Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

Kacper23

Co sądzicie o tym piecyku?

Rekomendowane odpowiedzi

6cm tak właśnie podejrzewałem dziś miałem 9 i jest trochę za dużo oraz ruszta mam za słabo pochylone.

No właśnie PP musi iść pod cały ruszt teraz to wiem :) po kilku próbach...

Po dzisiejszym paleniu także stwierdzam, że najlepiej chyba jak sie nic nie grzebie i samo sie wypala.

Póki co zwiększyłem kąt pochylenia rusztu, zmniejszyłem prześwit pomiędzy rusztem i przegrodą, kocioł działa ładnie na miarkowniku mechanicznym. Jutro dalsze testy.

Masz może za przegrodą ten daszek co jest na schemacie i jest też widoczny na zdjęciach, takie zwężenie w kanale dopalającym? 

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, Norman1212 napisał:

najlepiej chyba jak sie nic nie grzebie i samo sie wypala.

Jak najbardziej. Tylko nie zawsze tak się da, nie każdy popiół chce się przez ruszta ewakuować na bieżąco.

55 minut temu, Norman1212 napisał:

takie zwężenie w kanale dopalającym

Tak, wszystko jest zgodnie z projektem. Tutaj foto od spodu, po wyjęciu rusztu.

IMG_20181010_115300.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajnie masz to zrobione, u mnie to jeszcze faza testów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam.

Jedyny problem jaki może powstać przy tym jak się upali trochę żaru i spadnie nieodgazowany węgiel to niedobory powietrza dopalającego (wtórnego),ponieważ zacznie gazować naraz duża ilość węgla.
Drugi problem jaki może się stać to, gdy jest mało żaru i spadnie opał następuje na sekundę zerwanie płomienia w palniku, opał zapala się od przodu płomień dociera do palnik i bum zapłon (jak palenisko jest dobrze zrobione to trwa to bardzo krótko i z komina nie będzie parowozu ) tylko potem mamy drugi problem taki,że duża ilość paliwa zaczyna się palić na raz od przodu i brakuje powietrza dopalającego (wtórnego) i zaczyna się produkcja sadzu lub dymienie.

Podsumowując czyli rozchodzi się o brak powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 21.10.2018 o 19:42, Kacper23 napisał:

się upali trochę żaru i spadnie nieodgazowany węgiel

Nie ma czegoś takiego. A przynajmniej mnie się nie zdarzyło. Cała podstawa stosu paliwa się pali i jest oparta o ruszt zamontowany pod ostrym kątem. Nie ma co i gdzie się zawiesić (nie wiem jak ze spiekającym węglem, bo nie testowałem na razie).

W dniu 21.10.2018 o 19:42, Kacper23 napisał:

niedobory powietrza dopalającego (wtórnego),

Tu nie ma powietrza wtórnego. Jest jedno powietrze – pod ruszt. Naturalne tempo wypalania paliwa zapewnia na tyle ograniczoną podaż gazów, że tego powietrza wystarcza na ich dopalenie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest fajne w tym modelu, że nie ma różnych dziwnych dolotów powietrza i potem setki ustawień, za mało, za dużo...

@Juzef na czym wieszasz ruszta?

Edytowane przez Norman1212

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proporcja PP/PW i tak jest ustawiana, choć nie wprost – poprzez ilość paliwa na ruszcie, jego granulację, tempo zsuwania się.
Jak paliłem czeskim groszkiem to aż się momentami prosiło dodać tam jakiegoś PW, bo było widać, że gazów nadmiar.
A może to by było rozwiązanie: dać PW zawsze w sporym nadmiarze, ale na tyle podgrzane, by ten nadmiar nie był powodem strat? Tylko pewnie takie podgrzanie nie jest proste.

Ruszt mi wisi z jednej strony na dospawanym do niego uchwycie w kształcie litery T, który przechodzi przez konstrukcję przedniej ściany pieca i o nią się wspiera, zaś druga strona leży na kawałku profilu 15x15 przyklejonym od spodu do konstrukcji trzymającej ceramikę (widać na foto tę podpórkę jako tako).

Screenshot_20181022_233814.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proste jest piękne. Takie dodatkowe PW można zrobić z kawałka rurki czy profila zamontowanego na końcu rusztu, żeby stał pionowo jak peryskop. Powietrze z popielnika mogłoby wtedy łatwiej niż przez warstwę żaru przechodzić nad ten żar lub w górne jego warstwy. W dodatku byłoby już ostro podgrzane. A co do popiołu na ruszcie, to być może poziome ustawienie żeberek rusztu w stosunku do kierunku osuwania się opału byłoby skuteczniejsze. Ewentualnie jakieś wersje skośne czy jodełka. Warto podpatrzeć ruszta w czeskich żeliwnych dolniakach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Juzef napisał:

Tu nie ma powietrza wtórnego. Jest jedno powietrze – pod ruszt. Naturalne tempo wypalania paliwa zapewnia na tyle ograniczoną podaż gazów, że tego powietrza wystarcza na ich dopalenie.

Też tak mam- jedno powietrze, bez zabawy z wtórnym. Wystarczy przedmuch przez żar, reszta dokonuje się sama.

W każdym razie uzyskuje się wtedy najbardziej gorące spaliny. Trudno w kotle na paliwo stałe o jakąś precyzję, ale akurat to działa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, SONY23 napisał:

Takie dodatkowe PW można zrobić

Właśnie o to chodzi, by go nie robić. Taka jest idea budowy tego pieca, że PW robi się samo. Jeśli jest sytuacja, co wygląda jak brak PW, to inaczej patrząc jest to nadmiar gazów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i tutaj jest właśnie problem z takimi adaptacjami, w oryginale warstwa żaru jest tak dobrana, że żadnego PW nie trzeba, pewnie po to też ten dławik w kanale dopalającym, węgiel węglowi nie równy i bez mechaniki oraz sterowania zawsze pewnie będzie trudny kompromis.

A ja ciągle się bawię z kątem pochylenia rusztu i mostkiem. Z tego co obserwuję to są pewne widełki wymiarowe, kiedy działa to najlepiej w mojej adaptacji oczywiście.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po co jest ten uchwyt dospawany do ruszt i wystający na zewnątrz nie czasem do rusztowania?

Poniżej filmik jak się pali, działa jak podajnikowiec :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Płomień ładny, to Twoja konstrukcja?
Ścianki ceglane? Jakimiś takimi płatami obrośnięte.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ładnie ładnie nie powiem ładnie.

Sadza powstaje czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi