Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Kashue

Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

Rekomendowane odpowiedzi

Ale teraz nie masz praktycznie odbioru ciepła, poczekaj do jesieni lub zimy, wtedy takie sprawdzanie i ustawianie ma sens

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Digitrax napisał:

Jak dla mnie to słabo ta temperatura powrotu wygląda. Winna być stale powyżej 55 stopni.

Krotkotrwale spadki powrotu nie zrobia kotlowi wielkiego kuku. U nie na starym kotle przez  kilka lat wachala sie pomiędzy 45 a 55 czasami 60. Kociol nie miał zadnej rdzy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez spark17
      A więc tak ja w tytule czeka mnie lada dzień przebudowanie kotłowni . Wymieniam smieciucha na kocioł z podajnikiem na ekogroszek . Instalacja zamknięta , jednak kocioł nie ma wężownicy więc będzie zawór zchładzający syr 5067, do tego zawór 4d ( wymagany do gwarancji na piec ) . Zbiornik cwu 300l biwalentny ( na wiosnę solary lub pompa ciepła ) . Do naczynia przeponowego C.O. jest grupa bezpieczeństwa ( została ze starej instalacji) . Wydaje mi się że schemat jest poprawny jedyne co mnie męczy to czy faktycznie potrzebna będzie pompa na małym obiegu kotłowym a może wystarczy puścić tylko przez zawór 4d z jej całkowitym pominięciem . Acha wszystkim sterować będzie tech -580 zPid 
      Wszystkie uwagi mile widziane te dobre jak i te złe w stosunku do mojego schematu  . 

• Przez daro42
      Witam serdecznie. Mam pewien problem z ustawieniami pieca Defro SIGMA E. Otóż kiedy mam włączoną ochronę powrotu to zawór 4D otwiera się na 100% i nie chce się przymknąć co w efekcie powoduje duży wzrost temperatury na grzejnikach nawet do 61 stopni przy zadanej 45 st. natomiast na piecu powoduje spadek temp. Dopiero kiedy załączy się pompa CWU zawór trochę się przymyka ale po nagrzaniu wody w bojlerze wraca do otwarcia 100%. Kiedy funkcja ochrony powrotu jest wyłączona zawór z siłownikiem działa poprawnie, ale często wpada w nadzór, więc dlatego włączałem na próbę ochronę powrotu by uniknąć nadzoru. Co może być powodem tego, że zawór przy włączonej ochronie powrotu nie chce się przymykać?
    • Przez pest
      Witajcie forumowicze.

Czytam trochę to forum, ale nie widziałem podobnej konfiguracji instalacji do mojej, dlatego tworzę nowy temat.

Problem:
      Niska temperatura powrotu, lub niska temperatura zasilania (jeśli ochronę powrotu ustawię na 50st.).

Kocioł SAS BIO SOLID 19kW + sterownik recalart
      Głównie grzejniki, rozdzielnie co na parterze i poddaszu

Schemat instalacji w kotłowni (piwnica)

Wykresy z serwisu multifun:
      Kiedy ochronę powrotu ustawiłem na 40st

Kiedy ochronę powrotu ustawiłem na 50st

Pomyślałem, że dodam pompę kotłową, tylko chciałbym się skonsultować z praktykami - gdzie ją umieścić i jak.
      Wstępnie wymyśliłem taką stosunkowo drobną modyfikację:

Pytanie mam do Was - czy to będzie optymalne położenie, czy może zupełnie równolegle  jeszcze przed 4D?
    • Przez bamber87
      Witam
      chciałem prosić o ocenę  instalacji max co wyciągłem z kotła to 10 min podawania i 10 min trzyma na podtrzymaniu powrót wydaje się zimny  temperatura spada 4 stopnie w dół od zadanej i potem nabija i tak w kółko straszne spieki się robia ogrzewam samom podłogówkę około 200m2 + jeden grzejnik podajnik 7 worków 25kg ( 175 kg wciąga w 4 dni ) cwu jeszcze nie używam wiec spalanie pewnie wzrośnie  zdięcia z wykonanej instalacji może uda się cos wykminić poradzić z tych foto ewentualnie stwierdzic ze tak ma byc ( załamac sie i płakac )
      -palnik Brager ekoenergia
      -temperatura zadana 55C
      -sterownik przy piecu oxi bord 760
      -podawanie 17s
      -dmuchawa 35%
      -przerwa w podawaniu 45s
      -zawór 4 d
      -piec nie jest podłączony do żadnych termostatów pokojowych
      -2 pompi na podłogówke
      -1 pompka przy wyjściu z pieca przed zaworem 4d
      komin wysokosc około 14 metrów cały ciepły wydaje sie jak by ciepło w komin waliło założony szyber przy kominie ale nic nie daje na termometrze przy wyjsciu z pieca temp 50c na rurki idzie 32 C

Za wszelkie sugestie i rady dziękuje
    • Przez JacekZMC
      Witam Wszystkich. 
      Jestem nowym "palaczem" w tego typu piecu więc prosze o wyrozumiałość. 

Mój stary piec (mający ze 20 lat) się przepalił, więc został wymieniony na SKG Krzaczek 24kW (wspieram lokalny rynek) 
      Niestety z nowym piecem pojawiły się nowe problemy:
      1) dużo smoły i sadzy w piecu (przy starym piecu tego nie było, a opalane było tym samym paliwem) (zdjęcia pokazują stan pieca po 2-3 dniach bez czyszczenia)
      2) jeśli schodzę na zaworze 4d poniżej cyfry 7 na skali - piec bardzo łatwo sie rozbiega (tzn na piecu ustawione 60 stopni a on łapie nawet 78-80 stopni - na instalacji temperatura jest troche niższa niż piecu), czy możliwe że zawór 4d został nieprawidłowo zamontowany ? 

Troche informacji wstępnych
      1) Dom typu stary kanciak z dobudowaną (nieogrzewaną) klatką schodową: 
      - piwnica pod całym domem - ogrzewana od rur z instalacji i pieca - jest względnie ciepło. Póki co brak dopływu świeżego powietrza (jedynie coś tam wlatuje przez lekko otwarte okno w kotłowni i nieszczelności), Już wiem jak to poprawic, czekam na sprzęt żeby zrobić nawiew typu "Z". 
      - parter - 120m2 - (3 grzejniki stalowe - 4 aluminiowe) 
      - piętro - 120m2 - (3 grzejniki stalowe - 4 aluminiowe) (ogólnie na parterze jest dużo cieplej niż na piętrze)
      - strych - nieogrzewany, nieocieplony (w drodze wełna mineralna do ocieplenia) 
      - dom ocieplony 10cm styropianem, ściany są zbudowane z półtora pustaka białego. 
      - dach - deski, papa, blacha. 
      - komin - cegła (wymiarów nie znam). 
      - CWU - teraz 120 litrów ale będzie 300 litrów (przy solarach) - w domu mieszka 5 dorosłych i 2 dzieci

2) Piec Krzaczek SKG 24kW. Sterownik Tech ST32
      - dmuchawa. siła nadmuchu 2, przedmuch co 4 minuty na 10 sekund. testowałem siły nadmuchu 1 i 3 - jeszce gorzej było. 
      - temperatura na piecu 60 stopni (histereza 3 stopnie) 
      - opał - drewno po 1 sezonie suszenia + węgiel kostka 
      - staram się palić od góry (z małymi dokładkami lub na noc palenie kroczace)
      - stałopalność osiągam około 12 godzin przy pełnym załadowaniu pieca węglem
      - komin nagrzewa się bardzo (brak czujnika, już zamówiony) nawet na 1 piętrze czuć że komin jest ciepły. Czopucha nie da sie dotknąć. na poprzednim trzeba było przegonić piec do 80 stopni żeby mieć taki efekt. Czopuch otwarty na maxa

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.