Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt DOM NA PARKOWEJ i montaż pompy ciepła


grzesiek3210

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy możecie rzucić okiem na projekt mojego Domu czy opłacalny byłby montaż PC powietrze/woda ?

https://www.mgprojekt.com.pl/dom-na-parkowej?source=Search&device=c&placement=&creative=248501395876&keyword=dom%20na%20%2Bparkowej&matchtype=b&location=1011287&adposition=1t1&gclid=EAIaIQobChMIvZbbgrj02gIVFfhRCh3ZHwi6EAAYASAAEgKmfvD_BwE

Jestem na etapie ścian fundamentowych i miałem składać dokumenty na przyłącze gazu (pierwotnie miał być ekogroszek ale zrezygnowałem z piwnicy i odpadła mi kotłownia), poczytałem trochę forum i rozważam czy zakładać gaz czy wybrać pompę. Jeżeli chodzi o zmiany w projekcie to :

- Będzie wentylacja z rekuperacją

- Ściany zamiast z prothermu będą z BK Solbet 600 24cm + 20cm styropian grafit (zamiast standardowego 0,39)

- W suficie zamiast 30cm wełny będzie 40cm

- 100% podłogówki

- ściana fundament XPS 15cm

- Okna 3 szybowe Oknoplast Winergetic

Wydaje mi się, że dom będzie dobrze docieplony ale czy pompa ciepła nie zrujnuje mnie gdy się trafi mroźna zima a co gorsza czy samodzielnie da rade ogrzać mi dom ( okolice LUBLINA). Co prawda robię kominek ale nie chciałbym go używać z konieczności...tylko dla przyjemności. Czy pompa o mocy 9Kw będzie wystarczająca? Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rozmawialem z przedstawicielem viessmana i mi powiedzial ze pompa powietrze woda dziala tylko do -20 i nie nadaje sie na samodzielne źródło ciepła. Także najbardziej przemawia do mnie Panasonic Tcap...LG ma super cene ale jest podobno bardzo głośna. Chyba odezwe sie do kolegi ASOLT zeby przeliczyl mi projekt i bede mial czarno na bialym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg projektu ten dom z wentylacją mech. z rekuperatorem ma wynik Ep 75Kwh EUco 33,62Kwh. Poza tym mam lepsze okna niz w projekcie (U 0,88 -0,96) w suficie zamiast 30cm bedzie 40 cm wełny, styropian grafit na elewacji 0,31 zamiast 0,39. Także wydaje mi się, że  dom bedzie dobrze docieplony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz chatę co najmniej na standard NF 40 czyli poniżej 40KW/m2. Ja mam NF 40 i ściany ytong 400 + 15 grafitu i spełniam normę, strop nad nie ogrzewanym poddaszem 30cm pianki, okna 0.9w, drzwi 1w.  I to wszystko miałem liczone bez reku.  U Ciebie PC nie będzie miała co robić. Spokojnie możesz przyjąć 40kw na metr. 100m dom w tym standardzie na ogrzewanie potrzebuje 4000kwh co daje koszt grzania prądem w II taryfie 1400 zł rocznie ( 0,35gr  KWh)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tak ocieplonego domu warto policzyć tą podłogówkę i grzać en el jak radzi kolego post wyżej, natomiast za oszczędzoną kasę zamontować na dachu panele - tak z 6kW i może inw wyjdzie prawie na zero kosztów grzania.

Jedynym minusem takiego rozwiązania jest dłuższy zanik prądu - wtedy tylko kominek lub ognisko w salonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szedł w podłogówkę, wtedy zawsze możesz dostawić PC, ponadto podłogówka to też akumulacja ciepła i 2-5 godzin przerwy w dostawie grzania nie zaszkodzi domownikom.- a mata grzeje jak ma prąd , nie akumuluje ciepła.

Trzeba to przeliczyć na dane pomieszczenia po wyniku zadecydować co i jak.

Ostatnio robię taki projekt ale pod kocioł na pellet i całkiem ładnie wychodzi.

Zleceniodawca zażyczył sobie też opcję na PC.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast bufora gruba wylewka i ona będzie działa jako akumulator, ogrzewanie oczywiście wodne bo można dostawić inne źródła ciepła, sprawdź jaka cena energii jest w Twoim rejonie dystrybucji w taryfie as ( anty smogowej) bo coś koło 17gr bruto powinna wynosić plus oczywiście dodatki za przesył jakościowa itd. Nidy nie wiem ile mnie dokładnie kosztuje kwh :) Może okazać się, że cena 1kwh wyniesie Cię poniżej 30 gr. Panele fot fajna sprawa, tylko jaką to ma żywotność? tak samo z PC, czy 10 lat podziała bez serwisu?

Karol

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda tez mam obawy co do trwalosci zarowno pv jak i pc. Wiadomo,że wszystko sie zuzywa ale zeby nie bylo sytuacji,ze Nim się zwróci to będzie trzeba 2 razy wymienić:) a co sadzicie o panelach IR. Jest w mojej okolicy jeden dom ogrzewany podczerwienia Easytherm ale ciekawe co zima pokaze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC to serwis co 2-3 lata a PV jest praktycznie bezobsługowa - żywotność od 15-25 lat., jedyny kłopot to silny watr lub grad.

NP do mnie w tamtym roku wiatr przywiał 1 pogięty panel PV, jak się dowiadywałem to w obszarze 10-15 km nikt nic nie stracił - czyli dalszy gość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze kolega wyżej, pv jest bezobsługowe. Żywotność też ma dużą, najstarsza działająca instalacja pv ma w tej chwili 42lata, została wybudowana w Oldenburgu w 1976r. http://www.presse.uni-oldenburg.de/download/einblicke/54/parisi-heinemann-juergens-knecht.pdf

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko u Nas w Polsce jest jeszcze kolejna kwestia jak bedzie rozliczana nadprodukcja w kolejnych latach teraz jest 1->0,8 ale znajac zycie to madre glowy cos wymysla zeby nie bylo Nam za dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten współczynnik 1 do 0,8 to masz za przechowanie energii w sieci ( odbierasz w ciągu okresu rozliczeniowego ), jeśli na koniec okresu rozliczeniowego masz nadprodukcję np 500kwh to ona przepada, w zeszłym roku chyba w czerwcu była nowelizacja. Chyba, że coś się zmieniło  i osoby bardziej znające temat mnie poprawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla instalacji do 10kW jest opust 0,8, powyżej 10kW 0,7. Niewykorzystana nadwyżka po roku od wprowadzenie do sieci przepada. Tak to wygląda na dzisiaj ale już niedługo może się to zmienić np. przez zdalne wyłączanie instalacji przez ZE wtedy kiedy się im to podoba. Mam nadzieję że nigdy to nie nastąpi bo ustawa w takiej formie jak w tej chwili jest najkorzystniejszą formą rozliczenie jaka była od początków OZE w Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu coś obiło mnie się o uszy, że nowo podłączone instalacje muszą mieć możliwość ograniczenia mocy lub wyłączenia. Myślałem, że jest to wymóg UE. Akurat ja mam froniusa i ma taką możliwść lecz nie wiem jak mieliby zdalnie wyłączyć mi instalację jak nawet nie mam podłączonego falownika do internetu :)

Obecne prawo jest dobre bo wcześniej ludzie brali 40KWp a zapotrzebowanie mieli 5000KWh rocznie i z góry wiedzieli, że dostaną kasę a to nie był zamiar powstania ustawy o prosumentach.

 

Grzesiek3210, na jakie źródło ciepła się zdecydujesz?

Nie znam ogrzewania na podczerwień ale myślę, że to samo można zdziałać zwykłymi grzejnikami olejowymi za 150 zł. sztuka :)

 

Karol

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie podjalem decyzji.Wieczorami buszuje po forach i juz mam metlik w glowie.Na tą chwile wg. kolejnosci: pompa ciepła, gaz, bufor i grzałka. Ta podczerwień jakoś do mnie nie przemawia bo wg. reklamy na dom 150m2 NF40 wystarczy 3,5kW. Z czystej fizyki mi wychodzi 6kW. Tak jak zauwazyliscie skoro panel pobiera 700W to i odda 700W COP1...takze jakim cudem 3,5kW IR ma pokryć straty budynku ktory potrzebuje 6kW. I cudowne wlasciwosci lecznicze, osuszajace, nie potrzeba wentylacji mech. bo masz idealna wilgotnosc powietrza dzieki wygrzewaniu wilgoci(to jest szok!!!) itp. Za dużo zalet a ani jednej wady....troche zalatuje TV Mango.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ceny to chodzi Ci o montaż czy eksploatacje? Bo montaż bym przełknął tylko jak bedzie za styczeń, luty, marzec po 1000zl na miesiac to juz by mi sie zrobilo nie pysznie w pysiu :)Podczas przerw w dostawie en to w sumie wszystko stoi nawet smieciuchy juz na grawitacji nie chcodza...zostaje tylko kominek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Podczas przerw w dostawie en to w sumie wszystko stoi nawet smieciuchy juz na grawitacji nie chcodza...zostaje tylko kominek

Nie koniecznie, zawsze możesz kupić UPS'a, albo agregat.(tylko że to nie obsłuży ogrzewania el.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek,  Popatrz w temacie:

Dołożenie Pompy Ciepła Do Istniejącej Instalacji

Kol. automatyk wrzucił fotki z pracy pc panasonic, przy 0 C  na dworze COP ponad 5. 

A tutaj masz średnie temp. dla Lublina http://www.ekologia.pl/pogoda/polska/lubelskie/lublin/archiwum

Wtedy KWh kosztuje Cię 11 groszy bo PC pracuje w dziennej taryfie ( 55gr KWh).

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Ksieciunio napisał:

Nie koniecznie, zawsze możesz kupić UPS'a, albo agregat.(tylko że to nie obsłuży ogrzewania el.)

Jeżeli masz en el zgromadzoną w buforze to 1 pompa CO 10-15W pociągnie z UPS-a kilka godzin - co jest też zaletą bufora.

Przy ogrzewaniu dwoma taryfami z bufora podstawą są niskie koszty eksploatacji - praca tylko w taniej taryfie oraz tania konserwacja - jedyne co może się zepsuć to pompa CO i grzałka w buforze - to każdy sam wymieni.

Ponadto bufor z grzałką to niskie koszta inwestycji ok 3-4 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest najpiękniejsze w grzaniu prądem :)

 

Lecz PC ma jeszcze jedną zaletę o której nie pisaliśmy tutaj. Przygotowanie CWU w okresach wiosna- jesień, gdy na zewnątrz jest 25 stopni to COP pompy wyniesie gdzieś z 8. U mnie obecnie przerobiona klima na PC idzie na pół  gwizdka przy grzaniu CWU a na zasilaniu mam 58 stopni.

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.