Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy cortina pellet 21kW


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

Zupełnie inny pomysł na grzanie domu bufor ,sterowanie pogodowe, termostaty na grzejnikach i wynik spalania zdecydowanie lepszy niz w moim przypadku u w dodatku na dwa razy wiekszej powierzchni domu ...z tego porownania wnioski dla przyszłych osob zakładajacych instalacje co jest oczywisty ... w moim przypadku dodatkowo zauwazyłem ze zmiana temp zadanej od 60c przez 65c  i 70 c konczac przy zaworze na 45c dajacej temp w domu stała 22.5 -23 bez zmian na ilosc spalania magiczne dwa worki na dobe czyli 30 kg....sadziłem ze przy wyzszej temp na obiegu kotłowym spalanie sie zmniejszy ale nie . 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie grzejniki aluminiowe na wszystkich głowice termostatyczne zwykłe ustawiona na 5 na max . Sadziłem ze wystarczy jak sterownik pokojowy przy wspołudziale zaworu czterodrogowe bedzie regulował temperature w domu .... dom niestety bedzie ocieplony na wiosne wiec musze przeczekac , wprawdzie okna plastiki ale dwuszybowe. Wczesniej tez myslałem nad buforem ele hydraulik stwierdzil ze zbedny wydatek ...ze mały dom 100m2...jak sie nie da nic podregulowac na innych ustawieniach moze" praca standart "pieca to jednak dokupie bufor tylko nie mam pojecia jaki duzy do mojego pieca 14kw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im zbiornik większy tym piec pracuje bardziej wydajnie nie ma tylu strat na częstsze rozpalanie. Oczywiście sam zbiornik ma straty postojowe które również należy uwzględnić. U mnie piec się uruchamia około 3 razy na dobę.  Czujnik temperatury w domu u mnie to głowicę które uruchamiają pompę wyciągając ciepło z bufora. Zadaniem drugiej pompy i pieca jest utrzymywanie odpowiednich temperatur w buforze zadanych w sterowniku. Dwa czujniki temperatury są umieszczone w buforze jeden na samym dole drugi po środku. Na zdjęciu sa zadane niższe temperatury niż teraz utrzymuje.

Kolejne zdjęcie to zawór pogodowy i harmonogram wysokiego grzania w domu. 

Oczywiście zdaje sobie sprawę że żadne cuda nie pomogą jeśli ciepło Ci z domu ucieka. Ja teraz koniecznie stawiam na termomodernizacje. 

Mam pytanie czy dokonywałeś zmian z ustawieniach np nadmuchu lub ilości czasu przerw podajnika.

Dla zainteresowanych password do pieca to 5162 i 5163. Oczywiście nie zalecam zmian bez kontaktu z serwisem rakoczego. Mnie ciekawiło co jest w tym menu zablokowanym ale też nic tam nie zmieniałem. 

Co do Twoich głowic zapewne jest tak że jakieś pomieszczenia lub wszystkie przegrzewasz, oczywiście jedne bardziej inne mniej w zależności od doboru grzejników do pomieszczenia. Regulator pokojowy zbiera Tobie info z jednego pomieszczenia a to nie jest zbyt dokładne jak na Twoja powierzchnie. Ja na Twoim miejscu bym ustalił jakie masz temperatury w poszczególnych pomieszczeniach i pobawił się nastawą głowic. Zawsze to mniejsza ilość ciepła jaką piec musi wyprodukować. 

Mój znajomy ma bufor 400 l i ma piec o takiej samej mocy jak Ty. W zeszłym miesiącu spalił około 400 kg peletu w domu ponad 200 metrów jednak ma dom nowy i dobrze zaizolowany plus rekuperacja ciepła. 

IMG_0632.jpeg

IMG_0642.jpeg

IMG_0646.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kudlaty napisał:

 

Witam widzę że  forum tętni życiem.  Ja na wiosne bede wymienial piec na peletowy i zastanawiam się  miedzy innymi nad rakoczym CP21kw (lub Lazar SF22)  Odnośnie  buforu ciepla do pieca peletowego to widzę że  sa roźne opinie, jedni zalecają a inni mówią że zbedny wydatek bo piece peletowe maja odpowiedni zakres modulacji i jak trzeba to sie same wygaszą i rozpalą lub poprostu beda pracowac np na 30% mocy.

U mnie dom z poczatku lat 80tych ocieplony styropian 10cm, okna plastik 2szybowe, strych nieuzytkowy ocieplenie 7cm styropian. Pow. ogrzewania 180m2 wszystko grzejniki nowe alu. Instalacja miedź na grzejnikach zawory termostatyczne ustawione na 3- 3,5 w zależności od pomieszczenia,  temp w domu ok 22C

Narazie piec typu kopciuch 24kw

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem planuje zainstalować solary gdyż mój bufor ma taka możliwość. Dodam że grzeje nim również CWU wiec dla mnie to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Patrząc na to z boku wydaje mi się że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest bufor. Ilość odpaleń pieca który w pewnym momencie nabijając bufor też się moduluje. Następna zaleta ciepło na zawołanie. Kolega rozmawiał z posiadaczem Rakoczego na pellet i u niego w układzie bez bufora ilość odpaleń na dobę to około 16 zużycie pelletu prawie 40 kg doba na powierzchnie około 100 metrów.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam piec 14kW z buforem 400L. Bez bufora nie wyobrażam sobie sprawnego i efektywnego działania pieca na pellet, bo średnie obliczeniowe zapotrzebowanie domu na ciepło razem z CWU w miesiącu październiku i listopadzie wyniosło 2,1kW. Nawet na 30% mocy taki piec nadal produkuje 4,2kW i co z tym ciepłem zrobić ? Sztucznie zmniejszać jego moc ? a z drugiej strony zapas jest wskazany bo nikt nie chce marznąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od dwóch tygodni mam taki piec 21 kw. Dom poniemiecki, nieocieplony, do ogrzania jakieś 120 m + CWU, zawór 4drogowy, bez bufora, sterownik pokojowy (23 na mieszkaniu i stała temperatura). ,,Jadę" na włączonym PIDzie i ustawieniach instalatora. Zużycie to jakieś 40 kg na dobę. Dobry pellet (Olimp) spala na taki prawie czarny proszek, byle jaki pellet 8 mm spala także ale już są takie jakby twarde kawałki czarnego żużlu i dłużej trwa rozpalanie. Temperatura spalin nie przekracza 120 stopni. Kocioł pracuje w takim trybie: rozpalanie - praca z PID - wygaszanie -  wygaszony i tak do 20-tu razy na dobę. Trochę boję się coś przestawiać bo chyba jest tam wiele zależnych od siebie czynników a nie chciałbym czegoś zepsuć i utracić gwarancji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Liczba duża. Bufor się kłania gdyż piec będzie działał z większa sprawnością. Rozpalanie i wygaszanie działa bardzo negatywnie. Im więcej tego typu zjawisk tym gorzej.Jeśli masz spieki oznacza to tyle że przy tym pellecie spalanie nie dobywa się prawidłowo. Być może a nawet na pewno za mało powietrza. Masz w kotłowni doprowadzone powietrze do pieca ?. Co do temp spalin jest niska wiec albo się piec moduluje co zapewne ma miejsce bez bufora albo jak napisałem wyżej proces spalania nie przebiega prawidłowo. Nie gniewaj się na mnie ale dziwią mnie ludzi którzy przy takim piecu nie maja bufora  a wierzą w magie zaworu 4 drogowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2018 o 23:17, Andrzeju napisał:

Witam, od dwóch tygodni mam taki piec 21 kw. Dom poniemiecki, nieocieplony, do ogrzania jakieś 120 m + CWU, 

Witam wg mnie trochę  przewymiarowany piec, mysle ze 15 kw by wystarczyło  w zupełności. Stąd  to czeste gaszenie i rozpalanie. Polecam strone Cieplowlasciwe.pl i tam mozna wyliczyć  jaki piec potrzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2018 o 23:17, Andrzeju napisał:

Witam, od dwóch tygodni mam taki piec 21 kw. Dom poniemiecki, nieocieplony, do ogrzania jakieś 120 m + CWU, 

Podaj wiecej jakie masz ustawienia moze cos da sie poradzic choc sam sie przekonałem ze nie mozna zadac ustawien od kogos gdzie piec spala mniejsze ilosci paliwa. Ja mam podobnej wielkosci dom tez nieocieplony ,zawor czterodrogowy tylko piec o mocy 14 kw termostat pokojowy temp 23c  i piec spala na dobe 30kg pelletu ( Gold) uwazam i tak ze o 5 - 7kg  za duzo.  Podaj temp zadana na kotle temp CWU i wielkosc zbiornika tez połyka ciepło, czy masz ustawiona ochrone kotła na zaworze jaka temp , temp CO  na zaworze , minimalne otwarcie zaworu czy masz siłownik do zaworu.Ciekawi mnie jaki jest palnik w piecu 21 kw ja mam LJS-25, zastanawiam sie czy w kotłach cortina nie ma tego samego palnika tylko sa inne ustawienia w sterowniku , przy przegladaniu sterownika znalazłem wybor mocy kotła 14, 21, 28 kw... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Bisiasty napisał:

Witam wg mnie trochę  przewymiarowany piec, mysle ze 15 kw by wystarczyło  w zupełności. Stąd  to czeste gaszenie i rozpalanie. Polecam strone Cieplowlasciwe.pl i tam mozna wyliczyć  jaki piec potrzeba. 

Piec może pracować w zakresie mocy od 7 kw do 21 kw, sam sobie dobiera (wg producenta) stąd wolałem wziąć mocniejszy niż za słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tordal napisał:

Podaj wiecej jakie masz ustawienia moze cos da sie poradzic choc sam sie przekonałem ze nie mozna zadac ustawien od kogos gdzie piec spala mniejsze ilosci paliwa. Ja mam podobnej wielkosci dom tez nieocieplony ,zawor czterodrogowy tylko piec o mocy 14 kw termostat pokojowy temp 23c  i piec spala na dobe 30kg pelletu ( Gold) uwazam i tak ze o 5 - 7kg  za duzo.  Podaj temp zadana na kotle temp CWU i wielkosc zbiornika tez połyka ciepło, czy masz ustawiona ochrone kotła na zaworze jaka temp , temp CO  na zaworze , minimalne otwarcie zaworu czy masz siłownik do zaworu.Ciekawi mnie jaki jest palnik w piecu 21 kw ja mam LJS-25, zastanawiam sie czy w kotłach cortina nie ma tego samego palnika tylko sa inne ustawienia w sterowniku , przy przegladaniu sterownika znalazłem wybor mocy kotła 14, 21, 28 kw... 

Wszystkich ustawień nie znam, instalator ustawiał.

temperatura zadana na kotle - 65 stopni histerezea 5 stopni

na CWU (300 litrów) zadana 45 stopni histereza 5 stopni

zawór 4 D z siłownikiem - z ochroną kotła bo to warunek gwarancji ale to ustawiał instalator i nie wnikałem co tam jest ustawione, ufam, że jest tak jak należy

palnik ten sam ale możliwości ustawień mocy przy przeglądaniu menu ustawień nie znalazłem (sterownik ST 912)

sterownik pokojowy ustawiony na stałą temperaturę 23 stopnie. Zmieniłem teraz histerezę z 0,4 na 1 stopień (bo tylko taki zakres ma), zobaczę co będzie się działo.

Ciekawe jak by kocioł pracował gdyby odłączyć sterowanie pokojowe, żeby był w ciągłej pracy i jak to bezpiecznie zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O gwarancje sie nie martw ... do gwarancji wymagany jest tylko zawor dbv1 i ten nieszczesny powrot na 60c...ale nie do konca dzwoniłem do serwisantow rakoczego jak zachowac powrot 60c przy np temp zadanej 60 czy 65 ....no własnie raczej nie do osiagniecia chyba ze bedziemy grzac tylko obieg kotłowy a nie dom ...ja mam 45 c tak polecili serwisanci rakoczego  . Pierwsza moja uwaga masz histereze co  5 c wiec kocioł szybko sie uruchamia ja mam histereze 15 .Aby kocioł sie nie właczał sam tylko uruchamiał go termostat pokojowy ...tu mam histereze 0.4  na sterowniku techa cs 298...tylko znowu jak Twoj dom szybko sie wychładza to bedzie pat ...tutaj moze ustawic taka temp na zaworze aby piec cały czas utrzymywał temp  np 22.5 ale jednoczesnie nie dochodził do 23 a co za tym idzie nie bedzie sie wielokrotnie uruchamial ...tylko trzeba sprawdzic jakie bedzie spalanie w modulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem poza domem wiec moge sie mylic ale histereze kotła zmienisz nie w serwisie ale w menu instalatora bez kodu zakładka kocioł...daj na probe 10c . Tylko jak pisałem gdy bedzie sie dom wychładzał bo wiadomo dłuzsze odstepy w pracy kotła mize byc mało komfortowo w domu tu dopasuj temp zaworu u mnie 45...47 w zaleznosci od temp na zewnatrz i kocioł bedzie chodził ciagle w modulacji . Tylko musisz sam poobserwowac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na próbę histerezę 10 stopni (kocioł był wówczas w trybie WYGASZONY) i się nie załączył gdy temperatura kotła spadła dużooo poniżej histerezy, pompa CO się włączyła, CWU się wychłodziło. Trzeba w takiej sytuacji kocioł ręcznie odpalić żeby zaczął chodzić w nowych ustawieniach ?. Wystraszyłem się, wróciłem do 5 stopni odpaliłem i chodzi na starych ustawieniach :-).

Temperatura zaworu u mnie to 50 stopni i ustawiona jest jakaś różnica -15 stopni żeby kaloryfery nie były całkiem zimne gdy w mieszkaniu osiągnięta zostanie zadana na sterowniku pokojowym temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Andrzeju napisał:

jest jakaś różnica -15 stopni żeby kaloryfery nie były całkiem zimne gdy w mieszkaniu osiągnięta zostanie zadana na sterowniku pokojowym temperatura.

 Domyslam sie ze ta wartosc temp to ustawienie regulatora pokojowego wynika z funkcji obnizenie pokojówki w konsekwencji funkcji Regulator Rs obnizenie. 

... ja mam ustawiona pokojowke  Regulator Rs proporcjonalny i konfiguruje piec na ustawieniach ; roznica temp pokoju:0.5c  i zmiana temp zadanej: 1c . na krzywej pogodowki  przy temp 0c mam temp zadana 50c temp tak ustawiłem by temp  w domu utrzymywała sie na stałej temp 22.5 c ( przy histerezie pokojówki 0.4 c) bez wyłaczania sie pieca . W tej chwili temp zadana kotła to 60 c ustawiłem taka by kocioł sie nieprzegrzewał ( ponad 5 c czyli 65 c kocioł sie wyłaczy z przegrzania) , a jednoczesnie utrzymywał temp spalin oscylujaca przy temp 116c jest to temp spalin przy mocy nominalnej mojego kotła.  Przy tych ustawieniach spalanie do 30 kg peletu na dobe ( oczywiscie mogło by byc mniejsze ) , tylko jesli wziasc pod uwage nieocieplony dom , fakt ze piec wyłacza sie tylko kilka razy na dobe w celu zaprogramowanego czyszczenia rusztu , do tego temp powrotu powyzej 50 c i w mieszkaniu cały czas ciepło bez chwil wychłodzenia to jakies zalety sa , dodam ze bojler mam 120 litrow,  " walczyłem " z roznymi ustawieniami temp na kotle czy zaworze i spalanie wychodziło  wieksze lub takie samo przy wiekszych obciazaniach zapalarki.....dotyczy to tylko Praca PID . Teraz przymierzam sie do ustawien w pracy recznej kotła choc tu jest naprawde sporo do ustawienia.Fotki ze strownika pieca i sterownika pokojowego ...a piec faktycznie mogł sie niewłaczyc przy zmianie histerezy i trzeba go recznie odpalic tym bardziej ze dałes ponownie 5c i kocioł pracuje.

2018-12-27 10.43.52.jpg

2018-12-27 10.43.23.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówki nie mam, na razie ustawiłem histerezę 7 stopni i przyspieszyłem pompkę z 2 na 3 bieg. Na ręczne chyba nigdy się nie zdecyduję bo za dużo tam jest tego i znając mnie pewnie coś popsuję niż poprawię i trzeba będzie ustawienia fabryczne włączać. :-).

Te -15 to to co u Ciebie -1 pod temperaturą zaworu zadaną. Instalator mówił, że to  dla komfortu, żeby kaloryfery nie były zimne gdy piec nie pracuje, zawór będzie puszczał na obieg wodę o temperaturze niższej o 15 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej odłaczyłem pogodowke bo miała wprowadzac " zamieszanie "w prace kotła z regulatorem pokojowym . Jednak z własnych obserwacji uwazam ze to praktyczne rozwiazanie dobiera temp wody na kaloryfery wzgledem temp zewnetrznej ...oczywiscie trzeba samemu dopasowac krzywa do swojego domu -  tutaj tylko obserwacje temp .  Cały czas sie uczymy , zauwazyłem ze nie mam załaczonego nadzoru sa to ustawienia na ktore kocioł przechodzi gdy temp wzrosnie o 5 c od zadanej , teraz kocioł sie wyłacza i załacza ponownie o histereze z komunikatem kocioł przegrzany a z ta funkcja podczymuje  zar aby piec nie wygasł i obnizył temp .  Moze tu mozna cos zaoszczedzic , dac wyzsza temp kocioł po nagrzaniu zaczyna modulowac by z nadmiaru energi przejsc w PID Nadzor i obnizyc temp . Jesli piec sie nie wyłaczy nie bedzie musiał nadrabic w grzaniu wody to jest szansa ze mniej spali . Zobaczymy ...dam znac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań laika:

- temperatura zaworu - do czego jest potrzebna i co jej zmianą można osiągnąć?

- temperatura powrotu - Tordal pisałeś , że w uzgodnieniu z Rakoczym wystarczy 45 stopni - sam to gdzieś ustawiam? Są w sterowniku przyciski OCHRONA POWROTU  ale tego nie dotykałem.

Ten NADZÓR też mam wyłączony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.