatem ile litrów wody (od temp. 10*C , do temp. 45*C) możemy podgrzać energią elektryczną o wartości 0.96 kWh.

0,96 kWh to energia 3 456 000 J (Dżul).
Ciepło właściwe wody to w przybliżeniu 4 200 J/kgK. Czyli by podgrzać 1 kg (1 litr) wody o 1*K stopień Kelwina (Celsjusza), musimy dostarczyć około 4 200 J energii.
By podgrzać 1 l wody od temp. 10*C , do temp. 45*C musimy tej energii dostarczyć w ilości  147 000 J.

Podsumowując używając grzałki elektrycznej, energią elektryczną o wartości 0,96 kWh podgrzejemy 23,5 l wody od temp. 10*C , do temp. 45*C.


ps.
cdn.

W tych wyliczeniach niestety jest wiele nieprawidłowości:

po pierwsze: @AdamK13 napisał, że zużył 0,96kWh co wcale nie oznacza, że moc grzewcza urządzenia to 0,96kWh.To oznacza że urządzenie tyle zużyło energii. Urządzenie pobiera 0,19kW/h na potrzeby działania kompresora i wentylatora, natomiast moc grzewcza wężownicy, którą opleciony jest zbiornik i w której płynie czynnik grzewczy R134A i który został ogrzany przez powietrze oraz kompresor (podczas sprężania) daje moc ok. 0,4kW/h a może i więcej.

po drugie: nigdy nie zużywamy wody ze 100 litrowego zbiornika do 10 stopni. Ja posiadam 100 litrowy zbiornik z elektronicznym wyświetlaczem i najniższą temperaturę podczas użytkowania jaką odnotowałem to 24 stopnie (woda i tak wydaje się już wtedy mocno zimna).

Tak więc chyba tylko @AdamK13 może zmierzyć ile zużywa CWU. Chyba trzeba by założyć licznik na wejściu albo na wyjściu z urządzenia (na wężykach :) )

pozdrawiam

Witek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyc na forum sie nie da ale oszacowac mozna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, AdamK13 napisał:

,,,, Zastanawia mnie tylko to, co oznacza określenie  " doświadczony forumowicz". Kto nadaje tę cechę i na podstawie czego.Wszystko wskazuje na to ,że "doświadczony" torpeduje wększość postów. Ale mnie nie odstrasza takie zachowanie-wprost odwrotnie-pobudza to kolejnych rzetelnych wypowiedzi.,,,,

Z tego co dosyć pobieżnie się orientuje, to decydują o tym dwaj administratorzy tegoż forum. 
Reszta to algorytmy zawarte w oprogramowaniu do prowadzenia forum, czyli zwykła matematyka.


 

9 godzin temu, AdamK13 napisał:

,,,, Nie jestem w stanie podać relacji : energia - ilość wody gdyż nie mam zamontowanego licznika na samą ciepłą wodę. ,,,,

 Dlatego postanowiłem Ci pomóc i szacunkowo przeliczę ile podgrzewasz wody.
Zużycia wody nie da się w prosty przeliczyć, bo nie znamy temperatury wody, którą zużywasz na urządzeniach krańcowych.

Na razie podałem ile litrów wody można  podgrzać od temp. 10*C , do temp. 45*C energią elektryczną którą zużywa Twój  100 litrowy podgrzewacz Ariston LYDOS HYBRID.


ps.
cdn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, aristonwitek napisał:

W tych wyliczeniach niestety jest wiele nieprawidłowości: ,,,

Drogi Witku, proszę więc o wskazanie tych nieprawidłowości.

Ty napisałeś dwa zdania i oba można zaliczyć w poczet kłamstwa oraz techniki manipulacji słownej.

 

11 godzin temu, aristonwitek napisał:

,,,, po pierwsze: @AdamK13 napisał, że zużył 0,96kWh co wcale nie oznacza, że moc grzewcza urządzenia to 0,96kWh.To oznacza że urządzenie tyle zużyło energii. Urządzenie pobiera 0,19kW/h na potrzeby działania kompresora i wentylatora, natomiast moc grzewcza wężownicy, którą opleciony jest zbiornik i w której płynie czynnik grzewczy R134A i który został ogrzany przez powietrze oraz kompresor (podczas sprężania) daje moc ok. 0,4kW/h a może i więcej.,,,,

 

 

11 godzin temu, aristonwitek napisał:

,,,, po drugie: nigdy nie zużywamy wody ze 100 litrowego zbiornika do 10 stopni. Ja posiadam 100 litrowy zbiornik z elektronicznym wyświetlaczem i najniższą temperaturę podczas użytkowania jaką odnotowałem to 24 stopnie (woda i tak wydaje się już wtedy mocno zimna). ,,,,

 

ps.
cdn.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Andrzej_M_ napisał:

Drogi Witku, proszę więc o wskazanie tych nieprawidłowości.

Ty napisałeś dwa zdania i oba można zaliczyć w poczet kłamstwa oraz techniki manipulacji słownej.

 

 

 

 

ps.
cdn.
 

Witam Cię Andrzeju.

Podałem Ci niezgodności a Ty twierdzisz, że to kłamstwo i manipulacja słowna?

Może po prostu nie znasz zasad działania powietrznej pompy ciepła i dlatego trudno jest Ci zrozumieć jak to jest, że urządzenie daje więcej energii grzewczej niż pobiera energii elektrycznej. Ponieważ Lydos w trybie pompy ciepła (green) nie grzeje grzałką elektryczną, która zużywa dokładnie tyle samo energii elektrycznej co daje energii cieplnej.

Po drugie skoro mi zarzucasz, że kłamie w stosunku do zużywanej przeze mnie wody (chodzi o temperaturę w moim zbiorniku) to rozumiem, że sam korzystasz ze zbiornika z elektronicznym wyświetlaczem i u Ciebie temperatura w zbiorniku spada do 10 stopni podczas użytkowania...albo masz kamerkę zamontowaną w moim domu i wyraźnie widzisz, że uzyskuję niższą temperaturę niż podałem.

To tyle na temat moich kłamstw...ale do rzeczy:

Pisząc o tych nieprawidłowościach chodziło mi o to abyś mógł skorygować podstawowe dane wg których obliczasz zużycie CWU przez  @AdamK13 - czyli energię nie elektryczną tylko grzewczą jaką daje urządzenie (COP 2) i temperaturę wody w zbiorniku od której podgrzewacz musi zacząć grzać wodę ( a nie temperaturę wody zasilającej). Wtedy można by w przybliżeniu oszacować zużycie CWU przez @AdamK13

A prośba do @AdamK13: może to nie byłby duży problem gdybyś zamontował przed Lydosem na wężykach licznik do zimnej wody - dałoby to dokładną ilość wody która przechodzi przez zbiornik i wtedy rozwiałbyś wszystkie wątpliwości :)

pozdrawiam

Witek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 " Może po prostu nie znasz zasad działania powietrznej pompy ciepła i dlatego trudno jest Ci zrozumieć jak to jest, że urządzenie daje więcej energii grzewczej niż pobiera energii elektrycznej. "

Może gdybyś napisał że energia elektryczna którą pobiera służy tylko do przetransportowania energii cieplnej z powietrza do wody to była by to prawda. Problemu nie ma  latem kiedy mamy nadmiar energii cieplnej w otoczeniu. Zimą gdy byśmy podgrzewali łazienkę en elektryczną dostajemy po tyłku na tej energii zużytej na transport z ośrodka powietrze  do wody. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt tego nawet nie zauważy, jeżeli info z powyższych postów jest prawdziwe i ta pompeczka ma 190W i COP=2. 

Niedawno moje tradycyjne żarówki w łazience dawały więcej ciepła, niż ta pompeczka odbiera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Półprawdy wielokrotnie powtarzane, stają się po pewnym czasie prawdą.

Zajmijmy się najpierw jednym wycinkiem tematu. (tym prostszym do rozstrzygnięcia) 

W dniu 26.08.2018 o 23:24, aristonwitek napisał:

,,,, po drugie: nigdy nie zużywamy wody ze 100 litrowego zbiornika do 10 stopni. Ja posiadam 100 litrowy zbiornik z elektronicznym wyświetlaczem i najniższą temperaturę podczas użytkowania jaką odnotowałem to 24 stopnie (woda i tak wydaje się już wtedy mocno zimna). ,,,,

 

3 godziny temu, aristonwitek napisał:

,,,, Po drugie skoro mi zarzucasz, że kłamie w stosunku do zużywanej przeze mnie wody (chodzi o temperaturę w moim zbiorniku) to rozumiem, że sam korzystasz ze zbiornika z elektronicznym wyświetlaczem i u Ciebie temperatura w zbiorniku spada do 10 stopni podczas użytkowania...albo masz kamerkę zamontowaną w moim domu i wyraźnie widzisz, że uzyskuję niższą temperaturę niż podałem. ,,,,

 

 

Wstęp.
Musimy uzgodnić i przyjąć pewne założenia.
1 - otóż woda w jakimkolwiek podgrzewaczu nigdy nie ma jednolitej temperatury. My przyjmujemy dla prostoty rozwarzań, że cała masa wody posiada taką samą temperaturę.
2 - przyjmiemy, że temperatura tej wody w zbiorniku podgrzewacza to 45*C.
3 - pojemność zasobnika podgrzewacza wody wynosi 100 l
4 - zakręcamy zaworem odcinającym, dopływ wody do podgrzewacza.

 

Teraz pytanie do @aristonwitek a właściwie dwa pytania z dwoma podpunktami.

1 - Upuszczamy z podgrzewacza 20 l wody.
 Pytanie: ile litrów wody pozostało w zasobniku, oraz jaka jest temperatura pozostałej wody.

2 - Upuszczamy z podgrzewacza 44,4 l wody.
Pytanie: ile litrów wody pozostało w zasobniku, oraz jaka jest temperatura pozostałej wody.

Drogi Witku odpowiesz prawidłowo na pytania, przejdziemy do dalszej dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi HarryH 190 W ciągnie z sieci elektrycznej lecz z łazienki wyciąga 400 W; gdyby pracowała w trybie ON 24h/doba, to wyciągnie prawie  5kWh na pompowanie + 10kWh na ogrzanie łazienki za które musisz zapłacić aby uzupełnić straty. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hermogenes napisał:

Drogi HarryH 190 W ciągnie z sieci elektrycznej lecz z łazienki wyciąga 400 W

Znalazłem taką charakterystykę:

blob.png.182fc1165620de0f4506f481b8485714.png

Do nagrzania 100 l o 43C potrzeba: 1,16 Wh/K*kg * 43K * 100kg = 5kWh

Ponieważ w trybie Green urządzenie grzeje wodę 12,3 h, to oznacza, że dostarcza mocy cieplnej 5 000 wh/12,3 h= 406 W

190 W pobiera z instalacji elektrycznej, czyli z łazienki 216 W.

Czyli moc cieplna, którą to pobiera z łazienki, równoważą 4 oczka halogenowe. Z drugiej strony przeciętny klimatyzator 3,5 kW odpowiada 16 takim podgrzewaczom. 

Ziemia jest płaska, dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH to poniżej jest prawidlowo

57 minut temu, HarryH napisał:

,,,, Do nagrzania 100 l o 43C potrzeba: 1,16 Wh/K*kg * 43K * 100kg = 5kWh

Ponieważ w trybie Green urządzenie grzeje wodę 12,3 h, to oznacza, że dostarcza mocy cieplnej 5 000 wh/12,3 h= 406 W,,,

 

Przemyśl to na spokojnie jeszcze raz.

Godzinę temu, HarryH napisał:

,,,, 190 W pobiera z instalacji elektrycznej, czyli z łazienki 216 W.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylicie Panowie pojęcia i jakieś teorie pomp ciepła odnosicie do prostego układu termodynamicznego.

Układ to łazienka, załóżmy bez wymiany ciepła z otoczeniem i poboru wody. Entropia układu może zmienic się tylko o energie elektryczną, czyli 190Wx12,3h= 2337Wh.

Entropia wody wrosła o 5 000 Wh, czyli z powietrza w łazience pobrać należy 2663 Wh.

Pierwsza zasada termodynamiki, praw przyrody nie przeskoczycie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież nie chodzi o przemiany cząstkowe, tylko zmianę stanu całego układu. Energia strat mechanicznych silnika i kompresora oraz straty ciepła na chłodzeniu kompresora (inaczej niz w pompie ciepła na zewnątrz budynku)wracają do układu i ponownie nagrzewają łazienkę. Dlatego napisałem, że z powietrza w łazience pobieramy tylko 200W (a nie jak zapewne chcieliście napisać 400).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Energia strat cieplnych całej sprężarki to nie więcej niż 10% en pobieranej z sieci.

Natomiast pozostała część en elektrycznej , zamieniona na en mechaniczną służy do pompowania ciepła z łazienki do zbiornika i ta en się nie sumuje z tą en którą otrzymujesz w wyniku tłoczenia ( sprężania).

Tak naprawdę wkładasz to co układ pobiera z sieci el i to co będzie potrzebne w na ponowne ogrzanie tego pomieszczenia.

Typowa PC pobiera en z otoczenia - i jej działanie  praktycznie jest uzupełniane z ciepła Ziemi, ciepła otoczenia ,itd a tu nie masz tego uzupełnienia COP=2 to oznacza że PC oddaje 2x ciepła więcej niż pobiera.

W szkole średniej za takie stwierdzenie to była by lufa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie odsyłam do 1 zasady termodynamiki, jeśli już mówimy o szkołach.

Przecież COP jest tu nieistotny, mówmy o bilansie energii.Nie chodzi nam o to, ile pompa zużywa energii elektrycznej, tylko ile energii trzeba pobrać z powietrza w łazience.

Przecież wszystkie straty będą podnosić entropię układu (w tym momencie bez znaczenia dla bilansu, w jakim udziale wodę, a w jakim powietrze), więc po doprowadzeniu układu do równowagi (osiągnięcia temp. w ogrzewaczu i wyłączenia pompy) energia dostarczona do wody musi być równa  energii pobranej z powietrza i z sieci elektrycznej. 

Panowie twierdzicie, że energia pobrana z powietrza będzie 2 razy większa, czyli entropia układu wzrośnie nie o 5 kWh, ale o 7,5. Czyli waszym zdaniem jeżeli zaizolujemy łazienkę, to ogrzewacz ochładzając się odda 5kWh, a pompa 2,5 kWh strat, czyli do powietrza wróci 7,5 kWh. I mamy perpetuum mobile. 

Błąd w rozumowaniu bierze się stąd, że rozpatrujecie Panowie układ typu pompa ciepła, a tu mówimy o układzie typu lodówka w kuchni.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na każdy kg wody potrzebujesz 2 kg powietrza 2m3 na  K po kilku kg delta górnego i dolnego źródła przekracza wydajność pompy.Ale możemy się zabawić 20m3 łazienki tracąc 10K podgrzewa 100 kg wody o 1K aby podgrzać tę wodę o 40K trzeba łazienkę schłodzić o 400 K ( dla uproszczenia zakładam iż ciepło właściwe powietrza zostaje const dla temp choć spada z jej obniżaniem) aj dodajmy te 2500 W do układu wychodzi  ile K. Tak  na marginesie sam chciałeś izolowanego układu. Walnąłem się głową o kopułę i już zapomniałem komu ufać Tobie czy Samborowi. Co ja mam za charakter gdzie nie wejdę to coś namieszam. Może tylko pomyliłem się w dodawaniu sprawdźcie . poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W izolowanym układzie nie ma oczywiście tylko samego powietrza, bo jego masa jest bardzo mała w takiej klitce, ale też ściany, meble.

Jeżeli założymy przemianę izochoryczną samego SUCHEGO powietrza, to chyba tak to rzeczywiście wyjdzie:

 Zmiana energii wewnętrznej to całka po temp. *cv*m, w uproszczeniu:

deltaU=cv*m*deltaT

Załóżmy małą łazienkę, jak chciałeś,  20m3, zatem masa powietrza wyniesie 24 kg

cv= 713 J/(kgK)

delta U już obliczylismy na ok. 2500 Wh, czyli 9MJ

delta T= delta U/cv*m

czyli po podstawieniu

delta T= 9000 000/(713 *24)= 525 K  

Czyli policzyłeś dobrze :-), choc taka temperatura jest nieosiągalna oczywista.

Oczywiście tak sie nie dzieje, bo chłodzisz przecież ściany (a tu juz jest zupełnie inna masa), meble, jest wymiana powietrza, zachodzą przemiany w samym gazie. Oczywiście jeżeli wod używna jest w łazience, to też trochę ciepła odda, nim spłynie do kanalizacji (np. w wannie). 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HarryH jaka jest przewaga / kozysci tego urzadzenia nad innymi sposobami przygotowania CWU?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych, to pieniądze wdeptane w gówno, o czym pisałem od poczatku. Lepszy efekt ekonomiczny da przejście na taryfę G12, G13, G12w, gdzie placimy 26 gr/kWh. Zmniejszamy wtedy straty postojowe dodatkowo, bo 400W musi pracowac bez przerwy, a pracę grzałki 2kW mozna zoptymalizowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.