Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.o. C.u.w - Schemat


boru

Rekomendowane odpowiedzi

niestety nie rozumiem do konca tego rozwiazania.

 

Przeciez mam zamontowane naczynie przeponowe to jeszcze do tego potrzebuje zbiornik przeponowy?

 

mam tez zamontowany zawor bezpieczenstwa na piecu. Na stronie producenta kotlow defro jest taka informacja: "Utrzymuj ciśnienie robocze instalacji c.o. w optymalnym zakresie pracy - w większości przypadków zawiera się ono między 1 a 2 bar. Jak przekroczy 3 bar, a często już przy 2,5 bar, zawór bezpieczeństwa się otwiera!"

 

Czy oprocz tego mam zamontowac jeszcze dwa zawory? po 1.5bara? przeciez jak cisnienie jest ustawione na 1.8 bara to ten zawor wogole nie bedzie trzymal. A moze chodzi o to ze cisnienie mam za wysokie w instalacji? czyli zmniejszyc? do jakiego?

 

i gdzie wwstawic te dodatkowe zawory?

 

ja naprawde nie rozumiem tego wszystkiego i probuje sie od was dowiedziec. nie zamierzam sie tu wymadrzac ale tez nie chce przerabiac calej instalacji bo z wielu zrodel wiem ze uklad zamkniety jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze pytanie

 

jak sprawdzic czy zawor bezpieczenstwa dziala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie rozumiem do konca tego rozwiazania.

 

Przeciez mam zamontowane naczynie przeponowe to jeszcze do tego potrzebuje zbiornik przeponowy?

 

mam tez zamontowany zawor bezpieczenstwa na piecu. Na stronie producenta kotlow defro jest taka informacja: "Utrzymuj ciśnienie robocze instalacji c.o. w optymalnym zakresie pracy - w większości przypadków zawiera się ono między 1 a 2 bar. Jak przekroczy 3 bar, a często już przy 2,5 bar, zawór bezpieczeństwa się otwiera!"

 

Czy oprocz tego mam zamontowac jeszcze dwa zawory? po 1.5bara? przeciez jak cisnienie jest ustawione na 1.8 bara to ten zawor wogole nie bedzie trzymal. A moze chodzi o to ze cisnienie mam za wysokie w instalacji? czyli zmniejszyc? do jakiego?

 

i gdzie wwstawic te dodatkowe zawory?

 

ja naprawde nie rozumiem tego wszystkiego i probuje sie od was dowiedziec. nie zamierzam sie tu wymadrzac ale tez nie chce przerabiac calej instalacji bo z wielu zrodel wiem ze uklad zamkniety jest ok.

 

 

 

Oczywiście instalacje masz niezgodną z prawem, bo polskie prawo zabrania układu zamkniętego w kotłach na paliwo stałe.

Tyle regułka a według mnie jest ok ja mam bardzo podobną .

 

Wydaje mi się ,że popełniłeś błąd w pierwszym poście , trzeba było dopisać że mieszkasz w np. w Niemczech to było by już po temacie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety nie rozumiem do konca tego rozwiazania.

 

Przeciez mam zamontowane naczynie przeponowe to jeszcze do tego potrzebuje zbiornik przeponowy?

 

mam tez zamontowany zawor bezpieczenstwa na piecu. Na stronie producenta kotlow defro jest taka informacja: "Utrzymuj ciśnienie robocze instalacji c.o. w optymalnym zakresie pracy - w większości przypadków zawiera się ono między 1 a 2 bar. Jak przekroczy 3 bar, a często już przy 2,5 bar, zawór bezpieczeństwa się otwiera!"

 

Czy oprocz tego mam zamontowac jeszcze dwa zawory? po 1.5bara? przeciez jak cisnienie jest ustawione na 1.8 bara to ten zawor wogole nie bedzie trzymal. A moze chodzi o to ze cisnienie mam za wysokie w instalacji? czyli zmniejszyc? do jakiego?

 

i gdzie wwstawic te dodatkowe zawory?

 

ja naprawde nie rozumiem tego wszystkiego i probuje sie od was dowiedziec. nie zamierzam sie tu wymadrzac ale tez nie chce przerabiac calej instalacji bo z wielu zrodel wiem ze uklad zamkniety jest ok.

 

nie całej tylko zwieksz naczynie przeponowe a to wywal i zamontój zawory na 1,5 bar a nie na wieksze jak masz teraz i to wszytko poł godizny roboty i około 300zł inwestycji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ,że popełniłeś błąd w pierwszym poście , trzeba było dopisać że mieszkasz w np. w Niemczech to było by już po temacie.

Pozdrawiam.

 

a nie napisalem? ... rzeczywiscie.... w sumie nie wiedzialem ze ma to znaczenie bo u nas w Niemczech to nikomu do glowy nie przychodzi ze gdzies sa zakazane takie instalacje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie całej tylko zwieksz naczynie przeponowe a to wywal i zamontój zawory na 1,5 bar a nie na wieksze jak masz teraz i to wszytko poł godizny roboty i około 300zł inwestycji

 

apropo zaworow:

1. prosze wytlumacz mi jeszcze dlaczego 1.5 bara skoro tak jak pisalem podczas pracy c.o. mam cisnienie 1.8bara

2. jeden zawor mam na piecu a gdzie wstawic drugi? wydaje mi sie za na zasilaniu przed zaworem 4D bedzie dobrze.. mam racje?

 

tylko co z tym moim cisnieniem 1.8bar czy hydraulik za duz wody wlal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dołożyć 2 naczynie niż usuwać istniejące. Zawsze w razie awarii wentyla lub przepony w jednym pracuje jeszcze drugie.

tak chyba zrbie.. wydaje mi sie to logiczne. jaka pojemnosc calkowita powinna byc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie rozumiem dlaczego ciśnienie powyżej 1,8 bara czy tym bardziej pow. 1,5 bara ma być niebezpieczne, każdy nawet najgorszy kocioł wykonany jest z blachy o grubości przynajmniej 4mm i co 1,5 bara czy 2 bary miały by rozerwać blachę 4mm?!

Dla porównania u minie w piwnicy stoi hydrofor na którym normalne ciśnienie pracy nie spada poniżej 4bar i jest wykonany z blachy 2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ogół kotły na paliwo stałe sa robione na cisnie pracy 1,5bar i cisnienie próby 3-4 bar

a zanim zadasz nastepne pytanie to sie zastanów ,to ze dzis wytrzyma nie znaczy ze wytrzyma za tydzien rok czy piec chyba ze masz na tabliczce nabite inne cisnienie pracy

a cisnienie w takim układzie nie powinno przekraczac przytem 85-90st 1,3 bar i to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę tak. Ciśnienie pracy kotła na paliwo stałe waha się do 1,5- 2 bar. Najlepiej utrzymywać ciśnienie na poziomie 1 bar. W naczyniu wzbiorczym, jeśli się przy nim upierasz, winno być powinno być P inst. - 0,2 bar ustalone bez ciśnienia instalacji(P inst. =0 bar). Jeśli ciśnienie będzie prawidłowo ustawione różnice w ciśnieniu w zależności od temperatury będzie niewielkie, zakładając, że wielkość naczynia jest dobrana prawidłowo. Co do incydentu , nie gniewam się. Jeśli ktoś nie chce pomocy to jej nie udzielam. Pozdrawiam. Aha !!! warto by poszukać zaworu bezpieczeństwa na 1,5 - 2 bar w zależności od ciśnienia roboczego kotła. takie zawory w swojej ofercie posiada Syr Typ 1915 i tak na 1,5 bar i 2 bar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W naczyniu wzbiorczym, jeśli się przy nim upierasz, winno być powinno być P inst. - 0,2 bar ustalone bez ciśnienia instalacji(P inst. =0 bar)

chodzilo Tobie o naczynie przeponowe? To P inst. to jest podcisnienie =-0.2bar? Jak to sprawdzic/ustalic?

 

 

 

Podsumowujac bo przyszedl czas na przerobienie tej instalacji u mnie:

 

1. mam zawor na piecu 3 bar -----> przerabiam go na 1.5bar

 

2. dodatkowo dodaje drugi zawor na 1.5 bar --------->>> powiedzcie mi prosze w ktorym miejscu w instalacji mam go wpiac

 

3. Jak obliczyc wielkosc zbiornika przeponowego?? I idac dalej czy lepiej wymienic moj 10 litrowy na wiekszy czy lepiej do tego 10 litrowego dokupic drugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale nie bradzo rozumiem jak sie poslugiwac tą tabela?

 

H we wzorze to wysokosc instalacji? czyli od dolu pieca do najwyzszego punktu w instalacji?

 

 

No i jeszcze powtarzajace sie pytanie o miejsce wpiecia dodatkowego zaworu bezpieczenstwa - gdzie najlepiej go wpiac?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość słupa wody od najniższego punktu instalacji po punkt najwyższy, lub w układach zamkniętych ciśnienie jakie będzie w instalacji. Np. założone 1 bar = ok. 10msł. Tabela też jest prosta. Obliczasz pojemność wodną instalacji lub sprawdzasz na wodomierzu ile wody wchodzi Np. 120l. Typ instalacji np. 75/55. woda w instalacji bez podgrzania ma ok. 10st. C max temp. 75 st.C. Różnica 65 st. C. W tabeli szukamy 65st. = 0,0256l/kg przyrost objętości 120x 0,0256l/kg= 3,07l. Wynika stąd , że najmniejsze naczynie powinno mieć ok. 3,5l. Ale takich małych nie ma i dobieramy ze strony producenta lub w hurtowni najbliższe naczynie w górę tj. 8l. Każdy dobór naczynia należy wykonywać w górę.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym drugim zaworem. Na instalacji dajemy jeden zawór którego ciśnienie otwarcia będzie niższe lub równe ciśnieniu roboczemu kotła (patrz dane techniczne), lub innego urządzenia które ma najniższe ciśnienie robocze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

co ja moge od siebie to sprawdz czy mozna ten układ otwozyc jesli nie to zabezpieczyc kocioł przed przegraniem ,zawory bezpieczenstwa min dwa na 1,5 bar

.....

zbiornik przeponowy 50-80l i do tego dwa zawory bezpieczenstwa pisane było wczesniej

 

z tymi dwoma zaworami to automatyk mi poradzil ... wiec teraz to juz nie wiem czy zostawic jeden zawor czy dolozyc drugi, bo z tego co mowisz to powinienem zmienic tylko ten co jest na gorze pieca wmontowany na odpowiadajacy cisnieniiu pieca. Wydaje mi sie, ze automatykowi chodzilo o dodatkowe zabezpieczenie drugim zaworem w przypadku gdyby pierwszy nie zadzialal. --->> w takim przypadku gdzie najlepiej wpiac ten drugi zawor?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można tak w kółko zabezpieczyć drugi trzecim itd. Zawór aby działał powinien być raz w miesiącu sprawdzony poprzez ręczne przekręcenie pokrętła na górze w celu sprawdzenia czy się nie przykleił. Zawory typu Syr 1915 są przystosowane do wyrzucania wody, wody z parą i pary nasyconej. Więc nie ma potrzeby dublowania zaworu. Tak jak pisałem zawory na 1,5 bara i 2 bary są dostępne i lepiej kupić niż przerabiać. Jeśli chodzi o ciśnienie pracy kotła to producent jasno określa jakie jest dopuszczalne. Chciałbym dodać że przy nadciśnieniu 1 bar na powierzchnie 1 m2 działają siły równe 10000 kg, tj. 10 ton. Najbardziej narażone na uszkodzenia są spawy, łączenia , zgrzewy. To w tych miejscach najczęściej dochodzi do uszkodzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

czyli generalnie mam do wymiany zawor na mniejszy a reszt aok

 

jezeli chodzi o naczynie to napewno mam dobre bo moja instaacja nie ma wiecej jak 50-60 litrow.

 

dziekuje za porady

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.