Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o pomoc - instalacja pieca Junkers Cdrapur Smart ZSB 14-5C


tomszar

Rekomendowane odpowiedzi

Co tu jaśniej - masz po prostu gza małe grzejniki aby grzać całą zimę kotłem kondensacyjnym z temp wody do 55C - wtedy  są oszczędności na grzaniu.

Jak będziesz grzał tymi grzejnikami co masz obecnie  trzeba będzie podnieść temp wody w instalacji ponad 55C a to zwiększa dość mocno zużycie gazu.

Czyli tak i tak trzeba zapłacić - albo  za większe o 1/3 grzejniki albo za zużyty w większej ilości gaz  i co tu więcej rozumieć.

Dziwię się dlaczego od razu nie zrobiłeś instalacji pod kocioł gazowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się od razu złościsz piszesz cytuję" Dla temp zasilania 55C będzie to za mało o ok  1/3 - 4860W czyli kocioł pracując na temp kondensacji nie ogrzeje domu przy temp poniżej -8C." I skąd mam wiedzieć jak tą wartość obliczyłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o tym 2 lub 3x 

Ściągnij katalog z danymi grzejników i sobie sam odczytaj

Poniżej masz jak to odczytać - przykładowy grzejnik 500x600 , 2 płyty czyli 22 - na czerwono zakreśliłem moce znamionowe dla 3 temp zasilania 90, 70 i 55C

I jaka tu filozofia?590609538_buderusgrzejniki.thumb.png.e037e32a694b8738ff80c607016c62fb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj znalazłem czas i na spokojnie policzyłem rozmiary grzejników i wyszło mi dla zasilania 55C  moc cieplna grzejników 5953W (poprzednio sambor nie uwzględniłem dwóch podwojnych grzejników) dodatkowo mam drabinki łazienkowe ich moc razem 841W czyli razem 6794W oraz ta podłogówka. Teraz moc wygląda trochę lepiej jak byś to sambor ocenił na podstawie obliczeń cieplawłaściwego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może tak jak ja zrobiłem?

stary kocioł zostaje jak jest (instalacja otwarta) a gazowy dać na krótkim obiegu do wymiennika płytowego w układzie zamkniętym to znacznie ułatwia całą instalację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest droższe w utrzymaniu ( sprawność wymiennika ) chyba że masz gaz tańszy za kWh od wungla. 2 kocioł gazowy możesz prowadzić na niższych temperaturach. Ale ja się nie znam. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam

Po ponad roku się odzywam chciałbym się podzielić inf. co w tym temacie zrobiłem, dziękuję SAMBOR-owi za podpowiedzi i cierpliwość – szacun za wiedzę itd. Teraz dane:

Zdecydowałem się na Buderusa GB072 14kw, został zainstalowany 2 sierpnia 2018 roku do obecnej instalacji bez żadnych przeróbek. Piec został uruchomiony 27 września 2018 roku. Ustawienie pieca: temperatura ustawiona na 20,5 C w dzień, noc 18,5 C, uruchomianie pieca w godzinach 4:00-8:00 i 14-21, przy takich ustawieniach rzeczywista temperatura domowa dzienna to 20,8-21,3 C. Zużycie gazu od uruchomienia czyli 27.09.2018 do 30.07.2019 roku wyniosło 1032KW, zapłaciłem 2046 zł. W tym okresie podgrzewałem wodę przez cztery miesiące, dzienne zużycie gazu na wodę to 0,8 KW. Piec testowałem i z moich obserwacji dziennie zużycie gazu w temperaturze zewnętrznej w dzień 0 C, noc -5 C zużywa 6,5KW, max zużycie to 8,6KW – tem. dzienna -5 C, noc -13 C (w tym oczywiście ciepła woda). Dla przykładu podam zużycie gazu wczoraj czyli 4 grudnia 2019 r. to 6,6KW – temperatura w dzień 0 c w noc -7 C.  W takiej sytuacji jak tu przedstawiłem odnośnie mojej instalacji to nie ma sęsu przerabiać jej, koszty przeróbki zbyt duże co do oszczędności  – jeszcze raz dzięki za podpowiedzi dla SAMBOR-a.

 

Ps. Może jednak się zdecydujesz na to piwko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.