Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Kotła.


erson

Rekomendowane odpowiedzi

w tym momencie nie ma jeszcze tego pieca firmy defro. Nie znam jego modelu ani parametrów. Najwcześniej to mogę go mieć za miesiąc lub dłużej.  Być może też będę musiał z wujkiem się dogadać odpłatnie za taki piec( bo spece go pewnie poinformują ze jest nadal kupę kasy wart).

Najważniejsze to ze wszytko rozkłada się w czasie i może rożnie być. Później innego pieca już nie kupie po nie będzie w sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadaj  dobrze z wujciem i bedzie dobrze. Sezon zaczynasz w październiku, jeszcze kupa czasu. 

Jak nie ten defro to Setlans Air to dobry wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

No i postanowiliśmy za Ciebie . Jedna , jedyna bardzo ważna rzecz : Zadzwoń do wuja i popytaj jaki to konkretnie model. Jeśli jakiś górno-dolny to żeby Cię pokroili i dali ten kocioł za friko z dowozem  -- NIE BIERZ, BO TO SYFOZA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, HarryH napisał:

Moim zdaniem to nawet potanieją, bo teraz sprzedawcy strzygą frajerów nie potrafiących zrozumieć rozporządzenia

Tak tak,potanieją jakieś podgrzewacze cwu produkcji garażowej a inne znane firmy już nie produkują kotłów oraz nikt ich nie będzie sprzedawał.

Trochę przesadziłeś z komentarzem bo jak widzisz sam nie jesteś rozeznany w temacie,więc i komentarz zbędny-zadzwoń/napisz do przedatawicieli firm defro,setlans itd a się zdziwisz.

Sam jakieś 2mc temu zamawiałem kocioł,więc wiem jakie problemy były ze względu na dostępność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, hamis napisał:

Też stawiał bym na setlansa albo coś podobnego. Mpm jest drogi, niedopracowany i strasznie problematyczny oraz wrażliwy na paliwo

Hamis, przesadzasz już niejednokrotnie Ci pisałem wczym jest u Ciebie problem i nie jest to kocioł. Może rozwiń swoją myśl i napisz, co jest tak niedopracowane i problematyczne? O Cenie nie dyskututuje, choc na tą chwile, jest to najtańszy kocioł w 5 klasie w Pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

Tak tak,potanieją jakieś podgrzewacze cwu produkcji garażowej a inne znane firmy już nie produkują kotłów oraz nikt ich nie będzie sprzedawał.

Pereko produkuje dokładnie taki kocioł, jaki miałem kilkanaście lat temu, jako kocioł na biomasę. Produkcja garażowa? Zobaczymy za kilkanaście tygodni.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, HarryH napisał:

Pereko produkuje dokładnie taki kocioł, jaki miałem kilkanaście lat temu, jako kocioł na biomasę

Nie tylko pereko bo i również defro oraz setlans,ale biomasa to nie węgiel i producent kotłów defro informuje o tym,że w tym kotle należy jedynie palić biomasą a to,że ktoś będzie palić węglem to no właśnie,co?

Być może straci gwarancję bo nie palił odpowiednim paliwem.

Do diesla też można lać olej rzepakowy,dalej pisać nie muszę... :)

I oczywiście HarryH wiedział już rok temu,że będą kotły na biomase,które dziś zastępują zwykłe śmieciuchy.

Tak z ciekawości-daj link do defro optima komfort 8kW "biomasa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Defro zrobiło dolniaka, więc po co miałoby sprzedawać górniaki za pół ceny? 

Porównanie do diesla chybione. Tu raczej użyłbym porównania, że oto zalejemy diesla znów dieslem (bez udziału biokomponentów, jak wymaga dyrektywa) - co sie stanie? 

Tak jak pisałem - zaczekajmy chwilkę, rozporządzenie wchodzi za tydzień :-)

Oczywiście osobiście nie jestem fanem starych kotłów, jednak znajomość psychologii napawa mnie tu daleko idącym sceptycyzmem. Przecież ludzie do dzisiaj potrafią dać 4 pln za tradycyjną żarówkę, choć tyle kosztują już diodowe. A rozporządzenie mówi o wprowadzaniu do obrotu, nie reguluje więc rynku wtórnego. Analogicznie nie można wprowadzać do obrotu samochodu Euro 5 i poniżej, a jednak bez problemu można je nabyć i zarejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, HarryH napisał:

Porównanie do diesla chybione

Według Ciebie.

Pamiętaj,że i na oleju roślinnym pojedziesz,ale jakie będą tego konsekwencje podczas np kontroli?

Rozumiesz chyba co chcę przekazać?

Producent Ci sprzeda kocioł,ale w razie kontroli (których chyba nie ma) oraz w razie awarii (prawdopodobne) powie,że źle użytkowałeś kocioł i co wtedy? Przecież w instrukcji wyraźnie jest napisane jakie paliwo należy stosować.

Z resztą porównujcie nadal żarówki (5zł) do kotła (2500zł)-a co tam,to też przecież jest tak łatwo wymienić w razie potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze mam takie jedno pytanie odnośnie kotła, bo raczej zdecyduje się na zakup nowego, a ten od wujka będę miał w rezerwie(jeśli mi się go uda załatwić)

Defro optima Konford 15kw(obecnie nie znam ceny w sklepie) oferuje według parametrów to samo co setlan bio air 18kw(2900 z dostawą).

Czy rzeczywiście można to tak porównać?. czy tez są to reklamowe triki?. Czy jest sens dopłacić 200-400 zł do defro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Setlans to chyba mały producent. Defro to raczej monpolista.

A czem Defro 15kw a Setlans 18kw? Nie ma Setlans 15kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie 15 kw Setlans i tak by wystarczył. Jaką komorę zasypowa ma 15 kw? Ile spalasz wegla w sezonie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że 15 kw ma komorę zasypową 37 litrów to jest około 27 kg węgla a 18 kw 51 litrów czyli około 37 kg węgla. 

Jak spalisz w najmroźniejszy dzień zimy wiecej jak 27 kg węgla na dobę to bierz 19 kw. 

Według mnie 15 kw wystarczy, 18 kw bedzie przewymiarowany. Ale to Twój wybór. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym węglem to podałem tak orientacyjnie, zawsze coś zostaje, ciężko powiedzieć ile. W tym roku przypilnuje chociaż godzinnego/dobowego zużycia.

Dla tego też przytoczyłem piec defro który ma 15kw według producenta a tak po parametrach odpowiada 18kw setlant

Być może 15kw defro dało by radę, zimy ostatni bardziej na plusie niż minusie. Tylko czy jest sens dokładać do defro te kilka stów. Czy też brać setlant 18kw. Oglądałem dziś SAS i jakość wykonania, zacieki po malowaniu do mnie nie przemawiają. Choć sas 15kw większy od setlant tak na moje ok. Nie wiem czy czasem setland nie jest przeszacowany przez producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przecież Setlans Air 15 kw. Spokojnie wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny?

Dla kotła górnego spalania moc powinna być ciut większa a te 15kW na nieocieplone 200m2 może okazać się za małe.

@erson

Wypełnij ankiete na ciepłowłaściwe.pl i daj tutaj wynik oraz napisz jakiej mocy był Twój stary kocioł,jak się w nim paliło itd.

Teraz jest trend na stawianie kotła o zbyt małej mocy a to chyba jest gorsze rozwiązanie niż kocioł lekko przewymiarowany bo w nim zawsze możesz włożyć szamotówkę a w za małym kotle nic nie zrobisz.

Sam o tym poczytaj bo sporo jest tematów o kotle defro i sam zobaczysz jakie kotły na jaki metraż ludzie stawiają- bardzo upraszczając 10m2=1kW kotła

Bojler również jest podłączony?

Palisz cyklicznie czy na okrągło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 m2/1kW kotła to reguła z lat 60 :-) Niby skąd teoria o jakiś ciut większych mocach???  Jeżeli kolega pali 3 t i jest mu ciepło, to kocioł powinien byc między 10 a 12 kW i basta, większy to wywalanie pieniedzy w błoto na zbędny opał i walka ze smoła w kotle i kominie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@HarryH

A skąd wiesz z jakich lat jest dom?

Informacji nie ma żadnych,ale dawanie 10kW na nieocieplony dom to głupota-wychodzi jakieś 50w/m2,więc albo dom był kilka lat temu budowany albo jest ocieplony...

Biorąc pod uwagę jedynie zużycia węgla tyle można przyjąć.

Tyle to kolega stasiu dał na 80m2 i jest zadowolony :)

Póki nie zna się parametrów domu to uważam,że zbędna jest dyskusja na ten temat.

1 godzinę temu, HarryH napisał:

Niby skąd teoria o jakiś ciut większych mocach???

Od bardziej doświadczonych użytkowników,od znawców tematu.

Pamiętaj,że mowa o kotle górnego spalania-tutaj lekkie przewymiarowanie nawet jest wskazane,ale to chyba wiesz czemu a jak nie to znajdziesz odpowiedź na tym forum i zaznaczam,że chodzi mi wyłącznie o kocioł gs:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby czemu ma być przewymiarowany? Chętnie się dowiem. Bo na stałopalność to wbrew poglądom z lat 60 jednak słabo wpływa...

A z 3 ton wychodzi średnia moc poniżej 4kW, więc... ? 

Zapomniałeś dodać też, że liczy się 1 żeberko grzejnika na m2, skoro nadal tkwimy w latach 60. Tyle tylko, że przez pół wieku pokończył się tani lub wręcz deputatowy węgiel i warto się trochę wysilić z obliczeniami, by z 3 ton nie zrobiły się 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to zabawne bo raz piszesz.

4 godziny temu, radik81 napisał:

Masz przecież Setlans Air 15 kw. Spokojnie wystarczy

A później.

11 godzin temu, radik81 napisał:

Jak spalisz w najmroźniejszy dzień zimy wiecej jak 27 kg węgla na dobę to bierz 19 kw. 

Raz piszesz,że spokojnie 15kW wystarczy a raz,że 19kW tylko ze względu na ilość spalonego węgla na dobę-to jest dopiero dziwne podejście.

Rozumiem lekko przewymiarować kocioł,ale po co ten zapas 26%...

W najmroźniejszy dzień zimy trzeba liczyć się z rozpalaniem 2 razy dziennie lub z zakupem bufora...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HarryH napisał:

Chętnie się dowiem

Na forum znajdziesz.

3 minuty temu, HarryH napisał:

A z 3 ton wychodzi średnia moc poniżej 4kW, więc

Jakie znaczenie ma średnia moc w tym momencie?

Kotła nie dobieramy do średniej,lecz do maksymalnej mocy,która według Ciebie wynosi poniżej 10kW na 200m2.

Pamiętaj jeszcze o 3m3 drewna~1t węgla w zależności od rodzaju i suchości drewna.

6 minut temu, HarryH napisał:

 Zapomniałeś dodać też, że liczy się 1 żeberko grzejnika na m2, skoro nadal tkwimy w latach 60.

Widzę,że jesteś znawcą w każdym temacie...,że też macie tak odwagę proponować kotły bez wiedzy o budynku-wniosek jeden,nie jesteście fachowcami a swoimi poglądami więcej szkodzicie niż pomagacie.

 

8 minut temu, HarryH napisał:

Tyle tylko, że przez pół wieku pokończył się tani lub wręcz deputatowy węgiel i warto się trochę wysilić z obliczeniami, by z 3 ton nie zrobiły się 4.

Wysil się,tylko na jakiej podstawie jak nawet nie znasz kaloryczności węgla oraz drewna nie pisząc już o parametrach budynku.

Kolejny ekspert teoretyk.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.