Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście z ekogroszku na pompę ciepła - czy to ma sens.


SebaC80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W moim domu(oddanym do użytku w 2016) mam CO na ekogroszek. Palę w nim, przez cały rok. Zużycie węgla wynosi u mnie 6T, a może i troszkę więcej. Temperatura na piecu w sezonie grzewczym to 55 st. ( najniższa możliwa do ustawienia - piec Rakoczy Multimax). Prawdopodobnie piec jest przeszacowany jeżeli chodzi o moc (23KW -dom o powierzchni użytkowej 147 m2. ). Niestety wcześniej nie znałem się na tym kompletnie  - do tej pory z moją wiedzą w tym temacie nie jest dobrze -  i zaufałem osobie która mi go poleciła i montowała CO w domu. Zakładam że nikt nie chciał źle. Czy jest sens wymieniać teraz rodzaj ogrzewania na inny jak choćby pompa ciepła? Dom - ściany grubości 25 cm porotherm, ocieplony steropianem 20 cm. Poddasze - wełna mineralna 30 cm) Częściowe ogrzewanie podłogowe(łazienki, kuchnia i wiatrołap) w pozostałych grzejniki panelowe. Dom o powierzchni użytkowej 147 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zwrócono mi już na to uwagę. Prawdopodobnie mam źle dobrany piec CO - 23 KW, stąd też moje zainteresowanie się pompą ciepła. Tylko zastanawiam się czy pompa ciepła ogrzeje mi dom za pomocą grzejników, których mam w domu przewagę, do temperatury 24 st. I czy miesięcznie nie będzie wychodzić to drożej, biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie musiałbym skredytować zakup pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak ciepły dom 6 ton węgla to zgroza , nieźle musi grzać komin . Wywalił bym ten kocioł po pierwszym sezonie , to zwykły górniak z podstawką i to jeszcze z mikroskopijnym wymiennikiem . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko właśnie, wymienić piec CO na inny piec na ekogroszek tylko mniejszej mocy czy na inne paliwo. Przy pompie ciepła obawiam się o ciepło w domu, ze względu na grzejniki. Mam grzejniki panelowe w większości pomieszczeń. Jedynie łazienki, kuchnia i wiatrołap ma podłogówkę. Zatem musiał bym wymienić grzejniki na większe, albo dogrzewać prądem, a to nie wiem czy nie zwiększyło by mi kosztów miesiecznych ( na zakup pompy ciepła musiałbym wziąć kredyt).

5 godzin temu, mac65 napisał:

Na tak ciepły dom 6 ton węgla to zgroza , nieźle musi grzać komin . Wywalił bym ten kocioł po pierwszym sezonie , to zwykły górniak z podstawką i to jeszcze z mikroskopijnym wymiennikiem . 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sambor napisał:

Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba przeliczyć na niższą temp zasilania  i ew dobrać na nowo grzejniki.

Pompa ciepła ma sens przy grzaniu nadmuchem powietrza lub przy  podłogówce.

A 24C w całym domu to dużo , ciężko będzie to osiągnąć PC

No i tu jest właśnie problem. Prawdopodobnie zostanie mi wymienić piec na inny ale też na ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem. I chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana na inny piec CO na ekogroszek.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/44ch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz samej pompy ciepła musiał byś dołożyć koszt wymiany grzejników  bo to co masz jest na inne temperatury , dodatkowo Jeżeli PC miała by być powietrzna to i tak musiał byś mieć jakiś kocioł jako źródło szczytowe . 

Przyzwoity kocioł 12 kW powinieneś kupić w cenie do 9k. gdzie w tej chwili przy Twoim spalaniu i eko po 1k pieniążki za kocioł powinny się zwrócić po ok 3 latach W stosunku do poprzedniego spalania . 

Porównując to wszystko do ceny za nową  PC to kasy starczy Ci na parę lat ogrzewania . 

Jedyny problem to miejsce zamieszkania i ten nieszczęsny ekode.... jest jak narazie  dla małopolski jeśli tego nie potrzebujesz to wystarczy tylko V klasa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napaliłem się bardzo na pompę ciepła ze względu na wygodę ogrzewania i czystość, ale jeżeli będzie większy niż mam obecne koszty to zostanę przy tym ekogroszkiem, a rzeczywiście pomyślę nad wymianą na  mniejszy piec. Dzięki wszystkim za pomoc :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno pytanie mam do Was Panowie. Bo obecnie przy wspomnianej temp. na piecu 55 st. na piecu grzejniki przeważnie mam ustawione na termostacie na 4 i temp w domu to ok 25-26 st. Czy rzeczywiście przy pompie ciepła tak ciężko uzyskać temperaturę w domu 24 st, oczywiście dogrzewając grzałką elektryczną, żeby koszty ogrzewania były mniejsze niż 500 zł miesięcznie przy większych mrozach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła piękna sprawa ale jak zawsze jest jakieś ale . Skąd jest to ale może przybliży Ci ten materiał .

Uśredniając koszty w skali roku przy dogrzewaniu grzałką w PC faktycznie średnio może być taniej ale w oparciu o powyższy materiał i dodatkowe koszty związane z przejściem z instalacji wysokotemperaturowej na niskotemperaturową nawet te kalkulacje się zmieniają na mniej korzystne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za materiał. Dzisiaj na pewno go przejrze. Coraz bardziej skłaniam się jednak do wymiany pieca na inny: ekogroszek lub pellet ale o mniejszej mocy. Muszę jeszcze wyliczyć koszta i zacznę szukać odpowiedniego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.05.2018 o 17:43, sambor napisał:

Masz rację kocioł ok 15kW w kl 5 będzie OK.

Z resztą trudno o coś innego jak na węglu siedzisz.

Moim zdaniem to 12 KW w zupełności wystarczy.  Stawiam tezę na podstawie własnego doświadczenia po pierwszym roku użytkowania kotła z podajnikiem.  Spaliłem do metraży 150 m2 z piwnica nie ogrzewana i dociepleniem ścian 10 cm 3 tony eko o mocy 21mj. W domu 22 st , CWU 300l na 4 osby.  

Ważny  jest mim zdaniem nie tylko odpowiedni kocioł ale tez wprawiony palacz.  Jak nie ustawisz dobrych parametrów spalania to i wynik może być niezadowalający. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie o pompach ciepła wysokotemperaturowych? Czy warto jest się tym zainteresować, przy ewentualnym montażu instalacji fotowoltaicznej? Bo u nas jest dofinansowanie do pomp ciepła razem z instalacją fotowoltaiczna. Z tym że jest to 20% dofinansowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, dormario napisał:

Moim zdaniem to 12 KW w zupełności wystarczy.  Stawiam tezę na podstawie własnego doświadczenia po pierwszym roku użytkowania kotła z podajnikiem.  Spaliłem do metraży 150 m2 z piwnica nie ogrzewana i dociepleniem ścian 10 cm 3 tony eko o mocy 21mj. W domu 22 st , CWU 300l na 4 osby.  

Ważny  jest mim zdaniem nie tylko odpowiedni kocioł ale tez wprawiony palacz.  Jak nie ustawisz dobrych parametrów spalania to i wynik może być niezadowalający. 

Autor tematu chce w domu 24C a nie jak się liczy 20C, więc kocioł powinien być większy o jakieś 15-20% niż dla temp 20C, ponadto mówimy o kotle klasy 5 z którego nic się nie wyciągnie ponad moc nominalną - moc nominalna jest mocą maksymalną.

Taki kocioł kl 5  o mocy ok 12kW będzie miał w warunkach domowego palenia naprawdę nie więcej niż 10kW, a to trochę za mało dla wymagań autora tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak.... Nie mniej jednak ja paliłem nawet w największe zeszłoroczne morzy na max 65% mocy mojego kotła i dawał radę. Jak dom zostanie wygrzany to i zapotrzebowanie będzie mniejsze, proporcjonalnie do ewentualnych strat.

@sambor masz większe doświadczenie więc nie polemizuję. Fakt jest taki że kotły mają palniki które pracują w określonych widełkach mocy i mogą być takie same zarówno w kotłach mniejszych jak i większych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przeważnie zimą paliłem z temperatura ustawioną na piecu 55 at. I temperatura 24 st. w domu bezproblemowo była osiągalna w domu, z tym że ogromnym kosztem i niewygodą. Stąd moje zainteresowanie zmianą pieca, na przede wszystkim tańszy w eksploatacji i fajnie by było jakby był czystszy. Zastanawiam się też nad pelletem. I chyba to będzie najlepsze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Seba.

Chcesz wleźć z deszczu pod rynnę...

1. Osobiście spróbowałbym zamontować pompę ciepła ok 9 kW, zostawiając kocioł, który masz na wielkie mrozy, gdy PC nie wydoli z nagrzaniem domu.

2. Zacząć obniżać temperaturę w domu do rzędu 20-21 stopni. że jak teraz masz to drożej, ale najważniejsze bardzo niezdrowo. Czy wyobrażasz sobie spanie w pomieszczeniu z temp. np.  18 stopni? a to już dla niektórych jest za gorąco...

a propos. czy masz problemy z  nadwagą? /robię badanie o wpływie temp. w domu na otyłość.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Problemu z nadwagą nie mam :-). Ja lubię jak w domu jest temperatura rzędu 22 st. Ale moja druga połowa uwielbia ciepło i temperatura 24 st musi być, inaczej będę miał przechlapane :-). Zastanawiam się jeszcze nad montażem instalacji fotowoltaicznej, ale coraz bardziej skłaniam się ku wymianie kotła na mniejszy: ekogroszek lub pellet. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


24 w domu to bardzo dużo. Tyle to mogę mieć w łazience. Próbował bym optymalizować spalanie. No chyba ze takie zapotrzebowanie przy temp wewnętrzne 24 st A 6 ton jak węgla brunatnego który jest kiepski to można tyle spalić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo ciepły dom. Palę ekogroszkiem dobrej jakości. Problem prawdopodobnie jest w tym że piec ma za dużą moc. Dom jest dobrze ocieplony. Teraz jak patrzę na termometr to mam 26 st. Jest gorąco. Zastanawiam się też nad wentylacją mechaniczną. Tylko to wszystko niestety są koszta. A ja chciałbym właśnie zejść z kosztami ogrzewania. Szukam więc jakiś rozwiązań. Większość swojego dotychczasowego życia spędziłem w bloku gdzie takich problemów nie było, więc tak naprawdę się tego wszystkiego uczę :-) Np teraz mam piec CO włączony na 40 st tryb letni czyli podgrzewa CWU i na jednym z kaloryferów mam wymontowany termostat ( uległ zepsuciu - dzieci :-), czekam na nowy) i kaloryfer grzeje. Więc się zastanawiam czy 40 stopniami na kaloryferze ogrzałbym dom, a nie przegrzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.