Skocz do zawartości
prezes83

Wymiana grzejników w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
Zastanawiam się nad wymianą grzejników żeliwnych na płytowe w mieszkaniu z ogrzewaniem miejskim i mam takie wątpliwości: 

1. Czy grzejnik płytowy wyposażony w termostat będzie pracował płynniej/lepiej przy CO miejskim?
2. Wg zaleceń spółdzielni 1 żeberko ma obecnie moc 116W i grzejniki o takiej samej mocy mam zainstalować. Wg moich obliczeń potrzebna moc grzejników jest o ok 30% niższa niż obecnie zainstalowana - spółdzielnia raczej nie bierze pod uwagę tego, że blok jest ocieplony. W związku z tym czy jest sens wdawać się w polemikę z władzami i próbować przeforsować swoje? Jeśli tak to może ktoś przechodził procedurę :)
3. Czy zamiast wymiany warto grzejniki żeliwne poddać gruntownej renowacji i ile taka usługa może kosztować dla 39 żeberek?

Dodam, że na kaloryferach zamontowane są podzielniki ciepła. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zostaw w spokoju żeliwne tylko zamontuj termostaty.

Płytowe nie są lepsze a powiedział bym że 'gorsze'  bo dla oddania znamionowej mocy potrzebują wyższej temperatury medium czyli gorącej wody w obiegu. 

Warto za to stare grzejniki wyczyścić ze starej farby bo pewnie przez lata uzbierało się kilka warstw.

I pomalować cienko kolorkiem wg gustu...

• Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Renowacja jak będzie to pełna, czyli piaskowanie i malowanie proszkowe. 

Co do oddania mocy, to żeliwny też żeby oddać moc znamionową musi mieć gorącą wodę, na pewno ma przy tym większą bezwładność temu też się zastanawiam przy której opcji korzystniej wyjdzie współpraca z podzielnikami? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego - z doswiadczenia ci powiem ze to co zamierzasz zrobić jest bezcelowe - poniesiesz niepotrzebne koszty -a przy podzielnikach wyparkowych to nawet będziesz więcej placił za ogrzewanie .Pomaluj grzejniki na kolor jaki pasuje  żonie i będzie git.

a jak nie masz co z kasą zrobić ,to zlec demontaż grzejnikow spółdzielni ,przy okazji jak nie ma termostatów przy grzejnikach to je zamontuj ,ale w spółdzielniach z reguły takie termostaty są montowane ,tym bardziej ze są podzielniki.

Edytowane przez henryk1953
  • Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odkopię, odświeżę :)

Stare kaloryfery zostały na zimę no i cieszę się, że nie ma wielkich mrozów. Podejrzewam m.in. niesprawne zawory termostatyczne, być może same termostaty (swoją drogą jaka jest żywotność termostatu?). 
Plan jest taki że:
- w 3 pokojach zrobię kompletną renowację żeliwnych jak pisałem wyżej (czy ktoś poleci firmę, która zajmuje się takimi sprawami w okolicach Gliwic? Ewentualnie piaskowanie mogę wziąć na siebie)
- w kuchni będzie nowy płytowy na ewentualne szybkie dogrzanie
- w łazience mam kłopot: po odkręceniu termostatu kaloryfer grzeje się od strony powrotu - możliwe, żeby ktoś odwrotnie zawory pozakładał? Dodatkowo przy próbie przykręcenia termostatu w okolice 1-2 występuje "strzelanie" po rurach - od ciśnienia wody jak podejrzewam. 

W dniu 9.07.2018 o 19:17, henryk1953 napisał:

poniesiesz niepotrzebne koszty -a przy podzielnikach wyparkowych to nawet będziesz więcej placił za ogrzewanie

podzielniki są, ale elektroniczne "ista"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli grzeje ci od strony powrotu, czyli od strony zewnętrznej (jeżeli to podłączenie dolne) to ktoś pomylił się przy podłączaniu kaloryfera. W sprzedaży są dostępne zawory, które zamieniają powrót z zasilaniem (na krzyż), więc jest to do zrobienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez TeOm
      Cześć,
      Na wstępie przepraszam expertów za banalność poniższego pytania.
      Przeszperałem internet oraz forum wzdłuż i wszerz i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie. Bardzo liczę na Wasze doświadczenie! :)

W mieszkaniu wyposażonym w ogrzewanie miejskie, wpadlem na pomysl przeniesienia i wymiany grzejnika plytowego na dekoracyjny.
      Ekipa remontowa podjęła sie zadania przeniesienia instalacji, ale mocno opóźniła się dostawa grzejnika i straciłem kontakt z wykonawcą (pojechali za granicę).

Wyzwaniem na dzis okazuje się określenie, która z rur jest zasilająca, a która odpływowa. Czysto teoretycznie po zasadach podlaczania pierwotnego grzejnika plytowego (bliżej środka zasilanie), domyślam się , że było ono po prawej. Nie mam jednak pewności, że podczas przenoszenia instalacji na dalszą ścianę, ekipa nie skrzyżowała rur i zamieniła ich stronami.

Stąd też PYTANIE...
      Jak rozpoznać, która rura to zasilanie? W zależności od tego kupię odpowiedni zawór i  w końcu będę miał ogrzewanie w pokoju :)
      - Obie rurki pex są równie ciepłe,
      - Nie mam skrzynki rozdzielczej w mieszkaniu, a na klatce dojście jest jedynie do zaworu zasilającego,
      - Do mieszkania wchodzi 1x zasilanie i 1x odplyw i są rozdzielane trójnikiem na 3 pomieszczenia (pamietam jak to wygladalo przed wylaniem posadzek). 

Bardzo ładnie dziękuje za pomoc!
    • Przez nessip
      Szanowni Forumowicze, Fachowcy...:) Gdzie jak nie tutaj szukać pomocy. Mam problem z grzejnikami, które niby trochę ciepłe ale nie rozgrzewają się do końca. Pierwsze podejrzenie to, to, że są zapowietrzone. Jednakże odkręcanie zaworków odpowietrzających nie powoduje syku powietrza a równomierny strumyczek wody. Na wszystkich grzejnikach, oprócz jednego, mam zamontowane głowice z termostatem. Jeden, zwykła głowica. Grzejniki łapią trochę ciepła ale tylko na początku, blisko "wejścia" i w górnej części.
      Dodam, że w poprzednim sezonie grzewczym wszystko działało ok. Z tego samego pieca zasilana jest CWU i jest bez problemu - gorąca. W załączeniu zdjęcie pieca i "hydro labiryntu" w kotłowni. Jeśli ktoś ma jakieś wskazówki to ja bardzo bym poprosił.
      https://photos.app.goo.gl/WeB2VV65CATgpQfv6

Pozdrawiam,
      M.
    • Przez JacekZMC
      Witam, 
      Niestety mój grzejnik który jest w łazience nie daje rady i chciałbym dołożyć jeszcze jeden (taki typowy łazienkowy). 
      Pierwszy (1 - na rysunku) grzejnik (aluminiowy) znajduje sie pod oknem i jest podłączony do pionu, drugi (2) chciałbym dołożyć na ścianie (to jest boczna ściana łazienki - czego na rysunku nie widać). Czy możecie mi podpowiedzieć czy przy takim ułożeniu rur miedzy grzejnikami to będzie działac ? Nie mam fizycznie innej możliwości puścić rur - zabudowa łazienki. 
      długosc rur wyjdzie około 2-3m, instalacja 1/2 cala
      instalacja jest na pompce - pompka rozprowadza wode po dwoch piętrach (duzy dom). 
      //Jacek

• Przez fuks0426
      Witam , zleciłem przeniesienie grzejników ze ściany (wisiały na wysokości 1,5 m ) pod okna  (parter domku jednorodzinnego) . z wymianą na aluminiowe , Pan hydraulik zrobił instalacje z rur pp-r lecz mam dość duży problem grzejniki jest gorący tylko w górnej części dół jak i odpływy są zimne . Tutaj moja gorąca prośba o poradę co z tym zrobić jak to naprawić reklamacja nie wchodzi w grę ponieważ Pan hydraulik wziął 2 tys za robotę i kontakt się urwał.. nie odbiera
    • Przez JWJ
      Sprzedam kocioł Ling COMBI (żeliwny, z płaszczem wodnym, symbol LC 5 W). Mam go już 10 lat - pochodzi jeszcze klika. Gdyby nie gaz, na który przechodzę, sądzę że 2-gie tyle jeszcze go eksploatowałbym. Wymienione najważniejsze elementy w ub.r.: sterownik + moduł (mam zapas), ślimak podajnika, STB + czujnik, kondensator motoreduktora i wentylatora, deflektor - 4 lata temu. Piec nowoczesny, inteligentny (pełna pogodówka, sterownik RecalArt, na zaworze 4-drogowym). Daje radę ze wszystkim - ogrzewanie domu 250 m2, cwu - wymiennik 250 l. Elektromet-u, chodzi non-stop od zakupu (latem tylko na podtrzymaniu, zasobnik 150 kg ekogroszku wystarcza na 3 tyg. - 3 osoby w domu). Mi pali 5,5-6 t węgla/rok (budynek ocieplony, zimą utrzymuję ok. 22 st. C). Chętnie pomogę z know-how (ustawienia, w tym serwisowe, dobór czasów itp.). Lokalizacja Sochaczew. Cena 3 tys. zł (do negocjacji). Tel. 510 029 627.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.