Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy cortina pellet 21kW


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 10.01.2019 o 13:37, tordal napisał:

Nie sprawdzałem czy zmiany tylko  temp zaworu maja wpływ na spalanie , pewnie tak bo jednak piec dazy do temp zadanej dla zaworu . Napewno czym mniej wygaszen pieca i wychłodzen kotła to mniejsze spalanie pelletu.

Wygląda na to, że masz rację. Po przestawieniu kotła na sterowanie sterownikiem pokojowym liczba rozpaleń spadła ale też i spadła temperatura wody w układzie przed kolejnym rozpaleniem i kocioł musi na nowo grzać całą wodę. I w moim odczuciu wzrosło zużycie pelletu. Przed tymi zmianami mniej więcej szło mi 5 worków na dwa dni, teraz to nie wystarcza. Nie jest może jakaś bardzo znacząca różnica ale jest widoczna. I teraz czy nie lepiej, wrócić do starych ustawień gdzie o liczbie rozpaleń decydowała ustawiona na kotle histereza ale szybsze zużycie zapalarki i większe prądu do tego (choć nie wiem czy dużo ona zużywa) i woda w układzie nie wychładzała się jak teraz gdy kotłem steruje ,,pokojówka". Kocioł rozpala się z 7-8 razy na dobę, cykl taki trwa ok. 3 godzin (rozpalanie - grzanie - wygaszenie - oczekiwanie na sygnał z pokojówki lub CWU).

Jakim parametrem mogę ograniczyć osiągnięcie przez kocioł maksymalnej temperatury (zadana + 5) aby nie wyłączył się zanim pokój czy CWU się nie zagrzeje - bo czasem tak się zdarzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol Tordal, niestety serwis nie odpowiedział na maila. Zmieniłem ustawienia na takie jak twoje i nie zauważyłem żadnej różnicy w ilości spalonego pelletu. Co dziwne na zewnątrz jest cieplej, zmniejszyłem temperaturę na podłogówkę, kaloryfery i na piecu, a on dalej spala swoje. Dziś odłączyłem czujnik temperatury zewnętrznej (nie korzystałem z niego), był w kotłowni i mierzył temperaturę pomieszczenia. Może przez ten czujnik piec myśli że na zewnątrz jest ciepło i pracuje z małą mocą i niską sprawnością zjadając dużo pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czekam na jakieś zwrotne info na maila do serwisu. Napisałem do nich w poniedziałek żeby zajrzeli do ustawień po założeniu przeze mnie konta na Emodul i cisza nawet nie wiem czy odebrali maila. Odnoszę wrażenie, że tam pracują dwie osoby. Kobieta - telefon i ogólne porady (sama się przyznała, że na ustawieniach sterownika nie za bardzo się zna) oraz  serwisant, który pewnie jest w rozjazdach i nie ma kiedy zająć się sprawami z maili. Ktoś jak ma poważny kłopot to dzwoni, sprawy z maili pewnie traktowane są drugorzędnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2019 o 20:05, Andrzeju napisał:

 

Jakim parametrem mogę ograniczyć osiągnięcie przez kocioł maksymalnej temperatury (zadana + 5) aby nie wyłączył się zanim pokój czy CWU się nie zagrzeje - bo czasem tak się zdarzy?

Nie zmieniałem tego parametru wiec nie wypowiem sie w tym zakresie wiarygodnie choc sadze ze jest to do zmiany w głebszych ustawieniach - serwisowych.  Uwazam ze zmiana temp o kilka stopni w gore nie ma racjonalnego uzasadnienia poniewaz piec i tak produkuje wiecej ciepła niz odbiera układ  skora sie przegrzewa , wyzsza temp to  w konsekwencji wieksza roznica przy wychłodzeniu a to wiadomo wieksze spalanie.   U mnie na piecu mam zadana temp 58 ° ( na zewnatrz jest cieplej , przy nizszych temp daje 60° )  krzywa grzewcza dobiera temp zadana zaworu . Według krzywej grzewczej mam pogodowke ustawiana na 42 ° przy 10° i 51° przy 0°   powrot na 48 °  piec pracuje ciagle wyłacza sie tylko na czyszczenie  bez przegrzania kotła i dogrzania domu , spalanie to ok 30 kg na dobe przy temp w domu 23° ( lubie ciepło .. :)).  Pobaw sie ustawieniami temp jesli kocioł dogrzewa dom obniz temp zaworu tak aby temp utrzymywała sie na prawie stałej temp bez dogrzania . Jezeli przegrzewa sie kocioł obniz temp zadana i dalej walcz z temp zaworu bu było jak wyzej opisałem . Zawsze mozesz wrocic do starych ustawien .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie o to mi chodzi, żeby zmieniać to zabezpieczenie +5 od zadanej ale żeby nie osiągał tej maksymalnej temperatury i się spokojnie palił. Ja to nie mam bladego pojęcia jak zrobić żeby kocioł dłużej pracował, spróbuję tak jak piszesz. Teraz mogę to zrobić z laptopa :-) A bieg pompy CO zmieniałeś bo ja mam na 2 z 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Predkosc przepływu pompy mam ustawiona na 2  , wieksza predkosc ma skutkowac niedogrzaniem wody ( tak pisza) choc jesli masz mało wydajny obieg kotłowy moze to pomoc w odbiorze nadmiaru ciepła z kotła i nieprzegrzewaniem sie pieca, warto to przemyslec , wiadomo nie ma takich samych warunkow kazdy musi dopasowac swoj piec do instalacji. Zmieniaj jeden parametr zapisz i obserwuj co sie dzieje u mnie to daje całkiem przejrzysty obraz przyczynowo skutkowy. A teraz gdy juz nie musisz byc przy kotle tylko z laptopa zmieniac nastawy to juz przyjemnosc....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, ronuch napisał:

Kol Tordal, niestety serwis nie odpowiedział na maila. Zmieniłem ustawienia na takie jak twoje i nie zauważyłem żadnej różnicy w ilości spalonego pelletu. Co dziwne na zewnątrz jest cieplej, zmniejszyłem temperaturę na podłogówkę, kaloryfery i na piecu, a on dalej spala swoje. Dziś odłączyłem czujnik temperatury zewnętrznej (nie korzystałem z niego), był w kotłowni i mierzył temperaturę pomieszczenia. Może przez ten czujnik piec myśli że na zewnątrz jest ciepło i pracuje z małą mocą i niską sprawnością zjadając dużo pelletu.

Nie odpisuja na maile , hmmm...osobiscie mam lepsze wspomnienia z kontaktu z serwisem , nawet sami oddzwonili do mnie moze wiecej ludzi do nich dzwoni, nie kontaktowałem sie poprzez email tylko telefonicznie, choc to nie powinno byc usprawiedliwieniem. U mnie piec przy mniejszych zakresach temp tj na pogodowce , temp zadanej kotła i gdy jest cieplej na zewnatrz pali mniej . Moze upewnij sie czy w sterowniku pieca masz ustawiona funkcje pogodowki a gdy czujnik jest w piwnicy to faktycznie moze byc ze piec wariuje...tylko gdy widzi ze jest cieplej powinien szybciej dogrzac dom lub nawet sie przegrzac i wyłaczyc . Nie mam podłogowki tylko same kaloryfery wiec tutaj mam ubogie doswiadczenie.Podłogowka chce mniejszych zakresow temp tylko w piecu jest funkcja Paca PID i ona powinna tak dobierac ilosc paliwa obroty wentylatora itp  by utrzymywac temp w pewny zakresie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tordal napisał:

Predkosc przepływu pompy mam ustawiona na 2  , wieksza predkosc ma skutkowac niedogrzaniem wody ( tak pisza) choc jesli masz mało wydajny obieg kotłowy moze to pomoc w odbiorze nadmiaru ciepła z kotła i nieprzegrzewaniem sie pieca, warto to przemyslec , wiadomo nie ma takich samych warunkow kazdy musi dopasowac swoj piec do instalacji. Zmieniaj jeden parametr zapisz i obserwuj co sie dzieje u mnie to daje całkiem przejrzysty obraz przyczynowo skutkowy. A teraz gdy juz nie musisz byc przy kotle tylko z laptopa zmieniac nastawy to juz przyjemnosc....

Ja u Ciebie jednego nie mogę zrozumieć. Jak to jest, że kocioł chodzi u Ciebie cały czas? Ani nie osiąga maksymalnej temperatury ani też pokojówka go nie wyłącza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Andrzeju napisał:

Ja u Ciebie jednego nie mogę zrozumieć. Jak to jest, że kocioł chodzi u Ciebie cały czas? Ani nie osiąga maksymalnej temperatury ani też pokojówka go nie wyłącza?

Ponizej zamieszczam dwie fotki z pracy mojego kotła (zrobione w godz jak widac na godz sterownika )  widac ustawienia i wykres temperaturowy , te trzy wachniecia w doł to momenty kiedy kocioł sam sie czyscił jak widac pracuje ciagle w domu jest stała temp 22, 5 °( fotka zrobiona kilka min temu )ale ta temp w domu jest prawie ciagle ta sama sa jakies wachniecia np gdy piec grzeje wode do kapieli ale to spadek o jakies 0.2 do max 0.5 stopnia, mam histereze sterownika pokojowego 0.4 ° wiec temp jest odrobine wyzsza niz te 22.5 °. Spalanie wczorej o 22.00 uzupełniłem zasobnik czyli ok 60kg - 100% teraz jest 57% czyli o 20.45 gdy pisze wiadomosc .

20190118_183106.jpg

20190118_183118.jpg

20190118_204009.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pełnego wgladu zamieszczam dwa zdjecia poziom paliwa ( oczywiscie brak kiedy buło  100%) ...na szczeście nik nie jest Tomaszem i uwierzy ze jest jak pisze...:).Kolejne zdjecie to juz moj mod na poprawe obiegu kotłowego ustawiłem pompe dodatkowa jak pompe cwu ....o tym pisałem wczesniej,  wiec nie bede powielał ale fakt jest taki ze u mnie to działa.

20190118_205506.jpg

20190118_205425.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2019 o 20:05, Andrzeju napisał:

Jakim parametrem mogę ograniczyć osiągnięcie przez kocioł maksymalnej temperatury (zadana + 5) aby nie wyłączył się zanim pokój czy CWU się nie zagrzeje - bo czasem tak się zdarzy?

Macie w tych sterownikach taki parametr jak moc kotła?Da się go obniżyć?

Mały odbiór instalacji a duża moc kotła powoduje szybkie zagrzanie kotła i wyłączenie.

Wyłącz ochronę powrotu i inaczej zadbaj o ciepły powrót kotła.Masz pompę kotłową?

Ps.Chciałbym poczytać instrukcję sterownika st-912 ale chyba nie ma jej w PDF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem ze w innych kotłach i sterownikach jest taka mozliwosc, w instrukcji stwrownika cortiny nie znalazłem takiej funkcji . Byc moze jest w ustawieniach serwisowych, a moze, ze wzgledu na pełna automatyke palnika dobor mocy kotła odbywa sie samoczynnie w zaleznosci od zapotrzebowania na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się układ rozgrzeje to jakieś 10 -12 stopni. Na kotle ok. 60 a na powrocie ok. 48.

Tordal - fajnie to wygląda, ale dalej nie mogę tego zrozumieć dlaczego Twój kocioł nie osiąga maksymalnej temperatury + 5 lub maksymalnej temperatury zadanej na sterowniku pokojowym. (Może przez to ,że serwisant coś zmieniał przy tym nadmuchu? ).

Co do temperatury ochrony powrotu to stwierdzam, że im wyższa tym bardziej zakłóca pracę kotła na początku cyklu (kocioł szybciej się nagrzewa niż woda w układzie). Wróciłem do 35 (taką mi ustawił instalator na samym początku).

Inna sprawa: dlaczego siłownik zaworu 4D nie otwiera się na maksa w sytuacji gdy na powrocie mam 47 zadaną na kotle 60 a rzeczywistą 64 (i zaraz kocioł się wyłączy bo przegrzany), na zaworze zadaną 50 i podobną za zaworem, pokojówka jeszcze nie osiągnęła zadanej temperatury  A ZAWÓR OTWARTY NA 30% ?? Dlaczego zawór nie wypuszcza wody z kotła na obieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, g69 napisał:

Macie w tych sterownikach taki parametr jak moc kotła?Da się go obniżyć?

Mały odbiór instalacji a duża moc kotła powoduje szybkie zagrzanie kotła i wyłączenie.

Wyłącz ochronę powrotu i inaczej zadbaj o ciepły powrót kotła.Masz pompę kotłową?

Ps.Chciałbym poczytać instrukcję sterownika st-912 ale chyba nie ma jej w PDF.

Mam na układzie dwie pompy - CO i CWU na osobnej ,,nitce" wyprowadzonej przed zaworem 4D. To mam jak Tordal z tej pompy CWU zrobić pompę kotłową?

Tordal - jak rozumiem pompka CWU chodzi u ciebie bez przerwy. Czy przełączenie jej do takie trybu to tylko na sterowniku czy też musiałeś przepinać jakieś kabelki na kotle?  Jak możesz to napisz jak to zrobić to może się pokuszę. W takim trybie to ochrona powrotu jest praktycznie nie potrzebna bo w układzie panuje praktycznie stała temperatura.

Pompę CWU mam na osobnym zasilaniu przed zaworem 4D to jak zrozumiałem tak jak u ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzeju napisał:

 

Tordal - fajnie to wygląda, ale dalej nie mogę tego zrozumieć dlaczego Twój kocioł nie osiąga maksymalnej temperatury + 5 lub maksymalnej temperatury zadanej na sterowniku pokojowym. (Może przez to ,że serwisant coś zmieniał przy tym nadmuchu? ).

 

U mnie było dokładnie to samo co na Twoim kotle zanim zawor zdazył zareagowac kocioł juz dogrzał + 5  i pozamiatane , kombinowałem ze skracaniem czasu zmiany reakcji siłownika ze zwiekszeniem minimalnego otwarcia zaworu efekt mozesz sie domyslic. Nasze kotły szybko sie dogrzewaja za to im chwała ale przy niewydajnym obiegu ulega przegrzaniu. Mozna zlekcewazyc temp powrotu i niech sie dzieje co chce ale nie oto chodzi. Kocioł nie dogrzewa mojego domu bo metoda zmiany temp zaworu dobrałem taka temp aby rownowazyła straty ciepła domu ....czyli na pokojowce mam ustawiona temp 23°, na zaworze (mam pogodowke ) np 50° przy 0° i teraz gdy w domu temp osiagneła 22, 5°  zmniejszałem temp o jeden stopien gdy dalej rosła np do 22, 7°zmniejszałem o kolejny stopien, a  jak temp spadała to wiadomo dodawałem az temp sie ustali na mojej oczekiwanej ...zwykłe dopasowanie czasochłonne ale działa.Serwisant zmieniał parametr podcisnienia bo kocioł pokazywał jego brak ale to nie miało wpływu na przegrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzeju napisał:

 

Inna sprawa: dlaczego siłownik zaworu 4D nie otwiera się na maksa w sytuacji gdy na powrocie mam 47 zadaną na kotle 60 a rzeczywistą 64 (i zaraz kocioł się wyłączy bo przegrzany), na zaworze zadaną 50 i podobną za zaworem, pokojówka jeszcze nie osiągnęła zadanej temperatury  A ZAWÓR OTWARTY NA 30% ?? Dlaczego zawór nie wypuszcza wody z kotła na obieg?

Tylko 30%...kliknij w sterowniku w kalibracje zaworu niech go przesteruje sprawdz czy pracuje jak trzeba moze bieguny czytaj kierunki  masz przestawione ja tak miałem hydraulikowi sie pomyliło . Zdarza sie na moim piecu ze zawor jest przesterowany czyli pokazuje na wyswietlaczy otwarcie 100%  a faktycznie jest 70 ...pomaga kalibracja i jest ok. Po kalibracji obniz temp zadana moze na 58 niech kocioł tak szybko nie łapie temp aby sterownik zaworu dał rade przesterowac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzeju napisał:

 

Tordal - jak rozumiem pompka CWU chodzi u ciebie bez przerwy. Czy przełączenie jej do takie trybu to tylko na sterowniku czy też musiałeś przepinać jakieś kabelki na kotle?  Jak możesz to napisz jak to zrobić to może się pokuszę. W takim trybie to ochrona powrotu jest praktycznie nie potrzebna bo w układzie panuje praktycznie stała temperatura.

Pompę CWU mam na osobnym zasilaniu przed zaworem 4D to jak zrozumiałem tak jak u ciebie.

Zrobie fotke mojego podłaczenia kotła jak bedzie dobrze widoczne to wstawie.Tak jak piszesz pompa pracuje ciagle i woda cwu ma temp wody w kotle trzeba uwazac by sie nie oparzyc uzywajac jej w łazience ,  pewnie odrobine wiecej kocioł spala to wada ale zysk tez jest  dogrzewa powrot i kocioł nie przegrzewa , odłaczyłem na listwie pompe z cwu i podłaczyłem do pompy dodatkowej,  trzeba było dodac dwa czujniki temp  te powinienes miec w zestawie przy piecu u mnie były inaczej piec woła ze ich brak . Oczywiscie ustawic to wszystko w sterowniku by poprzez odpowiednie temp wymusic prace pompy na stała prace ( nastawy widac na fotce) .  Do malkontentow to oczywiscie wszystko przejsciowe po sezonie zrobie modernizacje dodam pompe do obiegu kotłowego ....ewentualnie grawitacja jakies grube rury ale to raczej wykluczam. Najlepiej jesli masz taka mozliwosc dodac pompe w obieg i zapominasz o wszystkim....ja musze czekac do wiosny dam rade bo jakos to opanowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co jest to zabezpieczenie +5 od zadanej zamiast jakiejś górnej granicy np 85 stopni (pewnie i takie jest). Mogę ustawić zadaną 70 na kotle i jest ok ale osiągnięta 65 (zadana 60 +5) to już jest żle i trzeba kocioł wygasić. BEZ SENSU.

 

U mnie wykres pracy kotła wygląda jak EKG kogoś kto gonił za tramwajem. Temperatura albo rośnie albo spada. Nie ma jakichś dłuższych jednostajnych okresów, masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykres pracy z buforem 400l ponad doba 4 odpalenia. Wywal ten zawór w p.... jak kupiłeś piec za ponad 13 tys bufor Ciebie nie zabije za powiedzmy ok 2 tys lub taniej. Naprawdę ja mam zero ale to zero problemów. Czasami szkoda nerwów i zdrowia. Sam Rakoczy ma trochę w dupie klientów bo też do nich dzwoniłem i niestety nie udało mi się nic ciekawego dowiedzieć. Do wszystkiego trzeba dojść samemu. 

praca.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to rozważę ale po za sezonem. Ja mam taki wykres.

Na faceeboku poradzono mi aby zwiększyć przepust na zamkniętym zaworze 4D zrobiłem na 30% z 5% i jest chyba lepiej ale jeszcze obserwuję.

Jeszcze odnośnie sterownika pokojowego. W menu instalatora - zawór wbudowany - regulator pokojowy - mam zaznaczone sterowanie bez pokojówki (obrazek nr 2). Czy ta opcja dotyczy tylko i wyłącznie sterowników pokojowych firmy TECH bo ja mam Euroster a to chyba nie ich.

Bez tytułu.png

Bez tytułu2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest ok 12 - 13 stopni różnicy. Po odłączeniu czujnika temperatury zewnętrznej, zużycie pelletu bez zmian. Co dziwne temperatura na zewnątrz spadła do -5 (tydzień temu temperatury na plusie) a pelletu spala dokładnie tyle samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.