Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji co cwu- prośba o sprawdzenie i doradzenie


marcinp1984

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jeszcze czy za pompą na zasilaniu nie przydałby się zawór zwrotny.  Niby jak się czyta to powinien być za każdą pompą a w schemacie tego nie mam :)

W końcu udało mi się dostać zawór 3/4 z tym, że mam co do niego pewne wątpliwości...

P1070479.thumb.JPG.254413adcbcf8126ac7ba2ee5da4cc4c.JPG

W każdym zaworze była jakiś gumowy oring, tutaj nie ma nic. Tak po prostu mam to skręcić, czy trzeba dokupić jakąś specjalną uszczelkę? Będzie to szczelne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie,

Mam jeszcze jedno pytanko bo nie chce przesadzić z mocą pompy... N ochronę powrotu planuję zakupić pompę ibo beta 25-40, na zasilanie cały czas planowałem 25-80. Czy to nie przesada biorąc pod uwagę to, że do tej pory instalacja bezproblemowo pracowała na grawitacji? Widzę dużo wpisów gdzie jest info, że pompy 40 są w stanie obsłużyć 90% domów jednorodzinnych. (u mnie dokładnie 155 żeberek, docelowo będzie 158 łącznie 16 grzejników)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa pytanka :)

1. Odnośnie schematu - czy zawór zwrotny na powrocie nie powinien być za powrotem z cwu? Ta pompa, która ma pilnować temperatury powrotu nie będzie tam pchała wody?

2. Gdzie jest najlepsze miejsce dla rury, którą będzie można dopuścić wodę do instalacji? Do tej pory wchodziła ona w powrót pierwszego (najbliższego) grzejnika czy tak to może zostać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to znaczy, że nie powinno się robić uzupełnienia wody na sztywno? :) Zawór zwrotny daje bo dla mnie to logiczne ale do tej pory go nie było :)

I jeszcze pytanie z innej beczki... Kupuję nowy zbiornik wyrównawczy i podłączam go to pieca rurami 1" bo aktualny gdzieś cieknie i podłączony jest rurami 1/2" więc chyba trochę mały przekrój. Poza tym w kotłowni widzę tylko rurę przelewową, która idzie do kanalizacji natomiast nie ma nigdzie rury wzbiorczej (ze zbiornika wychodzi, wchodzi w ścianę i ginie). Jak to się robiło 30 lat temu? :) Może być tak, że  rura wzbiorcza podłączona jest do jakiejś rury, którą połączone są grzejniki? Tutaj mam właśnie zagadkę i pozostaje mi chyba zaślepić tą rurę wzbiorczą gdzieś przy starym zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym jeszcze o odpowiedź na pytania na które odpowiedź nie padła :)

Czyli ta rura powinna być za powrotem z bojlera i za rurą gdzie będzie ochrona powrotu? Ma to być jak najbliżej wejścia pieca?

I jeszcze pytanie z innej beczki... Kupuję nowy zbiornik wyrównawczy i podłączam go to pieca rurami 1" bo aktualny gdzieś cieknie i podłączony jest rurami 1/2" więc chyba trochę mały przekrój. Poza tym w kotłowni widzę tylko rurę przelewową, która idzie do kanalizacji natomiast nie ma nigdzie rury wzbiorczej (ze zbiornika wychodzi, wchodzi w ścianę i ginie). Jak to się robiło 30 lat temu? :) Może być tak, że  rura wzbiorcza podłączona jest do jakiejś rury, którą połączone są grzejniki? Tutaj mam właśnie zagadkę i pozostaje mi chyba zaślepić tą rurę wzbiorczą gdzieś przy starym zbiorniku.

Poza tym chyba wszystko wiem więc mogę sobie działać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można podłączę się do tematu.

Wyjście z kotła 1,1/4 cala  ,pompa i filtr 1 cal. Jaki dać zaznaczony zawór zwrotny  1 cal czy 1,1/4 cala w przypadku 1, a jaki w przypadku 2. Co lepsze ZZ na zasilaniu czy powrocie?

przypadek 1.jpg

przypadek 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tym razem pytanie już bardziej praktyczne niż teoretyczne... Nie chcę później wszystkiego przerabiać :) Czy tak to może wyglądać jak na zdjęciach? Miejsca dosyć mało więc też dokładnie tak jak chciałem nie zrobię bo jedna pompa i zawór 3D będą musiały być za ścianą :) Na szczęście za ścianą też część kotłowni więc to nie problem.

1.jpg.555a3675d15f81fb7747479a888d81ff.jpg

 

1. Rury do zbiornika wyrównawczego.

2. Zasilanie bojlera.

3. Zasilanie drugiego bojlera. Póki co zaślepiam bo nie wyrobie się ze wszystkim do końca sierpnia a muszę to do ostatniego zamknąć.

4. Zasilanie grzejników i tu się muszę przewiercić, żeby za ścianą dać zwór 3D i pompę.

5. Pompa do ochrony temperatury powrotu.

Czy tak to może wyglądać? Oczywiście finalnie będzie prosto ;]

Na zdjęciu widoczna jest też rura powrotna jednego z grzejników. Chyba 1 1/4" połączona z rurą 3/4 (akurat na zdjęciu się ucięło z lewej strony). Zostawić tą rurę, czy uciąć i wstawić 1"? Ma to sens? Rur 1" mam opór tak więc koszt poza pracą żaden poza jakimiś kolankami.

 

2.jpg.a935c38037a09ba3dad97da1caef7e99.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być OK.Tylko ten ocynk)w instalacjach grzewczych nie powinien być stosowany(będziesz go zbierał na filtrach;) )

Ten zaznaczony fragment jest wykonany średnicą 5/4"? Za duża rura,mówię o tej 5/4" nie jest problemem więc nie dokładałbym sobie roboty i zostawił.Chciałem jeszcze spytać w jakim celu są dwa bojlery?

jkj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co wszystko to co widać jest na rurach 6/4 tak samo jak wyjścia z kotła. Dalej redukuję już wszystko na 1".

O rurach ocynkowanych krążą legendy :) U mnie 80% instalacji wykonanej jest na rurach ocynkowanych bo dziadek takie rury skołował za komuny i działa to bez zarzutu 35 lat. Rdzy w środku jak na lekarstwo. Mam takie rury więc szkoda by było ich nie wykorzystać tym bardziej, że to nie będzie nic nowego w całej instalacji. Gdybym ich nie miał leciałbym w PP bo wyszłoby dużo taniej. Na szczęście filtry można czyścić - na początku może się będą zapychały ale z czasem w końcu minie.

Dom jest dwurodzinny stąd dwa bojlery :) Jeden podłączony do kotła od dawna, drugi nie bo nikomu nie chciało się tego robić ze względu na to że kotłownia i drugi bojler są na dwóch różnych końcach domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze jedno pytanie w kwestii, która będzie realizowana w przyszłości a mianowicie podłączenie drugiego bojlera. Jeśli chodzi o zasilanie będzie zaślepione jedno wyjście przy kotle. Co natomiast zrobić z powrotem biorąc pod uwagę, że kocioł i drugi bojler znajdują się na dwóch różnych końcach domu? Musi być tak jak na schemacie, czy powrót najbliżej pieca razem z pierwszym bojlerem? Czy mogą podpiąć się do powrotu gdzieś pomiędzy grzejnikami w najbliższym możliwym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Teoretycznie wszystko skończone poza podłączeniem bojlera do kotła bo póki co nie zdążę już tego zrobić. Pojawił się jednak problem podczas próby napełnienia instalacji. Woda przelewa się przez zbiornik przelewowy a nie chce iść za pompę, która znajduje się na zasilaniu... Co z tym fantem można zrobić? Czemu tak się dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.