Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zimny Powrót Co Proszę O Pomoc Speców


sylwia801

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam wykonaną instalację c.o. zasilaną kotłem gazowym Junkers oraz kominkiem wodnym. W domu jest instalacja ogrzewania podłogowego oraz grzejniki, całość połączona sprzęgłęm hydraulicznym. Instalacja miedziana do rozdzielaczy dalej PEX, parter, poddasze.

Problem jest następujący: grzejniki (Purmo) są ciepłe w górnej część a w dolnej są zimne na całej długości. Powrót co do kotłowni wraca zimny. Poza tym nie grzeje podłogówka z rtl w łazience na piętrze. Instalacja jest odpowietrzona, grzejniki były kryzowane.

Proszę o pomoc i poradę, co może być przyczyną zaistniałej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzieje się tak od początku wykonania instalacji. Fachowcy odpowietrzali, kryzowali, efekt jest taki jak był, tzn grzejniki są ciepłe na górze, zimne na dole. W pomieszczeniach nie jest do końca ciepło. Ostatnio serwisant grzejników stwierdził, że prawdopodobnie powrót jest przytkany, ale instalacja była płukana. Czytałam poradę jednego z forumowiczów o przykręceniu o 360 st. zaworka powrotnego przyłaczeniowego przy kazdym grzejniku, ale u mnie są one inne - na płaski śrubokręt: w pione ozn. otwarte, przekręcenie o 90 st tzn w poziom ozn. zamknięte. Zatem problem pozostaje nierozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uruchom to centralne pootwieraj wszykie głowice na grzejnikach na 5 lub max ,zakrec cała podłogówke i patrz co sie dzieje ,jesli bedzie tak samo sie działo to wez zakrecaj co 5min jeden grzejnik na zero jednoczesnie patrzac jak grzeją inne

i daj info czy grzejesz czy kociołek gazowy czy weglowy i jak jest pompa znaczy jakie ma parametry 25/40.......?

jaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem zostało zamontowane sprzęgło hydrauliczne (WOMIX rozdzielacz co oraz zwrotnica hydrauliczna) ponieważ podłogówka ściągała większość wody (kotłownia jest na piętrze, a podłogówka na parterze). Jednak mimo zastosowania sprzęgła efekt jest taki sam nawet jak się zakręci podłogówkę. Pompa na podłogowe jest 25-40, natomiast na co 25-60 obie Grundfoss, pracują na 3 biegu. Fachowiec od grzejników Purmo załączył piec gazowy i zakręcił grzejniki, pozostawiając jedynie 3 grzejniki otwarte na max, grzejniki były gorące, ale powrót do kotła nie wracał do końca ciepły. Spróbuję tej opcji z zakręcaniem co 5 min na zero jednego grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos mnie sie wydajezemasz instalacje z tych bardzo tanich gdzie rurka 15 podłacza sie przynajmniej 3 grzejniki i tez stad moze wynikac problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie instalacja jest wykonana tak, że każdy grzejnik jest zasilany oddzielną rurką PEX od rozdzielacza, tyle ile mam grzejników, tyle jest sekcji w rozdzielaczu. Nie ma żadnych połączeń grzejników z jednej rurki na kolankach itp. Musi być to zatem inny powód dlaczego grzejniki są od dołu do połowy zimne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do rozdzialacza jak rura dochodzi?

i daj foto rozdzialacza czy przypadkiem nie ma tam jakiegos udziwnienia i jak wyglada kryzowanie na grzajnikach pod głowicami?

najlepiej daj foto tez z natawami na tychzaworach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozdzielaczy dochodzi rura miedziana o śr. 28. Na piętrze jest 9 grzejników + podł. rtl w łazience, na parterze jest 9 grzejników. Kotłownia zlokalizowana na piętrze. Rury 28 biegną od pieca w kotłowni na trójniku w prawo jest podejście do rozdzielacza w kotłowni a prosto i na dół są poprowadzone rury do rozdzielacza na parterze. Od rodzielacza każdy grzjenik zasilany jest rurą pex 16 Purmo.

Grzejniki pokryzowane są tak, że te większe i oddalone od rozdzielacza na 6, te mniejsze i blisko rozdzielacza na 4.

Powrót wraca zimny do rozdizelaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mnie sie wydaje ze pozostaje sprawa pomy albo na wyzszy bieg albo wieksza bo opory są spore na tej instalacji ale nie rozumiem tego sprzegła wiec daj foto tej całej technologi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Została zainstalowana rozdzielnica hydrauliczna WOMIX oraz sprzędło hydrauliczne, bo podłogówka ściagała wodę (po odłaczeniu podłogówki, grzejniki grzały równiemiernie). Jednak po zainstalowaniu tego sprzęgła systuacja jest taka sama, że grzejnik są zimne u dołu a gorace u góry na całej długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest sprzęgło hydrauliczne to wymagana jest pompa w obiegu kocioł - sprzęgło inaczej układ nie będzie działał prawidłowo. Ponadto jeśli podłogówka blokuje c.o. to trzeba zamontować zawór regulacyjny i ograniczyć przepływ przez ten układ. Jet tu taka sama zależność jak przy kryzowaniu grzejników. Flaszka jest tu zbędna. Wymagana jest regulacja instalacji (ograniczenie przepływu przez podłogówkę). Coś tam zostało nie do końca poprawnie rozwiązane jeśli chodzi o przepływy. Woda płynie tam gdzie ma łatwiej. A tu ma łatwiej przez podłogówkę. Załączone zdjęcie niewiele daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

powracam z tematem, gdyż pojawiły się nowe fakty. Pompy są jedna tłoczy do sprzęgła, druga 25-60 tłoczy za sprzęgłęm zasilanie instalacji c.o.

 

Otóż okazało się, że powodem tego, że powrót jest zimny jest fakt, że nie ma w nim przepływu, czy też jest z jakiś przyczyn utrudniony. I tu moje pytanie jakie to mogą być tego przyczyny?

Przepłukiwaliśmy wodą z węża powrót pod ciśnieniem w odwrotnym kierunku i stwierdziliśmy, że woda nie leci płynnie, tylko jakby tak pluje. Rury miedziane 28.

Układ instalacji jest następujący:

kotłownia na piętrze, za sprzęgłęm zejście rur po ścianie na podłogę, w podłodze ok. 1 m w lewo i później znajduje się trójnik i prawo ok. 1m rura idzie do rozdzielacza na piętrze, ok 0,5 do przodu druga rura idzie i zakręca i schodzi na parter pionem na ścianie, następnie w podłodze ok. 1m do rozdzielacza. Zasilenie i powrót przebiegają obok siebie.

Proszę o opinie, co może być przyczyną, tego, że powrót nie wraca. Przychodzą do głowy pomysły, że rura jest zagięta, źle podłączono na trójniku, coś przytkało rury, lub utworzył się korek powietrzny na jakimś zakręcie czy kolankach???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy rozdzielaczu jest odpowietrznik lub jest możliwość samoistnego odpowietrzenia się instalacji? Bo wygląda to na duży korek powietrzny.

na rozdzielaczach znajdują się odpowietrzniki ręczne zarówno na belce zasilającej jak i powrotnej, ponadto odpowietrzone wszystkie grzejniki Purmo, jest też odpowietrznik ręczny na sprzęgłe.

Całość odpowietrzona, a efektu grzania nie ma. Ciepło jest tłoczone do grzejników (gorąca góra grzejników) dół grzejnik zimny i ciepło nie wraca (dolny zawór powrotny podłaczeniowy do grzejnik zimny), belki powrotów na rozdzielaczu również zimne. Po tym spuszczeniu wody i płukaniu i ponownym napełnieniu jest jeszcze gorzej niż było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się zdarzyć , że trzeba będzie zrobić nowy powrót powrót. nie wiadomo co tam siedzi. Można by jeszcze spróbować wypłukać jakim środkiem rozpuszczającym np. do udrażniania kanalizacji ale tylko powrót (od rozdzielacza do grzejnika). Może to jakiś kawałek z materiału albo złośliwość montującego. Po za tym tylko wymiana tego odcinka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, żenie jest to złośliwość instalatora, gdyż on ponosi za to odpowiedzialność. Instalator nie wie co to jest padają przypuszczenia takie jak wcześniej opisano. Czy na skutek jakiegoś błedu w sztuce mógł się stworzyć tzw. babel czy też syfon powietrzny, czy rury miedź 28 mogły się czymś przytkać lub zostać zagięte?

Rury zasilające są poprowadzone równolegle tak samo i wydaje się być wszystko prawidłowo.

Jakie jeszcze inne sposoby można wykorzystać aby to udrożnić bez zmiany instalacji rur powrotu (kucie ścian i posadzki).?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Jestem tutaj nowy. Mam podobny problem. Niedawno wymieniono mi kocioł gdyż poprzedni się rozsypał. Przy poprzednim kotle wszytko było w porządku pompa CO była na wyjściu z pieca. Na nowym kotle pompa CO jest na powrocie i jest problem że rury są zimne, grzejniki w dolnej części również. Co może być tego powodem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.