Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

bochumil

Termomodernizacja Domku Jednorodzinnego Z Końca Lat 70-Tych

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do termomodernizacji domku jednorodzinnego z końca lat 70 (typowy sześcian) o wysokości ok. 9 metrów i powierzchni do ocieplenia ok. 300m2. Dom posiada elewację tynkową, sporo okien oraz balkonów (3). Dom ogrzewany jest gazem ziemnym. Grubość styropianu 10-12 cm, aby uniknąć tzw. "okien strzelniczych". Firma, która została wybrana do wykonania modernizacji proponuje styropian w systemie f-my Arsanit. Do wyboru grafit lub standard. Szef firmy zwrócił mi uwagę, że przy okazji styropianu grafitowego konieczny będzie lepszy klej w celu uniknięcia odparzeń, co mocno podniesie koszty inwestycji. Jego zdaniem lepiej wybrać wariant ekonomiczny tzn. styropian standardowy. Może nadmienię, że termomodernizacja planowana jest na miesiące letnie. Zatem pytania:

1. Co sądzicie o styropianie f-my Arsanit? Jeśli ok, jaki styropian wybrać, grafit czy standard o niskiej lambdzie. Styropian standardowy Thermo Fasada Extra (EPS70) o lambdzie 0,038 to 143 zł za m3. Thermo Lambda grafitowy o lambdzie 0,033 to koszt 144 zł za m3. Czy różnica w kosztach ogrzewania będzie przy okazji standardowego styropianiu odczuwalna?

2. Jeśli nie Arsanit, to co sądzicie o ofertach sklepów internetowych oferujących np na allegro pełen system dociepleń Termo-organika Termonium Plus Fasada w cenie 54 zł za m2.

3. Czy podczas montażu styropianu konieczne są listwy startowe?

4. Czy w miesiącach letnich konieczne jest stosowanie siatek ochronnych na rusztowaniach?

5. Jaki jest średni koszt robocizny (bez materiałów) w przypadku pełnego wykonania termomodernizacji w regionie wielkopolskim?

Dziękuje z góry za pomoc

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wypełnij rzetelnie cieplowlasciwie.pl dla budynku nieocieplonego i porównaj czy zużycie gazu z kalkulatora pokrywa się mniej więcej z tym co zużywasz. Jeśli tak to spróbuj zasymulować w kalkulatorze różne warianty ocieplenia (grafit, biały, różne grubości) by sprawdzić jakie będą oszczędności w porównaniu do kosztów inwestycji. I dopiero na tej podstawie zdecyduj jaki materiał i grubość.

Tutaj trochę problemem jest dokładność kalkulatora (nie wprowadzasz np lambdy) ale jakieś wnioski powinieneś wyciągnąć.

1/ nie mam dobrych wspomnień z Arsanitem ale prawdopodobnie winne było przechowywanie styropianu na składzie. Obrabiałem nim tylko boki "jaskółek".

2/ kupowałem pełny system TO u lokalnego dystrybutora a transport na budowę bezpośrednio od Producenta. Towar prosto z "drutów", nie składowany nigdzie w słońcu, trzymał wymiary, byłem bardzo zadowolony.

Przy zakupach przez Internet prawdopodobnie tak samo to działa.

3/ ja dawałem listwy startowe ale nie wszyscy to robią. One trochę ochraniają przed wejściem myszy od dołu i przy okazji trochę przeszkadzają w kapilarnym podciąganiu wilgoci (chyba).

4/ przy pełnym słońcu wypadałoby ochraniać bo grafit potrafi się przytopić, mocno się grzeje i płyty pracują, klej do siatki zbyt szybko schnie i ciężko go zaciągać bo gorąca powierzchnia. Ja akurat robiłem przy mokrej jesiennej pogodzie wiec nie miałem tych atrakcji.

Wykonawcy chyba nie lubią robić w graficie bo trzeba się bardziej starać i uważać (słońce). Na kleju też nie zaoszczędzą jeśli sami dostarczają materiały ;).

Do grafitu potrzebny lepszy klej, ale czy aż tak koszty pójdą w górę? Zużyłem jeśli pamiętam ok 90-100 worków kleju i na każdym może 3-4zł drożej od zwykłego, porównaniu do łącznych kosztów to ułamek.

Do klejenia płyt oraz siatki używałem tego samego kleju dedykowanego do siatki (chyba TO-KU) takiego z włóknami.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Arsanit czy inny styro to wszystko jeden kit tylko marka bo w Europie są tylko dwie firmy produkujące granulat z którego robi się potem styropian , ja też robiłem arsanitem grafitowym 0,32 a że robiłem to sam to wybór kleju mógł być tylko jeden mianowicie pianka i pistolet bo podobno grafitowy lubi odpadać od ściany jak jest robiony na zwykłym kleju z worka i do tego w słońcu , pianka trzyma kilka razy mocniej i żaden ksawery go nie zerwie nawet bez kołkowania .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi