Skocz do zawartości
tomszar

Junkers Proszę o pomoc - instalacja pieca Junkers Cdrapur Smart ZSB 14-5C

Rekomendowane odpowiedzi

Co tu jaśniej - masz po prostu gza małe grzejniki aby grzać całą zimę kotłem kondensacyjnym z temp wody do 55C - wtedy  są oszczędności na grzaniu.

Jak będziesz grzał tymi grzejnikami co masz obecnie  trzeba będzie podnieść temp wody w instalacji ponad 55C a to zwiększa dość mocno zużycie gazu.

Czyli tak i tak trzeba zapłacić - albo  za większe o 1/3 grzejniki albo za zużyty w większej ilości gaz  i co tu więcej rozumieć.

Dziwię się dlaczego od razu nie zrobiłeś instalacji pod kocioł gazowy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pisałem ci już, bodaj na 1 stronie - z katalogu grzejników dla danego rozmiaru grzejnika.

Koniec tych nauk - ja ci piszę, tłumaczę a ty nadal nic.

Szkoda mojego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co się od razu złościsz piszesz cytuję" Dla temp zasilania 55C będzie to za mało o ok  1/3 - 4860W czyli kocioł pracując na temp kondensacji nie ogrzeje domu przy temp poniżej -8C." I skąd mam wiedzieć jak tą wartość obliczyłeś

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pisałem o tym 2 lub 3x 

Ściągnij katalog z danymi grzejników i sobie sam odczytaj

Poniżej masz jak to odczytać - przykładowy grzejnik 500x600 , 2 płyty czyli 22 - na czerwono zakreśliłem moce znamionowe dla 3 temp zasilania 90, 70 i 55C

I jaka tu filozofia?590609538_buderusgrzejniki.thumb.png.e037e32a694b8738ff80c607016c62fb.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj znalazłem czas i na spokojnie policzyłem rozmiary grzejników i wyszło mi dla zasilania 55C  moc cieplna grzejników 5953W (poprzednio sambor nie uwzględniłem dwóch podwojnych grzejników) dodatkowo mam drabinki łazienkowe ich moc razem 841W czyli razem 6794W oraz ta podłogówka. Teraz moc wygląda trochę lepiej jak byś to sambor ocenił na podstawie obliczeń cieplawłaściwego 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a może tak jak ja zrobiłem?

stary kocioł zostaje jak jest (instalacja otwarta) a gazowy dać na krótkim obiegu do wymiennika płytowego w układzie zamkniętym to znacznie ułatwia całą instalację

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale jest droższe w utrzymaniu ( sprawność wymiennika ) chyba że masz gaz tańszy za kWh od wungla. 2 kocioł gazowy możesz prowadzić na niższych temperaturach. Ale ja się nie znam. poz Hermogenes

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Autor tego tematu ma już i tak dość spapraną instalację i więcej wymiennikami mu nie spaprzemy.

A co zaoszczędzi na paleniu w kotle węglowym to pójdzie kominem przy paleniu gazem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Od razu spaprane pisałem stary kocioł w odstawkę i gazowy podpinam tylko pod grzejniki

Edytowane przez tomszar

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No i dobrze

Rób i już nie czytaj forum bo dostaniesz małpiego rozumu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam

Po ponad roku się odzywam chciałbym się podzielić inf. co w tym temacie zrobiłem, dziękuję SAMBOR-owi za podpowiedzi i cierpliwość – szacun za wiedzę itd. Teraz dane:

Zdecydowałem się na Buderusa GB072 14kw, został zainstalowany 2 sierpnia 2018 roku do obecnej instalacji bez żadnych przeróbek. Piec został uruchomiony 27 września 2018 roku. Ustawienie pieca: temperatura ustawiona na 20,5 C w dzień, noc 18,5 C, uruchomianie pieca w godzinach 4:00-8:00 i 14-21, przy takich ustawieniach rzeczywista temperatura domowa dzienna to 20,8-21,3 C. Zużycie gazu od uruchomienia czyli 27.09.2018 do 30.07.2019 roku wyniosło 1032KW, zapłaciłem 2046 zł. W tym okresie podgrzewałem wodę przez cztery miesiące, dzienne zużycie gazu na wodę to 0,8 KW. Piec testowałem i z moich obserwacji dziennie zużycie gazu w temperaturze zewnętrznej w dzień 0 C, noc -5 C zużywa 6,5KW, max zużycie to 8,6KW – tem. dzienna -5 C, noc -13 C (w tym oczywiście ciepła woda). Dla przykładu podam zużycie gazu wczoraj czyli 4 grudnia 2019 r. to 6,6KW – temperatura w dzień 0 c w noc -7 C.  W takiej sytuacji jak tu przedstawiłem odnośnie mojej instalacji to nie ma sęsu przerabiać jej, koszty przeróbki zbyt duże co do oszczędności  – jeszcze raz dzięki za podpowiedzi dla SAMBOR-a.

Ps. Może jednak się zdecydujesz na to piwko?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
29 minut temu, tomszar napisał:

Może jednak się zdecydujesz na to piwko?

Nie odmawiam, może kiedyś , gdzieś się spotkamy przy tym piwie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez hyden
      Witam

Jestem w trakcie  przejścia z ogrzewania domu kotłem węglowym  na ogrzewanie kotłem gazowym 
      Chciałbym prosić o pomoc w kilku kwestiach

Dom 130 m2 parter + poddasze, cała instalacja grzejnikowa  panelowe, całość w miedzi 
      parter 5 grzejników 
      poddasze 4 grzejniki przy obecnej zimie 2 z nich praktycznie zakręcone na termostatach
      c.w.u 120 L

1. Wybór Konta, z tego co zwróciło moją uwagę to

Buderus GB072 14kW moc min 3 kW 
       Buderus GB122i-15TH moc min 1.9 kW  nowość brak opinii na forum 
      Junkers Bosch Condens GC2300iW moc min 2,0 kW 
      moze cos z Valliant ?

Tak naprawdę kocioł 2 i 3 to chyba to samo pod inna nazwa co myślicie ?

2. Jakie sterowanie wybrać do instalacji grzejnikowej.

Sterowanie pokojowe 
      Sterowanie pogodowe
      Automatyczne głowice termostatyczne 
      manualne głowice 

dzieki za pomoc

• Przez Fifcok
      Dzien dobry,
      posiadam piec Junkers ZWSB 30 4E dwufunkcyjny z zbiornikiem 48L
      Moje pytanie jest następujące, czy jeśli przed tym zbiornikiem wepnę bojler 200L ogrzewany prądem z paneli fotowoltaicznych to czy to ma sens, żeby oszczędzić gaz
      Chodzi o to, że jeśli cała woda zostanie zużyta w zbiorniku 200L, to żeby wtedy piec gazowy dogrzewał wodę, jeśli jest ona na odpowiednio niskim poziomie (piec gazowy uruchamia się wtedy, gdy temperatura wody przepływająca przez niego spadnie poniżej 36°C), jeśli woda ze zbiornika jest wystarczająco ciepła (>36°C) piec gazowy nie grzeje swojego bojlera (48L)
      W załączniku umieszczam grafikę jakby to miało wyglądać.
      Proszę o pomoc w tej sprawie, czy woda gorąca przepływająca przez piec gazowy (zbiornik 48L z wężownicą), go nie uszkodzi i nie zakamieni?
      I druga sprawa, to czy nie zrobić tego na zaworach, że schodzę i przełączam jeśli woda w zbiorniku 200L grzanym prądem jest niewystarczająco ciepła?

Dziękuję z góry za odpowiedzi i pozdrawiam

• Przez goofy3
      Witam,
      mam pytanie odnośnie wyboru sterownika pokojowego czy też postawienia na głowice termostatyczne bezpośrednio na grzejnikach:
      - dopiero co wybudowany bliźniak, piętrowy 94m2
      - ogrzewanie tylko grzejnikami, brak podłogówki
      - pomieszczenia użytkowane na codzień - cały parter + połowa piętra
      - kocioł zamontowany przez dewelopera Junkers Cerapur 2200
      - dom pod Poznaniem (w tym roku nie wiem czy łącznie był tydzień mrozów...)
      Z tego co rozumiem to na kotle ustawiamy temperaturę (np. 55C) i kocioł sprawdza temperaturę wejścia/wyjścia, jeśli są inne niż ustalone, zaczyna grzać. Przy zastosowaniu głowic na grzejnikach, kocioł działa cały czas na tych samych ustawieniach, ilość ciepła wydzielana przez grzejnik jest regulowana przez głowicę. Czyli wydaje się to rozwiązaniem średnio ekonomicznym. Przy zastosowaniu sterownika pokojowego, to on reguluje tak temperaturę grzania kotła aby w pomieszczeniu wzorcowym ustawić daną temperaturę (nie zakładamy głowic na grzejniki lub odkręcamy na full). Lecz jeśli chodzi o dogrzanie pomieszczeń w pozostałych pomieszczeniach, może okazać się to problemem jeśli temperatura w pomieszczeniu wzorcowym będzie niższa (brak odpowiedniego ciepła w układzie). W praktyce chyba nie ma to większego znaczenia, bo raczej nikt nie ustawi 20C w salonie a w sypialni będzie chciał mieć 26C. Tak więc to rozwiązanie wydaje się bardziej ekonomiczne gdyż w układzie znajduje się taka ilość ciepła jaka jest potrzebna. Jednakże spotkałem się z opiniami że takie odpalanie kotła może zadziałać w drugą stronę i bardziej optymalne jest grzanie kotła w stałej temperaturze. Problem jednak jest taki że większość tematów z tym problemem jest sprzed kilku-kilkunastu lat. Technologia się zmienia, fizyka nie, ale czy to nadal ma przełożenie na nowoczesne piece i możliwości regulacji?
      Zależy nam małej wygodzie, całe życie żyliśmy w bloku, ogrzewanie z cieplika i nie było problemem regulowanie 2-3 grzejników. W domu jednak ilość grzejników się zwiększa i jakiś centralny system regulacji byłby wskazany. Dodatkowo, jeśli chodzi o wybór głowica-sterownik, z tego co zauważyłem podobny koszt jest zakupu sterownika kotła jak centralki i głowic wifi (przy rozsądnym podejściu, głowic wifi nie zakładałbym do łazienki czy pomieszczeń mało używanych). A zyskujemy możliwość zdalnej regulacji w wielu pomieszczeniach, a nie tylko wzorcowym. Kosztem auto regulacji kotła.
      Pytanie co jest lepszym rozwiązaniem? Temat będzie nas dotyczył dopiero w przyszłym sezonie grzewczym, ale jak zdecydujemy się na sterownik to trzeba by już na etapie wykończenia przemyśleć umiejscowienie.
      Może też do tego źle podchodzimy, dom i gazówka to jednak co innego niż blok i cieplik, w bloku wychodząc do pracy skręcamy grzejniki. Z tego co jednak wyczytałem przy gazówce w domu bardziej zalecane jest ustawienie stałej temperatury gdyż wtedy układ działa efektywniej i ekonomiczniej. 
      Z góry dziękuje za wszelkie podpowiedzi lub linki do rzetelnych opracowań/artykułów, to co głównie znajduje to baaardzo ogólnikowe teksty lub skupiające się na podłogówce.
      Pozdrawiam serdecznie
      Marek

• Przez tedi39
      Witam. Chciałbym się poradzić Szanownego Grona czy wstępnie dobrze wybrałem kocioł a mianowicie Junkers Cerapur Modul . kocioł o mocy 14 kw wraz z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo o poj. 100 litrów. Kocioł miałby ogrzewać dom gdzie jest 100 % podłogówki o powierzchni 160 mkw, dwie łazienki , budynek parterowy. Obliczone obciążenie cieplne budynku wynosi 11 KW. Symbol katalogowy to ZB S 14/100 3SE
       Pytania :
      1. Czy powinienem rozważyć  kocioł innej marki lub inną konfigurację ( zasobnik oddzielny )
      2. Czy odpowiedni będzie już istniejący ceramiczny  komin systemowy o srednicy 120 mm
      3. Jesli będzie 100% podłogówki opartej na dwu obwodach to czy potrzebuję jakiegoś zestawu mieszającego np. Afriso PrimoBox AZB211 
      4.Czy ten kociołek ,,wyrobi'' na dwie łazienki ?
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.