Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o pomoc - instalacja pieca Junkers Cdrapur Smart ZSB 14-5C


tomszar

Rekomendowane odpowiedzi

Budynek jednorodzinny 130m, styropian 15cm mieszkamy od 5 lat dopiero od tego roku mamy gaz, wcześniej ogrzewalismy dom drzewem i węglem, w załaczeniu zdjęcia kotłowni i tablica rozdzielaczy która jest wbudowana na klatce schodowej, mam dwa obiegi 270 metrów podłogówki i grzejniki w pokojach. I tutaj jest problem instalator Junkersa mówi że nie można zainstalować sprzęgła bo z kotłowni do rozdzielaczy jest jedno zasilenie, jak prawidłowo zainstalować ten piec, z góry wszystkim dziękuję za pomoc

tmp-cam-90125202.jpg

tmp-cam-702124434.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kotła gazowego ta inst jest totalnie skopana. 

Nie podajesz czy ten stary kocioł zostaje?

Aby było dobrze to do wymiany rozdzielacz podłogówki , nowy pion do podłogówki oraz bojler - nie wiem czy automatyka kotła na gaz obsłuży mieszacz, ogólnie duużo pracy.

Ponadto nie rozumiem - piszesz że  masz 270m podłogówki w dwóch obiegach a ja widzę 4 obiegi - wyjaśnij to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego tak łatwo nie wykonasz - aby oba kotły razem pracowały to trzeba albo stary kocioł w układzie zamkniętym - wątpię aby wytrzymał albo dać do kotła starego wymiennik i inst spiąć z nowym kotłem za wymiennikiem.

Drugą sprawą jest automatyka układu, która obecnie jest tylko ręczna - a powinna być sterowana temp zewnętrzną.

Były kiedyś takie układy współpracy 2 kotłow na forum - poszukaj , może coś znajdziesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odp. pozostaje mi tylko piec gazowy tylko podpowiedzcie jak stary układ przerobić, sambor coś pisałeś " Aby było dobrze to do wymiany rozdzielacz podłogówki , nowy pion do podłogówki", wspomne że rozdzielacz mam pod klatką schodową, instalator mówi że sprzegła nie da rady podpiąć, jak to wszytko zrobić aby dobrze działało? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starszych materiałach projektowych Junkersa kocioł ZSB 14-3 bez problemu był podpinany pod sprzęgło i automatykę 2 obiegów grzejnych \

Nie wiem jak dokładnie wygląda sprawa z tym nowszym 14-5C z tego tematu - tu trzeba spytać w dziale pomocy technicznej.

Podejrzewam że tak samo, ale wtedy to trzeba kompletnie rozgrzebać instalację.

Podepnij nowy kocioł pod starą instalację i zobaczysz jak to działa, pewnie będzie działać, tylko będzie dość dużo gazu szło - o jakieś 30-50% więcej niż przy prawidłowo dobranych grzejnikach i instalacji wykonanej wg schematu firmowego.

Na ten moment sprzęgło ci nie potrzebne

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największym problemem autora tematu jest brak dodatkowej pary rur(powrót/ zasilanie) które powinny doprowadzać czynnik grzewczy do rozdzielacza podłogówki(do tej skrzynki na zdj.w pierwszym poście)Obawiam się że w wykończonym domu nie będzie możliwości aby je tam doprowadzić.Z tego powodu instalator Junkersa stwierdził że nie ma możliwości zamontowania sprzęgła hydraulicznego.Co do schematu to raczej jak w załączniku.Przedstawione pomoce Junkersa nie są już aktualne.

Junkers.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki śliczne za podpowiedzi, po przemyśleniach podepnę piec na ten sezon bez przeróbek zobaczę jak to będzie chodzić i ile pójdzie gazu, mam jeszcze pytanie , gdy był instalator junkersa strzelił kwotę 8500zł za podpięcie Junkersa Cerapur smart ZSB 14-5C plus regulator pogodowy cw400 bez przeróbek pod sprzęgło itd. nie wyliczył ile poszczególne elementy będą kosztować to mi się nie spodobało, następnie był instalator Buderusa, który zaproponował mi piec buderusa logamax plus GB072(K)V2 14KW plus regulator pogodowy za 5700zł itd, każdy element mi powiedział ile bedzie kosztował w sumie mi wyliczył 7500-8000zł, co myślicie o tych piecach, który wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech człowieku zaczynasz gonić w piętkę - rozpisz sobie zalety jednego i drugiego ( buderus tak naprawdę ma 13kW- sprawdź na jego stronie).

Ponadto trzeba patrzyć jak się te kotły wpasują w to co masz lub chcesz mieć po przeróbkach.

Ponadto kocioł gazowy dobiera się tak aby praca na grzaniu CW nie przekraczała 20-30 minut.

Po prostu w tedy kocioł nie grzeje domu i dom stygnie, aby zminimalizować tą przerwę moc kotła gazowego jest dobierana do pojemności zbiornika CW.

 

Jak nie chcesz nic przerabiać to bierz jak najtańszy, byle był serwis w okolicy - do tego polski Termet nie jest zły.
Co z kominem do tego kotła?

Jaką masz pojemność swojego bojlera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy zezwalają na wyrzut spalin przez ścianę dla kotłów o mocy do 21kW Niby planowana 14ka się mieści ale trzeba mieć ten fakt na uwadze gdyby była zmiana decyzji na większy kocioł z uwagi na ewentualnie sporej wielkości zasobnik

I masz do wymiany obecny zasobnik(dwupłaszczowy) chyba że on zostanie dla kotła na paliwo stałe 

a do kotła gazowego musi być z wężownicą na co zresztą kol.Sambor zwracał uwagę.

Chcąc aby był jeden zasobnik dla obu kotłów przy założeniu że kocioł na paliwo stałe w obiegu otwartym musi być zasobnik z dwiema wężownicami jak to zresztą widać na załączonym w jednym z powyższych postów obrazku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomszar napisał:

Och Sambor co ja z tobą mam najlepiej bym się z tobą na piwie spotkał i byś mi doradził,

Nigdy w życiu- ! piwa to bym się nie napił, za to od gadania i myślenia bolałaby mnie głowa .

To co ci podałem musi ci wystarczyć - albo zostawiasz inst i wtedy wystarczy najtańszy kocioł albo zmieniasz instalację i wtedy kocioł musi być taki aby pociągnął automatykę 2 obiegów grzewczych.

Ponadto nie podałeś jak masz dobrane grzejniki?

czy wystarczy im temp zasilania poniżej temp kondensacji - czyli poniżej 55C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent grzejników nic nie powie o ich temp pracy - jak je dobierałeś do wielkości pomieszczenia?

Przykładowo grzejnik 22 ( 2 płyty grzejne)  prod Kermi przy parametrach zasilania 70/55C i temp w pom 20C ma moc 1338W/1 m, ale już ten sam grzejnik dla temp zasilania 55/45C ma moc 858W/1m czyli tylko 2/3 poprzedniej mocy i często po zmianie kotła z weglowego na gaz i temp zasilania poniżej 55C  grzejniki są za małe w stosunku do założeń projektu.

To trzeba też sprawdzić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomierz je, weź katalog buderusa z grzejnikami i będzie moc każdego z grzejników jak masz wynik z CW to masz tam moc jednostkową na m2 i to trzeba porównać z tym co masz i co będziesz miał po obniżeniu temperatury zasilania

Łatwo, prosto i przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suma mocy grzejników dla temp zasilania 70C wychodzi ci 7,6kW wg katalogowych danych, wg CW jest 7,4kW

Dla temp zasilania 55C będzie to za mało o ok  1/3 - 4860W czyli kocioł pracując na temp kondensacji nie ogrzeje domu przy temp poniżej -8C.

Wtedy trzeba będzie podnieść temp wody i puszczać ostro w licznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.