Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

SebaC80

Przejście z ekogroszku na pompę ciepła - czy to ma sens.

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro masz dobrze ocieplony dom i spalasz tak dużo węgla to piec jest mało sprawny ( nie myl z za dużym ) Wymiana pieca zredukuje spalanie paliwa. Wybór kotłów jest ogromny a swój stary sprzedasz na olx jeszcze za parę groszy

Karol

• Lubię to 1
  • Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mam bardzo ciepły dom. Palę ekogroszkiem dobrej jakości. Problem prawdopodobnie jest w tym że piec ma za dużą moc. Dom jest dobrze ocieplony. Teraz jak patrzę na termometr to mam 26 st. Jest gorąco. Zastanawiam się też nad wentylacją mechaniczną. Tylko to wszystko niestety są koszta. A ja chciałbym właśnie zejść z kosztami ogrzewania. Szukam więc jakiś rozwiązań. Większość swojego dotychczasowego życia spędziłem w bloku gdzie takich problemów nie było, więc tak naprawdę się tego wszystkiego uczę :-) Np teraz mam piec CO włączony na 40 st tryb letni czyli podgrzewa CWU i na jednym z kaloryferów mam wymontowany termostat ( uległ zepsuciu - dzieci :-), czekam na nowy) i kaloryfer grzeje. Więc się zastanawiam czy 40 stopniami na kaloryferze ogrzałbym dom, a nie przegrzał.

Teraz w lato powinny być pompy od CO wylaczone a grzać tylko ciepła wodę. Co to masz za piec ? Jaki sterownik ? Jakie ustawienia ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piec mam włączony na ogrzewanie wody, ale w związku z awarią termostatu na kaloryferze, musiałem go zdemontować(termostat), więc tak jakbym odkręcił na max, a wtedy ten jeden grzejnik grzał. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 24.05.2018 o 13:05, jedlica napisał:

Skoro masz dobrze ocieplony dom i spalasz tak dużo węgla to piec jest mało sprawny ( nie myl z za dużym ) Wymiana pieca zredukuje spalanie paliwa. Wybór kotłów jest ogromny a swój stary sprzedasz na olx jeszcze za parę groszy

Karol

I właśnie o to chodzi. Dlatego zastanawiałem się nad wymianą. Chciałem jakiś mało brudzący i w miarę bezobsługowy, ale póki co chyba zostanie mi być przy tym piecu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Piec mam włączony na ogrzewanie wody, ale w związku z awarią termostatu na kaloryferze, musiałem go zdemontować(termostat), więc tak jakbym odkręcił na max, a wtedy ten jeden grzejnik grzał. 

To nie tak masz coś zrobione. Sterownik w trybie lato nie włącza pompy CO

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mhosaja
      CENA ZA CAŁOŚĆ 1500ZŁ (DO NEGOCJACJI)
      W związku z modernizacją pieca, tj. przeróbką na pellet, sprzedaję to, co wymontowałem z pieca (Krzaczek SKP 3D o mocy 18kW):
      1. Palnik żeliwny retortowy Ekoenergia II o mocy modulowanej do 25kW z żeliwnym podajnikiem ślimakowym i wentylatorem. Jest to najczęściej montowany palnik Ekoenergii w piecach do użytku domowego. Infomacje nt. palnika ze strony producenta: http://ekoenergia.eu/palnik-retortowy-producent/
      Palnik kompletny, gotowy do montażu.

2. Sterownik kotła TECH ST-480 z PID. Jest to zaawansowany model umożliwiający pracę w trybie automatycznym (algorytm regulacji PID) oraz dwustanowym. Sterowanie pompą CU, CWU, podłogową, cyrkulacyjną oraz zaworem mieszającym. Możliwa regulacja pogodowa (czujnik pogodowy w zestawie) oraz pokojowa. Możliwość rozbudowy o dodatkowe moduły (dodatkowe mieszacze, moduł internetowy itp.). Sterownik kompletny i gotowy do montażu. Z całym okablowaniem, czujnikami temperatury, tablicą przyłączeniową.
      Więcej o sterowniku: https://www.techsterowniki.pl/p/st-480-zpid

3. Stalowy zasobnik na paliwo na ok 150kg ekogroszku kompatybilny z oferowanym podajnikiem.

Kotła używałem 3 sezony i paliłem dobrej jakości ekogroszkiem (w ostatnim sezonie spaliłem na próbę ~1 tonę pelletu).

Szczegółowe dane na temat kotła, z którego wymontowałem poszczególne elementy dostępne na stronie producenta: http://www.krzaczek.eu/kotly-z-podajnikiem/skp-3d/

Możliwa sprzedaż pojedyńczych elementów. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania (607848229).
    • Przez look
      Cześć

Podsumowałem koszty ogrzewania w styczniu i lutym. To mój pierwszy sezon grzewczy z kotłem ecoTec Vaillanta i muszę powiedzieć, że jestem bardzo miło zaskoczony. Co prawda od tego roku mamy też kominek, więc nie ma porównania wprost, jednak palimy dla przyjemności (nie mamy nawet systemu rozprowadzenia ciepła) i zakładam, że nie zużyliśmy więcej niż metr drewna na 2 miesiące.

Najpierw podsumowanie spalania ekogroszku z poprzednich lat po przeliczeniu przez obecną cenę 940 zł za tonę dobrego ekogroszku w workach. Z tego źródła przez te lata kupowałem, ale w ostatnim roku mocno podrożał (80zł), czyli koło 10%.

2011 - 1540 kg - 1447 zł
      2012 - 1350 kg - 1269 zł
      2013 - 1200 kg - 1128 zł
      2014 - 1170 kg - 1099 zł
      2015 - 1020 kg - 958 zł
      2016 - 1050 kg - 987 zł
      2017 - 1080 kg - 1015 zł

Jeżeli chodzi o gaz, to przez 2 misiące z opłatami wyszło 840zł... Doliczając do tego nawet metr drewna - 1040zł.

Obawiałem się wzrostu kosztów, zakładałem 1000zł na sezon, a już wiem, że w tym sezonie nie będzie drożej niż było z ekogroszkiem (przy obecnych cenach, ale skoro biorę obecne ceny gazu, to tak to trzeba porównywać). Po części przez to, że początek sezonu był bardzo ciepły, ale przecież styczeń i luty był raczej blisko statystycznego.

Tak, jakby ktoś się obawiał wymiany kotła i zastanawiał nad porównaniem kosztów. Mam nadzieję, że się przyda.

Więcej na blogu.
    • Przez Krasnal
      Muszę  zrobić serwis pieca na ekogroszek (Galmet KWP25)
      Firma, która mi to zakłądała i serwisowała już nie działa niestety - muszę znaleźć coś nowego.

Przy czyszczeniu pieca zauważyłem dziury w talerzu lub wianku (nie jestem w stanie dokładnie stwierdzić w czym bez rozebrania)

https://goo.gl/photos/SNqLvvUNwBDvqgKg8

Najprawdopodobniej do wymiany jest Talerz, Wianek, Dekiel i na pewno jakieś śruby (które się rozlecą w czasie ruszania zestawu paleniska)

Okolice Zabrza

• Przez jar87
      Witam wszystkich;)

Piszę z dośc nietypowym zapytanie, może ktoś to stosował, może nie:)

Posiadam piec na ekogroszek, 24 kW, nie mam PID, palę w proporcjach: 

Podawanie 5s
      Przerwa 108 s
      Nadmuch: 13 %

Wszystko ładnie sobie pracuje, ale jest ten moment, że piec dochodzi do podtrzymania. Tutaj jak wiadomo, musi odczekać swoje, temperatura spada itp, piec się załącza. Temperatura spada o ok. 10-13 stopni, piec dobija do zadanej, przechodzi w podtrzymanie itp itd.

Moje pytanie, a raczej przemyslenia są takie: Czy istnieje, czy ktoś tak robił, że w podtrzymaniu piec również pracuje ale na znacznie mniejszych obrotach? 

Mam np taką rozkminę, aby dać w podtrzymaniu, stały nadmuch 5 %, podawanie 1 s, przerwa w podawaniu minuta (najniższa wartość). Dzięki temu pewnie i podtrzymam temperaturę "urobię" delkatny kopczyk. 

Co o tym sądzicie? Ma to sens? 

Dodam, że sterownik mam ST-480n
    • Przez RudaGraża
      Witam

mam problem z piecem na ekogroszek.
      Groszek nie wypala się w całości, dymi się z podajnika przy każdym otworzeniu, czasem dymi się z zamkniętego podajnika
      Kiedy otwieram jakiekolwiek drzwiczki wychodzi z nich dym.

Czy ktoś podzieliłby się ze mną nastawami pieca?

druga sprawa... zauważyłam dzisiaj na kominie brązową plamę...

Proszę o pomoc!! :(

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.