Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rakoczy cortina pellet 21kW


ronuch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Co sądzicie o takim piecu jak w tytule. Ogólnie nie znalazłem opinii na jego temat i na temat sterownika też- siedzi tam tech ST-912. W sumie na wet na stronie tech nie ma takiego sterownika.

Wie ktoś może jak jest z pierwszym uruchomieniem pieca?

Ogólnie piec jest całkiem fajny, można spalać gorszy pellet bo palnik ma inny system czyszczenia i nawet spieki na palniku są usuwane mechanicznie przez sterownik. Czyszczenie płomieniówek jest ręczne ale dostępne z zewnątrz (jest rączka do tego na zewnątrz obudowy. Minusem jest na pewno wysoki zasobnik, więc napełnianie zasobnika będzie kłopotliwe ale to chyba dopiero na starość.

Myślałem o biawar pellux ale tam trzeba spalać dobry pellet a druga rzecz to pierwsze uruchomienie. W mojej okolicy jest tylko jeden serwisant i to dosyć daleko. Za uruchomienie trzeba zapłacić za dojazd też a producent nie odpowiada za prawidłowe uruchomienie pieca. Wiec muszę zapłacić za usługę która może być źle wykonana a piec źle ustawiony, jak się coś mi uszkodzi to moja wina i nie mam gwarancji.

Doradzicie coś, bo piec muszę zamówić w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam 

Jak pytałem o niego w pewnym sklepie to mówili że sterowanie internetowe jest ale na 100% nue potwierdzam. 

Też ten piec jest w kręgu moich zainteresowań. Będę chciał go zobaczyć na żywo bo widzę że wsyp peletu znajduje się na wysokości 170cm czyli sporo.

Mam nadzieję że się wypowie o nim jakiś użytkownik??? zwlaszcza o palniku i spalaniu Bo piec na rynku jest juz ponad rok,  

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby które z nich korzystają lokalnie są zadowolone -palą pelletem no name za 650zł i pozo częstszym opróżnianiem popielnika nie mają problemów. Na plus mówią też o systemie dostosowania parametrów spalania (bazuje on presostacie, optycznym czujniku poziomu paliwa w palniku oraz czujniku temperatury spalin i algorytmach stosowanych tylko w tym kotle). Użytkownicy potwierdzają że system ten działa w praktyce tj. przy zmianie dostawcy pelletu parametry pracy faktycznie się zmieniają. Oczywiście jeśli ktoś chce to nastawy może wprowadzić ręcznie. Wspomniany wyżej zasobnik jest wadę ponieważ  jest wysoki i szeroki a przy tym ma stosunkowo małą pojemność-wynika to z umiejscowienia palnika.

P.S:Specjalnie dla forumowiczów filmik pokazujący czyszczenie palnika "na sucho":

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2018 o 00:55, Bisiasty napisał:

A jako sprzedawca (dobrze myślę? ) jakieś opinie na temat tego pieca? Duzo sprzedanych sztuk? Jakieś reklamacje?

Witam. Ja też szukałem urzytkowników tego pieca ale w okolicy nikt go nie ma ja pochodzę z pomorskiego i wszyscy robią duże oczy jak się pytam o ten piec. W grudniu mam zamiar go kupić i zobaczymy. Jak go kupię to napiszę co i jak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie.

Jestem po pierwszych testach, wszystko robiłem sam a więc zainteresowanym mogę coś podpowiedzieć

Jedna mała uwaga bo dostawałem takie pytania na priv jak kocioł sobie radzi z słabym jakościowym pelletem. Odpowiedz brzmi bardzo dobrze. Przy tej okazji przestrzegam użytkowników innych kołów przed zakupem (pelletu) z Brico.

 

IMG_0640.jpeg

IMG_0636.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ciesze sie ze rozpoczał sie watek dot. pieca Cortina Pellet ....mam kocioł o mocy 14 kw dom 100 m2 dom jeszcze nieocieplony , zbiornik CWU 120 l pale tym piecem 01 grudnia, pelet gold  , moduł internet, strownik pokojowy st 298 na kablu......wiec juz jakimis uwagami moge sie podzielic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł mam jak pisałem ponad dwa tygodnie wiec cały czas jestem na etapie poznawania i uczenia sie o samym piecu o paleniu pelletem o działaniu zaworu czterodrogowego (mam z siłownikiem Afriso) i jego wpływ na  instalacje co ochrona powrotu wody do pieca itp dla mnie to wszystko nowe wiec forum i wymiana pogladow jest bardzo wazna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł wspołpracuje z instalacja grzejnikowa jedna pompa na obiegu CO za zaworem czterodrogowym druga pompa na obiegu do zbiornika z CWU przed zawrem czterodrogowym ( jak sie okazało to podłaczenie na jakis czas rozwiazało problem z obiegiem kotłowym ale o tym pozniej). Po pdłaczeniu pokazał sie  po jakims czasie pokazał  alarm " nie osiagnieto podcisnienia" sadziłem ze gdzies cos jest niedomkniete ,drzwi czy moze ciag kominowy niski . Po kolejnych alarmach o roznych porach zadzwoniłem do serwisu Rakoczy o pomoc , tu zadowolenie  Pani z serwisu kompetentna i dazy  do rozwiazania problemu a nie zbycia jak to czasem bywa ... poniewaz mam modem internetowy do pieca podałem namiary i korekte w ustawieniach pieca zrobił serwisant od tej pory bład sie nie pokazuje . Zachecam do zakupu modemu chocby z tego powodu ...a i oczywiscie sami mamy podglad na ustawienia i prace kotła np na smartfonie....brakuje np mozliwosci ustawienia temp w mieszkaniu tu trzeba dokupic kolejny "klocek" do pieca szkoda bo juz sam modem internet  to ok 450 zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytałem na przyszłosc co zmienił serwisant w zwiazku z wyzej opisanym błedem ...zwiekszył w ustawieniach serwisowych procentowa ilosc obrotow w zakładce max wentylator ....moze ktos bedzie potrzebował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie kocioł ok,  faktycznie zasyp dosc wysoki bo ok 170 cm , pojemnik miesci ok 4,5 worka po 15 kg pelletu.  U mnie spalanie dwa worki na dobe sadze ze duzo, ale dom nieocieplony i moze jeszcze trzeba cos poustawiac na razie pracuje w automacie na " praca pid". Pellet spala b dobrze bez spiekow ruszt czysci sam bezobslugowo do płomieniowek wymiennika dzwignia ,  raz na tydzien wyczyszczenie z popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez dwa tygodnie zmagałem sie aby zapewnic na powrocie min 45 c ...w prawdzie w instrukcji pieca jest 60 c ale w serwisie potwierdzili ze 45c wystarczy  .  Rada dla przyszłych osob ktorzy beda zakładac  piec uczulcie hydraulika na obieg kotłowy , grawitacyjny - musza byc duza srednice rury albo najlepiej obieg z pompa . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim kotle  zawor przymykał sie aby wzrosła temp powrotu i oczywiscie jednoczesnie wzrastała temp na kotle z uwagi na brak obiegu kotłowego co w konsekwencji powodowało ze temp wzrastała o 5 stopni od zadanej kotła a dalej wiadomo kocioł sie wyłaczał bo miał sygnał przegrzania ...i pat tak w koło. Tak jak pisałem z obiegu cwu zrobiłem cos jak obieg kotłowy ....pompe cwu przełaczyłem jako pompe dodatkowa cwu przyłaczyłem dodatkowe czujniki temp aby sterownik nie krzyczał ze ich brakuje i pompa działa wprawdzie ciagle ale juz powrot sie dogrzewa bez problemu i jednoczesnie kociał sie nie przegrzewa ...tak mozna jesli ktos ma tak jak pisałem obieg cwu z pompa przed zaworem ....dla chetnych moge dac fotki z ustawieniami na sterowniku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Zamierzam tez taki kociolek kupic ale tak maj/czerwiec. W sprawie powrotu nie pomoge nie znam sie za bardzo ale z tego co wiem to nie powinno byc problemu pod warunkiem ze zawor 4 drogowy jest odpowiednio podłączony no i wgl cała instalacja. A sam podlaczyles kociolek czy firma. Mysle  ze troche mógłby palic mniej pelletu ale jak pozniej pokombinujesz  z ustawieniami no i z ociepleniem domu :) to bedzie lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł odpaliłem bez serwisanta u Rakoczego nie jest to wymogiem gwarancyjnym , przyłacz wykonał hydraulik i sadze ze po sezonie grzewczym trzeba cos zmodyfikowac z obiegiem kotłowym ,  tak jak wyzej pisałem sam zawor czterodrogowy a mam z siłownikiem ktorym steruje piec u mnie działa prawidłowo  dopiero po modyfikacji ustawien pompy cwu i wymuszeniu  przez nia obiegu kotłowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samego zaworu czterodrogowego ( to oczywiscie tylko moje obserwacje) wynika ze gdy mamy ustawiana ochrone powrotu i temp zadana zaworu dla CO to priorytetem jest zawsze ochrona powrotu i kocioł w pierwszym rzedzie dazy do jej utrzymania i w momencie osiagniecia temp ochrony kotła dopiero stara sie utrzymac temp zadana zaworu i tu trzeba dostosowac temp zadana dla kotła aby te parametry sie zgrały ,wazna jest tez temp powrotu z obiegu CO bo zawor miesza z woda kotłowa ....dla mnie laika trwało to dwa tyg zanim zrozumiałem te zaleznosci..:)...najwazniejsze ze teraz kocioł juz sie nie przegrzewa i nie ma nadmiernych czestych wygaszen i  rozpalen , wiadomo grzałka dłuzej wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz zaczynam zmieniac ustawienia temp zaworu i temp kotła i sprawdzam czy ma to wpływ na zuzycie paliwa . Sterownik w pokoju mam ustawiony jako proprcjonalny i wspołpracuje z zaworem czterodrogowym w zaleznosci od temp w pokoju zwieksza lub zmniejsza o zadane ustawienia temp zaworu ( pogodowke serwisant radził wyłaczyc cos niedziałało to razem , z regulatoem pokojowym), i sprawdzam czy utrzymywac ciagle okreslona temp na zaworze i kotle , mniej wygaszen ciagła praca kotła, w domu lepszy komfort nie czuc okresowego wychłodzenia wykres pracy i temp kotła bez skokow prawie linia prosta , czy dogrzac mieszkanie  kocioł sie wyłacza i po spadku temp w mieszkaniu ponowne rozpalanie kotła  przez pokojowke. Mam nadzieje ze to bedzie miało jakis wpływ na ustalenie wielkosci spalanego pelletu ....uwazam ze w tej chwili jednak jest za wysokie. Uf zasmieciłem watek , jestem bardzo zainteresowany jak ten kocioł sie sprawdza u innych jakie ma spalanie i na jakich ustawieniach ....poki co bazuje tylko na własnych spostrzezeniach i nie zagłebiłem zagadnienia ustawien na pracy recznej ( mam obawy by nie przedobrzyc ) jak pisałem na razie funkcja Praca PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dom 240 metrów niezbyt ocieplony, okna drewniane jestem przed zmianą. Bufor 400l grzany gorą do około 75 stopni dół do 65.

Za temperaturę zasilania odpowiada zawór pogodowy u mnie ustawiłem przy 0 na zasilaniu 55 stopni. W każdym grzejniku głowica termostatyczna danfoss link z ustawionym harmonogramem pracy. Grzeje 21 stopni od 8 do 10 i od 16 do 22 poza tym czasem temp 19 stopni. Danfoss BR steruje jedną z pomp, nie wszystkie pomieszczenia ustawione jako sterujące BR. Na dzień dzisiejszy spalanie około 20 kg dziennie. Pellet w cenie 800 pln worki przezroczyste bez info co to takiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.